Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

KOSGEB’ten üst düzey ziyaret
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Binali Aydın, KOSGEB İl Müd..

2

Image

‘Terör seviciliğine müsaade etmeyeceğiz’
TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonları Üyelerinden Kurulu Karma Komisyonda HDP’li Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel hakkında Dokunulmazlığının kaldırıl..

3

Image

Çocukların kışlık kıyafetleri belediyeden
Afyonkarahisar Belediyesi Yardım Hizmetleri Birimi, kış aylarının gelmesiyle birlikte yetim, öksüz ve ihtiyaç sahibi bin 500 çocuğun mont ve bot ihtiy..

4

Image

Albikere.com farkındalık oluşturuyor
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile albikere.com işbirliğinde, Zafer Kalkınma Ajansı’nın desteklediği ve kadın kooperatifleri ile başlayan e-ti..

5

Image

‘Çocuklarımızın her zaman arkasındayız’
Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu, Bizler Emirdağ Belediyesi olarak çocuklarımızın kendilerini geliştirebilmeleri için tüm imkânlarımızı seferbe..

6

Image

Ayazini’de kış manzaraları
Afyonkarahisar'daki tarihi Frig Vadisi'nde bulunan Ayazini köyünde etkili olan kar yağışının ardından usta bir fotoğrafçı tarafından çekilen kar altın..

7

Image

Başkan Şahin Özhaseki ile görüştü
İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki’yle görüştü..

8

Image

Özer Merdivenci ve Serteser’i ziyaret etti
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı, TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkan Yardımcısı Süleyman Özer, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanay..

9

Image

‘Turizm konusunda topyekün bir seferberlik var’
İl Tanıtım ve Geliştirme Kurulu Toplantısında konuşan Vali Yardımcısı Mehmet Keklik, turizm konusunda kentin tüm bileşenlerinin topyekün bir seferberl..

10

Image

Başkan Çöl müjdeleri açıkladı
Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, Ankara’da bazı temaslarda bulundu. Başkan Çöl, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ilçeye kazandırılaca..

11

Image

‘Afyon Eğitim Vakfı 652 öğrenciye burs veriyor’
Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın sorularını yanıtlayan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyon Eğitim Vakfı’nın çalışmalarının sürdüğünü sö..

12

Image

Dükkan sahiplerine anahtarlar teslim edildi
Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu; "Belediyemiz tarafından gerçekleştirilen Kapalı Pazar Yeri ve Yöresel Ürünler Pazarı'nda yer alan dükkanların..

13

Image

Sportif yetenek taramaları başladı
Afyonkarahisar’da Türkiye sportif yetenek taraması ve spora yönlendirme" programı için çalışmalar başladı. Çalışmalar kapsamında yetenekli öğrenciler ..

14

Image

Soğuk havada termal havuz keyfi
Sandıklı ilçesinde yoğun kar yağışı ve sıfırın altında 2 dereceyi bulan soğuk havaya aldırmayan tatilciler, açık havadaki termal havuzda vakit geçirdi..

15

Image

Afyonkarahisar’a yatırım yağmuru
AK Parti Afyonkarahisar heyeti, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Başkanlığında Ankara’da Afyonkarahisar ve ilçelerinin sorunla..

16

Image

Afyon’da Covid-19 vaka sayıları yükseldi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık koronavirüs (Covid-19) vaka haritasını açıkladı. Açıklamaya göre, 1-7 Ocak tarihl..

17

Image

‘Sorunlara kalıcı çözüm bulacağız’
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, mobilya sektörünün sorunlarına kalıcı çözümler bulacaklarını ifade etti ..

“1,5 lira bana yeter” | Gazete3.com.tr
Image

“1,5 lira bana yeter”  SİYASET    16.11.2021 12:30:16

Bir asgari ücretlinin çocuğunun okula giderken babasına yazdığı notu paylaşan Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Ayva, “Sevgili babacığım, 10 lira benim için çok fazla 1,5 lira bana yeter. Sen o parayla bir sürü şey alırsın. Bu ülkeyi idare edenler, acaba böyle bir not ceplerine konulsa o notun ağırlığından yürüyebilirler miydi?” diye sordu
Saadet Partisi (SP) Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkanlığı, haftalık basın toplantılarına devam ediyor. Parti il binasında gerçekleşen toplantıya partililer katıldı. SP Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Ayva, “Bizim tavuklarda uyanmaya başladı. Dolar düşükken aldığımız 30’lu yumurta kolisi 20 TL alırken, dolar yükselince 30’lu yumurta kolisi 34 TL kadar çıktı. 4 kişilik bir aile sadece 3 öğünde 2 yumurta yemiş olsa 24 TL, 8 ekmek 24 TL, 2 litre yağ ile birlikte toplam 50 TL aylık sadece 1500 TL vermek zorunda kalır. 2 bin 825’ten kalan 1.325 TL o ayı geçinmeye çalışacak” dedi.
“MAZOT, GAZ, BENZİN AYNI FİYATA GELDİ”
Havaların soğuduğunu, insanların kışı nasıl geçireceklerini kara kara düşündüğünü belirten Başkan Ayva, “%20’sini vergilerin oluşturduğu faturalarda %1 oranındaki enerji fonunun ve %2 oranındaki TRT payının olmaması geçinmekte zorlanan vatandaşlarımız için maalesef yeterli değildir. Bu sebeple başta %18’lik KDV ve ÖTV olmak üzere, faturalardaki tüketim dışı bedeller kaldırılmalıdır. Akaryakıtta alınan vergiler dünyanın hiçbir yerinde alınmıyor, 10’a aldığınız akaryakıtı vatandaşa 30’a veriyorsunuz. Oralarda da maalesef şartlar değişti, eskiden gazın varsa avantajlıydın, şimdi? Mazot, gaz, benzin aynı fiyata geldi. Siz tarımda traktörün kullandığı mazotun üzerindeki vergiyi kaldırarak düşük fiyata vermeye gideceğinize, onu benzinle eşit hale getiriyorsunuz, bu problemin ne olduğunu fark edememeye işarettir” dedi.
“SEN O PARAYLA BİR SÜRÜ ŞEY ALIRSIN”
Başkan Ayva’nın gündeminde asgari ücret de vardı. İktidarı eleştiren Ayva, şunları söyledi: “Bir asgari ücretlinin çocuğu sabah okula giderken kısa bir not yazıp babasının cebine koyuyor. O notta ne yazıyor biliyor musunuz? ‘Sevgili babacığım, 10 lira benim için çok fazla 1,5 lira bana yeter. Sen o parayla bir sürü şey alırsın’ yazıyor. Bu ülkeyi idare edenler, ceplerinde torpil listesiyle dolaşanlar acaba böyle bir not ceplerine konulsa o notun ağırlığından yürüyebilirler miydi; merak ediyorum. Fabrikalarda çalışan asgari ücretliler, kendilerine verilen yemek kartlarının içindeki bakiyeyi para olarak alabilir miyiz, diye soruyorlar. Neden? Çünkü yemek yemesi için verilen 100 lirayı evinin ihtiyacı için harcayacak! İş yerinde, öğlen yemeğinde çıkan meyveyi yemeyip akşam evine götürüyor asgari ücretli. Neden? Çünkü çocuğuna meyve alamıyor. Giderek artan hayat pahalılığı karşısında asgari ücretliler için her şey, en temel ihtiyaçlar bile bir lüks haline geldi."
“ASGARİ ÜCRETLİDEN ALINAN VERGİ MUTLAKA KALDIRILMALIDIR”
Başkan Ayva, “Zenginden de fakirden de aynı miktarda alınan vergi eşitlik olabilir ama adilane değildir. Bu sebeple asgari ücretliden alınan gelir vergisi mutlaka kaldırılmalıdır. Biz bunu kesinlikle kaldıracağız! Bir insan düşünün; iş hayatında haftanın altı günü, evine mecalsiz dönecek kadar çalışacak. Bir insan düşünün; bu yorgunluğun karşılığında bugününü açlık sınırında yaşayacak, yarını için birikim yapamayacak! Bir insan düşünün; ne kadar çalışırsa çalışsın sadece günü kurtarmak için çalışacak. Bu demek oluyor ki 2022’de asgari ücret %40 artışla 3.950 liraya çıkarılırsa dar gelirli ancak 2020’deki alım gücüne tekrar ulaşabilir. Hali ile asgari ücret hesaplamasında eriyen alım gücü ve gizlenmeye çalışılan reel enflasyon muhakkak göz önüne alınmalıdır. Bu nedenle asgari ücret zammı için oran değil; seviye belirlenmelidir. Hepimizin ortak talebi; asgari değil, insanca yaşam ücretidir! Saadet Partisi'nin teklifi de budur; iş başına geldiğinde de bunu gerçekleştirecektir” diye konuştu. >>>Ferhat Yüksel

  SİYASET    16.11.2021 12:30:16

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
12.03.2021
12.03.2021
12.03.2021
OZEL HABERLER