Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

“Suç işlemenin önüne geçilmeli”

Artan kadın cinayetleri nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Afyonkarahisar Baro Başkanı Turgay Şahin, önleyici tedbirlerin alınması ve caydırıcı ..

2

Image

Başkanların Akören buluşması

Sinanpaşa ilçe ve belde belediye başkanları Akören Belediye Başkanı Hacı Candan’ın ev sahipliğinde bir araya geldi. Sinanpaşa Belediye Başkanı Er..

3

Image

Atatürkçü gençler kampta buluşuyor
Büyük Taarruzun 97. Yılı etkinlikleri kapsamında Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından düzenlenen Reşat Çiğiltepe Gençlik ve Eğitim kampı başladı...

4

Image

Pilotlar, zafer coşkusunu doruğa çıkaracak

Milli Mücadelenin kilit şehri Afyonkarahisar Büyük Taarruz ’un 97. Yılını kutlamaya hazırlanıyor. Büyük Taarruz Zafer Haftası etkinlikleri kapsam..

5

Image

“Vatansızlığın ne olduğunu MÜLTECİLERDE GÖRDÜM”

Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanlığı görevinden Genel Kurmay Eğitim Daire Başkanlığı görevine atanan Tuğgeneral Özdemir Şan, “Vatansızlığ..

6

Image

Devlet Hastanesi’nden özel hastaneleri aratmayan ameliyat

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde 82 yaşındaki bir hastanın kalın bağırsak, dalak ve karaciğerinde oluşan kanserli bölge kapalı sistem ameliyat..

7

Image

Meclis 2 Eylül’de toplanacak

Afyonkarahisar Belediye Meclisi 2 Eylül Pazartesi günü saat 18:30’da toplanacak...

8

Image

Yurdunuseven’den ziyaret turları

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz’ı, AFSÜ Hastanesi’ni ziyaret etti ve Dünya Mot..

9

Image

İşte öğrencilerin tatil günleri

2019-2020 eğitim-öğretim yılının 9 Eylül'de başlayacağını söyleyen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu yıl ilk kez uygulanacak ara tatillerin tar..

10

Image

Üst başlık: ATSO Meclisi’nin 2019 Ağustos olağan toplantısı yapıldı “Devlet büyüklerimizi Kocatepe’de görmeliyiz”

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’nin 2019 yılı Ağustos ayı olağan toplantısında konuşan ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdiv..

11

Image

Yarın Büyük Taarruz’u anlatacaklar

Büyük Taarruz Zafer Haftası etkinlikleri bu yıl Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof. Dr. Bingür Sönmez’in paneliyle renklenecek. Ülkemizin yetiştirdi..

12

Image

Kaymakam Tortop'un köy ziyaretleri

Sandıklı İlçe Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Örenkaya, Alamescit, Asmacık ve Menteş köylerini ziyaret etti.
..

13

Image

Adalet için Kılıçdaroğlu’na gidiyor

İzmir Menemen Belediyesinde çaycılık yaparken haksız şekilde işine son verildiğini iddia eden Bayram Akbaş, Afyonkarahisar’da mola verdi. İzmir’d..

14

Image

Genç Fenerlilerden Başkan’a ziyaret

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Yeni Nesil Basketbol Spor Kulübünde oynayan ve Fenerbahçe U15 takımına transfer olan Batın Fidan ve Fenerbahçe U1..

15

Image

Yükümlülerde ‘Hayır’ diyebilecek

Dinar Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından Belediye Kültür Sarayı'nda, haklarında denetimli serbestlik kararı bulunan 70 yükümlüye "Hayır Di..

16

Image

“Enflasyon ve işsizlik çözülmesi gerekiyor”

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’nin 2019 yılı Ağustos ayı olağan toplantısında değerlendirmelerde bulunan ATSO Yönetim Kurulu Başk..

17

Image

Tüketici Güven Endeksi 58,3 oldu

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etk..

‘15 Temmuz altın harflerle yazılmalı’ | Gazete3.com.tr
Image

‘15 Temmuz altın harflerle yazılmalı’


“15 Temmuz Direniş Ruhu ve Sosyolojisi” konulu konferansta konuşan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, 15 Temmuz milli direnişinin çok önemli olduğunu söyleyerek, “Bu nedenle 15 Temmuz’un dünya siyasi tarihine altın harflerle yazılması gerekir. Eğer böyle bir direniş Avrupa’da gerçekleştirilmiş olsaydı üzerine ciltler dolusu kitap yazılırdı” dedi.
  SİYASET    12.07.2019 18:19:01

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Afyon Kocatepe Üniversitesi tarafından İbrahim Küçükkurt Konferans Salonu’nda düzenlenen “15 Temmuz Direniş Ruhu ve Sosyolojisi” konulu konferansı gerçekleştirildi. AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, 15 Temmuz darbe girişimine giden süreci ve darbe girişimine karşı verilen tepkiyi sosyolojik açıdan katılımcılara anlattı.
“DARBE GİRİŞİMİNE GİDEN SÜREÇ
17-25 OPERASYONLARINDAN SONRA BAŞLIYOR”
Kısaca darbe tarihinden bahseden AKÜ Rektörü Prof.Dr. Mehmet Karakaş, 28 şubat 1997 siyaset tarihimize postmodern darbe olarak geçen ve dönemin koalisyon hükümetine yönelik milli güvenlik kurulu tarafından bir bildiriyle gerçekleştirilen ve psikolojik sonuçları olan bir girişimdi. Daha sonraki süreçte ise 2002 yılından itibaren AK Parti iktidar dönemi görülmektedir. Bu süreçte de bir takım darbe girişimleriyle karşı karşıya kalmıştır demokrasimiz. 27 Nisan 2007 muhtırası ilk darbe girişimlerindendir bu dönemde. Buna da siyasi darbe tarihimizde iktidar tarafından da tepki verilen bir ilk olma özelliği göstermektedir. Bu ve bunun gibi gelişmeler bize göstermektedir ki ülkemizde bir demokrasi mücadele olduğunu ve demokratik gücün başladığı imparatorluk tarihinden günümüze kadar bir mücadele içerisinde geçtiği görülmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere demokrasi bir mücadele bir kültürdür. Bununda bir bedeli vardır. Şimdiye kadar anlatılan başlıkların tamamı bu sürecin bedelidir.15 Temmuz darbesine giden yola tersten bakacak olursak 17-25 operasyonlarından sonraki süreçte paralel devlet tartışmaları ve sosyal medya savaşları vardır. Bunlar tamamen psikolojik bir savaştı aynı zamanda. Bu savaşların en önemli süreçlerinden biri olan 2014 yılındaki MİT TIR’larının durdurulması olayıdır. Belki de 15 Temmuz darbe girişimi FET֒nün neden böyle bir darbe girişimi yaptığının cevabıdır” dedi.
“15 TEMMUZ DİRENİŞİNİN ÖNEMLİ AKTÖRLERİ VAR”
Konuşmasının devamında ise, 15 Temmuz darbe girişiminin yani 15 Temmuz gecesinin üç sosyolojisi vardır. Bunlar; FETÖ elemanları ve kanunsuz şiddetin sahipleri, Bağdat caddesinde tankları alkışlayanlar ve Türkiye’nin dört bir yanında verilen sivil direniştir. İşte bu sosyoloji canı pahasına direnenlerin sosyolojisiydi buda beraberinde bir direnişi getirmiştir. Bu nedenle 15 Temmuz’un dünya siyasi tarihine altın harflerle yazılması gerekir. Eğer böyle bir direniş Avrupa’da gerçekleştirilmiş olsaydı üzerine ciltler dolusu kitap yazılırdı. Bu nedenle buda bizim adımıza bir efsane olması gerekir çünkü o gün darbe gerçekleşmiş olsaydı ülkenin nasıl bir senaryoyla karşı karşıya kaldığını daha sonraki girişimlerden anlıyoruz. Bu girişim sadece FET֒nün değil ABD ve Avrupa’nın ve uluslararası örgütünde işin içinde olduğu, ülkenin parçalanması amaçlanmış ve bunun sonucunda ise bir ıraklaşma ve Suriyeleşme diye tabir edebileceğimiz bir senaryonun içerisine girmesi planlanmıştır fakat bu direniş ve kalkınma sayesinde bu plan ters düz edilerek bertaraf edilmiş oldu. Bu direnişin önemli aktörleri var. Bu direniş siyasi aktörlerin çağrısıyla güçlendi. Burada en önemli aktör olan sivil direniş gösteren halktır. Bunun yanında polisler, yargı, siyasiler hakimler ve Türk silahlı kuvvetleri içerisinde bir grubun aktif biçimde rol almıştır ve darbenin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından benimsenmediği ifade edildi” dedi.>>>Gazete3

  SİYASET    12.07.2019 18:19:01

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
24.08.2019
24.08.2019
24.08.2019
OZEL HABERLER