Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘İlçemizin hedeflerini konuştuk’
Çobanlar Belediye Başkanı Ali Altuntaş, AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Abdurrahman Öz ile, Çobanlar ilçesinin yeni hedefleri..

2

Image

DEVLET BABALIĞINI YAPTI
İŞKUR İl Müdürlüğünce eski hükümlülerin işlerini kurmalarına yönelik hibe desteğinden faydalanan eski hükümlü Selami Göktaş’a, 38 bin 376 TL ile 27 ad..

3

Image

‘Sandıklı parlayan yıldız’
Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl’ü ziyaret eden AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Öz, Sandıklı ilçesinin bölgenin ve Türki..

4

Image

‘Silah işini bitireceğiz’
Afyonkarahisar’daki muhtarlarla bir araya gelen Vali Tutulmaz, kentte düğünlerde silah sıkma olaylarını azalttıklarını söyleyerek, “Bu silah işini bit..

5

Image

Alp’ten Çöl’e ziyaret
Afyonkarahisar İkbal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Alp, Başkan Mustafa Çöl’e iade-i ziyarette bulundu...

6

Image

Romanlara eğitim verilecek
Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığında yapılan toplantıda, romanların eğitim, istihdam, barınma, sağlık ve sosyal hizmetlerinin en üst düzeye çıkarılmas..

7

Image

Metruk binalar yıkıldı
Emirdağ Belediyesi olarak insanların can güvenliğini tehdit etmesinin yanı sıra, sosyal riskler oluşturan ve kent estetiğini bozan metruk binaları yık..

8

Image

Var gücümüzle çalışacağız
Belediye bünyesinde çalışan personelleri ziyaret eden Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar’daki vatandaşlara hizmet etme noktasında var güçl..

9

Image

İş-Kur hizmet noktası açılacak
Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu’nun seçim çalışmalarındaki projelerinden biri olan “Kariyer İstihdam Merkezi” projesinin ilk adımı atıldı. Emi..

10

Image

2019 yılını verimli geçirdik
Halk Günü Toplantısı’nda konuşan Tutulmaz, 2019 yılı boyunca Hak Günü toplantılarında çok sayıda vatandaşların problemini çözüme kavuşturduklarını söy..

11

Image

Bu çocukların hakkını veremeyiz
İYİ Parti İl Başkanı Mehmet İnkaya, “Milli Eğitim sistemimizde yıllardır kanayan iki yara var. Birincisi normal okullarda (örgün eğitim) okuyamayıp sa..

12

Image

Başkan Şahin’e plaket
İşsizler Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Hasan Kaya, İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin’e derneğe verdiği desteklerden dolayı teşekkür plaket..

13

Image

‘Emir Kır’ın yanındayız’
Afyonkarahisar Genç Atılımcılar Derneği (AGAD) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Kaan Taytak, Belçika Brüksel Saint Josse Belediye Başkanı ve Federal Mille..

14

Image

Emin Özkara istifa etti
Sosyalist Parti (PS) skandal bir karara imza atarak, Başkan Emir Kır’ı MHP ile görüştüğü iddiasıyla partiden ihraç etti. Avrupa basının da çok yankı b..

15

Image

Su kuyularında akıllı sistem
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt’un talimatıyla Şuhut Merkez’de 2 tanesi boyalık,1 tanesi eski üniversite, 1 tanesi de Afyonkarahisar yolu üzerind..

16

Image

‘Birinci sorun ekonomi’
Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan, ülkemizin birinci sorununun ekonomi olduğunu söyledi. ..

17

Image

‘EVRENSEL BİR İLİZ’
Sandıklı ilçesinde muhtarlarla bir araya gelen Vali Tutulmaz, Afyonkarahisar’ın Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği ve UNESCO’nun gastronomi olmak üz..

‘15 Temmuz altın harflerle yazılmalı’ | Gazete3.com.tr
Image

‘15 Temmuz altın harflerle yazılmalı’


“15 Temmuz Direniş Ruhu ve Sosyolojisi” konulu konferansta konuşan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, 15 Temmuz milli direnişinin çok önemli olduğunu söyleyerek, “Bu nedenle 15 Temmuz’un dünya siyasi tarihine altın harflerle yazılması gerekir. Eğer böyle bir direniş Avrupa’da gerçekleştirilmiş olsaydı üzerine ciltler dolusu kitap yazılırdı” dedi.
  SİYASET    12.07.2019 18:19:01

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Afyon Kocatepe Üniversitesi tarafından İbrahim Küçükkurt Konferans Salonu’nda düzenlenen “15 Temmuz Direniş Ruhu ve Sosyolojisi” konulu konferansı gerçekleştirildi. AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, 15 Temmuz darbe girişimine giden süreci ve darbe girişimine karşı verilen tepkiyi sosyolojik açıdan katılımcılara anlattı.
“DARBE GİRİŞİMİNE GİDEN SÜREÇ
17-25 OPERASYONLARINDAN SONRA BAŞLIYOR”
Kısaca darbe tarihinden bahseden AKÜ Rektörü Prof.Dr. Mehmet Karakaş, 28 şubat 1997 siyaset tarihimize postmodern darbe olarak geçen ve dönemin koalisyon hükümetine yönelik milli güvenlik kurulu tarafından bir bildiriyle gerçekleştirilen ve psikolojik sonuçları olan bir girişimdi. Daha sonraki süreçte ise 2002 yılından itibaren AK Parti iktidar dönemi görülmektedir. Bu süreçte de bir takım darbe girişimleriyle karşı karşıya kalmıştır demokrasimiz. 27 Nisan 2007 muhtırası ilk darbe girişimlerindendir bu dönemde. Buna da siyasi darbe tarihimizde iktidar tarafından da tepki verilen bir ilk olma özelliği göstermektedir. Bu ve bunun gibi gelişmeler bize göstermektedir ki ülkemizde bir demokrasi mücadele olduğunu ve demokratik gücün başladığı imparatorluk tarihinden günümüze kadar bir mücadele içerisinde geçtiği görülmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere demokrasi bir mücadele bir kültürdür. Bununda bir bedeli vardır. Şimdiye kadar anlatılan başlıkların tamamı bu sürecin bedelidir.15 Temmuz darbesine giden yola tersten bakacak olursak 17-25 operasyonlarından sonraki süreçte paralel devlet tartışmaları ve sosyal medya savaşları vardır. Bunlar tamamen psikolojik bir savaştı aynı zamanda. Bu savaşların en önemli süreçlerinden biri olan 2014 yılındaki MİT TIR’larının durdurulması olayıdır. Belki de 15 Temmuz darbe girişimi FET֒nün neden böyle bir darbe girişimi yaptığının cevabıdır” dedi.
“15 TEMMUZ DİRENİŞİNİN ÖNEMLİ AKTÖRLERİ VAR”
Konuşmasının devamında ise, 15 Temmuz darbe girişiminin yani 15 Temmuz gecesinin üç sosyolojisi vardır. Bunlar; FETÖ elemanları ve kanunsuz şiddetin sahipleri, Bağdat caddesinde tankları alkışlayanlar ve Türkiye’nin dört bir yanında verilen sivil direniştir. İşte bu sosyoloji canı pahasına direnenlerin sosyolojisiydi buda beraberinde bir direnişi getirmiştir. Bu nedenle 15 Temmuz’un dünya siyasi tarihine altın harflerle yazılması gerekir. Eğer böyle bir direniş Avrupa’da gerçekleştirilmiş olsaydı üzerine ciltler dolusu kitap yazılırdı. Bu nedenle buda bizim adımıza bir efsane olması gerekir çünkü o gün darbe gerçekleşmiş olsaydı ülkenin nasıl bir senaryoyla karşı karşıya kaldığını daha sonraki girişimlerden anlıyoruz. Bu girişim sadece FET֒nün değil ABD ve Avrupa’nın ve uluslararası örgütünde işin içinde olduğu, ülkenin parçalanması amaçlanmış ve bunun sonucunda ise bir ıraklaşma ve Suriyeleşme diye tabir edebileceğimiz bir senaryonun içerisine girmesi planlanmıştır fakat bu direniş ve kalkınma sayesinde bu plan ters düz edilerek bertaraf edilmiş oldu. Bu direnişin önemli aktörleri var. Bu direniş siyasi aktörlerin çağrısıyla güçlendi. Burada en önemli aktör olan sivil direniş gösteren halktır. Bunun yanında polisler, yargı, siyasiler hakimler ve Türk silahlı kuvvetleri içerisinde bir grubun aktif biçimde rol almıştır ve darbenin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından benimsenmediği ifade edildi” dedi.>>>Gazete3

  SİYASET    12.07.2019 18:19:01

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
23.01.2020
23.01.2020
23.01.2020
OZEL HABERLER