Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Kolaylı ailesinin acı günü

Afyonkarahisar’ın tanınmış iş adamı Ahmet Kolaylı’nın annesi Mükerreme Kolaylı vefat etti. Merhume Kolaylı, dün İmaret Camii’nde kılınan cenaze n..

2

Image

‘Haktan yana ölmek en şerefli lütuftur’

Anadolu Gençlik Derneği Afyonkarahisar Şubesi tarafından, Mısır’ın eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin vefatı dolayısıyla yapılan açıklamada, “..

3

Image

Zeybek konuklarını ağırladı

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’e hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor. Son olarak Afyonkarahisar Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Nu..

4

Image

Bakan Selçuk geliyor

Bir dizi ziyaret ve programa katılmak üzere Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bugün Afyonkarahisar’a geliyor...

5

Image

‘Türkiye ve Çin yıldız ülkeler olacak’

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu (ATSO) Başkanı Hüsnü Serteser, Türkiye ve Çin’in gelecekte dünyanın yıldız ülkeleri olacağı..

6

Image

“Filistinliler Türkiye’yi hami olarak görüyor”

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Cami Gençlik Topluluğu tarafından Beytü’l Makdis konulu konferansta konuşan AKÜ Cami Gençlik Topluluğu Akademik..

7

Image

Afyon yeşile boyanıyor

Afyonkarahisar Belediyesi, yaz aylarının gelmesi ile birlikte yeşil alan ve ağaçlandırma çalışmalarına hız verdi. Kentte yeni bir imaj ve çehre k..

8

Image

MYO’nun sorunları konuşuldu

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Dinar Meslek Yüksek Okulu’nda (MYO) üniversite öğrencilerinin ve eğitim, öğretime ilişkin bazı sorunların görüş..

9

Image

Kızıl geyik tedavi ediliyor

Eskişehir kırsalında vatandaşlar tarafından bitkin halde bulunan kızıl geyik yavrusu Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabili..

10

Image

“Mısır’daki zulme dur denmeli”

Afyonkarahisar STK Platformu Sözcüsü Ahmet Ertürk, bütün dünya liderlerinin harekete geçerek, Mısır’da yaşanan bu zulme dur demeleri gerektiğini ..

11

Image

‘Silah atılmasını engelleyeceğiz’
Afyonkarahisar Valiliği tarafından Haziran ayı Halk Günü Toplantısı düzenlendi. ..

12

Image

Başkan Çöl’den seçim ziyaretleri

Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, İstanbul’daki Afyonkarahisarlılarla bazı temaslarda bulundu...

13

Image

‘Unutmayacağız, unutturmayacağız’

AK Parti İl İnsan Hakları Başkanı Selcen Hıdıroğlu, Muhammed Mursi’nin zalimlerin mahkemesinde şehadete yürüdüğünü söyleyerek, yapılan zulümleri ..

14

Image

‘Hukuku ve adaleti tekrar sağlayacağız’

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, İstanbul'da bu..

15

Image

Erkekliğe ilk adımı attılar
Afyonkarahisar’ın Nuribey beldesinin tanınmış isimlerinden Fatih Çelik’in oğlu Hasan Çelik ile İbrahim Çelik’in oğlu Hasan Çelik, sünnet olarak erkekl..

16

Image

Başkan Sarı’dan anlamlı ziyaret

Dinar Belediye Başkanı Nihat Sarı, Babalar Günü’nde Buhurcular Huzurevi’nde yaşayan yaşlıları ziyaret etti. ..

17

Image

Maliye bölümünde mezuniyet coşkusu

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Maliye Bölümü 41. dönem mezuniyet töreni yapıldı. ..

‘ABD VE AB’DEN İLERDEYİZ’ | Gazete3.com.tr
Image

‘ABD VE AB’DEN İLERDEYİZ’


Bakanlığı döneminde tıbbi ve aromatik bitkiler alanında yapılan çalışmalara büyük destek veren ve özellikle sağlık alanında kullanılmasına öncülük eden Orman ve Su İşleri eski Bakanı, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, günümüzde ilaç sektörünün çok büyüdüğünü belirterek, "Şu anda Türkiye'deki sağlık sistemi Amerika'dan, Avrupa'dan çok daha ileri noktada." ifadelerini kullandı.
  SİYASET    27.09.2018 10:56:55

Türkiye coğrafyasındaki canlı türlerine ait bilimsel verilerin girilmesi amacıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce yürütülen "Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi" kapsamında "Nuh'un Gemisi" veri tabanını kuran Eroğlu, şu ana kadar 1 milyon 300 bini aşkın türün sisteme kaydedildiği bu projenin yanı sıra Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyesinde Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezinin kurulmasına öncülük etti. Eski bakan Eroğlu, tıbbi bitkiler alanında tez hazırlayan kızı Ayşenur'a da tecrübeleri ile yol gösteriyor.

"ÇOCUKLUĞUMDA DOKTORA GİTTİĞİMİ HATIRLAMIYORUM"

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, yaptığı açıklamada, halk arasında "şifalı bitkiler" olarak bilinen tıbbi ve aromatik bitkilerin Türkiye için çok önemli olduğunu söyledi. İlaç sektörünün de etkisiyle bu bitkilerin zaman içerisinde "karı koca ilaçları" denilerek önemsizleştirilmeye çalışıldığını belirten Eroğlu, "Ben çocukluğumda doktora gittiğimi hatırlamıyorum. Soğuk algınlığı olduğu zaman hemen büyüklerimiz, dedelerimiz, ninelerimiz bir karışım hazırlardı. Hiçbir şey yoksa nane limon içer, hastalığı atlatırdık. Antibiyotik aldığımı da hatırlamıyorum." diye konuştu. Günümüzde ilaç sektörünün çok büyüdüğünü, Sağlık Bakanlığı bütçesinin büyük kısmının ilaca ayrıldığını anlatan Eroğlu, "Şu anda Türkiye'deki sağlık sistemi Amerika'dan, Avrupa'dan çok daha ileri noktada." ifadelerini kullandı.

"DEĞİŞİK İKLİMLERİN KESİŞTİĞİ NOKTA"

Eroğlu, Türkiye'nin endemik türler ve tıbbi bitkiler açısından önemli bir coğrafyada olduğuna işaret ederek şöyle konuştu: "Özellikle Afyonkarahisar tıbbi bitkiler açısından çok önemli. Orman ve Su İşleri Bakanlığı dönemimde Afyonkarahisar'daki bütün biyolojik çeşitliliği tespit ettik, şu ana kadar 7 bin 927 adet çok önemli bitki türü, Nuh'un Gemisi veri tabanına işlendi. Bunların arasında sadece Afyonkarahisar'da olan, dünyada başka yerde bulunmayan 725 endemik tür var. Burada biyoçeşitlilik, şifalı bitkiler gerçekten çok fazla."

“YERLİ İLAÇ ÜRETİMİ İÇİN GEREKLİ ADIMLAR ATILACAK”

Bölgede yerli ilaç üretimi alanında gerekli adımların atılacağını vurgulayan Eroğlu, şu değerlendirmeyi yaptı: "Bolvadin ilçesinde alkaloid fabrikası var, ayrıca tıbbi aromatik bitkilerin paketlenmesi, kullanılması, neye faydalı olduğu gibi hususlar ele alınıyor. Şu ana kadar 16 kitapçık hazırladık. Dünyada trend, tıbbi bitkilerden yana. Artık kimse kimyasal ilaçları almak istemiyor. Her ilacın mutlaka yan etkileri var. Her tıbbi bitki her şeye şifadır demek de doğru değil çünkü bunun ölçüsü var. Fazlası zarar verebilir. Ne kadar nasıl kullanılacak bunların da bilinmesi, bu konuda çalışılması gerekir."

"PAZAR, YILLIK 115 MİLYAR DOLAR"

Bu alanda kızının bazı çalışmalar yaptığına işaret ederek Eroğlu, şunları söyledi: "Diyetisyen kızım Ayşenur'a dedim ki 'Bu konuda çalış.' Fitoterapi alanında yüksek lisans tezine başladı. Afyonkarahisar'da bütün dağları, taşları gezerek özellikle bunların neye faydalı olduğunu halktan, yaşlı kişilerden, ninelerden, dedelerden soruyor. Şu ana kadar tıbbi açıdan faydalı 60 şifalı bitkiyi toparladık. Bu, gerçekten çok önemli. İnşallah bunları kitap haline getirecek. Dünyada tıbbi aromatik bitkilerle ilgili pazar, yıllık 115 milyar dolar. Biz çok büyük gayretle geçen yıl 600 milyon dolarlık ihracat yapabildik. Hâlbuki bizdeki flora bütün kıta Avrupa'sından çok daha fazla. Türkiye'de 3 bin 600 endemik tür var. Bunların pek çoğu da şifalı bitki."

“BABAM AFYON’U İYİ BİLDİĞİ İÇİN BENİ DE YÖNLENDİRİYOR”

Ayşenur Eroğlu da Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fitoterapi Bölümü'nde "Afyonkarahisar'da etnobotanik" konusunda çalışma yaptığını aktardı. Araştırmasında en büyük desteği babasından aldığını vurgulayan Eroğlu, şunları kaydetti: "Babam Afyonkarahisar'ı çok iyi bildiği için beni yönlendiriyor ayrıca bakanlığı döneminde ilimizin biyoçeşitlilik envanteri de çıkarılmıştı. Dolayısıyla alan tarama konusunda desteği oluyor. Çalışmamın amacı, Afyonkarahisar çevresinde atalarımızdan beri kullanılan tıbbi bitkilerin faydalarını, nasıl kullanıldığını kayıt altına almak. Böylece bu bilgilerin zamanla unutulup yok olmasını önlenmek. Köylülerden elde edilen bu bilgiler bilimsel olarak kanıtlanıp bitkisel kökenli ilaç yapımı konusunda adım atılmasını sağlayacaktır.">>>A.A.

  SİYASET    27.09.2018 10:56:55

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
19.06.2019
19.06.2019
19.06.2019
OZEL HABERLER