Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

“Afyon çok şanslı, ülkücü bir milletvekiline sahip”

Ülkü Ocakları Afyonkarahisar İl Başkanlığını ziyaret eden Ülkü Ocakları Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aşkın Dinçer, “Afyonkarahi..

2

Image

“İddialı olmak ayrı, iddiacı olmak ayrı”
Partisinin haftalık değerlendirme toplantısında konuşan İyi Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Doktor Mahmut Koçak, “İddialı olmak ayrı, iddia..

3

Image

“Afyonkarahisar sağlık turizminde başkent olacak”

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Avukat İbrahim Yurdunuseven, TBMM Genel kurulunda Afyonkarahisar ile ilgili olarak bir konuşma yaptı. ..

4

Image

'Af'ta hakkı yanana ikinci şans

SGK İl Müdürü Samet Fidan, “Yapılandırma yapıp da ödeme zorluğu çeken tüm işverenlerimizin yapılandırma için 28 Şubat’a kadar olan yeni zaman dil..

5

Image

Taytak; “Kamp Merkezi, Afyonumuzu tanıtacak”
Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak TBMM Meclis Genel Kurulu’nda dile getirdiği Afyonkarahisar’da Kamp M..

6

Image

Bilgilendirme Toplantısı’nda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser: ‘İhracat hedeflerimiz çok yüksek’
Ticaret Bakanlığı yetkilileri, Afyonkarahisar’da 15 firmayı ziyaret etti. Ziyaretlerin ardından Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Bak..

7

Image

Leblebi ile sigara mücadelesi
Adalet ve Kalkınma Partisi Gençlik Kolları üyeleri vatandaşların sigara paketlerini alarak leblebi dağıttı...

8

Image

“Gençler, siyasette söz sahibi olacak”

AK Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Mehmet Zeybek ve AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Ethem Karahan ile birlikte 31 Mart yerel seçim..

9

Image

Başkan Çoban’a vefa
Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı, 31 Mart’ta görev süresi dolacak olan Afyon..

10

Image

“Koyuncu’ya bütün bakanlıkların kapısı açık”

Emirdağlı vatandaşlarla görüşen AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, “Serkan Başkana bütün bakanlıkların kapısı ardına kada..

11

Image

Cumhurbaşkanı Erdoğan geliyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 17 Şubat Pazar günü Afyonkarahisar’a geliyor...

12

Image

‘Artık yeter diyoruz’
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Kent Bilimci Fatih Çetinkaya’nın Fatih-Eşrefpaşa bölgesindeki seçim bürosu düzen..

13

Image

‘CUMHUR İTTİFAKI bekamızın teminatıdır’
Yerel seçimler kapsamında ziyaretlerine devam eden AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, Türkiye’nin önünü kesmek isteyenlerin, Cumhurbaşka..

14

Image

‘Engellilerin ihtiyaçları karşılanacak’

AK Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Mehmet Zeybek ile Dumlupınar Üniversitesi Engelsiz Hayat Topluluğu arasında “engelsiz kent” için ça..

15

Image

‘Sandıklara sahip çıkacağız’

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Emirdağ ilçesi ve Davulga beldesini ziyaret etti...

16

Image

Başkan Çöl, gönüllere giriyor
Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, seçim çalışmaları kapsamında kahvehaneleri ziyaret ederek vatandaşlarla gönül köprüleri kurmaya devam ediyor...

17

Image

‘Projelerimizle Afyon’u uçuracağız’
Afyonkarahisar’ın çehresini değiştirecek birçok projesinin olduğunu belirten AK Parti Belediye Başkan Adayı Mehmet Zeybek, AFRAY, Millet Bahçeleri, se..

‘ABD VE AB’DEN İLERDEYİZ’ | Gazete3.com.tr
Image

‘ABD VE AB’DEN İLERDEYİZ’


Bakanlığı döneminde tıbbi ve aromatik bitkiler alanında yapılan çalışmalara büyük destek veren ve özellikle sağlık alanında kullanılmasına öncülük eden Orman ve Su İşleri eski Bakanı, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, günümüzde ilaç sektörünün çok büyüdüğünü belirterek, "Şu anda Türkiye'deki sağlık sistemi Amerika'dan, Avrupa'dan çok daha ileri noktada." ifadelerini kullandı.
  SİYASET    27.09.2018 10:56:55

Türkiye coğrafyasındaki canlı türlerine ait bilimsel verilerin girilmesi amacıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce yürütülen "Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi" kapsamında "Nuh'un Gemisi" veri tabanını kuran Eroğlu, şu ana kadar 1 milyon 300 bini aşkın türün sisteme kaydedildiği bu projenin yanı sıra Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyesinde Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezinin kurulmasına öncülük etti. Eski bakan Eroğlu, tıbbi bitkiler alanında tez hazırlayan kızı Ayşenur'a da tecrübeleri ile yol gösteriyor.

"ÇOCUKLUĞUMDA DOKTORA GİTTİĞİMİ HATIRLAMIYORUM"

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, yaptığı açıklamada, halk arasında "şifalı bitkiler" olarak bilinen tıbbi ve aromatik bitkilerin Türkiye için çok önemli olduğunu söyledi. İlaç sektörünün de etkisiyle bu bitkilerin zaman içerisinde "karı koca ilaçları" denilerek önemsizleştirilmeye çalışıldığını belirten Eroğlu, "Ben çocukluğumda doktora gittiğimi hatırlamıyorum. Soğuk algınlığı olduğu zaman hemen büyüklerimiz, dedelerimiz, ninelerimiz bir karışım hazırlardı. Hiçbir şey yoksa nane limon içer, hastalığı atlatırdık. Antibiyotik aldığımı da hatırlamıyorum." diye konuştu. Günümüzde ilaç sektörünün çok büyüdüğünü, Sağlık Bakanlığı bütçesinin büyük kısmının ilaca ayrıldığını anlatan Eroğlu, "Şu anda Türkiye'deki sağlık sistemi Amerika'dan, Avrupa'dan çok daha ileri noktada." ifadelerini kullandı.

"DEĞİŞİK İKLİMLERİN KESİŞTİĞİ NOKTA"

Eroğlu, Türkiye'nin endemik türler ve tıbbi bitkiler açısından önemli bir coğrafyada olduğuna işaret ederek şöyle konuştu: "Özellikle Afyonkarahisar tıbbi bitkiler açısından çok önemli. Orman ve Su İşleri Bakanlığı dönemimde Afyonkarahisar'daki bütün biyolojik çeşitliliği tespit ettik, şu ana kadar 7 bin 927 adet çok önemli bitki türü, Nuh'un Gemisi veri tabanına işlendi. Bunların arasında sadece Afyonkarahisar'da olan, dünyada başka yerde bulunmayan 725 endemik tür var. Burada biyoçeşitlilik, şifalı bitkiler gerçekten çok fazla."

“YERLİ İLAÇ ÜRETİMİ İÇİN GEREKLİ ADIMLAR ATILACAK”

Bölgede yerli ilaç üretimi alanında gerekli adımların atılacağını vurgulayan Eroğlu, şu değerlendirmeyi yaptı: "Bolvadin ilçesinde alkaloid fabrikası var, ayrıca tıbbi aromatik bitkilerin paketlenmesi, kullanılması, neye faydalı olduğu gibi hususlar ele alınıyor. Şu ana kadar 16 kitapçık hazırladık. Dünyada trend, tıbbi bitkilerden yana. Artık kimse kimyasal ilaçları almak istemiyor. Her ilacın mutlaka yan etkileri var. Her tıbbi bitki her şeye şifadır demek de doğru değil çünkü bunun ölçüsü var. Fazlası zarar verebilir. Ne kadar nasıl kullanılacak bunların da bilinmesi, bu konuda çalışılması gerekir."

"PAZAR, YILLIK 115 MİLYAR DOLAR"

Bu alanda kızının bazı çalışmalar yaptığına işaret ederek Eroğlu, şunları söyledi: "Diyetisyen kızım Ayşenur'a dedim ki 'Bu konuda çalış.' Fitoterapi alanında yüksek lisans tezine başladı. Afyonkarahisar'da bütün dağları, taşları gezerek özellikle bunların neye faydalı olduğunu halktan, yaşlı kişilerden, ninelerden, dedelerden soruyor. Şu ana kadar tıbbi açıdan faydalı 60 şifalı bitkiyi toparladık. Bu, gerçekten çok önemli. İnşallah bunları kitap haline getirecek. Dünyada tıbbi aromatik bitkilerle ilgili pazar, yıllık 115 milyar dolar. Biz çok büyük gayretle geçen yıl 600 milyon dolarlık ihracat yapabildik. Hâlbuki bizdeki flora bütün kıta Avrupa'sından çok daha fazla. Türkiye'de 3 bin 600 endemik tür var. Bunların pek çoğu da şifalı bitki."

“BABAM AFYON’U İYİ BİLDİĞİ İÇİN BENİ DE YÖNLENDİRİYOR”

Ayşenur Eroğlu da Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fitoterapi Bölümü'nde "Afyonkarahisar'da etnobotanik" konusunda çalışma yaptığını aktardı. Araştırmasında en büyük desteği babasından aldığını vurgulayan Eroğlu, şunları kaydetti: "Babam Afyonkarahisar'ı çok iyi bildiği için beni yönlendiriyor ayrıca bakanlığı döneminde ilimizin biyoçeşitlilik envanteri de çıkarılmıştı. Dolayısıyla alan tarama konusunda desteği oluyor. Çalışmamın amacı, Afyonkarahisar çevresinde atalarımızdan beri kullanılan tıbbi bitkilerin faydalarını, nasıl kullanıldığını kayıt altına almak. Böylece bu bilgilerin zamanla unutulup yok olmasını önlenmek. Köylülerden elde edilen bu bilgiler bilimsel olarak kanıtlanıp bitkisel kökenli ilaç yapımı konusunda adım atılmasını sağlayacaktır.">>>A.A.

  SİYASET    27.09.2018 10:56:55

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
14.02.2019
14.02.2019
14.02.2019
OZEL HABERLER