Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘Çin Seddi bile dayanmaz’
Doğu Türkistan’da Müslümanlarda yönelik olarak yapılan zulümleri protesto etmek amacıyla Afyonkarahisar STK Platformu adına bir açıklama yapan Mesut H..

2

Image

MHP’de 18 aday daha belirlendi
Milliyetçi Hareket Partisi Afyonkarahisar İl Başkanlığı 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde aday olacak 1’i ilçe 17’si belde belediye başkan adayı olmak ü..

3

Image

Yeni başkan Metin Balaban
AK Parti İscehisar İlçe Başkanlığı’na Metin Balaban getirildi...

4

Image

‘Afyon’da destansı hizmetler yaptık’
Ülkücü Şehit Necmi Bilgi’nin isminin verildiği parkın açılışında konuşan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, 10 yıllık belediye başkanlığı sürecinde d..

5

Image

Yerli üretime dikkat çektiler
AK Parti Afyonkarahisar Kadın Kolları tarafından Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası dolayısıyla kadın girişimcilerin ürettiği yerli malların tanıt..

6

Image

‘Tarım ve hayvancılıkla gelişeceğiz’
MHP Bolvadin Belediye Başkan Adayı Selahattin Kelekçi, seçimi kazanması durumunda tarım ve hayvancılığa büyük önem vereceklerine dikkat çekti...

7

Image

MHP’liler Çetinkaya’yı karşılayacak
Milliyetçi Hareket Partisi İl Teşkilatı, kısa bir süre önce adaylığı açıklanan Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Fatih Çetinkaya’yı Ankara dönüşünd..

8

Image

‘MHP’nin adayı Afyon’u salladı’
Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanlığı tarafından düzenlenen haftalık olağan basın toplantısında konuşan İl Başkanı Mehmet Kocacan, MHP’nin Belediye..

9

Image

‘65 bin yükümlü iş sahibi oldu’
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Ceza ve İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu 2019 bütçesi üzerine TBMM’de konu..

10

Image

‘Geçici öğreticilere kadro verilmeli’
MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev yapan geçici Kur’an Kursu öğreticilerine kadro verilmesini i..

11

Image

‘Gönüllere girecek projelerimiz var’
AK Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Mehmet Zeybek, İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen’i makamında ziyaret etti. Zeybek, “Afyonkarahisar halkının g..

12

Image

‘Projelerin seçimi olacak’
MHP Afyonkarahisar Belediye Başkan adayı Fatih Çetinkaya, Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği’ni ziyaret etti. ..

13

Image

Sendikacılardan teşekkür ziyareti
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Afyonkarahisar İl Temsilciliği’ne bağlı sendika başkanlarını makamınd..

14

Image

‘Bütçede vatandaş yok yandaş var’
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, TBMM Genel Kurulu'n..

15

Image

‘Afyon’u vatandaşlarla beraber yöneteceğiz’

Milliyetçi Hareket Partisi Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Fatih Çetinkaya, “Önce insan” anlayışıyla hayal ettiği Afyonkarahisar’ı yine Afyo..

16

Image

‘Şehir içi trafik kanayan yara’
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar İl Başkanı Nevzat Ercan, Afyonkarahisar’da trafiğin kanayan bir yara olduğunu söyledi...

17

Image

Taytak’tan Özel’e ayar
TBMM Genel Kurulunda Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay, Kamu Denetçiliği Kurumu bütçelerinin görüşmeleri sırasın..

‘ABD VE AB’DEN İLERDEYİZ’ | Gazete3.com.tr
Image

‘ABD VE AB’DEN İLERDEYİZ’


Bakanlığı döneminde tıbbi ve aromatik bitkiler alanında yapılan çalışmalara büyük destek veren ve özellikle sağlık alanında kullanılmasına öncülük eden Orman ve Su İşleri eski Bakanı, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, günümüzde ilaç sektörünün çok büyüdüğünü belirterek, "Şu anda Türkiye'deki sağlık sistemi Amerika'dan, Avrupa'dan çok daha ileri noktada." ifadelerini kullandı.
  SİYASET    27.09.2018 10:56:55

Türkiye coğrafyasındaki canlı türlerine ait bilimsel verilerin girilmesi amacıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce yürütülen "Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi" kapsamında "Nuh'un Gemisi" veri tabanını kuran Eroğlu, şu ana kadar 1 milyon 300 bini aşkın türün sisteme kaydedildiği bu projenin yanı sıra Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyesinde Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezinin kurulmasına öncülük etti. Eski bakan Eroğlu, tıbbi bitkiler alanında tez hazırlayan kızı Ayşenur'a da tecrübeleri ile yol gösteriyor.

"ÇOCUKLUĞUMDA DOKTORA GİTTİĞİMİ HATIRLAMIYORUM"

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, yaptığı açıklamada, halk arasında "şifalı bitkiler" olarak bilinen tıbbi ve aromatik bitkilerin Türkiye için çok önemli olduğunu söyledi. İlaç sektörünün de etkisiyle bu bitkilerin zaman içerisinde "karı koca ilaçları" denilerek önemsizleştirilmeye çalışıldığını belirten Eroğlu, "Ben çocukluğumda doktora gittiğimi hatırlamıyorum. Soğuk algınlığı olduğu zaman hemen büyüklerimiz, dedelerimiz, ninelerimiz bir karışım hazırlardı. Hiçbir şey yoksa nane limon içer, hastalığı atlatırdık. Antibiyotik aldığımı da hatırlamıyorum." diye konuştu. Günümüzde ilaç sektörünün çok büyüdüğünü, Sağlık Bakanlığı bütçesinin büyük kısmının ilaca ayrıldığını anlatan Eroğlu, "Şu anda Türkiye'deki sağlık sistemi Amerika'dan, Avrupa'dan çok daha ileri noktada." ifadelerini kullandı.

"DEĞİŞİK İKLİMLERİN KESİŞTİĞİ NOKTA"

Eroğlu, Türkiye'nin endemik türler ve tıbbi bitkiler açısından önemli bir coğrafyada olduğuna işaret ederek şöyle konuştu: "Özellikle Afyonkarahisar tıbbi bitkiler açısından çok önemli. Orman ve Su İşleri Bakanlığı dönemimde Afyonkarahisar'daki bütün biyolojik çeşitliliği tespit ettik, şu ana kadar 7 bin 927 adet çok önemli bitki türü, Nuh'un Gemisi veri tabanına işlendi. Bunların arasında sadece Afyonkarahisar'da olan, dünyada başka yerde bulunmayan 725 endemik tür var. Burada biyoçeşitlilik, şifalı bitkiler gerçekten çok fazla."

“YERLİ İLAÇ ÜRETİMİ İÇİN GEREKLİ ADIMLAR ATILACAK”

Bölgede yerli ilaç üretimi alanında gerekli adımların atılacağını vurgulayan Eroğlu, şu değerlendirmeyi yaptı: "Bolvadin ilçesinde alkaloid fabrikası var, ayrıca tıbbi aromatik bitkilerin paketlenmesi, kullanılması, neye faydalı olduğu gibi hususlar ele alınıyor. Şu ana kadar 16 kitapçık hazırladık. Dünyada trend, tıbbi bitkilerden yana. Artık kimse kimyasal ilaçları almak istemiyor. Her ilacın mutlaka yan etkileri var. Her tıbbi bitki her şeye şifadır demek de doğru değil çünkü bunun ölçüsü var. Fazlası zarar verebilir. Ne kadar nasıl kullanılacak bunların da bilinmesi, bu konuda çalışılması gerekir."

"PAZAR, YILLIK 115 MİLYAR DOLAR"

Bu alanda kızının bazı çalışmalar yaptığına işaret ederek Eroğlu, şunları söyledi: "Diyetisyen kızım Ayşenur'a dedim ki 'Bu konuda çalış.' Fitoterapi alanında yüksek lisans tezine başladı. Afyonkarahisar'da bütün dağları, taşları gezerek özellikle bunların neye faydalı olduğunu halktan, yaşlı kişilerden, ninelerden, dedelerden soruyor. Şu ana kadar tıbbi açıdan faydalı 60 şifalı bitkiyi toparladık. Bu, gerçekten çok önemli. İnşallah bunları kitap haline getirecek. Dünyada tıbbi aromatik bitkilerle ilgili pazar, yıllık 115 milyar dolar. Biz çok büyük gayretle geçen yıl 600 milyon dolarlık ihracat yapabildik. Hâlbuki bizdeki flora bütün kıta Avrupa'sından çok daha fazla. Türkiye'de 3 bin 600 endemik tür var. Bunların pek çoğu da şifalı bitki."

“BABAM AFYON’U İYİ BİLDİĞİ İÇİN BENİ DE YÖNLENDİRİYOR”

Ayşenur Eroğlu da Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fitoterapi Bölümü'nde "Afyonkarahisar'da etnobotanik" konusunda çalışma yaptığını aktardı. Araştırmasında en büyük desteği babasından aldığını vurgulayan Eroğlu, şunları kaydetti: "Babam Afyonkarahisar'ı çok iyi bildiği için beni yönlendiriyor ayrıca bakanlığı döneminde ilimizin biyoçeşitlilik envanteri de çıkarılmıştı. Dolayısıyla alan tarama konusunda desteği oluyor. Çalışmamın amacı, Afyonkarahisar çevresinde atalarımızdan beri kullanılan tıbbi bitkilerin faydalarını, nasıl kullanıldığını kayıt altına almak. Böylece bu bilgilerin zamanla unutulup yok olmasını önlenmek. Köylülerden elde edilen bu bilgiler bilimsel olarak kanıtlanıp bitkisel kökenli ilaç yapımı konusunda adım atılmasını sağlayacaktır.">>>A.A.

  SİYASET    27.09.2018 10:56:55

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
15.12.2018
15.12.2018
15.12.2018
OZEL HABERLER