Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Sigortacılığın geleceği konuşuldu

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Bolvadin Meslek Yüksekokulu (MYO) Bankacılık ve Sigortacılık Programı öğrencileri, Afyon Sigorta Acenteleri Der..

2

Image

Şehit polis ebediyete uğurlandı

Denizli’nin Pamukkale ilçesi Barbaros Caddesi'nde 13 Ekim'de devriye gezen Süleyman Topaloğlu idaresindeki ekip aracı ile sivil aracın çarpışması..

3

Image

‘Hep beraber Dinar için çalışacağız’

Mahalle muhtarlarıyla bir araya gelen Dinar Belediye Başkanı Sarı, muhtarlarla her zaman irtibat halinde olduklarını belirterek, hep beraber Dina..

4

Image

Öğrenciler Frigya’yı gezdi

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Turizm Fakültesi tarafından iki farklı etkinlik düzenlendi. Düzenlenen ilk etkinlikte AKÜ Turizm Fakültesi Turi..

5

Image

‘Kura yenilenmeli’

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü aracılığı ile Toplum Yararına Program (TYP) kaps..

6

Image

‘Suriye’deki harekat Kıbrıs’takiyle aynı’

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Barış Pınarı Harekatı konusundaki açıklamalarını eleştiren İYİ Parti İl Başkanı M..

7

Image

Karakaş, Başkan Mandal’ı ağırladı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Meh..

8

Image

Oda Başkanlarından ziyaret

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, esnaf oda başkanlarını makamında ağırladı...

9

Image

Serteser’e davet

23-25 Ekim 2019 tarihleri arasında Afyonkarahisar’da düzenlenecek olan Uluslararası İnşaat Mühendisliği ve Teknolojisinde Yenilikler Sempozyumu D..

10

Image

‘AR-GE’ye büyük önem veriliyor’

AKÜ evsahipliğinde düzenlenen Seramik Kongresi’nde konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, AR-GE yatırımlarına gelecek 5 yıl için yüzde 8..

11

Image

Erkmen’den harekâta tam destek

Erkmen Belediye Başkanlığı Belediye Meclisi Barış Pınarı Harekatına destek verdiğini açıkladı. ..

12

Image

İtfaiyeden yangın eğitimi

Sandıklı Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü tarafından yangında konusunda eğitim verildi. ..

13

Image

‘5 milyon insana kapılarımızı açtık’

Afyonkarahisar’da düzenlenen Uyum Mahalle Buluşmaları Toplantısında konuşan Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Gökçe Ok, dünya üzerinde göç etmek..

14

Image

2020 MXGP Cumhurbaşkanımızın himayesinde

Dünya Motokros Şampiyonası 5-6 Eylül 2020 tarihinde Afyonkarahisar’da düzenlenecek. Organizasyonun yeniden Cumhurbaşkanlığı himayesine alınması ..

15

Image

‘Mehmetçiklerimizin yanındayız’


Kocatepe (Büyükkalecik) Belediye Meclisi, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve h..

16

Image

Belediye Meclisi Barış Pınarı için toplanacak

Afyonkarahisar Belediye Meclisi, Barış Pınarı Harekâtı’na destek amacıyla 21 Ekim Pazartesi günü saat 18.00'de olağanüstü toplanacak...

17

Image

Atık yağları minik eller topluyor

Afyonkarahisar Belediyesi Atıksu Arıtma Birliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile 7 yıldır yürütülen “Bitkisel Atık Yağlar Minik Eller Tara..

‘Araştırma merkezlerini tek binada toplayacağız’ | Gazete3.com.tr
Image

‘Araştırma merkezlerini tek binada toplayacağız’


Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, ‘Bilgi, Fikir ve Patent Üretimi Merkezi’ adı altında merkez bir bina yapmak istediklerini söyleyerek, yapılacak olan bu binada tüm araştırma merkezlerini toplamak istediklerini söyledi.
  SİYASET    02.07.2019 18:05:12

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş uygulama araştırma merkezlerine olan yaklaşımlarını ve projelerini anlatmak, araştırma merkezlerinin ihtiyaçlarını gidermek amacıyla uygulama ve araştırma merkez yöneticileri ile toplantı gerçekleştirdi. AKÜ Merkez Kütüphane konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Peker ve Prof. Dr. Şuayıp Özdemir, Uygulama Araştırma (UYGAR) Merkezleri Komisyon Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yıldız ile araştırma merkez yöneticileri katıldı.
“MERKEZLERİN BİR KISMI FAALİYET GÖSTERİYOR”
Toplantıda konuşma yapan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, araştırma merkezlerinin üniversitelerin araştırma misyonunu yerine getiren kurumlar olduğunu ifade etti. Araştırma merkezlerinin bir kısmının faaliyet gösterdiğini, bir kısmının ise zayıf kaldığını söyleyen Karakaş, “Buna bir düzen verme amacıyla Uygulama ve Araştırma Merkezleri Komisyonu kuruldu. Bundan sonraki süreçlerde araştırma merkezimizin resmi prosedürleri bu komisyon marifeti ile gerçekleşecek. Yeni kurulacak araştırma merkezi bu komisyonda görüşülecek. Ondan sonra senatoya gelecek. Araştırma merkezlerimiz ile ilgili yapılacak değişiklikler yine bu komisyona gelecek sonra senatoya gönderilecek. Yine araştırma merkezleri ile geliştirilecek genel politikalar bu komisyonda konuşulacak ve tartışılacak” diye konuştu.
“4-5 MERKEZDE CİDDİ FAALİYETLER YÜRÜTÜLÜYOR”
Bilgi, fikir ve patent üretimi merkezi adı altında merkez bir bina yapmak istediklerini belirten Karakaş, şunları kaydetti: “Yeni dönemde inşallah gerçekleştirebilirsek benim adına ‘bilgi, fikir ve patent üretimi merkezi’ dediğim ama başka türlü isimlendirebileceğimiz bir merkez bina yapmak istiyoruz. 2 katlı düşündüğümüz binada araştırma merkezlerimizi toplamak istiyoruz. Birinci katında aktif faaliyetlerde bulunan içinde laboratuvar özellikleri de olan cihazları olan merkezlerimizi toplamak istiyoruz. Farklı mimari de olacak, yonca gibi ya da değişik bir modelde olabilir. Özellikle 4-5 merkezimizde ciddi faaliyetler yürütülüyor. Ciddi cihazlar var. Bunları biz birinci katta toplamak istiyoruz. Tabi kendine özgü araştırma merkezlerimiz var. Onları da ayrı örgütlüyoruz. Onların belli bir yapılanmaları var. Onları da iyileştirmeye çalışacağız. Bunun dışında cihazı, laboratuvarı olmayan araştırma merkezlerimiz var. Onları da ikinci katta ofis şeklinde faaliyet gösterecek bir plan var aklımızda. İnşallah bunu planladıktan sonra yatırım bütçesinden değil de bu işe gönüllü olacak bir hayırsever üzerinden bu binayı yaptırmak istiyoruz.”
“FARKLI İHTİYAÇLAR VAR”
Uygulama Araştırma Merkezleri Komisyon Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yıldız ise UYGAR merkezleri komisyonu hakkında bilgiler verdi. Yıldız, “25 Nisan 2018 100 sayılı senato kararı ile UYGAR kuruldu. Senato kararından sonra komisyonun yönergesinde belirtilen görevleri yerine getirmek üzere 5 öğretim üyesi arkadaş ile toplantı yaptık. Biz bu tarihten itibaren 2018 yılında 3 tane toplantı yaptık. 2019 yılında da durmadık, çalıştık. 2019 yılında da 2 toplantımız oldu. Yaptığımız toplantılarda merkez yöneticilerimiz, yaptığı çalışmaları anlattılar, bize ihtiyaçlarını ilettiler. Biz bunları toparlayıp komisyon üyelerinin imzası ile rektörlüğe resmi olarak ilettik. UYGAR Merkezlerinin faaliyetleri farklı ama ortak ihtiyaçları var. Bunlar; yer, personel ve bütçe ihtiyaçları var” dedi.
“FAYDALI BİR TOPLANTI OLDU”
Toplantının daha sonraki bölümünde UYGAR Merkez temsilcilerinin yapılacak binayla ilgili görüşleri alınarak, temsilciler tarafından doldurulan yer ihtiyaç analizi formları toplandı. Toplantının sonunda AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, merkez temsilcilerinin doldurduğu formların UYGAR Merkez Komisyonu tarafından en kısa zamanda değerlendirileceğini ve Uygulama ve Araştırma Merkezi binasının tasarımına başlanacağını belirtti. Rektör Karakaş daha sonra ise toplantının son derece faydalı olduğunu belirterek, katılanlara teşekkür edip, toplantıyı sonlandırdı.>>>Fatma Yıldız

  SİYASET    02.07.2019 18:05:12

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
16.10.2019
16.10.2019
16.10.2019
OZEL HABERLER