Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘Antalya’dan sonra Afyon’u tercih edin’

Rusya’dan Afyonkarahisar’a gelen turizm heyetini ağırlayan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser; Rus tur..

2

Image

Hırsızlar yakayı ele verdi

İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, son bir ayda Afyonkarahisar’da 4 ev ile 3 otomobil soygunu yapan kişilerin p..

3

Image

Gazilerden yerli kamyona tam not

İlimiz İscehisar ilçesinde, mermer ve mermer makinaları konusunda sektörün önde gelen büyük firmalarından, aynı zamanda yerli üretime destek olan..

4

Image

‘UTP ile suç oranları azaldı’

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, 2016 yılında uygulamaya konulan Uygulama Takip Projesi (UTP) ile başta terör olmak üzere asayiş, kaçakçılık ve..

5

Image

‘Üniversiteler bölgelerin itici gücü’
Afyon Kocatepe Üniversitesi Danışma Kurulu’nun 4. toplantısında konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, üniversitelerin bilimsel çalışmalar yapılan alanları ol..

6

Image

‘Yumurta üretimimiz kıskanılıyor’

Yumurta sektörünün sorunlarının ve çözüm önerilerinin konuşulduğu 4.Yumurta Zirvesi’nde konuşan Yum-Bir Başkanı İbrahim Afyon, Türkiye’nin yumurt..

7

Image

Gazeteler kapanıyor ekranlar kararıyor

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun Başkanlar Konseyi Toplantısı’nda özellikle yerel basının zor durumda olduğu ve pek çok gazete ile televizyonu..

8

Image

Kızılören teşkilatından ziyaret

Kızılören AK Parti İlçe Teşkilatı Başkan Mustafa Çöl’ü makamında ziyaret etti...

9

Image

‘Staj desteği vereceğiz’

DoubleTree by Hilton Afyonkarahisar Genel Müdürü Sayit Önay ve Satış ve Pazarlama Müdürü Seçkin Beksarı, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Turizm..

10

Image

Öğrenci için nota sistemini öğrendi

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı Türk Halk Müziği bölümünde görev yapan öğretim elemanı Emrah Kalın, görme engelli öğrenci..

11

Image

‘Halk getirdi halk indirir’

AK Parti İl Başkanlığı’nda bir konferans veren Yazar Emine Şenlikoğlu, bazı kesimlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı indirmeye çalıştığını..

12

Image

‘Şehre katkı sunmak istiyoruz’

Türkeli Gazetesi sahiplerinden Önder Artuk, Türkeli Gazetesi aracılığıyla Afyonkarahisar’a katkı sunmak istediklerini söyledi. ..

13

Image

Kütüphanede drama eğitimi
Sandıklı Halk Kütüphanesinde öğrencelere drama eğitimi veriliyor.
..

14

Image

‘Var gücümüzle çalışıyoruz’

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı İbrahim Derviş Suna: “Bütün insanlığın; adalet, huzur, barış ve refaha kavuşması için var gücümüzle çalışıyoruz”..

15

Image

‘Bu bütçe, memurun bütçesi değil’

Kamu Sen İl Temsilcisi Mehmet Demir; 2020 yılı bütçesinin, memurun bütçesi olmadığını söyledi. ..

16

Image

Elif bebek 6 aylık oldu

Kocaeli’nin Derince ilçesinde “cranium bifidum” (ikiz kafa) teşhisi konulan ve temmuzda ameliyatla başından 1 kilo 250 gramlık kitle alınan Elif ..

17

Image

Akılcı ilaç kullanımı eğitimi

İl Sağlık Müdürlüğü Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörlüğü tarafından evde sağlık birimlerinde görev yapan sağlık personellerine yönelik “Akılc..

‘Böbrek naklinde dünyada ilk ondayız’ | Gazete3.com.tr
Image

‘Böbrek naklinde dünyada ilk ondayız’AFSÜ Nefroloji Kliniği ev sahipliğinde düzenlenen “Seçkin Renal Replasman Tedavilerine Yaklaşım” temalı toplantıda konuşan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aydın Türkmen, Türkiye’nin böbrek nakli konusunda dünya ilk onda olduğunu bu nakillerin çoğunlukla canlıdan canlıya yapıldığını söyledi.
  SİYASET    07.11.2019 10:58:01


AFSÜ Nefroloji Kliniği ev sahipliğinde düzenlenen “Seçkin Renal Replasman Tedavilerine Yaklaşım” temalı toplantıda uzmanlar evde diyaliz tedavileri ve böbrek nakli konusunu ele aldı. AFSܒnün yanı sıra Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Ege Üniversitesinden uzmanların da katılımıyla NG Afyon Otel’de gerçekleştirilen toplantıda ev hemodiyalizinin, periton diyalizi ve böbrek nakli ile birbirlerini tamamlayıcı tedaviler olduğu vurgulandı. AFSÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Sena Ulu, aktif çalışan, sık seyahat eden, küçük çocuğu olan, daha aktif yaşam isteyenler ile yaşadığı yer merkeze uzak olan böbrek hastalarında periton diyalizi ve evde hemodiyalizin öncelikle tercih edilmesi gereken yöntemler olduğunu söyledi.
“PERİTON DİYALİZİ MERKEZ
HEMODİYALİZİNDEN DAHA İYİDİR”
Periton diyalizinin böbrek hastalarında kalan idrar çıkışını korumada etkili olduğunu belirten Doç. Dr. Ulu, bu hastalarda idrar çıkışının daha uzun süre devam ettiğini kaydetti. Doç. Dr. Ulu, “Periton diyalizinde beklentinin aksine genel enfeksiyon riski hemodiyalize göre artmamaktadır. Hasta memnuniyeti ve yaşam kalitesi açısından, periton diyalizi merkez hemodiyalizinden daha iyidir.” diye konuştu.
“NAKİLLER ÇOĞUNLUKLA CANLIDAN CANLIYA YAPILIYOR”
Böbrek nakli sayısında dünyada ilk onda olduğumuza dikkat çeken İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aydın Türkmen, bu nakillerin çoğunlukla canlıdan canlıya yapıldığını söyledi. Prof. Dr. Türkmen, “Kadavra nakli oranında her beş beyin ölümünden biri bağışlanmaktadır fakat bu oranı artırmamız gereklidir. Toplumda organ bağışı ile ilgili bilincin artırılması önemlidir.” dedi.
“PERİTON DİYALİZİNİN HASTA SAYISI ARTTIRILMALI”
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serhan Tuğlular ve aynı bölümden Doç. Dr. Ebru Aşıcıoğlu, Türkiye’de diyalize giren hasta sayısının %4’ünün periton diyalizini kullandığına işaret ederek hasta konforu açısından önemli olan periton diyalizinde hasta sayısının artırılmasının önemini vurguladılar. Prof. Dr. Tuğlular ve Doç. Dr. Aşcıoğlu, periton diyalizinin yeterli ve deneyimli bir ekip tarafından yapıldığında sonuçlarının çok başarılı olduğunu söylediler.
“HEMODİYALİZLE TANSİYON
DAHA İYİ KONROL ALTINA ALINIYOR”
Ege Üniversitesi Nefroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ercan Ok, evde hemodiyaliz ile tansiyonun daha iyi kontrol altına alındığını, daha az ilaç kullanımı, üreme fonksiyonlarında düzelme ve merkezde hemodiyalize giren hastalara göre yaşam süresinde uzama olduğunu söyledi. Prof. Dr. Ok evde hemodiyalizdeki hastalarda merkezde diyalize giren hastalara göre genel sağlık durumunda iyileşme, kendini iyi hissetmede artma ve diyaliz sonrası kendini halsiz hissetmede belirgin derecede azalma olduğunu da dile getirdi. Ev hemodiyalizi ile hastane yatışlarında azalma, ilaç kullanımında azalma ve hastanın çalışma olasılığının artması gibi toplumsal faydaların da elde edildiğini ifade eden Prof. Dr. Ok, ev hemodiyalizi hasta sayısı olarak Dünya’da yedinci, Avrupa’da ise üçüncü sırada olduğumuzu söyledi.>>>Gazete3

  SİYASET    07.11.2019 10:58:01

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
13.11.2019
13.11.2019
13.11.2019
OZEL HABERLER