Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Vatandaşlar çorbacılara akın etti
Afyonkarahisar’da Covid-19 nedeniyle kapalı olan lokantaların açılmasıyla birlikte kentte vatandaşlar sabahın ilk saatlerinden itibaren soluğu çorbacı..

2

Image

Hırsız yakayı ele verdi
Afyonkarahisar'da 84 yaşındaki bir kadını darp ederek parasını çalan şahıs emniyet ekipleri tarafından yakalandı ..

3

Image

Bir Yıldız Doğuyor da sona yaklaşıldı
İş insanı ve “Bir Yıldız Doğuyor” çalışmasının koordinatörü Hüseyin Özharputlu’nun girişimiyle başlatılan, Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Bel..

4

Image

'Şehitlikler sular altında kalmayacak'
Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa İlçesi'nde yer alan Büyük Taarruzun yaşandığı bölgede, DSİ tarafından yapılması planlanan gölet projesi CHP Afyonkarahisar..

5

Image

Şehit Çubuk kabri başında anıldı
01.06.2019 tarihinde Iğdır’ın Aralık ilçesi İran sınırı yakınlarında güvenlik görevlileri ile teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Şehit Piyade U..

6

Image

# POLİS KARŞILADI
Seyahat yasağının kalkmasıyla birlikte fuhuş şebekelerinin sosyal medya paylaşımları da arttı. Bunun üzerine harekete geçen Afyon Emniyet Müdürlüğü Ek..

7

Image

'G20 içinde en çok büyüme bizde'
AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Sezen, dünyada birçok ülkenin ekonomisi koronavirüs nedeniyle ciddi anlamda daralma yaşarken, Avrupa Birli..

8

Image

Parklar yeniden açıldı

Sandıklı ilçesinde pandemi süreciyle birlikte faaliyetlerine geçici olarak ara veren; Cumhuriyet Park, Kent Park ve Konak Park dün sosyal mesafe ..

9

Image

'27 milyon TL katkı hedefleniyor'
Çobanlar Seyitler Sulaması Yenileme inşaatı ile ilgili olarak açıklama yapan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, projenin tamamlanması ile 31 bin 150 dekar ..

10

Image

ATSO kurucu ortak olacak
Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, İl Özel İdaresi'nin kurumsal katkılarının yanı sıra Orman ve Su İşleri Eski Bakanı, Cumhurbaşkanlı..

11

Image

'Yollar Afyon Gaymağı gibi'
Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar'a son 18 yılda muazzam yollar yapı..

12

Image

Hakan Bahçeci sevenlerini üzdü
Dünya Bakliyat Konfederasyonu Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve Hakan Agro Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Bahçeci Dubai’de geçirdiği kalp krizi sonrasında..

13

Image

'Potansiyellerimizle öne çıkacağız'
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, yeni normalleşme sürecinde Afyonkarahisar'ın potansiyelleriyle öne çıkac..

14

Image

'Milletimiz asla unutmayacaktır'
27 Mayıs 1960 darbesinin yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yapan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, "Türlü baskılarla sindiri..

15

Image

Genel Müdür Aktaş denetlemeler yaptı

Vali Mustafa Tutulmaz, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ve beraberindeki heyet ile birlikte Afyonkarahisar Girişi Susuz Kavşağı Pandemi Uygulama..

16

Image

'Sivil siyaseti katlettiler'
AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen, “27 Mayıs 1960’da milli iradeye darbe indiren cuntanın Yassıada’da işlediği cinayetin ardından sivil siyaseti mahkû..

17

Image

'Tarihimizin kara bir lekesi'
Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 27 Mayıs'ın tarihimizin kara bir lekesi olduğunu ..

‘Böbrek naklinde dünyada ilk ondayız’ | Gazete3.com.tr
Image

‘Böbrek naklinde dünyada ilk ondayız’AFSÜ Nefroloji Kliniği ev sahipliğinde düzenlenen “Seçkin Renal Replasman Tedavilerine Yaklaşım” temalı toplantıda konuşan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aydın Türkmen, Türkiye’nin böbrek nakli konusunda dünya ilk onda olduğunu bu nakillerin çoğunlukla canlıdan canlıya yapıldığını söyledi.
  SİYASET    07.11.2019 10:58:01


AFSÜ Nefroloji Kliniği ev sahipliğinde düzenlenen “Seçkin Renal Replasman Tedavilerine Yaklaşım” temalı toplantıda uzmanlar evde diyaliz tedavileri ve böbrek nakli konusunu ele aldı. AFSܒnün yanı sıra Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Ege Üniversitesinden uzmanların da katılımıyla NG Afyon Otel’de gerçekleştirilen toplantıda ev hemodiyalizinin, periton diyalizi ve böbrek nakli ile birbirlerini tamamlayıcı tedaviler olduğu vurgulandı. AFSÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Sena Ulu, aktif çalışan, sık seyahat eden, küçük çocuğu olan, daha aktif yaşam isteyenler ile yaşadığı yer merkeze uzak olan böbrek hastalarında periton diyalizi ve evde hemodiyalizin öncelikle tercih edilmesi gereken yöntemler olduğunu söyledi.
“PERİTON DİYALİZİ MERKEZ
HEMODİYALİZİNDEN DAHA İYİDİR”
Periton diyalizinin böbrek hastalarında kalan idrar çıkışını korumada etkili olduğunu belirten Doç. Dr. Ulu, bu hastalarda idrar çıkışının daha uzun süre devam ettiğini kaydetti. Doç. Dr. Ulu, “Periton diyalizinde beklentinin aksine genel enfeksiyon riski hemodiyalize göre artmamaktadır. Hasta memnuniyeti ve yaşam kalitesi açısından, periton diyalizi merkez hemodiyalizinden daha iyidir.” diye konuştu.
“NAKİLLER ÇOĞUNLUKLA CANLIDAN CANLIYA YAPILIYOR”
Böbrek nakli sayısında dünyada ilk onda olduğumuza dikkat çeken İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aydın Türkmen, bu nakillerin çoğunlukla canlıdan canlıya yapıldığını söyledi. Prof. Dr. Türkmen, “Kadavra nakli oranında her beş beyin ölümünden biri bağışlanmaktadır fakat bu oranı artırmamız gereklidir. Toplumda organ bağışı ile ilgili bilincin artırılması önemlidir.” dedi.
“PERİTON DİYALİZİNİN HASTA SAYISI ARTTIRILMALI”
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serhan Tuğlular ve aynı bölümden Doç. Dr. Ebru Aşıcıoğlu, Türkiye’de diyalize giren hasta sayısının %4’ünün periton diyalizini kullandığına işaret ederek hasta konforu açısından önemli olan periton diyalizinde hasta sayısının artırılmasının önemini vurguladılar. Prof. Dr. Tuğlular ve Doç. Dr. Aşcıoğlu, periton diyalizinin yeterli ve deneyimli bir ekip tarafından yapıldığında sonuçlarının çok başarılı olduğunu söylediler.
“HEMODİYALİZLE TANSİYON
DAHA İYİ KONROL ALTINA ALINIYOR”
Ege Üniversitesi Nefroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ercan Ok, evde hemodiyaliz ile tansiyonun daha iyi kontrol altına alındığını, daha az ilaç kullanımı, üreme fonksiyonlarında düzelme ve merkezde hemodiyalize giren hastalara göre yaşam süresinde uzama olduğunu söyledi. Prof. Dr. Ok evde hemodiyalizdeki hastalarda merkezde diyalize giren hastalara göre genel sağlık durumunda iyileşme, kendini iyi hissetmede artma ve diyaliz sonrası kendini halsiz hissetmede belirgin derecede azalma olduğunu da dile getirdi. Ev hemodiyalizi ile hastane yatışlarında azalma, ilaç kullanımında azalma ve hastanın çalışma olasılığının artması gibi toplumsal faydaların da elde edildiğini ifade eden Prof. Dr. Ok, ev hemodiyalizi hasta sayısı olarak Dünya’da yedinci, Avrupa’da ise üçüncü sırada olduğumuzu söyledi.>>>Gazete3

  SİYASET    07.11.2019 10:58:01

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
28.05.2020
28.05.2020
28.05.2020
OZEL HABERLER