Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

AK Parti Şuhut ilçe yönetimi toplandı
AK Parti Şuhut İlçe Başkanlığı Başkan Ali Diren başkanlığında Haftalık Olağan İlçe Yürütme ve Yönetim Kurulu Toplantısını sosyal mesafe kurallarına uy..

2

Image

Avşar Maden Suları'na büyük ödül
Şehrimizin öncü markası ve ülkemizin yükselen değeri Avşar Doğal Maden Suyu ile Avşar Karadut & Frenk Üzümü aromalı içeceği Brüksel’de International T..

3

Image

'Maske ve sosyal mesafe çok önemli'
Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Duran, koronavirüsten korunma noktasında maske kullanımı ve sosyal mesafenin çok önemli olduğunu beli..

4

Image

Türkiye dünya şampiyonu
Dünya İnternet Klavye Şampiyonasında Türkiye 8 madalya kazanarak takım halinde dünya şampiyonu oldu..

5

Image

'Her zaman yanınızdayız'
Şuhut Devlet Hastanesi heyetini ağırlayan Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, belediye olarak sağlık çalışanlarının her zaman yanında olduklarını sö..

6

Image

5 ayda 122 milyon dolarlık ihracat
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, 2020’nin Mayıs ayında 18 milyon 456 bin dolarlık, 2020’nin ilk 5 ayında ..

7

Image

'Yönetmelik iptal edilmeli'
Afyonkarahisar Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Bekir Özerdem, sigorta pazarını büyütmek adına Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın çıkardığı yönetmeliğin..

8

Image

15 milyon 500 bin TL nakdi yardım
Afyonkarahisar'da koronavirüsle mücadele kapsamında Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından vatandaşlara 15 milyon 500 bin TL nakdi yardım ulaştırıldı ..

9

Image

'Çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz'
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 365 oda ve borsa başkanının katılımıyla vi..

10

Image

'Çiftçilere destek verilmeli'
Don olayı nedeniyle tarlalarındaki ekili ürünleri zarar gören çiftçilerle bir araya gelen CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, "Çiftçilerimiz..

11

Image

'SÜRÜMDEN KAZANIN'
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, yeni açıklanan kredi paketlerinin önemli olduğunu söyleyerek firmalara fiyat artışı..

12

Image

Tutulmaz'dan teşekkür belgesi
Vali Mustafa Tutulmaz, Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasına bağış yaparak destek veren Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı..

13

Image

Vatandaşlar çorbacılara akın etti
Afyonkarahisar’da Covid-19 nedeniyle kapalı olan lokantaların açılmasıyla birlikte kentte vatandaşlar sabahın ilk saatlerinden itibaren soluğu çorbacı..

14

Image

ATSO kurucu ortak olacak
Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, İl Özel İdaresi'nin kurumsal katkılarının yanı sıra Orman ve Su İşleri Eski Bakanı, Cumhurbaşkanlı..

15

Image

Hırsız yakayı ele verdi
Afyonkarahisar'da 84 yaşındaki bir kadını darp ederek parasını çalan şahıs emniyet ekipleri tarafından yakalandı ..

16

Image

# POLİS KARŞILADI
Seyahat yasağının kalkmasıyla birlikte fuhuş şebekelerinin sosyal medya paylaşımları da arttı. Bunun üzerine harekete geçen Afyon Emniyet Müdürlüğü Ek..

17

Image

Bir Yıldız Doğuyor da sona yaklaşıldı
İş insanı ve “Bir Yıldız Doğuyor” çalışmasının koordinatörü Hüseyin Özharputlu’nun girişimiyle başlatılan, Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Bel..

‘Hedef 5 milyar dolar’ | Gazete3.com.tr
Image

‘Hedef 5 milyar dolar’Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalıştayı’nda konuşan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler konusunda 5 milyar dolarlık hedef koyduklarını ve bu hedefe ulaşmanın zor olmadığını söyledi.
  SİYASET    20.09.2019 11:11:38


Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Teknoloji ve Transfer Ofisi tarafından Korel Termal Otel’de Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalıştayı düzenlendi. Çalıştayın açılış konuşmasını AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş yaptı. Okumuş ise tıbbi ve aromatik bitkiler alanında son dönemde yapılan çalıştaylar sayesinde Türkiye'de bir bilincin olduğunu ve ihracatında da artışların yaşandığını aktardı.
“YÜZBİNLERCE TON BİTKİ
KAYIP SERVETE DÖNÜŞÜYOR”
Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Bakanlığın amacının, bu konuyu sürekli gündemde tutarak bilinç oluşturmak ve ülkenin daha fazla mesafe almasını sağlamak olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: "Ormanlarımızda doğal olarak yetişen her yıl yüzbinlerce ton tıbbi ve aromatik bitkilerin değerlendirilmeden kayıp servete dönüştüğünü hepimiz biliyoruz. 2005 yılında 35 bin ton odun dışı orman ürünü üretmişiz. Geçen seneki rakamlara baktığımızda bu 20 kat artmış, 2018 yılı sonu itibarıyla 701 bin tona ulaşmış. Bu güzel bir rakam ama bunu artırmamız lazım. 2018 yılı için odun dışı orman ürünlerinin ülke ekonomisine katkısı yaklaşık 4,2 milyar liradır. Dolar bazında ise 740 milyon dolardır. 2023 yılı hedefimiz de 5 milyar dolardır. Dünyadaki pazar da 115 milyar dolardır. Aslında hedefimiz ulaşılamayacak bir rakam değildir."
“BİTKİ TÜRÜ POTANSİYELİMİZ ÇOK İYİ”
Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi Veysel Eroğlu da tıbbi ve aromatik bitkilerle ilgili ticaret yapmak isteyen yatırımcı ve iş adamlarına destek olmak istediklerini aktardı. Türkiye'deki bitki türlerinin, kıta Avrupası’ndan çok daha fazla olduğunu dile getiren Eroğlu, şöyle konuştu: "Yaklaşık 12 bin 500 tür var. Bunun da 3 bin 650'si endemik ve sadece Türkiye'de var, başka yerde yok. Dolayısıyla bu çok büyük zenginlik. Yani, kıta Avrupasından çok büyük bir zenginlik var. Dünyada 115 milyar dolarlık bir ticaret hacmi var. Türkiye’nin bu zenginliğe rağmen önceleri yaptığı ihracat, 150-200 milyon dolar iken şimdilerde 740 milyon dolara çıkmış ama bu yeterli değil. Bakanlığım dönemimde 2023 hedefi olarak 5 milyar dolar ihracat hedefi koyduk. Bunu gerçekleştirmek çok zor değil. Hedef olmadığı zaman neticeye ulaşılmıyor. Buna inanalım ve bu potansiyeli harekete geçelim."
“İLAÇ SEKTÖRÜ BİZLERİ SOYUYOR”
Eroğlu, Türkiye iklimlerin kavşak noktası olduğu için bitki çeşitliliğindeki flora ve faunanın da çok fazla olduğunu vurguladı. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının son dönemlerde birlikte yaptığı çalışmaların ardından Türkiye'de bu işin ehemmiyetinin anlaşıldığını ifade eden Eroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: "Çin'de o kadar endemik tür yok ama ihracat açısından dünyada birinci sıradalar. Daha sonra Hindistan, ABD ve Almanya geliyor. Dünyada artık sentetik kimyasal ilaçlardan tabii ilaçlara doğru bir yönelme var. Bunu fark edelim çünkü bu ilaçların pek çok yan etkileri var. Bunları da herkes biliyor. Türkiye'de maalesef enerji sektöründen sonra dışarıya en çok döviz ödediğimiz sektör ilaç sektörüdür. Bunun da nasıl olduğunu araştırmakta fayda var. Bu konuda da tıbbi ve aromatik bitkilerde mutlaka bir standardizasyon ve ilaç üretim planlaması yapmalıyız. Pek çok ilaç sektörü bizleri soyuyor. İş adamlarımızı da teşvik etmemiz gerekiyor."
“ÇALIŞTAYLARLA OYALANMAMALIYIZ”
Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz da tıbbi ve aromatik bitkiler konusunun Türkiye açısından önemli olduğunu ancak ülkede bu konuda yapılan çalışmaların tatmin edici olmadığını anlattı. Afyonkarahisar'da Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi bulunduğuna dikkati çeken Tutulmaz, "Bu alanda potansiyelimiz var ama yeterince değerlendiremiyoruz. Farkındalık oluşturulmaya başlandı. Ancak bizim çalıştaylarla oyalanmadan sonuca gitmemiz gerekiyor. İnşallah ilimizde bundan sonra sağlığında önemli merkezlerinden birisi olacak” ifadelerini kullandı.
“ÜST KURUL YA DA BAŞKANLIK OLMASI LAZIM”
AK Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Tıbbi Aromatik Bitkiler konusunda TBMM’de Araştırma Komisyonu kurulduğunu ve çalışmalarının devam ettiğini söyleyerek, “Bu yılın sonuna kadar bu komisyonun çalışmalarını tamamlanması gerekiyor. Ondan sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi içinde Tıbbi Aromatik Bitkiler Üst Kurulu mu olur, Başkanlığı mı olur? Herhangi birisinin olması lazım. Bizde kaynaklar var. 5 milyar Dolar bir hedef konulmuş. Buna ulaşmak zor değil. Mevcut potansiyelle 10 milyar Dolara bile ulaşabiliriz” dedi.>>>Alkan Kurt

  SİYASET    20.09.2019 11:11:38

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
28.05.2020
28.05.2020
28.05.2020
OZEL HABERLER