Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘Tanıtıma büyük önem verdik’
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek'in öncülüğünde Afyonkarahisar Milletvekilleri Veysel Eroğlu, Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven ve Mehmet Taytak ile birl..

2

Image

‘TSK’ya müteşekkiriz’
Türk Silahlı Kuvvetleri aleyhindeki söylemin ardından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında STK tems..

3

Image

‘Hep beraber çalışacağız’
3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Engelsiz Yaşam Federasyonu ve Enkamuder Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Kapu. TCDD 7. Bölge Müdürü Adem Sivri v..

4

Image

İhracatımız arttı
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar’ın 2020 yılı Kasım ayı ihracat rakamları hakkında ..

5

Image

Okyar istifa etti
Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı Kongresinde AK Parti Yönetim Kurulu üyeliğine seçilen Fatih Okyar, düzenlediği..

6

Image

‘İl Özel İdaresi her sorunu çözecek’
Sinanpaşa İlçesine bağlı Yörükmezarı köyü ile Hocalar İlçesine bağlı Yağcı Köyü arasında devam eden yol çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Gökmen Çi..

7

Image

‘Emeklerin karşılığı ödenmeli’
Türk Sağlık-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Mehmet Ali Öztürk, sağlık çalışanlarının esnek çalışmadan muaf tutulduğunu ifade ederek, “Sağlık çalışanla..

8

Image

Yurdunuseven Komisyon Başkanı seçildi
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi İbrahim Yurdunuseven, Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İncel..

9

Image

Engelliler sevindirildi
Afyonkarahisar'da her yaştan insanın yaşam kalitesini arttırmaya yönelik çalışmaları ile bilinen Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, evlerinden çıkamayıp ..

10

Image

Aralık ayı teması: Şükür ve Teşekkür
Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi, Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Sevgi Yılı Projesi kapsamında aralık ayı temasının Şükür ve Teşekkür olduğunu söyley..

11

Image

İhracatımız arttı
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar’ın 2020 yılı Kasım ayı ihracat rakamları hakkında ..

12

Image

Ticarette veri güvenliği anlatıldı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde düzenlenen E-ticarete E-kılavuz Eğitim Programı’nın dördüncü haftasında E-ticarette Veri Güvenliğ..

13

Image

22 yıldır engelli oğluna bakıyor
Afyonkarahisar’da 22 yıldır epilepsi hastası engelli oğluna bakan anne, engelli bir çocuğa bakmanın zor olduğunu fakat bu zorluklara Allah’ın verdiği ..

14

Image

Patent bilgilendirme toplantısı
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Koordinatörlüğü tarafından Afyonkarahisar Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi öğretmenl..

15

Image

‘Anlayış bekliyoruz’
Altınokta Körler Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Hakan Erdoğan, kamu kurumları yetkilileri ve vatandaşlardan anlayış beklediklerini söyledi...

16

Image

Afyon’un ihtiyaçları konuşuldu
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı ziyaret ettiler. Ziyarette Afyonkarahisar’ın sağlık alanındaki ihtiyaçları ko..

17

Image

‘Esnaflar zor bir dönemden geçiyor’
Saadet Partisi Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan, Başkan Yardımcıları Erhan Akpınar ve Hamza Gümüşkanat ile birlikte Park Afyon AVM Merk..

‘Her 10 bebekten 1’i prematüre’ | Gazete3.com.tr
Image

‘Her 10 bebekten 1’i prematüre’


Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, dünya genelinde doğan her 10 çocuktan birisinin prematüre olduğunu söyledi
  SİYASET    18.11.2020 10:43:46

Rektör Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Dünya Prematüre Günü” dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Gebeliğin 37. haftasından önce meydana gelen doğumlara prematüre doğum denildiğini belirten Prof. Dr. Okumuş, prematüre bebeklerde ölüm riski, yeti yitimi ve çeşitli hastalıkların görülme riskinin arttığını, Türkiye’de de yılda yaklaşık 150 bin prematüre doğum olduğunu dile getirdi. Prematüre doğumların yenidoğan ölümlerinin en önemli sebebi olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Okumuş, prematüre bebeklerin yaklaşık %10’unun bağlı komplikasyonlar sonucu hayatını kaybettiğini; dünyaya gelen her 10 bebekten 1’inin prematüre doğduğunu ve bu sayının Dünya çapında 15 milyona yakın olduğunu kaydetti.
“PEK ÇOK SEBEBİ VAR”
Prof. Dr. Okumuş şöyle konuştu: “Prematüre doğum sebepleri olarak; genetik nedenler, çoğul gebelik, enfeksiyonlar, annede diyabet ve yüksek tansiyon gibi durumlar ön plana çıkmaktadır. Ancak hiçbir neden saptanamadan da prematüre doğum gelişebilmektedir. Genel olarak bir bebek ne kadar erken doğduysa ve vücut ağırlığı ne kadar düşükse sağlık sorunları görülme ihtimali o derecede artmaktadır. Prematüre sağlık sorunları arasında solunum problemleri, kalp hastalıkları, enfeksiyonlar, sindirim sistemi problemleri, beyin kanaması ve sarılık sayılabilir. İlk günlerde bu sorunları aşan bebeklerde ise hareket ve denge sorunlarına yol açan serebral palsi adı verilen klinik tablo, görme sorunları, beyni etkileyen problemler ve gelişme problemleri karşımıza çıkmaktadır.”
“HEKİM TAKİBİNDE OLMAK
AZALTMAYA YARDIMCI”
Okumuş, gebelik boyunca hekim takibinde olmanın prematürenin azalmasında etkili olabileceğini ifade ederek, “Prematüre doğumdan ölümleri ve komplikasyonları önleme, sağlıklı bir gebelik ile başlar. Gebelik öncesinden başlayarak, gebelik sırasında uygun bakım, sağlıklı diyet; tütün, alkol ve madde kullanımının önlenmesi ve gebelikle ilgili riskli durumların tespiti için gebelik boyunca hekim takibinde olmak bu tarz doğumların azaltılmasına yardımcı olabilir. Bütün önlemlere rağmen prematüre doğum gerçekleşti ise bu özel hastaların kendileri gibi özel yoğun bakım uzmanları gözetiminde. Özel şartlar altında sağlık hizmeti alması, oluşabilecek komplikasyonları ve ölüm oranlarını ciddi oranda azaltacaktır” ifadelerini kullandı.
“AFSÜ BU KONUDA SON
DERECE YETKİNDİR”
Okumuş, “Son yıllarda ülkemizde sağlıkta birçok alanda gözüken kayda değer gelişme, prematüre doğan bebeklerin de bakım kalitesinde önemli atılımlar ile neticelenmiş ve ülkemizde Avrupa standartlarında yenidoğan bakımı sağlayan birçok ünite kurulmuştur. Uzman kadrosu ve üst standartlardaki yenidoğan üniteleri ile Sağlığın Üniversitesi AFSÜ de bu konuda son derece yetkindir” ifadelerine yer verdi.>>>Gazete3


  SİYASET    18.11.2020 10:43:46

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
03.12.2020
03.12.2020
03.12.2020
OZEL HABERLER