Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Özgül Termal çalışmalara başladı
Grand Özgür Termal Genel Müdürü Süleyman Çınaroğlu, koronavirüs salgınına dair tüm önlemlerini aldıklarını ve tatil köyünü açtıklarının müjdesini verd..

2

Image

Vali Çiçek Sandıklı’yı fethetti
Vali Gökmen Çiçek, Sandıklı ilçesinde temaslarda bulundu. Belediye Başkanı Mustafa Çöl’ü ziyaret eden Çiçek, belediyenin çalışmalarını inceledi. Sandı..

3

Image

Şuhut’ta asfaltlar yamanıyor
Şuhut Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünce rutin olarak ilçe genelinde asfalt yama işlemleri her gün farklı bir mahalle, sokak ve çarşı merkezinde devam..

4

Image

İscehisar’ın yolları yenilenecek
İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, 40 bin metrekare kilitli parke döşemesi yapacaklarını söyledi ..

5

Image

Otobüs seferleri güncellendi
İscehisar Belediyesi tarafından, İscehisar-Afyonkarahisar arasında sefer yapan otobüslerin sefer saatlerinde güncelleme yapıldı ..

6

Image

SAYI YÜKSELDİ
Afyonkarahisar’da koronavirüs vakalarında son günlerde ciddi oranda artışlar yaşandı. En fazla artış İl Merkezi ile Sinanpaşa ilçesinde yaşanırken, va..

7

Image

‘Reformlara imza atıyoruz’
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Türkiye’nin denizciliği geliştirecek reformlara imza attığını söyledi ..

8

Image

Taş süsleme atölyesi 1 yaşında
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt ve Şuhut Kaymakamlığı’nın ortak projelerinden olan Şuhut Taş Süsleme Atölyesi 1.yılını doldurdu..

9

Image

‘ÖSYM Başkanı istifa etmelidir’
Mil-Diyanet Sen Sinanpaşa İlçe Başkanı Resul Elmas, Mabel Matiz’in bir şarkısının sözüne YKS’de yer verilmesinin kabul edilmez olduğunu belirterek, “L..

10

Image

Bozkurt, gizli kahramanlarla buluştu
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, pandemi ve yeni normalleşme sürecinin gizli kahramanları olarak adlandırdığı Şuhut Belediyesi Çevre Koruma ve Ko..

11

Image

Köksal’dan kanun teklifi
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, şehitlerin eşlerinin, çocuklarının, eş ve çocuk olmaması halinde de kardeşlerin ..

12

Image

Mahalle fırını yeniden inşa edildi
Mahalle fırını kültürünü yaşatmak adına Şuhut ilçesinde başlatılan proje kapsamında yeniden inşaa edilen Taşlıca Mahallesi fırını tamamlanarak halkın ..

13

Image

‘Büyük katkı sağlandı’
Kabotaj Bayramı dolayısıyla bir açıklama yapan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, AK Parti hükümetlerinin yaptığı çalışmalarla ülkemizde..

14

Image

Tam zamanlı çalışmalar başladı
Şuhut ilçesinde ilçe içi ulaşım sağlayan 4 araç tam zamanlı olarak çalışmaya başladı ..

15

Image

‘Üretici de tüketici de sahipsiz kaldı’
İYİ Parti İl Başkanı Mehmet İnkaya, özelleştirilen kurumlar nedeniyle piyasa kontrolünün elden kaçırıldığını belirterek, “Üretici de tüketici de kimse..

16

Image

‘FIRSAT VERMEYECEĞİZ’
MHP İl Başkanı Mehmet Kocacan’ı ağırlayan AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen, Cumhur İttifakı’nın, Türkiye’yi kötü günlerine döndürmek isteyenlere fı..

17

Image

‘Hijyene önem verilmeli’
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nadire Tuncer, virüslerden korunmak için hijyene önem verilmesi gerektiğini belirtti ..

‘İbn-İ Arabi’nin felsefesine ulaşan yok’ | Gazete3.com.tr
Image

‘İbn-İ Arabi’nin felsefesine ulaşan yok’


Fuat Sezgin ve İslam Bilim Tarihinde Müslüman Öncü Bilim İnsanları konferansında konuşan Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, günümüzde İbn-i Arabi’nin felsefesine ulaşan birisinin olmadığını söyledi.
  SİYASET    28.11.2019 13:32:14

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü tarafından Dünya Felsefe Günü ve Fuat Sezgin Yılı kapsamında “Fuat Sezgin ve İslam Bilim Tarihinde Müslüman Öncü Bilim İnsanları” konferansı düzenlendi. Programın açış konuşmasını yapan Felsefe Bölümü Başkanı Doç. Dr. İrfan Görkaş, AKÜ Felsefe Bölümünün yeni bir bölüm olduğunu ve kendilerini görünür kılmak adına bu tip etkinliklerin önem arz ettiğini kaydetti. Görkaş, “2001 yılında kurulan bölümümüz 2015 yılından itibaren öğrenci almaya başladı. Geçtiğimiz yaz da ilk mezunlarımızı verdik. Bölümümüzde şu anda 2 tane doçent, 1 tane doktor öğretim üyesi ve 3 tane asistan, 200 küsur öğrenci ile eğitime devam ediyoruz. Felsefe birçok tanıma sahip. Bu çoklu yapı onu hem ilginç kılıyor, hem de zaman zaman anlaşılmasını zorlaştırıyor. Felsefeye bir tanım yapmam gerekirse de, felsefe bir mirastır diyorum, atalarımızdan bize gelen bir miras. Atalarımızdan gelen diğer miraslara nasıl sahip çıkıyorsak, felsefeye de sahip çıkmamız gerekiyor. Bu anlamda Afyonkarahisarlı Şeyh Mehmet Halveti’yi rahmetle anıyorum. Kendisi eserinin başında diyor ki; ‘Hikmet mirastır bize, buna da sahip çıkmamız gerekiyor. Bunun da maddi ve manevi iki geleneği vardır.’ Ben bu tanımlamayı önemli buluyorum” diye konuştu.
“SEZGİN BATI MEDENİYETİN ÜSTÜN
GÖRÜLMESİNE SERZENİŞTE BULUNMUŞTU”
Fuat Sezgin’in en önemli serzenişinin Batı medeniyetinin üstün görülmesi olduğunu belirten Prof. Dr. Arıcan, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Fuat Sezgin’in serzenişi şu; Batıdaki araştırmalarda gerekli atıflar yapılmadığı için sanki ilk defa yapılmış sanıyoruz. Diyor ki, ‘Evet bu var ancak bu daha önce yapılmıştır.’ Bu konuyu sosyal bilimler alanında yaşıyoruz. Mevlana’yı yabancı birisi çalışınca bilim oluyor, Türkiye’den birisi yapınca bilim konusu olup olmayacağı tartışılıyor. Hallac-ı Mansur’u çalışırsanız olmuyor, sanki sadece tasavvufçular çalışmalı gibi düşünülüyor. Ancak bir Fransız çalışınca verilen tepki ‘Hallac-ı Mansur diye birisi varmış, çok önemli bir varoluş felsefesi ortaya koymuş’ oluyor. Gazali’yi Amerikalı bir felsefeci ‘Allah’ın varlığını ispatta önemli bir delil ortaya koymuş birisi’ diyerek zikredince, ‘Gazali önemli bilim insanıymış, felsefeciymiş’ diyoruz. İbn-i Arabi’nin felsefesine ulaşabilen birisi olduğunu dahi düşünmüyorum. Yaptığı kavramsallaştırmalar çok önemli. İyi kötü Hegel okumuş birisiyim, Spinoza çalışmış birisiyim. Bunlarda İbn-i Arabi izleri görüyorum. Hegel felsefesinin kökleri İbn-i Arabi’dedir. İbn-i Arabi’nin daha dilini yakalayamadık, kavramsallaştırmalarını yakalayamadık. Yabancı birisi İbn-i Arabi’yi çalışınca bilim insanı diyoruz. Fuat Sezgin de işte bu kompleksi bırakalım diyor. Bir şey illaki batıda çalışılınca bilim olmuyor diyor. Bu yüzden bize İslam biliminin parlak zamanlarını ve öncü bilim insanlarını hatırlatıyor. ‘Bu bilim insanları bilimi nakletmediler, bilim ürettiler’ diyor.”>>>Gazete3

  SİYASET    28.11.2019 13:32:14

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
01.07.2020
01.07.2020
01.07.2020
OZEL HABERLER