Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Otomobil devrildi: 2 ölü
Bolvadin ilçesinde otomobilin devrilmesi sonucu 2 kişi öldü, 4 kişi yaralandı..

2

Image

‘Her zaman yanınızdayız’
İscehisar Kaymakamı Uğur Kapar Kurban Bayramı dolayısıyla önce şehit ailelerini daha sonra gazileri ziyaret etti.Kapar, şehit ailelerinin her zaman ya..

3

Image

‘Kendi hikayenizin kahramanı olun’
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Hisarcıklıoğlu, TOBB ETÜ mezunlarını tebrik ederek, öğrencilere tavsiyede bulunarak, “Başkasının değil, ken..

4

Image

Bozkurt, sosyal konutları inceledi
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt’un talimatlarıyla durumu iyi olmayan 4 aile için yapılan sosyal konutların inşaatı devam ediyor...

5

Image

Fay hatlarının röntgeni çekiliyor
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir öncülüğündeki bir grup uzman, kazdıkları he..

6

Image

Tabiat Parkı’nda yangın
Afyonkarahisar’da 26 Ağustos Tabiat parkı içinde çıkan küçük çaplı ot yangını panik yarattı..

7

Image

‘5 günde 45 kişi öldü’
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Balıkesir’de trafik kontrol noktalarını teftiş etti. Yolculara Susurluk ayranı ikram eden Soylu, “Bayramda 5 günde 45 ..

8

Image

Helikopterle DENETİM

Afyonkarahisar İl Jandarma Komutanlığı, Kurban Bayramı trafik tedbirleri kapsamında dönüş yolculuğunda yaşanacak yoğunluğa bağlı olarak trafik dü..

9

Image

Metruk evde yangın
Bolvadin ilçesinde metruk ev çıkan yangında kullanılamaz hale geldi..

10

Image

Tescilli ürün sayısı 206 oldu
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı Oda/Borsalar tarafından tescil ettirilen coğrafi işaretli ürün sayısı 206’ya, tescil başvurusu yapı..

11

Image

Hint kenevirleri imha edildi
Çay ve Bolvadin ilçeleri arasında yer alan Eber Gölü'nde bir adacıkta tespit edilen 1805 kök Hint keneviri imha edildi..

12

Image

‘Fiyatlar makul seviyeye çekilmeli’
Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan, Tüvtürk araç muayene ücretlerinin çok yüksel olduğunu söyleyerek, fiyatların makul bir seviyeye çekil..

13

Image

‘Afyon potansiyeli olan bir il’
Vali Gökmen Çiçek Kurban Bayramı dolayısıyla düzenlenen genel bayramlaşma töreninde yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar’ın potansiyeli olan bir il oldu..

14

Image

‘Günü gelince görecekler’
Geçtiğimiz günlerde Ankara’da bir dizi ziyaretlerde bulunan AK Parti heyetinin Ankara’dan hangi yatırımları getirdiğini basın aracılığı ile soran bazı..

15

Image

Gölette boğulan anne ve kızı toprağa verildi
Bilecik'te gölet kenarında piknik yaptıkları sırada düştükleri suda boğulan kız ile onu kurtarmak isteyen annesi Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesine ..

16

Image

Uyuşturucu taciri tutuklandı
Şuhut ilçesinde düzenlenen operasyonda uyuşturucu ticareti yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 3 kişiden 1'i tutuklandı..

17

Image

‘2023’e gümbür gümbür geleceğiz’

AK Parti İl Başkanlığı’nın Kurban Bayramı dolayısıyla düzenlediği bayramlaşma töreninde konuşan Eroğlu, AK Parti’nin 2023 seçimlerine de gümbür g..

‘Sayılı merkezlerden olmak istiyoruz’ | Gazete3.com.tr
Image

‘Sayılı merkezlerden olmak istiyoruz’AFSÜ, ilklere imza atmaya devam ediyor. Afyonkarahisar ve çevresindeki ilk pediatrik kemik iliği nakli tedavisi, AFSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Pediatrik Kemik İliği Nakli Ünitesinde başarıyla gerçekleştirildi. Rektör Okumuş, AFSܒyü sayılı merkezlerden birisi yapmayı hedeflediklerini söyledi
  SİYASET    29.07.2020 11:14:39
Zafer Sağlık Külliyesi F Blok’taki Kemik İliği Nakli Ünitesi önünde düzenlenen basın toplantısında uygulanan tedaviye dair bilgi veren AFSÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Bilim Dalı Başkanı ve Terapötik Aferez Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Eker, AFSܒde ilk çocuk kemik iliği nakli tedavisini başarıyla gerçekleştirmenin haklı sevincini ve gururunu paylaştıklarını söyledi.

YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR
BAŞARIYLA TAÇLANDI

Yaklaşık dört yıllık süreçte AFSܒnün akademik ve idari potansiyelini ve teknik altyapısını tam kapasite kullanarak yürütülen çalışmaların başarıyla taçlandığını belirten Dr. Eker, Afyonkarahisar’ın yanı sıra Bursa, İzmir, Antalya ve Ankara’ya kadar olan yakın bölgemizdeki 13 ildeki tek pediatrik yani çocuk kemik iliği nakli merkezinin AFSÜ bünyesinde bulunduğunun altını çizdi.

14 YAŞINDAKİ HASTAYA NAKİL YAPILDI

Tedaviye ilişkin detayları basın mensuplarına aktaran Dr. Eker, şöyle konuştu: “Kemik iliği naklini yaptığımız 14 yaşındaki erkek hastamız, kan değerlerindeki ağır düşüklük nedeni ile başvurmuştu. Kan değerlerindeki bu düşüklük ciddi enfeksiyon, kanama, kalp yetmezliğine neden olan kansızlık bulgularına yol açmıştı. Hastaya çok ağır aplastik anemi yani kemik iliği yetmezliği tanısı koyduk, tek tedavi şansı kemik iliği nakli idi.”

8 YAŞINDAKİ KARDEŞİ UMUT OLDU

Kemik iliği nakli için ailesinde tarama yaptıklarını belirten Eker, “Öncelikle hastanın anne, baba ve kardeşlerini taradık ve 8 yaşındaki erkek kardeşinin tam uyumlu olduğunu saptadık. Hastanın kemik iliğini boşaltmak, nakledeceğimiz kemik iliğine yer açmak ve doku reddini engellemek için 6 gün süren hazırlık protokolü adını verdiğimiz yoğun bir tedavi süreci uyguladık. Bu sürecin ardından genel anestezi altında, ameliyathanede yaklaşık 2 saat süren bir işlem ile vericinin leğen kemiklerinden topladığımız kemik iliğini hastamıza başarılı bir şekilde naklettik” dedi.

“7 HASTAMIZ DAHA VAR”

Nakledilen kemik iliğinin tutarak sağlıklı hücreleri kendi başına yeteri kadar üretmeye başladığı bilgisini paylaşan Dr. Eker, hastanın da verici kardeşinin de sağlık durumlarının iyi olduğunu, hastanın kısa süre sonra taburcu edilerek ayaktan takip edilmeye başlanacağını kaydetti. Dr. Eker sözlerini, “Darısı nakil için uygun zamanı veya vericinin bulunmasını bekleyen 7 hastamızın başına inşallah” diyerek ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ederek tamamladı.

AFSܒNÜN GELİŞİMİ KARARLILIKLA SÜRÜYOR
Basın toplantısında konuşan Rektör Prof. Dr. Nurullah Okumuş, AFSܒnün, fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında olduğu gibi hematoloji ve onkoloji alanlarında da önemli bir ulusal sağlık merkez olma yolunda gelişimini kararlılıkla sürdürdüğünü belirterek, kök hücre nakline bağlı tedavi gereksinimlerini evrensel standartlarda karşılayan, nitelikli sağlık hizmetinin üretildiği öncü bir sağlık bilimleri üniversitesi olma vizyonuna sahip olduklarını söyledi.

“SAYILI MERKEZLERDEN
BİRİSİ OLMAK İSTİYORUZ”

Kemik iliği nakli gibi üst düzey bir tedavinin Afyonkarahisar’da uygulanmasına vesile olan bütün akademik ve idari personeline teşekkür eden Prof. Dr. Okumuş, hedeflerinin, AFSÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Bilim Dalı Pediatrik Kemik İliği Nakli Ünitesini, sayılı uluslararası akredite kemik iliği nakli merkezleri arasına sokmak olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Okumuş, 18-50 yaş arasında, bilgilendirilmiş ve onam vermiş bütün sağlıklı bireyleri, kök hücre bağışında bulunmaya davet etti.>>>Gazete3

  SİYASET    29.07.2020 11:14:39

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
29.07.2020
29.07.2020
29.07.2020
OZEL HABERLER