Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Sigortacılığın geleceği konuşuldu

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Bolvadin Meslek Yüksekokulu (MYO) Bankacılık ve Sigortacılık Programı öğrencileri, Afyon Sigorta Acenteleri Der..

2

Image

Şehit polis ebediyete uğurlandı

Denizli’nin Pamukkale ilçesi Barbaros Caddesi'nde 13 Ekim'de devriye gezen Süleyman Topaloğlu idaresindeki ekip aracı ile sivil aracın çarpışması..

3

Image

‘Hep beraber Dinar için çalışacağız’

Mahalle muhtarlarıyla bir araya gelen Dinar Belediye Başkanı Sarı, muhtarlarla her zaman irtibat halinde olduklarını belirterek, hep beraber Dina..

4

Image

Öğrenciler Frigya’yı gezdi

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Turizm Fakültesi tarafından iki farklı etkinlik düzenlendi. Düzenlenen ilk etkinlikte AKÜ Turizm Fakültesi Turi..

5

Image

‘Kura yenilenmeli’

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü aracılığı ile Toplum Yararına Program (TYP) kaps..

6

Image

‘Suriye’deki harekat Kıbrıs’takiyle aynı’

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Barış Pınarı Harekatı konusundaki açıklamalarını eleştiren İYİ Parti İl Başkanı M..

7

Image

Karakaş, Başkan Mandal’ı ağırladı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Meh..

8

Image

Oda Başkanlarından ziyaret

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, esnaf oda başkanlarını makamında ağırladı...

9

Image

Serteser’e davet

23-25 Ekim 2019 tarihleri arasında Afyonkarahisar’da düzenlenecek olan Uluslararası İnşaat Mühendisliği ve Teknolojisinde Yenilikler Sempozyumu D..

10

Image

‘AR-GE’ye büyük önem veriliyor’

AKÜ evsahipliğinde düzenlenen Seramik Kongresi’nde konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, AR-GE yatırımlarına gelecek 5 yıl için yüzde 8..

11

Image

Erkmen’den harekâta tam destek

Erkmen Belediye Başkanlığı Belediye Meclisi Barış Pınarı Harekatına destek verdiğini açıkladı. ..

12

Image

İtfaiyeden yangın eğitimi

Sandıklı Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü tarafından yangında konusunda eğitim verildi. ..

13

Image

‘5 milyon insana kapılarımızı açtık’

Afyonkarahisar’da düzenlenen Uyum Mahalle Buluşmaları Toplantısında konuşan Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Gökçe Ok, dünya üzerinde göç etmek..

14

Image

2020 MXGP Cumhurbaşkanımızın himayesinde

Dünya Motokros Şampiyonası 5-6 Eylül 2020 tarihinde Afyonkarahisar’da düzenlenecek. Organizasyonun yeniden Cumhurbaşkanlığı himayesine alınması ..

15

Image

‘Mehmetçiklerimizin yanındayız’


Kocatepe (Büyükkalecik) Belediye Meclisi, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve h..

16

Image

Belediye Meclisi Barış Pınarı için toplanacak

Afyonkarahisar Belediye Meclisi, Barış Pınarı Harekâtı’na destek amacıyla 21 Ekim Pazartesi günü saat 18.00'de olağanüstü toplanacak...

17

Image

Atık yağları minik eller topluyor

Afyonkarahisar Belediyesi Atıksu Arıtma Birliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile 7 yıldır yürütülen “Bitkisel Atık Yağlar Minik Eller Tara..

‘Yöresel kullanımlar korunmalı’ | Gazete3.com.tr
Image

‘Yöresel kullanımlar korunmalı’


ATSO KOBİ Akademisi tarafından düzenlenen Etkili Konuşma ve Diksiyon Eğitimi’nde konuşan ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şükrü Köse, yöresel kullanım şekillerinin korunmasının önemli olduğunu söyledi.
  SİYASET    08.07.2019 18:37:46

ATSO KOBİ Akademisi, Etkili Konuşma ve Diksiyon Eğitimi düzenledi. Televizyon Programcısı ve Spiker Jale Yeni Gökyer’in verdiği eğitimde, ATSO Meclis Salonu tamamen doldu. Bireysel katılımın yanı sıra kurumsal katılımların da gerçekleştirildiği eğitimin açılış konuşmasını yapan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şükrü Köse, bir hatırlatma yaparak sözlerine başladı. Köse “Odamız’ın KOBİ Akademisi programlarımızdan yararlanan işletmelerimize bir duyurumuz var: Geçtiğimiz günlerde lansmanı yapılan KOBİ Hastanesi projemizle işletmelerin idari ve finansal yapılarını masaya yatıracak ve aksayan ya da hatalı yönlerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olacağız. Bu şekilde işletmelerimizin Odamız projelerinden yararlanarak güç kazanacaklarını umuyoruz” diye konuştu.
“KELİME DAĞARCIĞIMIZ AZ”
Eğitime 200’ün üzerinde katılımın olması dolayısıyla mutluluk duyduğunu kaydeden Köse, “Bu etkinliğimize gösterdiğiniz ilgi için sizlere ve işletmelerimize teşekkür ediyorum. Bugünkü eğitim konumuz Etkili konuşma ve Diksiyon. Eğitime gösterdiğiniz yoğun ilgi bu konunun aslında ne kadar önemli olduğunu anlatıyor. Aslında iletişim güçlükleri yaşayan bir ülkeyiz. Türkçe’de 80 ila 100 bin civarında kelime olmasına karşın günlük konuşma dilinde sadece 300 ila 400 arasında kelime kullanarak anlaşmaya çalışıyoruz. Bu rakam Türkçe’deki kelime sayısının sadece binde 5’i. Bu kadar az kelime kullanarak anlaşmaya çalışıyoruz, ama aslında anlaşamadığımızı görüyoruz” dedi.
“ALMANLAR’IN BAŞARISI”
Konuşmasına Almanya’dan örnek vererek devam eden Köse, “Almanca yazım standartlarını belirleyen kılavuzu Duden’in son baskısı 145.000 yaygın kullanılan kelime içeriyor. Kılavuza göre Almanca konuşan ortalama bir insan 12.000 ila 16.000 kelime kullanıyor. Alman bir politikacı tam da bu salonda yaptığı bir konuşmada Alman Mucizesi kavramını tanımlarken üç temel ilkeden bahsetmişti: Birincisi ‘Meslek Eğitimi’, ikincisi ‘İş Saatlerinde Gerçek Anlamda Çalışmak’, üçüncüsü ise ‘Net ve Doğrudan İletişim’. Bu Alman politikacı doğru iletişimin açıklamasını aynen şöyle yapmıştı: Bir Alman karşısındakinden bir şey talep ediyorsan kesin ve anlaşılır olarak ifade eder. İma, rica gibi yöntemleri kullanmaz. Karşıdaki insan bir defada kendinden ne istenildiğini net olarak anlar ve tekrar tekrar soru sormasına ihtiyaç kalmaz” ifadelerini kullandı.
“ETKİLİ İLETİŞİM ÇOK ÖNEMLİ”
Doğru iletişim kurmanın önemine dikkat çeken Köse, “Doğru iletişim ancak etkili konuşma ile kurulabilir. Politikadan ekonomiye, sanattan spora, iş hayatında ev hayatına kadar her yerde anlaşılır olmak şarttır. Cumhuriyetimiz’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten başlayarak ülkemize yön veren önemli siyaset ve devlet adamlarının, iş insanlarının ve sanatçıların iletişim kurmasını çok iyi başaran kişiler olduğunu görebiliriz. Rahmetli Süleyman Demirel, ‘Çoban Sülo’ lakabıyla ve Isparta Şivesi ile yaptığı konuşmalarla Anadolu insanının yüreğinde taht kurmuş bir siyasetçiydi. Rahmetli Sakıp Sabancı ‘Sakıp Ağa’ lakabıyla ve kendine özgü aksanı ile insanlara kendini sevdirmiş ender iş insanlarımızdan biriydi. Yine Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başarısındaki en önemli pay etkili iletişim yeteneğidir” şeklinde konuştu.
“AFYON ŞİVESİNİN KÜLTÜREL BİR DEĞER
OLARAK KORUNMASI GEREKİYOR”
Afyonkarahisar’da kullanılan yöresel ağzın da kültürel bir değer olarak korunması gerektiğini vurgulayan Köse, şöyle devam etti: “Sosyal medyada sık sık yer bulan Afyon Şivesi’ne de değinmek istiyorum. Bence Afyon Şivesi’ni kaba ve utanılacak bir şey olarak görmek yanlıştır. Etimolojik kökü Orta Asya’daki atalarımıza kadar uzanan dili kullanım şeklimiz, doğru zaman ve doğru yerde kullanıldığında dikkat çekici bir iletişim aracı olabiliyor. Ancak tabii ki İstanbul Türkçesi dilimizin en güncel ve en anlaşılır versiyonudur. Afyon Şivesi’nin kültürel bir değer olarak korunması gerekir.” Köse, konuşmasını “Hepignizi saygıynen sevgiynen selamleyon!” diyerek bitirdi. Köse’nin bu hitap tarzı, salondan alkış aldı.
GÖKYER, ÖRNEKLERLE ANLATTI
Etkili Konuşma ve Diksiyon Eğitimi’ni veren Jale Yeni Gökyer ise insanların, kelimelerin vurgusuna ve kullanım şekline göre oluşan algıya göre hareket ettiğini söyledi. Gökyer, salonda sık sık uygulamalar yaptırarak katılımcılar farklı bir deneyim kazanmasını sağladı. Eğitimin sonunda Katılım Belgesi verildi.>>>Alkan Kurt

  SİYASET    08.07.2019 18:37:46

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
16.10.2019
16.10.2019
16.10.2019
OZEL HABERLER