Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

ÖNCE KIZ ARKADAŞINI SONRA KENDİNİ VURDU
Afyonkarahisar’da önceki gün akşam saatlerinde bir genç, tartıştığı kız arkadaşını pompalı tüfekle yaraladıktan sonra intihar etti. ..

2

Image

İSCEHİSAR'DA ASAYİŞ TOPLANTISI
İscehisar İlçe Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon Toplantısı, İscehisar Kaymakamı Mehmet Miraç Topaloğlu başkanlığında, Kaymakamlık makamında yapıldı...

3

Image

KAZA KURBANLARI EDEBİYETE UĞURLANDI
MHP Emirdağ İlçe Başkanı Abdil Demiral’ın Eskişehir'in Çifteler ilçesinde meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden annesi Server Demiral, kard..

4

Image

22 YIL SONRA TEKRAR BULUŞTULAR
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü mezunları 22 yıl aradan sonra Afyonkarahisar’da aileleri ile birl..

5

Image

Zeybek sözünü tutuyor
TOKİ Başkanı Ömer Bulut, 31 Mart’ta yapılan yerel seçimler öncesi Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in vaatleri arasında yer alan Millet Bahçesi projesin..

6

Image

BENİM ADIM TÜRKİYE
İzmir Kültür Sahnesi İsmail Gülnar Tiyatrosu ekibi tarafından hazırlanan “Benim Adım Türkiye” konulu tiyatro oyunu Zafer Meydanı'nda sahnelendi...

7

Image

TAŞ MEDRESE BÜYÜK BİR KAZANÇ
Afyonkarahisar Belediyesi tarafından restore edilerek kentimize tekrar kazandırılan Taş Medrese’yi ziyaret eden televizyon programcısı, akademisyen Pr..

8

Image

‘Şehit yakınlarının ve gazilerin sıkıntılarına kulak verilmeli’
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, şehit yakınlarının..

9

Image

PKK ÇUCUK KATİLİDİR
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, PKK’nın çocuk katili hain bir terör örgütü olduğunu söyledi.

..

10

Image

‘235 milyon TL harcandı’
Afyonkarahisar’da düzenlenen 3.İl Koordinasyon toplantısında konuşan Vali Yardımcısı Mehmet Boztepe, dönem sonu itibariyle yatırımlara 235 milyon TL p..

11

Image

SEZEN'DEN ZİYARET
AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen, Megabirlik Medya’yı ziyaret etti...

12

Image

HAİNLER SÜRÜSÜ TARİHE GÖMÜLDÜ
Dinar ilçesinde "15 Temmuz'u İyi Anlayalım" konulu konferans düzenlendi. Konferansta konuşan Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Öğretim üyesi Doç. Dr. ..

13

Image

EMEKLİLER EK ÖDEME İSTİYOR
Türkiye Emekliler Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Ahmet Eğe, emeklilere "kira ve yakacak yardımı" adı altında ek bir ödeme yapılması talebinde bul..

14

Image

TÜRKİYE'NİN GELECEK HEDEFLERİ GERİYE DÜŞTÜ
11.Kalkınma Planı hakkında açıklama yapan Demokrat Parti Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, Türkiye’nin gelecek hedeflerinin..

15

Image

DEVLETE VE MİLLETE BAĞLI EVLATLAR YETİŞTİRMELİYİZ
15 Temmuz ve Milli İrade konulu konferansta konuşan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, FETÖ tarafından topluma fitne ateşinin atıldığını..

16

Image

ÖĞRENCİ KAYITLARI DEVAM EDİYOR
Organize Sanayi Bölgesinde hizmet veren Rahmiye Sare Palalı Teknik Kolejinde öğrenci kayıtları hızla devam ediyor...

17

Image

Motokros pisti şampiyonaya hazırlanıyor
Dünya Motosiklet Federasyonu(FİM) tarafından geçen yıl düzenlenen şampiyonanın ardından Dünyanın en iyi pisti seçilen Afyonkarahisar Motor Sporları Me..

‘Yöresel kullanımlar korunmalı’ | Gazete3.com.tr
Image

‘Yöresel kullanımlar korunmalı’


ATSO KOBİ Akademisi tarafından düzenlenen Etkili Konuşma ve Diksiyon Eğitimi’nde konuşan ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şükrü Köse, yöresel kullanım şekillerinin korunmasının önemli olduğunu söyledi.
  SİYASET    08.07.2019 18:37:46

ATSO KOBİ Akademisi, Etkili Konuşma ve Diksiyon Eğitimi düzenledi. Televizyon Programcısı ve Spiker Jale Yeni Gökyer’in verdiği eğitimde, ATSO Meclis Salonu tamamen doldu. Bireysel katılımın yanı sıra kurumsal katılımların da gerçekleştirildiği eğitimin açılış konuşmasını yapan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şükrü Köse, bir hatırlatma yaparak sözlerine başladı. Köse “Odamız’ın KOBİ Akademisi programlarımızdan yararlanan işletmelerimize bir duyurumuz var: Geçtiğimiz günlerde lansmanı yapılan KOBİ Hastanesi projemizle işletmelerin idari ve finansal yapılarını masaya yatıracak ve aksayan ya da hatalı yönlerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olacağız. Bu şekilde işletmelerimizin Odamız projelerinden yararlanarak güç kazanacaklarını umuyoruz” diye konuştu.
“KELİME DAĞARCIĞIMIZ AZ”
Eğitime 200’ün üzerinde katılımın olması dolayısıyla mutluluk duyduğunu kaydeden Köse, “Bu etkinliğimize gösterdiğiniz ilgi için sizlere ve işletmelerimize teşekkür ediyorum. Bugünkü eğitim konumuz Etkili konuşma ve Diksiyon. Eğitime gösterdiğiniz yoğun ilgi bu konunun aslında ne kadar önemli olduğunu anlatıyor. Aslında iletişim güçlükleri yaşayan bir ülkeyiz. Türkçe’de 80 ila 100 bin civarında kelime olmasına karşın günlük konuşma dilinde sadece 300 ila 400 arasında kelime kullanarak anlaşmaya çalışıyoruz. Bu rakam Türkçe’deki kelime sayısının sadece binde 5’i. Bu kadar az kelime kullanarak anlaşmaya çalışıyoruz, ama aslında anlaşamadığımızı görüyoruz” dedi.
“ALMANLAR’IN BAŞARISI”
Konuşmasına Almanya’dan örnek vererek devam eden Köse, “Almanca yazım standartlarını belirleyen kılavuzu Duden’in son baskısı 145.000 yaygın kullanılan kelime içeriyor. Kılavuza göre Almanca konuşan ortalama bir insan 12.000 ila 16.000 kelime kullanıyor. Alman bir politikacı tam da bu salonda yaptığı bir konuşmada Alman Mucizesi kavramını tanımlarken üç temel ilkeden bahsetmişti: Birincisi ‘Meslek Eğitimi’, ikincisi ‘İş Saatlerinde Gerçek Anlamda Çalışmak’, üçüncüsü ise ‘Net ve Doğrudan İletişim’. Bu Alman politikacı doğru iletişimin açıklamasını aynen şöyle yapmıştı: Bir Alman karşısındakinden bir şey talep ediyorsan kesin ve anlaşılır olarak ifade eder. İma, rica gibi yöntemleri kullanmaz. Karşıdaki insan bir defada kendinden ne istenildiğini net olarak anlar ve tekrar tekrar soru sormasına ihtiyaç kalmaz” ifadelerini kullandı.
“ETKİLİ İLETİŞİM ÇOK ÖNEMLİ”
Doğru iletişim kurmanın önemine dikkat çeken Köse, “Doğru iletişim ancak etkili konuşma ile kurulabilir. Politikadan ekonomiye, sanattan spora, iş hayatında ev hayatına kadar her yerde anlaşılır olmak şarttır. Cumhuriyetimiz’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten başlayarak ülkemize yön veren önemli siyaset ve devlet adamlarının, iş insanlarının ve sanatçıların iletişim kurmasını çok iyi başaran kişiler olduğunu görebiliriz. Rahmetli Süleyman Demirel, ‘Çoban Sülo’ lakabıyla ve Isparta Şivesi ile yaptığı konuşmalarla Anadolu insanının yüreğinde taht kurmuş bir siyasetçiydi. Rahmetli Sakıp Sabancı ‘Sakıp Ağa’ lakabıyla ve kendine özgü aksanı ile insanlara kendini sevdirmiş ender iş insanlarımızdan biriydi. Yine Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başarısındaki en önemli pay etkili iletişim yeteneğidir” şeklinde konuştu.
“AFYON ŞİVESİNİN KÜLTÜREL BİR DEĞER
OLARAK KORUNMASI GEREKİYOR”
Afyonkarahisar’da kullanılan yöresel ağzın da kültürel bir değer olarak korunması gerektiğini vurgulayan Köse, şöyle devam etti: “Sosyal medyada sık sık yer bulan Afyon Şivesi’ne de değinmek istiyorum. Bence Afyon Şivesi’ni kaba ve utanılacak bir şey olarak görmek yanlıştır. Etimolojik kökü Orta Asya’daki atalarımıza kadar uzanan dili kullanım şeklimiz, doğru zaman ve doğru yerde kullanıldığında dikkat çekici bir iletişim aracı olabiliyor. Ancak tabii ki İstanbul Türkçesi dilimizin en güncel ve en anlaşılır versiyonudur. Afyon Şivesi’nin kültürel bir değer olarak korunması gerekir.” Köse, konuşmasını “Hepignizi saygıynen sevgiynen selamleyon!” diyerek bitirdi. Köse’nin bu hitap tarzı, salondan alkış aldı.
GÖKYER, ÖRNEKLERLE ANLATTI
Etkili Konuşma ve Diksiyon Eğitimi’ni veren Jale Yeni Gökyer ise insanların, kelimelerin vurgusuna ve kullanım şekline göre oluşan algıya göre hareket ettiğini söyledi. Gökyer, salonda sık sık uygulamalar yaptırarak katılımcılar farklı bir deneyim kazanmasını sağladı. Eğitimin sonunda Katılım Belgesi verildi.>>>Alkan Kurt

  SİYASET    08.07.2019 18:37:46

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
18.07.2019
18.07.2019
18.07.2019
OZEL HABERLER