Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Kolaylı ailesinin acı günü

Afyonkarahisar’ın tanınmış iş adamı Ahmet Kolaylı’nın annesi Mükerreme Kolaylı vefat etti. Merhume Kolaylı, dün İmaret Camii’nde kılınan cenaze n..

2

Image

‘Haktan yana ölmek en şerefli lütuftur’

Anadolu Gençlik Derneği Afyonkarahisar Şubesi tarafından, Mısır’ın eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin vefatı dolayısıyla yapılan açıklamada, “..

3

Image

Bakan Selçuk geliyor

Bir dizi ziyaret ve programa katılmak üzere Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bugün Afyonkarahisar’a geliyor...

4

Image

‘Türkiye ve Çin yıldız ülkeler olacak’

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu (ATSO) Başkanı Hüsnü Serteser, Türkiye ve Çin’in gelecekte dünyanın yıldız ülkeleri olacağı..

5

Image

“Filistinliler Türkiye’yi hami olarak görüyor”

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Cami Gençlik Topluluğu tarafından Beytü’l Makdis konulu konferansta konuşan AKÜ Cami Gençlik Topluluğu Akademik..

6

Image

Zeybek konuklarını ağırladı

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’e hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor. Son olarak Afyonkarahisar Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Nu..

7

Image

Kızıl geyik tedavi ediliyor

Eskişehir kırsalında vatandaşlar tarafından bitkin halde bulunan kızıl geyik yavrusu Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabili..

8

Image

MYO’nun sorunları konuşuldu

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Dinar Meslek Yüksek Okulu’nda (MYO) üniversite öğrencilerinin ve eğitim, öğretime ilişkin bazı sorunların görüş..

9

Image

Afyon yeşile boyanıyor

Afyonkarahisar Belediyesi, yaz aylarının gelmesi ile birlikte yeşil alan ve ağaçlandırma çalışmalarına hız verdi. Kentte yeni bir imaj ve çehre k..

10

Image

‘Silah atılmasını engelleyeceğiz’
Afyonkarahisar Valiliği tarafından Haziran ayı Halk Günü Toplantısı düzenlendi. ..

11

Image

Başkan Çöl’den seçim ziyaretleri

Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, İstanbul’daki Afyonkarahisarlılarla bazı temaslarda bulundu...

12

Image

‘Unutmayacağız, unutturmayacağız’

AK Parti İl İnsan Hakları Başkanı Selcen Hıdıroğlu, Muhammed Mursi’nin zalimlerin mahkemesinde şehadete yürüdüğünü söyleyerek, yapılan zulümleri ..

13

Image

‘Hukuku ve adaleti tekrar sağlayacağız’

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, İstanbul'da bu..

14

Image

“Mısır’daki zulme dur denmeli”

Afyonkarahisar STK Platformu Sözcüsü Ahmet Ertürk, bütün dünya liderlerinin harekete geçerek, Mısır’da yaşanan bu zulme dur demeleri gerektiğini ..

15

Image

Erkekliğe ilk adımı attılar
Afyonkarahisar’ın Nuribey beldesinin tanınmış isimlerinden Fatih Çelik’in oğlu Hasan Çelik ile İbrahim Çelik’in oğlu Hasan Çelik, sünnet olarak erkekl..

16

Image

Başkan Sarı’dan anlamlı ziyaret

Dinar Belediye Başkanı Nihat Sarı, Babalar Günü’nde Buhurcular Huzurevi’nde yaşayan yaşlıları ziyaret etti. ..

17

Image

Maliye bölümünde mezuniyet coşkusu

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Maliye Bölümü 41. dönem mezuniyet töreni yapıldı. ..

‘Yumurta sektörü zorda’ | Gazete3.com.tr
Image

‘Yumurta sektörü zorda’
Afyonkarahisar Yumurta Üreticileri Birliği (Yum-Bir) Başkanı Sait Evrenkaya, yumurta ihracatındaki en büyük pazar olan Irak’ın kapılarını kapatmasıyla üreticilerin zor günler geçirdiğini söyledi.
  SİYASET    20.05.2019 10:52:43


Afyonkarahisar, Türkiye’nin en önemli yumurta üretim merkezlerinden birisi. 25 milyon kanatlı hayvan varlığı ve günlük 17 milyon yumurta üretimi ile Türkiye’de tüketilen yumurtanın yüzde 23’ünü Afyonkarahisar karşılıyor. Afyon Türkiye’nin yumurta ihracatında da önemli bir noktada bulunuyor. Yıllık 430 milyon dolarlık yumurta ihracatının yüzde 17’sini Afyonkarahisar yapıyor. Yumurta sektörü, afyon ve ülke ekonomisine ciddi katkılar sunarken, istihdama da önemli katkılar sağlıyor. Afyonkarahisar Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Sait Evrenkaya, ekonomi ve ihracat için önemli bir ürün olan yumurta ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
70 MİLYON DOLAR İHRACAT YAPILIYOR
Türkiye’de yumurta ihracatının büyük bir bölümünün Irak’a yapıldığı bilgisini veren Evrenkaya, “Yumurtada Türkiye olarak yıllık 430 milyon dolarlık bir ihracat hacmi var. 2005 yılından sonra açılan Irak pazarı bizim en önemli ihracat kapımız. Bu tarihten itibaren ırak’ı doyurur hale geldik. İlk yıllarda olan 3 milyon dolarlık ihracat, 2018 yılı verilerine göre 430 milyona ulaştı. Yumurta ihracatındaki bu rakamın 70 milyon dolarını, yani yüzde 20’sini Afyonkarahisar yapıyor. Türkiye’nin de yüzde 23 yumurta ihtiyacını Afyonkarahisar karşılıyor” diye konuştu. Gelişen dünyada yaşanacak gıda sıkıntısının her zaman dile getirildiğini belirten Afyonkarahisar Yum-Bir Başkanı Evrenkaya, ülkelerin son yıllarda yumurta sektörüne önem vermeye başladığını ve yumurta pazarında hedef olan ülkelerin de artık kendi yumurta sektörünü oluşturduğunu vurguladı.
“MALİYETİN YARISINA YUMURTA SATIYORUZ”
Alternatif Pazar arayışını her zaman yaptıklarını ve pazar olma olasılığı olan ülkelerin de yumurta üretimine ağırlık vermesinin pazar bulmayı zorlaştırdığını, sektörde işlerin iyi gitmediğini belirten Evrenkaya, şöyle konuştu: “Aslında pazarımız olacak ülkelerdeki yumurta üretiminin artması, bizim işimizi ciddi anlamda zorlaştırıyor. Biz pazar arayışımızı sürdürüyoruz. Bundan vazgeçmeyeceğiz. Ama çok fazla umudumuz yok açıkçası. Son bir aydır ciddi anlamda sektör olarak sıkıntılar çekiyoruz. Maliyetinin yarısını a yumurta satmaya çalışıyoruz. Bugün 34 kuruşa üretilen bir yumurta 23 kuruşa satılıyor. Aslında alıcı da yok. Ama bir taraftan üretime de devam ediyoruz. Bu sektör işler kötü gittiğinde kapıyı kapatıp sonra tekrar üretime başlayacağımız bir alan değil. Irak pazarıyla ilgili girişimlerimiz hükümetimiz ve bakanlıklarımız kanalıyla devam ediyor. Irak Tarım bakanlığı görevlileriyle görüşmeler yapıldı. Son olarak önümüzdeki günlerde bir görüşme daha yapılacak ve ırak’a yumurta ihracatı yapılması için bazı kriterler getirilecek. Ne kadar ihracat yapılacağı veya kimlerden alınacağına dair lisanslar verilecek. Tekrar ihracatın başlamasını umuyoruz.” Mustafa Bayer

  SİYASET    20.05.2019 10:52:43

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
19.06.2019
19.06.2019
19.06.2019
OZEL HABERLER