Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Kaymakam Tortop, mutluluklarına ortak oldu

Sandıklı Kaymakamı Eflatun Can Tortop eşi Reyhan Tortop ile birlikte Akharım Belediye Başkanı Eşref Ünsal’ın oğlu Ahmet Ünsal’ın nişan törenine k..

2

Image

Sandıklı ulusal ve yerel basında

Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl Ramazan ve Kurban Bayramlarında ilçeden geçen vatandaşlara değişik ikramlarda bulunarak bayramlarını kutlay..

3

Image

Dinar’da toplu sünnet şöleni yapılacak

Dinar Belediye Başkanı Nihat Sarı tarafından Dinar ilçesinde çocuklarını sünnet ettirmek isteyenler için toplu sünnet şöleni düzenlenecektir...

4

Image

Zeybek’e her türlü desteği vereceğiz

Anayasa Mahkemesi Üyesi hemşehrimiz Celal Mümtaz Akıncı ve Afyonkarahisar AK Parti Milletvekili Ali Özkaya, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’i maka..

5

Image

Rektör Karakaş ameliyat sonrası taburcu oldu
Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Mehmet Karakaş, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde geçirdiği kritik kalp ameliyatı sonrası taburcu e..

6

Image

Şehit babası istedi Başkan Zeybek yaptı

Afyonkarahisar Belediyesi, Iğdır'da, güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada şehit olan piyade uzman onbaşı Yasin Çubuk'un Balçı..

7

Image

“Erkan Hoca’ya güveniyoruz”
Genç teknik adam Erkan Avseren’e güvenlerinin sonsuz olduğunu belirten Afyonlu sporseverler, mor beyazlı takımın başarılı bir sezon geçireceğine inand..

8

Image

AKÜ ve DEÜ bilim insanları Denizli depremini inceledi


Afyon Kocatepe Üniversitesi Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi (DUAM) ile Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merk..

9

Image

Gezginci arıcıların yeni gözdesi Kocatepe


Kocatepe Belediye Başkanı Abdullah Çelik, Kocatepe'ye 1300 civarında gezginci arıcının geldiğini ve bölgede de yaklaşık 200 bin arı kovanı b..

10

Image

“Erenler’de çalışmaya başlayacağız”

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Erenler Mahallesi'ni ziyaret ederek, Mahalle Muhtarı Hasan Çavlan ve kafe işletmecilerinin talep ve sorunlarını d..

11

Image

"Festivalle 20 yılda 600 bin çocuğa ulaştım”

Dünyaca ünlü sanatçıları Afyonkarahisar halkıyla buluşturan Hüseyin Başkadem, "Biz iyi olan bütün donanımları toplumsal vazifemiz olarak bunlara ..

12

Image

Sağanak yağışlar geliyor


Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun Marmara, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu'nun doğusu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karade..

13

Image

Park Afyon sponsor oldu


Cumhurbaşkanlığı himayesinde 6-7-8 Eylül tarihlerinde, "Senin Şehrin Senin Festivalin Afyonkarahisar" sloganıyla düzenlenecek Dünya Motokros..

14

Image

Doğaltaş sektörü 2020’ye hazırlanıyor


Türk doğaltaş ihracatçıları, yıllık ithalatının yüzde 12'sini karşıladıkları, en büyük ihraç pazarları Çin Halk Cumhuriyeti'nde 16-19 Mart 2..

15

Image

Sanayi üretimi yüzde 3,9 azaldı

Ülkemizde sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %3,9 azaldı...

16

Image

Çöp konteynırları dezenfekte edildi

Evsel atıkların toplanmasında kullanılan çöp konteynırları, Şuhut Belediyesi’nce; koku giderici deterjanlı suyla yıkanıp, dezenfekte ediliyor...

17

Image

AK Gençlerden 18. Yaş günü sürprizi

AK Parti Afyonkarahisar İl Gençlik Kolları teşkilatı, 14 Ağustos 2001 tarihinde doğan gençlerin 18. Yaş günlerinde doğum günü sürprizi için kapıl..

‘Yumurta sektörü zorda’ | Gazete3.com.tr
Image

‘Yumurta sektörü zorda’
Afyonkarahisar Yumurta Üreticileri Birliği (Yum-Bir) Başkanı Sait Evrenkaya, yumurta ihracatındaki en büyük pazar olan Irak’ın kapılarını kapatmasıyla üreticilerin zor günler geçirdiğini söyledi.
  SİYASET    20.05.2019 10:52:43


Afyonkarahisar, Türkiye’nin en önemli yumurta üretim merkezlerinden birisi. 25 milyon kanatlı hayvan varlığı ve günlük 17 milyon yumurta üretimi ile Türkiye’de tüketilen yumurtanın yüzde 23’ünü Afyonkarahisar karşılıyor. Afyon Türkiye’nin yumurta ihracatında da önemli bir noktada bulunuyor. Yıllık 430 milyon dolarlık yumurta ihracatının yüzde 17’sini Afyonkarahisar yapıyor. Yumurta sektörü, afyon ve ülke ekonomisine ciddi katkılar sunarken, istihdama da önemli katkılar sağlıyor. Afyonkarahisar Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Sait Evrenkaya, ekonomi ve ihracat için önemli bir ürün olan yumurta ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
70 MİLYON DOLAR İHRACAT YAPILIYOR
Türkiye’de yumurta ihracatının büyük bir bölümünün Irak’a yapıldığı bilgisini veren Evrenkaya, “Yumurtada Türkiye olarak yıllık 430 milyon dolarlık bir ihracat hacmi var. 2005 yılından sonra açılan Irak pazarı bizim en önemli ihracat kapımız. Bu tarihten itibaren ırak’ı doyurur hale geldik. İlk yıllarda olan 3 milyon dolarlık ihracat, 2018 yılı verilerine göre 430 milyona ulaştı. Yumurta ihracatındaki bu rakamın 70 milyon dolarını, yani yüzde 20’sini Afyonkarahisar yapıyor. Türkiye’nin de yüzde 23 yumurta ihtiyacını Afyonkarahisar karşılıyor” diye konuştu. Gelişen dünyada yaşanacak gıda sıkıntısının her zaman dile getirildiğini belirten Afyonkarahisar Yum-Bir Başkanı Evrenkaya, ülkelerin son yıllarda yumurta sektörüne önem vermeye başladığını ve yumurta pazarında hedef olan ülkelerin de artık kendi yumurta sektörünü oluşturduğunu vurguladı.
“MALİYETİN YARISINA YUMURTA SATIYORUZ”
Alternatif Pazar arayışını her zaman yaptıklarını ve pazar olma olasılığı olan ülkelerin de yumurta üretimine ağırlık vermesinin pazar bulmayı zorlaştırdığını, sektörde işlerin iyi gitmediğini belirten Evrenkaya, şöyle konuştu: “Aslında pazarımız olacak ülkelerdeki yumurta üretiminin artması, bizim işimizi ciddi anlamda zorlaştırıyor. Biz pazar arayışımızı sürdürüyoruz. Bundan vazgeçmeyeceğiz. Ama çok fazla umudumuz yok açıkçası. Son bir aydır ciddi anlamda sektör olarak sıkıntılar çekiyoruz. Maliyetinin yarısını a yumurta satmaya çalışıyoruz. Bugün 34 kuruşa üretilen bir yumurta 23 kuruşa satılıyor. Aslında alıcı da yok. Ama bir taraftan üretime de devam ediyoruz. Bu sektör işler kötü gittiğinde kapıyı kapatıp sonra tekrar üretime başlayacağımız bir alan değil. Irak pazarıyla ilgili girişimlerimiz hükümetimiz ve bakanlıklarımız kanalıyla devam ediyor. Irak Tarım bakanlığı görevlileriyle görüşmeler yapıldı. Son olarak önümüzdeki günlerde bir görüşme daha yapılacak ve ırak’a yumurta ihracatı yapılması için bazı kriterler getirilecek. Ne kadar ihracat yapılacağı veya kimlerden alınacağına dair lisanslar verilecek. Tekrar ihracatın başlamasını umuyoruz.” Mustafa Bayer

  SİYASET    20.05.2019 10:52:43

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
17.08.2019
17.08.2019
17.08.2019
OZEL HABERLER