Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘Hedefimiz Afyon’u duyurmak ve tanıtmak’
Afyonkarahisar Belediyesi ‘Sokak Sağlıklaştırma’ projesi kapsamında tarih kokan Afyon Evleri’ni aslına uygun olarak restore etmeye devam ediyor. 3 eta..

2

Image

‘Teşkilatımızın gücüne güç katacaksınız’
Afyonkarahisar Polis Meslek Eğitim Merkezi 27. Dönem Mezuniyet Töreni, Türkiye genelindeki 22 Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğünde aynı anda gerçe..

3

Image

MÜSİAD Çay’da toplandı
MÜSİAD Afyonkarahisar Şube Başkanı Ercan İşlek ve Yönetim Kurulu Üyeleri Çay ilçesinde haftalık olağan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya Çay Bel..

4

Image

AKܒye ziyaret
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası tarafından sürdürülen Avrupa Birliği destekli Mermer Sektöründe İş Sağlığı Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi ..

5

Image

Taylan Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti
Dazkırı Belediye Başkanı İsmail Taylan, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti ..

6

Image

Taytak’tan destek sözü
Afyonkarahisar Muhtarlar Derneği Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak’..

7

Image

İhsaniye’yi sel vurdu
İhsaniye ilçesinde sağanak yağmur yerleşim yerlerinde su baskınlarına neden oldu, tarım alanları zarar gördü..

8

Image

Hayvan yavrularının tedavileri yapılıyor
Afyonkarahisar'da doğada bulunan hayvan yavrularının Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatı Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Mer..

9

Image

Türk Eğitim Sen, Emirdağ’da promosyon rekoru kırdı
Emirdağ ilçesinde banka promosyon ihalesinde görüşmeleri yapan Türk Eğitim Sen, Türkiye rekoru kırdı. 3 yıllık (36) ay yapılan anlaşmaya göre eğitim ç..

10

Image

‘Afyon turizmde ivme kazandı’
Vali Kübra Güran Yiğitbaşı’nı ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar’ın tarihi ve kültürel biriki..

11

Image

‘100. yılda kültürel görkemli faaliyetlere imza atacağız’
Afyonkarahisar’da temaslarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Cumhuriyetimizin ilanının 100. yılına bir kala, kültürel mirasımızın ..

12

Image

‘Yaraları saracağız’
İhsaniye’de sağanak yağmur dolayısıyla yaşanan sel felaketi, evlere ve tarım alanlarına zarar verdi. AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, çizmel..

13

Image

9. Cumhurbaşkanı Demirel anıldı
Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefatının 7. yıldönümü dolayısıyla Anıtmezarında düzenlenen törene ka..

14

Image

Yıl sonu değerlendirme toplantısı
Dinar Kaymakamı Selami Kapankaya, Kaymakam Refiki Tolga Turan ile birlikte Dinar Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Müdürlüğünde okul müdürleri ve öğret..

15

Image

‘Üreticimizin, çiftçimizin hali perişan’
CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz, gündemdeki gelişmelerle ilgili açıklamalar yaptı. Görgöz, “20 yıllık AKP İktidarı, bu süre içerisinde uyguladığı yanlış ..

16

Image

Sulama sezonu başladı
Afyonkarahisar’da 15 Mayıs itibariyle sulama sezonunun başladığını söyleyen DSİ Genel Müdürü Lütfi Akca, 2022 yılı sulama sezonunda toplam 239 bin 250..

17

Image

Afyonkarahisar’da karne heyecanı
Afyonkarahisar’da ilkokul, ortaokul ve lisede eğitim gören 147 bin öğrenci, karnelerini törenle aldı. Sevinçleri gözlerinden okunan öğrenciler, yaz ta..

117 yıldır aynı usulle pide yapılıyor | Gazete3.com.tr
Image

117 yıldır aynı usulle pide yapılıyor


Afyonkarahisar’da Cumhuriyet’ten önce Ermeniler tarafından yapılan ve 1905’ten bu yana fırın olarak kullanılan tarihi pide fırınında 117 yıldır aynı usulle pide yapılıyor
  SİYASET    13.04.2022 18:28:19

Afyonkarahisar kent merkezi Demirciler Çarşısı’nda faaliyet gösteren bir pide fırını adeta yaşayan bir efsane. Cumhuriyetin ilanından önce Ermeni taş duvar ustaları tarafından yapılan ve bir dönem lastik fabrikası, un fabrikası gibi faaliyette bulunan bina 1905 yılında fırın olarak faaliyetine başlamış ve o gün den bu yana ateşi hiç sönmemiş. Afyonkarahisar’ın meşhur etli pidesinin yapıldığı fırında Ramazan ayıyla birlikte ramazan pideleri pişiriliyor.

AFYON’UN EN ESKİ FIRINLARINDAN
1905 yılından bu yana binanın pide fırını olarak faaliyet gösterdiğini belirten fırın işletmecisi ve ustası Ömer Yalavaç, “Pide fırını işletmecisi olarak çalışıyorum. Cumhuriyetten önce 1905’den itibaren fırın. Ermeniler zamanında kalmış, belli bir kısımları açılmış kapanmış 1905’den bu güne fırın olarak devam etmektedir. Afyonkarahisar’ın en eski pide fırınlarından biridir. Daha önce lastik fabrikası olarak kullanılmış, marangozluk olarak kullanılmış cumhuriyetten önce. Burası yüzyılın üzerinde fırın olarak kullanılmaktadır. Eski usulden kullanırız eskiden pide nasıl yapılıyorsa fırında hiçbir değişiklik olmadan aynı şekilde devam ediyoruz. Odunlarımız meşe odunundandır, taş fırında pidemizi yapıyoruz. 117 yıldır aynı usulle yapılıyor sadece binanın içinde değişiklik olarak fayanslar yapılmış sit kanunundan önce geri kalan hepsi eski usul.” dedi.

“TARİHİ YERDE LEZZETLİ
VE FARKLI BİR TADI VAR”
Afyon’un kendine has bir damak tadının olduğunu belirten Yalavaç, “Ramazan dolayısıyla bizim Afyonkarahisar’ın Afyon Kebabı olarak kebaplık pide yapıyoruz, bir de susamlı yumurtalı olarak iftar pidesi yapıyoruz. Afyon’un kendine özgü bir damak tadı var Ramazan pidesi, genellikle davetlerde kullanılır sıcak sıcak dumanı üstünde çok lezzetli bir pidedir. Yumurta ve susamla birlikte yapılır mayalı hamurla yapılır lezzetlidir Afyon’a özgü bir tadı vardır. Ramazanda kebaplık ve ramazan pidesi yapıyoruz normal günlerde de etli pide yapıyoruz. Ramazan pidesi de aynı şekilde etli pideye göre biraz daha kabargındır mayalı hamur kullanılır. Ekşi maya ikisinde de kullanılır. Afyon’umuzun meşhurdur pidesini gelip görmelerini isteriz. Tarihi yerde çok lezzetlidir farklı bir tadı vardır afyon olarak, Afyon’umuzun pidesi güzeldir etli pidesi de susamlı pidesi bir de Afyon kebabımız vardır kebaplık pidesi” diye konuştu.>>>İHA


  SİYASET    13.04.2022 18:28:19

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
12.03.2021
12.03.2021
12.03.2021
OZEL HABERLER