Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Otomobil devrildi: 2 ölü
Bolvadin ilçesinde otomobilin devrilmesi sonucu 2 kişi öldü, 4 kişi yaralandı..

2

Image

‘Her zaman yanınızdayız’
İscehisar Kaymakamı Uğur Kapar Kurban Bayramı dolayısıyla önce şehit ailelerini daha sonra gazileri ziyaret etti.Kapar, şehit ailelerinin her zaman ya..

3

Image

‘Kendi hikayenizin kahramanı olun’
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Hisarcıklıoğlu, TOBB ETÜ mezunlarını tebrik ederek, öğrencilere tavsiyede bulunarak, “Başkasının değil, ken..

4

Image

Bozkurt, sosyal konutları inceledi
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt’un talimatlarıyla durumu iyi olmayan 4 aile için yapılan sosyal konutların inşaatı devam ediyor...

5

Image

Fay hatlarının röntgeni çekiliyor
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir öncülüğündeki bir grup uzman, kazdıkları he..

6

Image

Tabiat Parkı’nda yangın
Afyonkarahisar’da 26 Ağustos Tabiat parkı içinde çıkan küçük çaplı ot yangını panik yarattı..

7

Image

‘5 günde 45 kişi öldü’
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Balıkesir’de trafik kontrol noktalarını teftiş etti. Yolculara Susurluk ayranı ikram eden Soylu, “Bayramda 5 günde 45 ..

8

Image

Helikopterle DENETİM

Afyonkarahisar İl Jandarma Komutanlığı, Kurban Bayramı trafik tedbirleri kapsamında dönüş yolculuğunda yaşanacak yoğunluğa bağlı olarak trafik dü..

9

Image

Metruk evde yangın
Bolvadin ilçesinde metruk ev çıkan yangında kullanılamaz hale geldi..

10

Image

Tescilli ürün sayısı 206 oldu
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı Oda/Borsalar tarafından tescil ettirilen coğrafi işaretli ürün sayısı 206’ya, tescil başvurusu yapı..

11

Image

Hint kenevirleri imha edildi
Çay ve Bolvadin ilçeleri arasında yer alan Eber Gölü'nde bir adacıkta tespit edilen 1805 kök Hint keneviri imha edildi..

12

Image

‘Fiyatlar makul seviyeye çekilmeli’
Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan, Tüvtürk araç muayene ücretlerinin çok yüksel olduğunu söyleyerek, fiyatların makul bir seviyeye çekil..

13

Image

‘Afyon potansiyeli olan bir il’
Vali Gökmen Çiçek Kurban Bayramı dolayısıyla düzenlenen genel bayramlaşma töreninde yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar’ın potansiyeli olan bir il oldu..

14

Image

‘Günü gelince görecekler’
Geçtiğimiz günlerde Ankara’da bir dizi ziyaretlerde bulunan AK Parti heyetinin Ankara’dan hangi yatırımları getirdiğini basın aracılığı ile soran bazı..

15

Image

Gölette boğulan anne ve kızı toprağa verildi
Bilecik'te gölet kenarında piknik yaptıkları sırada düştükleri suda boğulan kız ile onu kurtarmak isteyen annesi Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesine ..

16

Image

Uyuşturucu taciri tutuklandı
Şuhut ilçesinde düzenlenen operasyonda uyuşturucu ticareti yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 3 kişiden 1'i tutuklandı..

17

Image

‘2023’e gümbür gümbür geleceğiz’

AK Parti İl Başkanlığı’nın Kurban Bayramı dolayısıyla düzenlediği bayramlaşma töreninde konuşan Eroğlu, AK Parti’nin 2023 seçimlerine de gümbür g..

Afyon’un vişnesi tüm dünyaya ihraç ediliyor | Gazete3.com.tr
Image

Afyon’un vişnesi tüm dünyaya ihraç ediliyor


Türkiye'nin önde gelen vişne üretim merkezlerinden Afyonkarahisar'da hasat edilen vişneler işlendikten sonra dondurulmuş olarak dünyanın birçok bölgesine ihraç ediliyor
  SİYASET    30.07.2020 19:49:02

Türkiye'de vişne üretiminde ilk sırada yer alan kentte, iklimsel koşulların da beklendiği gibi gitmesiyle ağaçların dallarını dolduran vişneler, üreticinin yüzünü güldürüyor. Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Acar, yaptığı açıklamada, Türkiye'de "Vişne" denildiğinde akla Afyonkarahisar'ın geldiğini söyledi. Ülkedeki vişne üretimin yüzde 25'inin Afyonkarahisar'da yapıldığı belirten Acar, "Ekili alan olarak da Türkiye'nin yaklaşık yüzde 29'u teşkil eden Afyonkarahisar'da 59 bin dekar vişnelik bulunuyor. Yıllara göre 45 ile 50 bin ton arasında vişne üretimi gerçekleştiriliyor. Ayrıca vişne, Çay ilçemizin de coğrafi işaret tescilli ürünü. Bu yıl vişne bahçelerimizdeki rekoltemiz daha yüksek” diye konuştu.
TÜCCARLAR TARAFINDAN ALINIYOR
Kentte üretilen vişnelerin tüccarlar tarafından alındığını belirten Acar, büyük kısmının Bursa, Isparta ve Afyonkarahisar'daki meyve suyu fabrikalarında işlendiğini, bir kısmının da yurt dışına gönderildiğini vurguladı. Vişnenin, yurt dışına dondurulmuş gıda olarak ihraç edildiğini anlatan Acar, "Çay ve Sultandağı ilçelerimizde Bakanlığımızın desteğiyle kurulmuş dondurulmuş gıda işleyen firmalarımız var. Geçen yıl ABD, Kanada ve Avrupa ülkelerine yaklaşık 100 ton dondurulmuş vişne ihracatı yaptık. Bu yıl vişne hasadı yeni başlamış olsa da şu anda Avrupa'ya 20 ton civarında dondurulmuş vişne gönderildi." ifadelerini kullandı.
"BU YIL REKOLTEMİZ GAYET GÜZEL"
Çay ilçesinde vişne üreticiliği yapan Adnan Çelebi de doğal ve organik olarak yetiştirdikleri ürünlerin "fabrikalık, şokluk ve piyasalık" şeklinde sınıflandırılarak satıldığını anlattı. Tüccarlarca alınan vişnelerin Aydın ve Isparta'daki fabrikalara götürülerek işlendikten sonra meyve suyu, reçel ve marmelat yapıldığını anlatan Çelebi, "Yine bir kısmı da meyve olarak piyasaya satılır ama fiyatlarımız biraz düşük. Topladığımız vişnelerin kilogram fiyatı 2 ile 3 lira arasında değişiyor." dedi.
"TÜRKİYE'DE ÇOK BEĞENİLİYOR"
Vişne üreticisi Satılmış Serttaş ise buradaki vişnenin çok beğenildiğini ve kentin iklimsel koşullarının vişnelerin tat ve aromasını belirlediğini dile getirdi. Üretici Yasemin Balcı da Çay'ın vişnesinin doğal olduğu için tutulduğunu, son zamanlarda vişnelerin dondurulmuş şekilde Avrupa'ya gönderildiğini söyledi

  SİYASET    30.07.2020 19:49:02

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
29.07.2020
29.07.2020
29.07.2020
OZEL HABERLER