Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Yükümlülere Ramazan yardımı

Dinar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından maddi durumu iyi olmayan yükümlülere Ramazan Ayı nedeniyle yardım yapıldı...

2

Image

‘Frigya yıl boyu temiz olacak’

İhsaniye Kaymakamlığı, tarihi FRİGYA’da çevre temizliği çalışması başlattı. Çalışmalar hakkında açıklama yapan İhsaniye Kaymakamı Alper Taş, temi..

3

Image

‘YAPISAL REFORMLARI BEKLİYORUZ’

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Mayıs ayı Meclis Toplantısı’nda gündeme dair açıklamalarda bulunan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serte..

4

Image

300 bin TL gelir sağladılar

Türkiye’nin nüfus bakımından en küçük 11'inci ilçesi olan Afyonkarahisar'ın Kızılören Belediyesi, kendisinden çok daha büyük olan ilçelere örnek ..

5

Image

Baştankaralar kuşları geldi

Baştankaralar olarak adlandırılan kuş cinsleri Dinar, Eğirdir, Burdur ve Gölhisar Orman İşletme Müdürlükleri’nin özel olarak hazırladığı yuvalara..

6

Image

Okul içinde müze

Dinar Şakir Ünver İlkokulu’nda 18-24 Mayıs Müzeler Haftası nedeniyle öğrenci ve öğretmenler tarafından temin edilen eski eşyaların sergilendiği b..

7

Image

Zafer Mahallesi’nde iftar coşkusu

Sandıklı Belediyesi’nin mahalle iftarları Zafer Mahallesi’nde vatandaşların katılımıyla devam etti...

8

Image

Silah atma, hayatını karartma!

Afyonkarahisar’da İl Jandarma Komutanı Albay Hamza Çömez ve İl Emniyet Müdürü Gürsel Yıldız, düğünlerde silah atılmasını önlemek, bilinç oluşturm..

9

Image

Çöp konteynerleri dezenfekte ediliyor

Sandıklı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından ilçedeki muhtelif yerlerde bulunan çöp konteynerleri dezenfekteli sularla yıkanarak vata..

10

Image

Mareşal’da iftar coşkusu

Afyonkarahisar Belediyesi gönülden paylaştığı iftar sofralarının bir yenisini daha tamamladı. Mareşal Fevzi Çakmak Mahallesi’nde düzenlenen mahal..

11

Image

Alem yaparken hastanelik oldular

Afyonkarahisar'da akrabasına ait evde alkol ve uyuşturucu madde aldıkları iddia edilen gençler hastanelik oldu. Gençlerden birinin durumunun ağır..

12

Image

‘Her zaman yanınızdayız’

Yeşilay Genel Sekreteri Osman Batuhan Dursun, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek'i makamında ziyaret etti. Yeşilay'ın faaliyetleriyle ilgili Başkan M..

13

Image

Bahçe ve bisiklet sezonu açıldı
Özdilek Afyonkarahisar, bahçe ve bisiklet sezonunu açtı. Birbirinden renkli ve kullanışlı ürünlerle yaza merhaba diyen Özdilek, 26 Mayıs’a kadar mağaz..

14

Image

‘Potansiyelimize sahip çıkmalıyız’
Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği tarafından düzenlenen iftar programında konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar basınının nitelikli ve kalite..

15

Image

ATSO Meclisi toplandı

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası 2019 yılı Mayıs ayı Olağan Meclis Toplantısı, ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci’nin yönetimi..

16

Image

AFDOS iftarda buluştu


Afyonkarahisar Doğa Sporları Kulübü (AFDOS) üyeleri iftar yemeğinde bir araya geldi. İlimizde bir restoranda düzenlenen iftara katılım yoğun..

17

Image

‘Bin 269 kadına mikrokredi verdik’

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mikrokredi Merkezi Afyonkarahisar Şube Müdürü Semih Çangal, kentte son 10 yılda bin 269 kadına verdikleri mikrokredi ..

Bakanlık neden Ensar Vakfı ile içli dışlı? | Gazete3.com.tr
Image

Bakanlık neden Ensar Vakfı ile içli dışlı?


Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a istismar olayı ile gündeme gelen Ensar Vakfı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın neden hala daha içli dışlı olduğunu sordu.
  SİYASET    13.11.2018 11:01:44

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a eğitim sisteminde yaşanan sorunları dile getirdi. Bakan Selçuk'a merdiven altı eğitim kurumlarının neden kapatılmadığını soran Milletvekili Köksal, "Sayın Bakan, "5 yaş erken çocukluk eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alınacak." diyorsunuz, 2023 Eğitim Vizyonu'nuzda bu var fakat hangi tarihte başlayacağını belirtmiyorsunuz. Şimdi, iktidar kanadı "Çocuklarınızı merdiven altı eğitim kurumlarına teslim etmeyin." diyor, şaka gibi. Ben de şunu soruyorum: Yetki sizde, neden bu merdiven altı kurumlarını kapatmıyorsunuz, bunlara neden müdahale etmiyorsunuz? Kameralara ayrı konuşup uygulamada neden ayrı davranılıyor? Ensar Vakfı'na bağlı bir okulda yaşanan, bir evde yaşanan bir istismar olayıyla hepimiz günlerce üzüldük ancak görüyorum ki adı istismar olayına karışan bu vakıfla Bakanlık hâlâ içli dışlı. En son geçtiğimiz Ekim ayında Türkiye Değerler Eğitimi Ödül Töreni'nde bu vakıfla yan yanaydı Bakanlık ve yarışma ve ödül projesiyle okullarda tanıtım, afiş ve broşürlere hâlâ Ensar Vakfı sokuluyor. Eğitim-Sen'in müracaatı vardı Ensar Vakfı'yla ilgili imzalanan bir projenin iptaliyle ilgili, bu Danıştay kararına rağmen hâlâ Ensar Vakfı'yla yan yana olmakta, iş birliği yapmaktaki ısrar neden?" dedi.

TÜRKİYE OKULU TERK ETMEDE AVRUPA BİRİNCİSİ

Türkiye’nin Okulu terk etmede Avrupa 1'incisi olduğunun önemle altını çizen Köksal, "Yine, Avrupa Birliğine bağlı bir araştırma şirketi olan Eurostat'ın yaptığı araştırmaya göre Türkiye okulu terk etmede Avrupa 1'incisi oldu. 18-24 yaş aralığındaki her 10 kişiden 4'ü ortaöğretimi tamamlamadan okulu terk ediyor. Bunun nedeni ekonomik kriz olmakla beraber Anadolu lisesini kazanamayan çocukların istemedikleri hâlde imam-hatip veya meslek liselerine yönlendirilmesi olarak değerlendiriliyor uzmanlar tarafından. Çocuk istemediği bir okula gitmeyi reddediyor ve gitmiyor. Aynı zamanda Türkiye liseler arası devamsızlıkta 53 ülke arasında 6'ıncı ülke oldu. En fazla devamsızlık yapılan ki, Bakanlığınızın yapmış olduğu değerlendirme raporu verilerine göre konuşuyorum okul türü yüzde 39,81'le meslek liseleri olurken bunu yüzde 30,96'yla imam-hatip liseleri takip ediyor. Bu konuda Bakanlık olarak ne yapacaksınız? Bu çocukların okula devamı için bundan sonra nasıl bir sistem öngörüyorsunuz? Çözüm önerileriniz nelerdir? İfadelerini kullandı.

NİTELİKLİ-NİTELİKSİZ OKULLAR HANGİ KRİTERLERE GÖRE BELİRLENDİ?

Sınav merkezli eğitim sisteminin değiştirilmesi anlamında hiç bir somut adım atılmadığını kaydeden Köksal, "Yine, sınavla öğrenci alan okul sayısının azaltılmasını hedefliyorsunuz eğitim vizyonunuzda ancak sınav merkezli eğitim sistemini değiştirmek anlamında hiçbir somut öneri getirilmediğini görüyorum. Sınav merkezli eğitim devam edecek mi? TEOG'du, LYS'ydi, LGS'ydi derken çocuklarımız yıllardır mağdur oluyor, istedikleri okula yerleşemiyor. "Bu yıl sekizinci sınıfta okuyan çocuklardan başarılı olanlar istedikleri okullara yerleşecek." dediniz ancak yüzde 5'lik dilimde yer alıp 90 ve üzeri not ortalaması olan çocukların istedikleri okullara yerleşemediğine bizzat şahit oldum. Bu çocuklar imam-hatiplere, meslek liselerine veya açık liseye yönlendirildi maalesef. Bizzat kendi ilimde yüzlerce çocuk bu şekilde istemediği okula gitmek zorunda kaldı. Bu sene bunu önleyecek bir sisteminiz var mı? Bunu sadece bir vekil olarak sormuyorum, sekizinci sınıfta iyi bir liseye yerleşmek için çabalayan ama sürekli değişen sınav sistemi yüzünden gelecek kaygısı taşıyan 13 yaşındaki bir çocuğun annesi olarak soruyorum size. Okulları nitelikli-niteliksiz diye ayırdınız. Hangi kriterleri esas aldınız? Örneğin benim ilimde son derece başarılı olan liseleri, başarı ortalaması yüksek olan liseleri niteliksiz sınıfına ittiniz. Bunun kriterleri nelerdir?" şeklinde konuştu.>>>Gazete3


  SİYASET    13.11.2018 11:01:44

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
25.05.2019
25.05.2019
25.05.2019
OZEL HABERLER