Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘Afyon’u çok önemsiyoruz’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, AK Parti’nin Afyonkarahisar’ı çok önemsediğini belirterek, “Afyonkarahisar bizim için çok öneml..

2

Image

Motosikletler denetlendi

Dinar İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından ilçe merkezinde motosiklet kullanıcılarına yönelik trafik uygulaması gerçekleştirildi...

3

Image

Bu salon 7 gün 24 saat açık

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Merkez Kütüphanesinin, 7 gün 24 saat esasına göre, öğretim elamanları ve öğrencilere hizmet verecek olan okuma ..

4

Image

‘Çimentoda ihracat şampiyonuyuz’

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Topluluğu’nun çimento sektöründe 50 yılı tamamlaması dolayısıyla yayımladığı kutlam..

5

Image

Özhaseki’den, Tutulmaz ve Zeybek’e ziyaret

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Vali Mustafa Tutulmaz’ı ve Belediye Başkanı Mehmet Zeybek'i ziyaret..

6

Image

‘KURSUNLAR ÇOK LAZIMSA’
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, yeni parti kurmak isteyenlere yönelik olarak yaptığı açıklamada, “Kendileri bilirler. Yüzlerce açık ..

7

Image

Akademisyenler cübbelerini giydi

Profesör ve doçent kadrolarına atanmış olan akademisyenler için “Cübbe Giyme Töreni” düzenlendi...

8

Image

ATSO heyetinden Romanya çıkarması

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın Türkiye-AB İş Diyaloğu Teklif Çağrısı çerçevesinde kazandığı KOBİ Hastanesi ve Avrupa Ağı projesi kaps..

9

Image

Dinar’da aşure coşkusu

Dinar Belediyesi tarafından Muharrem ayı ve Aşure günü vesilesi ile Ulu Cami ve Yeni Sanayi Camisi’nde aşure dağıtıldı. ..

10

Image

Zeybek, Ahilik Kaftanı giydi

Afyonkarahisar’da Ahilik Haftası kapsamında esnaflara verdiği desteklerden dolayı Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’e, Ahilik Kaftanı takdim edildi...

11

Image

Kooperatif sayısı azaldı

Türkiye’de 2019 yılı Ağustos ayında kurulan kooperatif sayısı bir önceki aya göre %14,42 oranında azaldı...

12

Image

AB projesi için ekipman alındı

Bolvadin Meslek Yüksekokulunun (MYO) proje partneri olduğu “WirelessUp!” isimli Avrupa Birliği projesi için ekipman alımı yapıldı...

13

Image

‘Çocuklarımız geleceğimizin teminatı’

Sandıklı Mehmet Akif Ersoy İlkokulu heyetini makamında kabul eden Belediye Başkanı Mustafa Çöl, çocukların geleceğimizin teminatı olduklarını söy..

14

Image

Kamp başlıyor

AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığı tarafından Afyonkarahisar’da Korel Termal Otel’de Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin b..

15

Image

Karakaş, bankacıları ağırladı

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Vakıfbank Eskişehir Bölge Müdürü Yunus Ayten ile beraberindeki heyeti makamın..

16

Image

‘Yarışı kaybeden yok olur’

Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi Prof.Dr. Veysel Eroğlu, ülkemizi ayakta tutabilmenin yolunun güçlü olmaktan geçtiğini belirterek, Biz 2023-..

17

Image

75 bin kap aşure dağıtıldı

Mevlana'nın Torunu Sultan Divani Hazretlerini Anma ve Şifalı Aşure Günü etkinlikleri çerçevesinde Afyonkarahisar’da 27 ayrı noktada 75 bin kap aş..

Eczacı - aktar polemiği | Gazete3.com.tr
Image

Eczacı - aktar polemiğiTıbbi ve Aromatik Bitkileri araştırmakla görevli meclis komisyonunda eczacıların bu tür bitkilerin aktarda değil, eczanelerde satılması gerektiği yönünde bilgi vermesi sektörü karıştırdı.
  SİYASET    23.08.2019 11:13:06Eczacılar, aktarlarda satılan bitkilerin insanların hayatını tehlikeye sokabilecek ürünler olduğunu, eğitimini almış uzman kişiler kontrolünde satılması gerektiğini söylüyor. Aktarlar ise sattıkları ürünlerin doğal ürün olduğunu satılan ürünlerin yıllardır vatandaşlar tarafından kullanılan bitkiler olduğunu ifade ediyor. Eczacılar, bazı aktarların vatandaşın hayatını tehlikeye sokacak ürünleri bilinçsizce sattığını ileri sürüyor. Eczacılar aktarda satılan ürünlerin kötü koşullarda saklandığını savunarak, tıbbi bitkilerin satışının aktarlardan kurtarılması gerektiğini de dile getiriyor.
“HANGİ ECZANEDE ECZACI DURUYOR? KALFALAR İŞ YAPIYOR”
Afyonkarahisar’da yaklaşık 30 yıldır aktarlık yapan Zafer Murat Çakır, bu konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu: “Belli kriterler var. Bu kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Şuanda ilimizde olsun şehir dışında olsun ruhsatsız birçok işletme var drog satışı ile ilgili. Biz kurumuş bitkilere drog diyoruz. İlk önce ruhsatlandırılması gerekiyor. Gerekli hijyen koşullarının sağlanması gerekiyor. Bunun sonrası aktarda satılmaya devam edilebilir. Eczaneye gelince, hangi eczanede eczacı duruyor? Bana söylesinler; kalfalar iş yapıyor. Yani bu işi kalfalar yapacaksa, kalfaları bize göndersinler, eğitelim, ondan sonra eczanelere devredelim, bir sorun olmasın. Onu da yapabiliriz. Hiç sorun değil. Halkımızın çoğu bilmiyor. Biz aktarlar eczacılık şubeye bağlıyız sağlık müdürlüklerinde. Onlar tarafından denetleniyoruz. Bunun haricinde Tarım ve Köy İşleri de bizi denetliyor. Bizde denetimsizlik söz konusu değil.”
“TIBBİ BİTKİLER DE ZEHİRDİR, DOZU ÖNEMLİ”
Afyonkarahisar Eczacılar Odası Yönetim Genel Sekreteri Alper Pehlivanlı, konuya eczacılar penceresinden nasıl bakıldığını anlattı: “Biz eczacılar olarak, ilaçların ve tıbbi bitkilerin tek adresi eczanelerdir diyoruz. Tıbbi bitkilerle ilgili Türkiye’de akademik eğitim alan tek meslek mensubu eczacılardır. İlaçlarla tıbbi bitkiler arasında bir fark yoktur. İlacı zehirden ayıran dozudur. Aynı şekilde tıbbi bitkiyi de uygun dozda kullanmayıp, saklamazsanız tıbbi bitkilerde zehir etkisi gösterebilir. Tıbbi bitkilerin sadece eczacı danışmanlığında ve eczanelerden temin edilmesi gerektiğine inanıyoruz.”>>>Mustafa BAYER

  SİYASET    23.08.2019 11:13:06

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
21.09.2019
21.09.2019
21.09.2019
OZEL HABERLER