Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

“Kanal 3 ile gurur duyuyoruz”
Maliye, Tarım ve Köy İşleri eski Bakanlarından İsmet Attila, Ankara’dan Kanal 3’ü yakından takip ettiklerini söyleyerek, “Kanal 3 ile her zaman gurur ..

2

Image

SEMERKAND Vakfı, kermes açtı

Semerkand Vakfı, Afyonkarahisar Şubesi’ne bağlı Yardıma Muhtaç Aile ve Öğrencilere Yardım Derneği tarafından öğrencilerin eğitimlerine katkı sağl..

3

Image

ATSO, gözetim tetkikinden başarı ile geçti

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası, Türk Standartları Enstitüsü’nün gözetim tetkikinden başarı ile geçti. ..

4

Image

“Sizden isteğim gönüllere gireceksiniz”


AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen, Sultandağı’nda gerçekleştirilen İl Yönetim Kurulu toplantısına başkanlık etti. Toplantıda konuşan Sez..

5

Image

Tevazu samimiyetle hep birlikte el ele

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar Muhtarlar Derneği’ni makamında kabul etti. Afyonkarahisar Muhtarlar Derneği Başkanı Neşe Yılmaz ve..

6

Image

Hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çelenk ile Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı ve 2. Ağır Ceza Mahke..

7

Image

Yurdunuseven Halk gününde vatandaşları dinledi

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği halk günü toplantılarına devam etti. ..

8

Image

EKOIFF festivalinde tek Türk filmi: Büyük Menderes
AKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Yavuz Özer’in yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği Büyük Menderes Havzas..

9

Image

“Babalarımız gibi savaşarak ölmeyi yeğleriz”
Afyon Kocatepe Üniversitesi Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi Bölüm Başkanlığı tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 99. yıl dönümü ..

10

Image

Geleceğin robotlarını tasarlıyorlar


Çocukları geleceğin dünyasına hazırlamak, ilgi, yetenek ve becerileri doğrultusunda yetiştirmek amacıyla hayata geçirilen Zeka Gücü Projesi,..

11

Image

Çiçekleri satarak eğitime bağışladı

CHP Yeşilçiftlik Belediye Başkanı seçilen Mehmet Ali Sakal, belediye başkanı seçilmesi nedeniyle kendisini kutlamak için makamına gelen yüzlerce ..

12

Image

İGM’de üç parti komisyonlara alınmadı
Afyonkarahisar İl Genel Meclisi’nin nisan ayı ikinci toplantısında komisyon üyeleri belirlendi. Komisyonlara MHP ve AK Parti dışındaki diğer partileri..

13

Image

Başkan Sarı, çocukları sevindirecek

Dinar Belediye Başkan’ı Nihat Sarı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bugün çocuklara özel “Çocuk Şenliği” düzenleyecek. ..

14

Image

AKÜ ve İGM’ye ‘hayırlı olsun’ ziyareti


AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen, beraberinde Milletvekili İbrahim Yurdunuseven ile birlikte İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban ..

15

Image

Herkesin gönlünü kazanacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 31 Mart Yerel Seçimlerinde kullandığı “Gönül Belediyeciliği” sloganını seçim sonunda yerine getiren Sinanpa..

16

Image

AKܒde devir teslim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Mehmet Karakaş, görevini eski Rektör Prof..

17

Image

Özdilek 23’üncü yılını kutladı


Özdilek Afyonkarahisar, nisan ayına özel kampanyalar ve etkinliklerle 23. açılış yıl dönümünü kutluyor...

İlk hammaddeler üretildi | Gazete3.com.tr
Image

İlk hammaddeler üretildi


Orman ve Su İşleri eski Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun himayelerinde Orman Genel Müdürlüğü ve Afyon Kocatepe Üniversitesinin (AKÜ) Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezinin ortak kullanılmasına ilişkin protokolün akabinde AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak başkanlığında oluşturulan Tıbbı ve Aromatik Bitkiler Çalışma Grubu (TABÇAG) tarafından yürütülen çalışmalarda ilk hammadde ürünler ortaya çıktı.
  SİYASET    01.11.2018 11:37:32

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte artan çevresel etkilere bağlı olarak insan sağlığı konusunda oluşan bazı olumsuz durumlara karşı toplumların bilinçlenmesi sonucu doğal kaynaklı ürünlerin tüketiminin artmaya başladığını belirtti. Solak, ilaç, kozmetik, sağlık ürünleri ve gıda sanayiinin gelişmesi ile birlikte hammadde talebinin de artığını kaydetti. Solak bu noktada AKÜ olarak başta Orman ve Su İşleri Bakanlığı olmak üzere paydaş kuruluşlarla konuya ilişkin müştereken çalışmalar başlatıldığını belirterek, “Orman ve Su İşleri eski Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun başkanlığında, Orman Genel Müdürlüğü öncülüğünde ve üniversitemizin katkılarıyla 28 Şubat-1 Mart 2015; 12-13 Mart 2016 ve 23-24 Mart 2018 tarihlerinde 3 adet çalıştay düzenlenmiştir. Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkileri Çalıştaylarında Türkiye için önem taşıyan tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda yapılacak olan multidisipliner AR-GE çalışmalarının yapılması ve Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi bünyesindeki araştırmaların desteklenmesi doğrultusunda öneriler de yapılmıştır” dedi.

TABÇAG TARAFINDAN 15 BİTKİ İLE İLGİLİ BİLİMSEL KİTAPLAR HAZIRLANDI

Yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler veren Solak, “Bu doğrultuda Orman Genel Müdürlüğü, Afyon Kocatepe Üniversitesi arasında Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezinin Afyon Kocatepe Üniversitesi ile Orman Genel Müdürlüğünün ortak kullanımına ilişkin protokol Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun himayesinde imzalanmış ve tıbbi ve aromatik bitkilerin araştırma ve geliştirme çalışmalarına akademik destek vermek için şahsımın başkanlığında Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalışma Grubu (TABÇAG) oluşturulmuştur. Bu grup tarafından farklı tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili 15 el kitabı hazırlanmış ve basılmıştır. Bu el kitaplarında bitkilerin tanıtımı, yetiştiriciliği, kullanım alanları ve dünya piyasasındaki yerleri ile ilgili son bilimsel veriler yer almaktadır” diye konuştu. Solak, Afyon Kocatepe Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi (BAP) bünyesinde Prof. Dr. Mustafa Yıldız, Dr. Öğretim Üyesi Hakan Terzi ve Öğr. Gör. Dr. Amir Soltanbeigi’nin yürütücü ve/veya araştırmacı olarak yer aldığı projenin yürütüldüğü belirterek, “Bu kapsamda lavanta başta olmak üzere ekinezya, tıbbi nane, tıbbi adaçayı, sarı kantaron ve safran gibi ekonomik ve yüksek katma değere sahip bitkilerin adaptasyonu, verim ve kalite artışı üzerine çalışmalar yapılmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

TIBBİ NANEDEN SARI KANTARONA LAVANTADAN KEKİKE 6 BİTKİ

Tıbbi ve aromatik bitkilerden standart ürün üretimi kapsamında 2018 yılı içerisinde Prof. Dr. Mustafa Yıldız, Dr. Öğretim Üyesi Hakan Terzi ve Öğr. Gör. Dr. Amir Soltanbeigi tarafından çeşitli hammadde ve drogların üretildiğini açıklayan Solak, şu bilgileri paylaştı: “Bu ürünler arasında lavanta, ekinezya, tıbbi nane, tıbbi adaçayı, sarı kantaron, ve bilyeli kekik, bitkisel çayları bulunmaktadır. İşlenmiş ürün olarak lavanta, tıbbi nane, tıbbi adaçayı, bilyeli kekik uçucu yağları, bitki suları ve maserasyon yöntemi ile sarı kantaron yağı üretilmiştir. Elde edilen ürünlerin kalite kontrolü üniversitemiz Gıda Kontrol Araştırma ve Uygulama Merkezi TAB biriminde gerçekleştirilmiştir. Lavanta, tıbbi adaçayı, ekinezya ve sarı kantaron üretimimiz üniversitemiz Ahmet Necdet Sezer Kampüsü içerisinde bulunan arazilerde yapılmış, diğer bitkiler ise Orman Genel Müdürlüğü Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezinde bu kurumun katkıları ile gerçekleşmiştir.”>>>Alkan Kurt

  SİYASET    01.11.2018 11:37:32

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
24.04.2019
24.04.2019
24.04.2019
OZEL HABERLER