Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘Göller hayati öneme sahip’
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, Akarçay kapalı havz..

2

Image

‘En büyük kriterimiz Erdoğan belediyeciliği’
AK Parti haftalık olağan basın toplantısında konuşan İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen 31 Mart seçimleri için aday adayı başvurularının yoğunluktan dolayı ..

3

Image

Hanımlar Lokali’ne Nermin Erbakan köşesi
Afyonkarahisar Belediyesi tarafından yaptırılarak 2014 yılında açılışı yapılan ve sosyal kombinasyon zenginliği dolayısıyla hanımların hizmetine sunu..

4

Image

Hamm heyeti el sanatlarımızı öğreniyor
Kardeş şehir Hamm kentinden gelen konuklar ilimizdeki temaslarını sürdürüyor. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'ın eşi Emine Çoban'ın ev sahipliğinde..

5

Image

AK Parti’de süre uzatıldı
AK Parti’de belediye başkan aday adaylıkları için başvuru süreleri uzatıldı..

6

Image

‘Evlatlarımızı PKK’ya yem etmeyeceğiz’
Afyon Kocatepe Üniversitesi 2018-2019 Akademik Yılı Açılışı’na katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, PKK’lıların 13-14 yaşlarındaki kız çocuklarını ..

7

Image

Bakanlık neden Ensar Vakfı ile içli dışlı?
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, Milli Eğitim Bakanı..

8

Image

Kültürler kaynaşacak
Afyonkarahisar Belediyesi kardeş şehir Hamm kentinden gelen konuklarını ağırlıyor. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın eşi Emine Çoban’ın ev sahipli..

9

Image

Başkan Çoban sözünü tuttu
Kanal 3 ekranlarında Mehmet Emin Güzbey’in hazırlayıp sunduğu Dobra Dobra programında vatandaşlara söz veren Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, sözün..

10

Image

AK Parti’den Kızılay’a kan bağışı

AK Parti Afyonkarahisar İl Gençlik Kolları Başkanlığı tarafından Kızılay Haftası dolayısıyla kan bağışı kampanyası düzenledi. Kampanya kapsamında..

11

Image

‘Ne dediysek iki katını yaptık’
Kanal 3 ekranlarında Mehmet Emin Güzbey’in hazırlayıp sunduğu Dobra Dobra programına konuk olan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar’a v..

12

Image

Sevim aday adayı oldu
AK Parti Tanıtım Medya Başkanı Halil İbrahim Sevim, Bolvadin Belediye Başkanlığı’na aday adayı olduğunu açıkladı...

13

Image

‘Afyon ihracatta süper lige çıkacaktır’
ATSO ve TOSYÖV’ün işbirliğinde ATSO’nun ev sahipliğinde düzenlenen “KOBİ’lere ve Girişimcilere Sağlanan Destek ve Finans Olanakları” Panelinde konuşan..

14

Image

‘Erdoğan Afyon’dan büyük başarı bekliyor’
AK Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret eden ve burada bir açıklama yapan Orman ve Su İşleri eski Bakanı, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Vey..

15

Image

Engelliler Konfederasyonu’ndan ziyaret
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban Engelliler Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Avukat Suha Sağlam, Halkla İlişkiler Sorumlusu Avukat Ali Ulusoy ve Alt..

16

Image

Vali Tutulmaz esnafları gezdi
Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Emniyet Müdürü Gürsel Yıldız ve İl Jandarma Komutanı Albay Hamza Çömezle esnafları gezdi...

17

Image

‘Vizyon sahibi bir başkana sahibiz’
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ı ziyaret eden Orman ve Su İşleri eski Bakanı, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel..

İlk hammaddeler üretildi | Gazete3.com.tr
Image

İlk hammaddeler üretildi


Orman ve Su İşleri eski Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun himayelerinde Orman Genel Müdürlüğü ve Afyon Kocatepe Üniversitesinin (AKÜ) Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezinin ortak kullanılmasına ilişkin protokolün akabinde AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak başkanlığında oluşturulan Tıbbı ve Aromatik Bitkiler Çalışma Grubu (TABÇAG) tarafından yürütülen çalışmalarda ilk hammadde ürünler ortaya çıktı.
  SİYASET    01.11.2018 11:37:32

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte artan çevresel etkilere bağlı olarak insan sağlığı konusunda oluşan bazı olumsuz durumlara karşı toplumların bilinçlenmesi sonucu doğal kaynaklı ürünlerin tüketiminin artmaya başladığını belirtti. Solak, ilaç, kozmetik, sağlık ürünleri ve gıda sanayiinin gelişmesi ile birlikte hammadde talebinin de artığını kaydetti. Solak bu noktada AKÜ olarak başta Orman ve Su İşleri Bakanlığı olmak üzere paydaş kuruluşlarla konuya ilişkin müştereken çalışmalar başlatıldığını belirterek, “Orman ve Su İşleri eski Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun başkanlığında, Orman Genel Müdürlüğü öncülüğünde ve üniversitemizin katkılarıyla 28 Şubat-1 Mart 2015; 12-13 Mart 2016 ve 23-24 Mart 2018 tarihlerinde 3 adet çalıştay düzenlenmiştir. Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkileri Çalıştaylarında Türkiye için önem taşıyan tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda yapılacak olan multidisipliner AR-GE çalışmalarının yapılması ve Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi bünyesindeki araştırmaların desteklenmesi doğrultusunda öneriler de yapılmıştır” dedi.

TABÇAG TARAFINDAN 15 BİTKİ İLE İLGİLİ BİLİMSEL KİTAPLAR HAZIRLANDI

Yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler veren Solak, “Bu doğrultuda Orman Genel Müdürlüğü, Afyon Kocatepe Üniversitesi arasında Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezinin Afyon Kocatepe Üniversitesi ile Orman Genel Müdürlüğünün ortak kullanımına ilişkin protokol Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun himayesinde imzalanmış ve tıbbi ve aromatik bitkilerin araştırma ve geliştirme çalışmalarına akademik destek vermek için şahsımın başkanlığında Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalışma Grubu (TABÇAG) oluşturulmuştur. Bu grup tarafından farklı tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili 15 el kitabı hazırlanmış ve basılmıştır. Bu el kitaplarında bitkilerin tanıtımı, yetiştiriciliği, kullanım alanları ve dünya piyasasındaki yerleri ile ilgili son bilimsel veriler yer almaktadır” diye konuştu. Solak, Afyon Kocatepe Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi (BAP) bünyesinde Prof. Dr. Mustafa Yıldız, Dr. Öğretim Üyesi Hakan Terzi ve Öğr. Gör. Dr. Amir Soltanbeigi’nin yürütücü ve/veya araştırmacı olarak yer aldığı projenin yürütüldüğü belirterek, “Bu kapsamda lavanta başta olmak üzere ekinezya, tıbbi nane, tıbbi adaçayı, sarı kantaron ve safran gibi ekonomik ve yüksek katma değere sahip bitkilerin adaptasyonu, verim ve kalite artışı üzerine çalışmalar yapılmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

TIBBİ NANEDEN SARI KANTARONA LAVANTADAN KEKİKE 6 BİTKİ

Tıbbi ve aromatik bitkilerden standart ürün üretimi kapsamında 2018 yılı içerisinde Prof. Dr. Mustafa Yıldız, Dr. Öğretim Üyesi Hakan Terzi ve Öğr. Gör. Dr. Amir Soltanbeigi tarafından çeşitli hammadde ve drogların üretildiğini açıklayan Solak, şu bilgileri paylaştı: “Bu ürünler arasında lavanta, ekinezya, tıbbi nane, tıbbi adaçayı, sarı kantaron, ve bilyeli kekik, bitkisel çayları bulunmaktadır. İşlenmiş ürün olarak lavanta, tıbbi nane, tıbbi adaçayı, bilyeli kekik uçucu yağları, bitki suları ve maserasyon yöntemi ile sarı kantaron yağı üretilmiştir. Elde edilen ürünlerin kalite kontrolü üniversitemiz Gıda Kontrol Araştırma ve Uygulama Merkezi TAB biriminde gerçekleştirilmiştir. Lavanta, tıbbi adaçayı, ekinezya ve sarı kantaron üretimimiz üniversitemiz Ahmet Necdet Sezer Kampüsü içerisinde bulunan arazilerde yapılmış, diğer bitkiler ise Orman Genel Müdürlüğü Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezinde bu kurumun katkıları ile gerçekleşmiştir.”>>>Alkan Kurt

  SİYASET    01.11.2018 11:37:32

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
14.11.2018
14.11.2018
14.11.2018
OZEL HABERLER