Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘Kaybedecek 5 yıl daha yok’
Belediye başkanlığında işin ehli olduklarını söyleyen MHP Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Fatih Çetinkaya, Afyonkarahisar’ın kaybedecek 5 yılı da..

2

Image

‘Trafik sorununu sona erdireceğiz’


AK Parti Belediye Başkan Adayı Mehmet Zeybek, ilimizin trafik sorununa neşter vuracak. Zeybek, hafif raylı sistemler ile akıllı ve katlı oto..

3

Image

‘Vakti geldi’

İYİ Parti Belediye Başkan Adayı Mahmut Koçak, Afyonkarahisar’da birlik ve beraberlik içinde ortak akılla yönetim anlayışı sergileyeceklerini ifad..

4

Image

Taraftarlardan seferberlik
İkinci yarı öncesi TSYD İl Temsilcisi Nadir Güzbey’in başkanlığında bir araya gelerek mor beyazlı takıma tam destek kararı alan Afjet Afyonspor taraft..

5

Image

Taytak’tan Ateş’e ziyaret

Ülkü Ocakları Afyonkarahisar İl Başkanlığı ve MHP MYK Üyesi Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak ile birlikte Ülkü Ocakları Genel Başkanı Si..

6

Image

‘Her zaman desteğinizi gördük’
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Doğa Koruma Biyoizlem Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve beraberinki heyeti makamında kabul etti. Doğa Koruma..

7

Image

‘Seçimlere kendi adımızla katılacağız’
Demokrat Parti İl Başkanı Gürcan Şensoy, belediye başkan adaylarının belirleme çalışmalarına devam ettiklerini ifade ederek, seçimlere kendi isimleriy..

8

Image

Yurdunuseven, cezaevini inceledi
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. İbrahim Yurdunuseven, Sincan Ceza İnfaz Kurumunu ziyaret etti...

9

Image

‘Sıkıntılara çare olacağız’
Sivil toplum örgütlerini tek tek ziyaret eden AK Parti Belediye Başkan Adayı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar’da tüm kesimlerle ortak projeler yaparak, h..

10

Image

Efelerimiz, Tokat’ta galibiyet arayacak
Efeler Voleybol Ligi’nin ikinci yarısına geçtiğimiz hafta İnegöl Belediyespor karşısında kazandığı 3-0’lık galibiyetle başlayan İkbal Afyon Belediye Y..

11

Image

Talepler iletildi
Başkan Çoban, Afyonkarahisar Ayakkabıcılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetimini makamında kabul etti. Ziyarette konuşan Ayakkabıcılar Odası Başkanı Ş..

12

Image

Minik Muhammet yoğun bakımda
Anne karnında enfeksiyon kapan ve ilaç tedavisi yapılan 8 aylık Muhammet Akçeşme, ilaçlarının 22 gündür kullanamadığı için havale geçirerek yoğun bakı..

13

Image

‘Kenevir işinin takipçisi olacağız’
Milliyetçi Hareket Partisi’nin haftalık basın toplantısında konuşan MHP Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Fatih Çetinkaya, kenevir üretimi noktasın..

14

Image

‘Helvayı da karacağız yatırımı da yapacağız’
AK Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Mehmet Zeybek Sivil Toplum Kuruluşlarını ziyarete devam ediyor...

15

Image

‘STK’lar ihalelerde muhatap olacak’
AK Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan adayı Mehmet Zeybek, seçim çalışması programı kapsamında sivil toplum örgütlerini ziyaret etti. Ziyaretlerinde..

16

Image

Başkan Çoban’a teşekkür ziyaretleri
31 Mart'ta görev süresi dolacak olan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’a hizmetlerinden dolayı teşekkür ziyaretleri devam ediyor. ..

17

Image

‘Derdimiz Afyonkarahisar’
İYİ Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Mahmut Koçak, Kanlıca mahallesindeki TOKİ konut sakinleriyle bir araya geldi...

İlk hammaddeler üretildi | Gazete3.com.tr
Image

İlk hammaddeler üretildi


Orman ve Su İşleri eski Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun himayelerinde Orman Genel Müdürlüğü ve Afyon Kocatepe Üniversitesinin (AKÜ) Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezinin ortak kullanılmasına ilişkin protokolün akabinde AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak başkanlığında oluşturulan Tıbbı ve Aromatik Bitkiler Çalışma Grubu (TABÇAG) tarafından yürütülen çalışmalarda ilk hammadde ürünler ortaya çıktı.
  SİYASET    01.11.2018 11:37:32

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte artan çevresel etkilere bağlı olarak insan sağlığı konusunda oluşan bazı olumsuz durumlara karşı toplumların bilinçlenmesi sonucu doğal kaynaklı ürünlerin tüketiminin artmaya başladığını belirtti. Solak, ilaç, kozmetik, sağlık ürünleri ve gıda sanayiinin gelişmesi ile birlikte hammadde talebinin de artığını kaydetti. Solak bu noktada AKÜ olarak başta Orman ve Su İşleri Bakanlığı olmak üzere paydaş kuruluşlarla konuya ilişkin müştereken çalışmalar başlatıldığını belirterek, “Orman ve Su İşleri eski Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun başkanlığında, Orman Genel Müdürlüğü öncülüğünde ve üniversitemizin katkılarıyla 28 Şubat-1 Mart 2015; 12-13 Mart 2016 ve 23-24 Mart 2018 tarihlerinde 3 adet çalıştay düzenlenmiştir. Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkileri Çalıştaylarında Türkiye için önem taşıyan tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda yapılacak olan multidisipliner AR-GE çalışmalarının yapılması ve Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi bünyesindeki araştırmaların desteklenmesi doğrultusunda öneriler de yapılmıştır” dedi.

TABÇAG TARAFINDAN 15 BİTKİ İLE İLGİLİ BİLİMSEL KİTAPLAR HAZIRLANDI

Yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler veren Solak, “Bu doğrultuda Orman Genel Müdürlüğü, Afyon Kocatepe Üniversitesi arasında Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezinin Afyon Kocatepe Üniversitesi ile Orman Genel Müdürlüğünün ortak kullanımına ilişkin protokol Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun himayesinde imzalanmış ve tıbbi ve aromatik bitkilerin araştırma ve geliştirme çalışmalarına akademik destek vermek için şahsımın başkanlığında Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalışma Grubu (TABÇAG) oluşturulmuştur. Bu grup tarafından farklı tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili 15 el kitabı hazırlanmış ve basılmıştır. Bu el kitaplarında bitkilerin tanıtımı, yetiştiriciliği, kullanım alanları ve dünya piyasasındaki yerleri ile ilgili son bilimsel veriler yer almaktadır” diye konuştu. Solak, Afyon Kocatepe Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi (BAP) bünyesinde Prof. Dr. Mustafa Yıldız, Dr. Öğretim Üyesi Hakan Terzi ve Öğr. Gör. Dr. Amir Soltanbeigi’nin yürütücü ve/veya araştırmacı olarak yer aldığı projenin yürütüldüğü belirterek, “Bu kapsamda lavanta başta olmak üzere ekinezya, tıbbi nane, tıbbi adaçayı, sarı kantaron ve safran gibi ekonomik ve yüksek katma değere sahip bitkilerin adaptasyonu, verim ve kalite artışı üzerine çalışmalar yapılmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

TIBBİ NANEDEN SARI KANTARONA LAVANTADAN KEKİKE 6 BİTKİ

Tıbbi ve aromatik bitkilerden standart ürün üretimi kapsamında 2018 yılı içerisinde Prof. Dr. Mustafa Yıldız, Dr. Öğretim Üyesi Hakan Terzi ve Öğr. Gör. Dr. Amir Soltanbeigi tarafından çeşitli hammadde ve drogların üretildiğini açıklayan Solak, şu bilgileri paylaştı: “Bu ürünler arasında lavanta, ekinezya, tıbbi nane, tıbbi adaçayı, sarı kantaron, ve bilyeli kekik, bitkisel çayları bulunmaktadır. İşlenmiş ürün olarak lavanta, tıbbi nane, tıbbi adaçayı, bilyeli kekik uçucu yağları, bitki suları ve maserasyon yöntemi ile sarı kantaron yağı üretilmiştir. Elde edilen ürünlerin kalite kontrolü üniversitemiz Gıda Kontrol Araştırma ve Uygulama Merkezi TAB biriminde gerçekleştirilmiştir. Lavanta, tıbbi adaçayı, ekinezya ve sarı kantaron üretimimiz üniversitemiz Ahmet Necdet Sezer Kampüsü içerisinde bulunan arazilerde yapılmış, diğer bitkiler ise Orman Genel Müdürlüğü Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezinde bu kurumun katkıları ile gerçekleşmiştir.”>>>Alkan Kurt

  SİYASET    01.11.2018 11:37:32

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
21.01.2019
21.01.2019
21.01.2019
OZEL HABERLER