Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

MHP’Lİ ESKİ BAŞKAN AK Parti’den aday adayı
Daha önce Milliyetçi Hareket Partisi’nden Dinar Belediye Başkanlığı yapan Muhammed Yıldırım, 2019 seçimlerinde AK Parti’den Dinar Belediye Başkan aday..

2

Image

‘SINIFI GEÇTİM’
Kanal 3 ekranlarında Mehmet Emin Güzbey’in hazırlayıp sunduğu Dobra Dobra programına konuk olan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, 24 Haziran seçimle..

3

Image

Çoban, Sezen’e başarılar diledi
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen'e hayırlı olsun ziyaretinde bulunarak, görevinde başarılar diledi...

4

Image

‘Tatarlı’daki projeler göz dolduruyor’
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, Dinar ilçesine bağlı Tatarlı beldesini ziyaret ederek kapalı pazar yeri projesini inceledi. Özkaya, T..

5

Image

‘Büyük ve güçlü Türkiye’yi kuracağız’
AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen, Cumartesi günü gerçekleşecek olan 6. Olağan kongre öncesi bir basın açıklaması yaptı. Sezen açıklamasında yenil..

6

Image

‘KAZANACAĞIZ’
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, son günlerde Amerikan Doları’nda yaşanan ani yükselme hakkında açıklama ..

7

Image

‘Dolarla ilgili tedbirler alındı’
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven, Megabirlik Medya’yı ziyaret etti. Ziyarette konuşan AK Parti Afyonkarahisa..

8

Image

2. Haftanın Programı
17 Ağustos Cuma:..

9

Image

Spor Toto 1.Lig 1.Hafta toplu sonuçlar
..

10

Image

‘Yerel seçimlerden zaferle ayrılacağız’
AK Parti İl Başkanlığı’na atanan Hüseyin Sezen’e hayırlı olsun ziyaretinde bulunan Orman ve Su İşleri eski Bakanı, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekil..

11

Image

Eroğlu küs çifti barıştırdı
Orman ve Su İşleri eski Bakanı, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Merkez Kurtuluş Caddesi’nde esnafları ziy..

12

Image

‘2071 vizyonunu sizlere emanet ediyoruz’
AK Parti İl Gençlik Kolları üyelerine teşekkür ziyaretinde bulunan Orman ve Su İşleri eski Bakanı, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veys..

13

Image

Eroğlu’ndan Vali Tutulmaz’a ziyaret
Orman ve Su İşleri eski Bakanı, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Vali Mustafa Tutulmaz’ı ziyaret etti. ..

14

Image

‘Yastık altında fatura ve borçlar var’
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, Başmakçı ilçesinde ..

15

Image

Başkanlar İnce’yi karşıladı
Ahmet Yaşar’ın cenaze törenine katılmak üzere Sandıklı’ya giden CHP Cumhurbaşkanı Adayı ve Yalova eski Milletvekili Muharrem İnce’yi, CHP İl Başkanı S..

16

Image

Genel başkanların ayaküstü sohbeti
Sandıklılı sanayici, hayırsever işadamı Ahmet Yaşar’ın cenaze törenine katılan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Demokrat P..

17

Image

‘2019’da yeni bir dönem başlayacak’
STK Temsilcilerini ağırlayan AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen, “Yeni dönem hepimize hayırlı ve uğurlu olsun. İnşallah hep birlikte şehrimize güzel hi..

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Kurtulmuş: ‘Yayıncılık alanındaki gelişmeler yeterli değil’ | Gazete3.com.tr
Image

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Kurtulmuş: ‘Yayıncılık alanındaki gelişmeler yeterli değil’


Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, "Bugün yayıncılık alanında geçmiş yıllarla kıyasladığımızda önemli bir mesafe aldığımızı düşünüyorum. Bu Türkiye'nin her alandaki gelişmesine paralel bir gelişmedir. Önemli ve değerlidir ama yayıncılık alanındaki gelişmeler yeterli değildir ve yeterli bulamayız” dedi.
  SİYASET    11.05.2018 10:25:50

Alkan KURT

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, NG Afyon Termal Otel'de düzenlenen 6. Ulusal Yayın Kongresi'nde yaptığı konuşmada, kültürün bir milletin varlık alanı olduğunu söyledi. Kültür varlıkları olarak çok uzun bir listeden söz edilebildiğini belirten Kurtulmuş, "Bu listenin içerisinde hanlar, hamamlar, kervansaraylar, yollar, köprüler var ama ne yazık ki zaman içerisinde bu eserlerin bir kısmı yok olmaya mahkum olur, bir kısmı eskir, bir kısmı tahrip olur." ifadesini kullandı. Kurtulmuş, kültür medeniyet hayatında baki olan eserlerin ise yazılı eserler olarak ortaya konulan ve zaman değişse de hiçbir şekilde tahribata uğramayacak bir şekilde sonraki nesillere aktarılmış eserler olduğunu vurgulayarak, yazılı eserlerin milletlerin varlık alanlarının alın yazıları gibi olduğunu dile getirdi.

“MİLLİ KÜLTÜREL BAĞIMSIZLIK MESELEMİZ VAR”

Türkiye'nin en önemli meselelerinden birisinin de milli kültürel bağımsızlık meselesi olduğuna dikkati çeken Numan Kurtulmuş, şöyle devam etti: "Bu topraklar çok şükür dünyanın en zengin topraklarıdır. Kültür ve medeniyet bakımından bu topraklar tabiri caiz ise dünyanın en büyük kütüphanesi, en zengin arşivi gibidir. Üzerinde onlarca büyük medeniyetin gelip geçtiği Troya'dan Osmanlı'ya kadar herkesin geriye doğru bir takım somut ve somut olmayan miraslar bıraktığı büyük bir coğrafyanın üzerinde oturuyoruz. Bu çerçevede milli kültürel bağımsızlığımızı ciddi şekilde kazanmak, artırmak bizim en önemli önceliklerimizden biridir." Kurtulmuş, Türkiye'nin kültür alanında bağımsızlığını kazanmadan hiçbir şekilde ekonomik ve teknolojik anlamda da bağımsız olmasının düşünülemeyeceğini belirterek, "Bu bağımsızlıktan kastımız birilerinin anladığı gibi sınırlarımızı ve zihinlerimizi kapatarak içe kapanmak değildir. Bu topraklarda ne varsa hepsi bize aittir. Bu topraklardaki bütün farklılıklarıyla geçmiş bütün kadim medeniyetlerin her birisinin birikimi bize aittir. Bunların hepsi bizim milli kültürel birikimimizin bir parçasıdır ve bağımsızlığımızın alt yapısını oluşturan unsurlardır” diye konuştu.

“ÖNEMLİ BİR MESAFE ALDIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM”

Bu yıl Ulusal Yayın Kongresinin 6'ıncısının gerçekleştirildiğini anımsatan Kurtulmuş, şu değerlendirmede bulundu: "Bir araya geldiğimiz noktada hedefimiz hem kültürel bağımsızlığımızı geliştirecek özgün eserlerin ortaya konulması hem de yayıncılık sektörümüzün karşılaştığı çözülebilecek sorunların biran önce çözülmesi için gerekli adımların atılması. Hem de devlet olarak yayıncılık alanında düzenleyici bir kurum olarak Kültür Bakanlığı açısından neler yapılabilir, bunların açık yüreklilikle ortaya konulması. Bu çerçevede de inşallah çok faydalı sonuçlar elde edebileceğinizi düşünüyorum. Bugün yayıncılık alanında geçmiş yıllarla kıyasladığımızda önemli bir mesafe aldığımızı düşünüyorum. Bu Türkiye'nin her alandaki gelişmesine paralel bir gelişmedir. Önemli ve değerlidir ama yayıncılık alanındaki gelişmeler yeterli değildir ve yeterli bulamayız."

“650 MİLYONDAN FAZLA KİTAP ÜRETİYORUZ”

Bugün dünyadaki kültür endüstrisinin boyutlarının 500 milyar dolarlık bir büyük pasta olarak tarif edildiğini aktaran Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunun, en azından yüzde 50 daha yukarıda olduğunu tahmin ediyorum ama diyelim ki 500 milyar dolar. Bu 500 milyar doların 250 milyar doları yayıncılık alanı ile ilgili kısımdır. Yani gazete, dergi ve kitap yayıncılığıyla ilgili alandır. Türkiye olarak bizim bu pastadan elde ettiğimiz payın sadece 3 milyar dolar olduğunu düşünürsek bütün gelişmelere rağmen dünya kültür endüstrisi içerisinde küçük bir paya sahip olduğumuzu da hep beraber görmek ve değerlendirmek durumundayız. Dolayısıyla bu pastanın büyütülmesi, sadece ekonomik bir bilgiye ulaşmak değil, aynı zamanda kendi ayaklarımızın üstünde özgün eserler oluşturarak bunun sonuçlarını elde etmek ve bunun sadece kültür endüstrisi olarak değil, aynı zamanda yeni bir entelektüel faaliyet alanına haline dönüştürmemiz gerekir. Ancak geçmişle bir kıyas yaptığımızla Türkiye'nin 2008 yılında yayıncılık sektörünün boyutları 800 milyon dolarmış. Bugün bu rakamın 3 milyar dolara çıkması başarıdır. Yeterli değildir ama büyük bir başarıdır. Bugün çok şükür 2 binden fazla kayıtlı yayıncımız var. 650 milyondan fazla kitap üretiyoruz ve 12 binden fazla kişiye de istihdam sağlıyoruz."

“YAYIN SEKTÖREL PAY BAKIMINDA DÜNYADA 11.SIRADAYIZ”

Bakan Kurtulmuş, geçen yılın rakamlarında göre, Türkiye'nin yayın sektöründeki payı bakımından dünyada 11. sırada olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Bazıları 'efendim Türkiye’de çok fazla kitap basılmıyor' diyor. Dünyada 11. sıradayız ama bu yetmez. Türkiye'nin, Allah'ın izniyle önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde yayıncılık bakımından ilk 5'e girmeyi ISBN rakamlarıyla hedef olarak ortaya koyması lazım. Bu yayıncılık sektörümüzün somut başarılarından birisi olarak düşünüyorum. Yine Türkiye'de az kitap okunuyor' diye bir şey var. Evet Türkiye'de az kitap okunuyor. Bence de hayatı kitapların içerisinde geçmiş birisi olarak azdır ama Avrupa istatistik ofisinin 2008'den 2015 yılına kadar yaptığı çalışmaya göre, Türkiye'de kişi başına günde 7 dakika kitap okuma varmış. Az gibi görünüyor ama bizim arkamızdan gelenlere baktığımızda İngiltere, Almanya ve Fransa gibi ülkelerin kişi başına okunan kitap okuma süresi bakımından bizden daha geride olduğunu görüyoruz. Bizden çok ileride olan ülkeler de var. Geriye bakarak aman ne güzel dememeliyiz.”

  SİYASET    11.05.2018 10:25:50

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
17.08.2018
17.08.2018
17.08.2018
OZEL HABERLER