Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘Eski Türkiye hortlatılmak isteniyor’
Danıştay’ın Öğrenci Andı’nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmesine tepki gösteren Eğitim Bir Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Mustafa Arslan, “Eski..

2

Image

İl İl FET֒nün yaptıklarını anlatıyor
Yaklaşık 35 yıldır emniyet teşkilatının içerisinde yer alan 48 yaşındaki Polis Başmüffettişi Ahmet Sula, il il gezerek lise ve üniversite öğrencilerin..

3

Image

AEV ilgi odağı oldu
Afyon Eğitim Vakfı, yaptığı hizmetlerle toplumun her kesiminden vatandaşların olduğu gibi bürokrasinin önemli isimlerinin de dikkatini çekiyor...

4

Image

Başkan Çoban muhtarları ağırladı
Muhtarlar Günü dolayısıyla muhtarları makamında ağırlayan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, muhtarların halkla devlet arasında aracılık gibi önemli ..

5

Image

‘Halkın seçtiği bizim için kıymetlidir’
AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen 19 Ekim Muhtarlar günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Bazı hatırlatmalarda bulunan Sezen mesajında “Halkın seç..

6

Image

‘Muhtarlar demokrasinin beşiğidir’
Muhtarlar Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Vali Mustafa Tutulmaz, muhtarların, yerel demokrasinin en eski örneğini temsil ettiğini belirtti. ..

7

Image

Er ailesinin acı günü
Evinde geçirdiği bir rahatsızlık nedeniyle, Dinar Devlet Hastanesine kaldırılan ve tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan AK Parti Dinar İlçe Başkanı ..

8

Image

‘Okullar eğitim kampüslerine dönüştürülmeli’
MHP İl Başkanlığı tarafından düzenlenen haftalık olağan basın toplantısında konuşan MHP İl Başkanı Mehmet Kocacan, ilimizdeki okulların eğitim kampüsl..

9

Image

‘Muhtarlar devletin temsilcileridir’
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Muhtarlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, muhtarlık teşkilatının devletin her noktadak..

10

Image

‘Devletle milletin bütünleşme harcı’
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, muhtarların devletle milletin bütünleşmesinin harcını oluşturduğunu belirtti. ..

11

Image

‘İttifakı halkla yapacağız’
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar İl Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıda yerel seçimlere ilişkin yol haritası gözden geçirildi. Yerel seçim topl..

12

Image

ETKİN PİŞMANLIĞI İSPATLAYANA TAHLİYE
FETÖ/PDY davalarında bir gelişme daha yaşandı. Yargıtay’ın bozduğu karar sonrasında Antalya’da dün İstinaf Mahkemesinde görülen davada iki sanık tahli..

13

Image

‘Sıkıntılara çözümlerimiz hazır’
Saadet Partisi İl STK ve Halkla İlişkiler Başkanlığı ziyaretlerine devam ediyor. Yatırım ve Kalkınma Başkanı Hamza Gümüşkanat, STK ve Halkla İlişkiler..

14

Image

AK Parti Başmakçı’ya yeni atama
AK Parti Başmakçı İlçe Başkanlığı görevine Kadir Elaziz getirildi. 15 kişilik asıl, 8 kişilik yedek yeni yönetim kurulu liste taslağını hazırlayarak A..

15

Image

‘Bir kesimin kadrolu omurgasızları’
AK Parti haftalık basın toplantısında konuşan Medya Tanıtım Başkanı Halil İbrahim Sevim, “ABD’li rahip Brunson’un alındığında ‘Bir papaz için Türkiye’..

16

Image

İşler’den Vali Tutulmaz’a ziyaret
Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Ankara Milletvekili Emrullah İşler Vali Mustafa Tutulmaz’ı ziyaret etti...

17

Image

MHP’li İGM üyeleri Bahçeli’yi ziyaret etti
Milliyetçi Hareket Partisi İl Genel Meclisi Üyeleri MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’yi ziyaret ettiler. ..

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Kurtulmuş: ‘Yayıncılık alanındaki gelişmeler yeterli değil’ | Gazete3.com.tr
Image

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Kurtulmuş: ‘Yayıncılık alanındaki gelişmeler yeterli değil’


Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, "Bugün yayıncılık alanında geçmiş yıllarla kıyasladığımızda önemli bir mesafe aldığımızı düşünüyorum. Bu Türkiye'nin her alandaki gelişmesine paralel bir gelişmedir. Önemli ve değerlidir ama yayıncılık alanındaki gelişmeler yeterli değildir ve yeterli bulamayız” dedi.
  SİYASET    11.05.2018 10:25:50

Alkan KURT

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, NG Afyon Termal Otel'de düzenlenen 6. Ulusal Yayın Kongresi'nde yaptığı konuşmada, kültürün bir milletin varlık alanı olduğunu söyledi. Kültür varlıkları olarak çok uzun bir listeden söz edilebildiğini belirten Kurtulmuş, "Bu listenin içerisinde hanlar, hamamlar, kervansaraylar, yollar, köprüler var ama ne yazık ki zaman içerisinde bu eserlerin bir kısmı yok olmaya mahkum olur, bir kısmı eskir, bir kısmı tahrip olur." ifadesini kullandı. Kurtulmuş, kültür medeniyet hayatında baki olan eserlerin ise yazılı eserler olarak ortaya konulan ve zaman değişse de hiçbir şekilde tahribata uğramayacak bir şekilde sonraki nesillere aktarılmış eserler olduğunu vurgulayarak, yazılı eserlerin milletlerin varlık alanlarının alın yazıları gibi olduğunu dile getirdi.

“MİLLİ KÜLTÜREL BAĞIMSIZLIK MESELEMİZ VAR”

Türkiye'nin en önemli meselelerinden birisinin de milli kültürel bağımsızlık meselesi olduğuna dikkati çeken Numan Kurtulmuş, şöyle devam etti: "Bu topraklar çok şükür dünyanın en zengin topraklarıdır. Kültür ve medeniyet bakımından bu topraklar tabiri caiz ise dünyanın en büyük kütüphanesi, en zengin arşivi gibidir. Üzerinde onlarca büyük medeniyetin gelip geçtiği Troya'dan Osmanlı'ya kadar herkesin geriye doğru bir takım somut ve somut olmayan miraslar bıraktığı büyük bir coğrafyanın üzerinde oturuyoruz. Bu çerçevede milli kültürel bağımsızlığımızı ciddi şekilde kazanmak, artırmak bizim en önemli önceliklerimizden biridir." Kurtulmuş, Türkiye'nin kültür alanında bağımsızlığını kazanmadan hiçbir şekilde ekonomik ve teknolojik anlamda da bağımsız olmasının düşünülemeyeceğini belirterek, "Bu bağımsızlıktan kastımız birilerinin anladığı gibi sınırlarımızı ve zihinlerimizi kapatarak içe kapanmak değildir. Bu topraklarda ne varsa hepsi bize aittir. Bu topraklardaki bütün farklılıklarıyla geçmiş bütün kadim medeniyetlerin her birisinin birikimi bize aittir. Bunların hepsi bizim milli kültürel birikimimizin bir parçasıdır ve bağımsızlığımızın alt yapısını oluşturan unsurlardır” diye konuştu.

“ÖNEMLİ BİR MESAFE ALDIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM”

Bu yıl Ulusal Yayın Kongresinin 6'ıncısının gerçekleştirildiğini anımsatan Kurtulmuş, şu değerlendirmede bulundu: "Bir araya geldiğimiz noktada hedefimiz hem kültürel bağımsızlığımızı geliştirecek özgün eserlerin ortaya konulması hem de yayıncılık sektörümüzün karşılaştığı çözülebilecek sorunların biran önce çözülmesi için gerekli adımların atılması. Hem de devlet olarak yayıncılık alanında düzenleyici bir kurum olarak Kültür Bakanlığı açısından neler yapılabilir, bunların açık yüreklilikle ortaya konulması. Bu çerçevede de inşallah çok faydalı sonuçlar elde edebileceğinizi düşünüyorum. Bugün yayıncılık alanında geçmiş yıllarla kıyasladığımızda önemli bir mesafe aldığımızı düşünüyorum. Bu Türkiye'nin her alandaki gelişmesine paralel bir gelişmedir. Önemli ve değerlidir ama yayıncılık alanındaki gelişmeler yeterli değildir ve yeterli bulamayız."

“650 MİLYONDAN FAZLA KİTAP ÜRETİYORUZ”

Bugün dünyadaki kültür endüstrisinin boyutlarının 500 milyar dolarlık bir büyük pasta olarak tarif edildiğini aktaran Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunun, en azından yüzde 50 daha yukarıda olduğunu tahmin ediyorum ama diyelim ki 500 milyar dolar. Bu 500 milyar doların 250 milyar doları yayıncılık alanı ile ilgili kısımdır. Yani gazete, dergi ve kitap yayıncılığıyla ilgili alandır. Türkiye olarak bizim bu pastadan elde ettiğimiz payın sadece 3 milyar dolar olduğunu düşünürsek bütün gelişmelere rağmen dünya kültür endüstrisi içerisinde küçük bir paya sahip olduğumuzu da hep beraber görmek ve değerlendirmek durumundayız. Dolayısıyla bu pastanın büyütülmesi, sadece ekonomik bir bilgiye ulaşmak değil, aynı zamanda kendi ayaklarımızın üstünde özgün eserler oluşturarak bunun sonuçlarını elde etmek ve bunun sadece kültür endüstrisi olarak değil, aynı zamanda yeni bir entelektüel faaliyet alanına haline dönüştürmemiz gerekir. Ancak geçmişle bir kıyas yaptığımızla Türkiye'nin 2008 yılında yayıncılık sektörünün boyutları 800 milyon dolarmış. Bugün bu rakamın 3 milyar dolara çıkması başarıdır. Yeterli değildir ama büyük bir başarıdır. Bugün çok şükür 2 binden fazla kayıtlı yayıncımız var. 650 milyondan fazla kitap üretiyoruz ve 12 binden fazla kişiye de istihdam sağlıyoruz."

“YAYIN SEKTÖREL PAY BAKIMINDA DÜNYADA 11.SIRADAYIZ”

Bakan Kurtulmuş, geçen yılın rakamlarında göre, Türkiye'nin yayın sektöründeki payı bakımından dünyada 11. sırada olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Bazıları 'efendim Türkiye’de çok fazla kitap basılmıyor' diyor. Dünyada 11. sıradayız ama bu yetmez. Türkiye'nin, Allah'ın izniyle önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde yayıncılık bakımından ilk 5'e girmeyi ISBN rakamlarıyla hedef olarak ortaya koyması lazım. Bu yayıncılık sektörümüzün somut başarılarından birisi olarak düşünüyorum. Yine Türkiye'de az kitap okunuyor' diye bir şey var. Evet Türkiye'de az kitap okunuyor. Bence de hayatı kitapların içerisinde geçmiş birisi olarak azdır ama Avrupa istatistik ofisinin 2008'den 2015 yılına kadar yaptığı çalışmaya göre, Türkiye'de kişi başına günde 7 dakika kitap okuma varmış. Az gibi görünüyor ama bizim arkamızdan gelenlere baktığımızda İngiltere, Almanya ve Fransa gibi ülkelerin kişi başına okunan kitap okuma süresi bakımından bizden daha geride olduğunu görüyoruz. Bizden çok ileride olan ülkeler de var. Geriye bakarak aman ne güzel dememeliyiz.”

  SİYASET    11.05.2018 10:25:50

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
20.10.2018
20.10.2018
20.10.2018
OZEL HABERLER