Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘Afyonkarahisar’a sevdalıyım’
Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Aday Adayı Galip Şanlı ziyaretlerine durmaksızın devam ediyor. Şanlı ziyaretlerinde, “Ben doğdu..

2

Image

Aday Adayı Köken’den ATSO’ya Ziyaret
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Aday Adayı Semih Köken, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’i ziyaret et..

3

Image

Filistin’e destek, İsrail’e tepki
ABD'nin Tel Aviv büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve İsrail askerlerinin Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan 59 Filistinliyi şehit edip 2 b..

4

Image

AK Parti Seçim Koordinasyon Başkanı Yılmaz: ‘24 Haziran’da yeni bir dönem başlayacak’
AK Parti seçim hazırlıklarını tamamladı. Seçim İşleri Başkanları ve İlçe Seçim Koordinasyon Merkezi başkanları iftar yemeğinde bir araya geldi. Yapıl..

5

Image

Başkan Çoban, Osmangazi Mahallesi iftarına katıldı: ‘Mahalle iftarları gelenek haline geldi’
Ramazan ayı mahalle iftarlarını Osmangazi Mahallesi’nde başlatan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, belediye başkanlığı görev sürecinde Osmangazi Mah..

6

Image

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Adayları belli oldu: Taytak ilk sırada Parsak listede yok
Milliyetçi Hareket Partisi’nin 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan erken seçimlerde Afyonkarahisar’da yarışacak olan milletvekili adayları belli ..

7

Image

Valiler kararnamesi yayınlandı: Köksal Şakalar Sinop Valisi oldu
Resmi Gazete'de valiler kararnamesi yayınlandı. Yayınlanan kararnameye göre 2 ilin valisi merkeze alınırken, 4 ile yeni vali atandı. Sandıklı Kaymakam..

8

Image

Başkan Çoban AKUT ekibini ağırladı
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, tamamı gönüllülerden oluşan ve ülkemizin önemli arama kurtarma ekiplerinden olan AKUT Arama Kurtarma Derneği Afyo..

9

Image

Bir TV bir bilgisayar kampanyası sürüyor
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'ın talimatıyla Afyonkarahisar Belediyesi tarafından 'eğitime destek' amacıyla başlatılan “Her Okula, Bir Bilgisayar..

10

Image

‘Hizmetlerimize milletvekili olarak devam etmek istiyoruz’
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Aday Adayı Galip Şanlı, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’i ziyaret et..

11

Image

‘ABD ve İsrail huzur ve barışa ihanet ediyor’
Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Türkiye kanadı üyeleri, ABD’nin İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması sonucunda yaşanan Kudüs katliamına ili..

12

Image

‘İstikrar devam edecek’
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Aday Adayı Ahmet Sarıdere Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’i ziyaret ..

13

Image

Erken seçime vatandaş ne diyor?
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimlerin 24 Haziran'da yapılacağının açıklamasının ardından Afyonkarahisar’da vatandaşlar erken seçimi Gazete 3’e değerlend..

14

Image

“Denetimler artarak devam edecek”
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Acar, rutin olarak gerçekleştirilen işletme denetimlerinin Ramazan ayında daha da artırıldığını söyledi...

15

Image

“Ramazan ayında hava sıcaklıkları artacak”
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ramazan ayının ilk haftasında hava sıcaklıklarının ülkemizin iç ve batı bölgelerinden başlayarak ha..

16

Image

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni üniversiteleri onayladı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 yeni üniversite kurulmasını öngören kanunu onayladı. ..

17

Image

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban: ‘Belde belediyeleri kapatılmalı’
Ensar Vakfı’nın ikindi sohbetinde konuşan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Türkiye’de belde belediyelerinin kapatılması gerektiğini ifade ederek, “..

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Kurtulmuş: ‘Yayıncılık alanındaki gelişmeler yeterli değil’ | Gazete3.com.tr
Image

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Kurtulmuş: ‘Yayıncılık alanındaki gelişmeler yeterli değil’


Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, "Bugün yayıncılık alanında geçmiş yıllarla kıyasladığımızda önemli bir mesafe aldığımızı düşünüyorum. Bu Türkiye'nin her alandaki gelişmesine paralel bir gelişmedir. Önemli ve değerlidir ama yayıncılık alanındaki gelişmeler yeterli değildir ve yeterli bulamayız” dedi.
  SİYASET    11.05.2018 10:25:50

Alkan KURT

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, NG Afyon Termal Otel'de düzenlenen 6. Ulusal Yayın Kongresi'nde yaptığı konuşmada, kültürün bir milletin varlık alanı olduğunu söyledi. Kültür varlıkları olarak çok uzun bir listeden söz edilebildiğini belirten Kurtulmuş, "Bu listenin içerisinde hanlar, hamamlar, kervansaraylar, yollar, köprüler var ama ne yazık ki zaman içerisinde bu eserlerin bir kısmı yok olmaya mahkum olur, bir kısmı eskir, bir kısmı tahrip olur." ifadesini kullandı. Kurtulmuş, kültür medeniyet hayatında baki olan eserlerin ise yazılı eserler olarak ortaya konulan ve zaman değişse de hiçbir şekilde tahribata uğramayacak bir şekilde sonraki nesillere aktarılmış eserler olduğunu vurgulayarak, yazılı eserlerin milletlerin varlık alanlarının alın yazıları gibi olduğunu dile getirdi.

“MİLLİ KÜLTÜREL BAĞIMSIZLIK MESELEMİZ VAR”

Türkiye'nin en önemli meselelerinden birisinin de milli kültürel bağımsızlık meselesi olduğuna dikkati çeken Numan Kurtulmuş, şöyle devam etti: "Bu topraklar çok şükür dünyanın en zengin topraklarıdır. Kültür ve medeniyet bakımından bu topraklar tabiri caiz ise dünyanın en büyük kütüphanesi, en zengin arşivi gibidir. Üzerinde onlarca büyük medeniyetin gelip geçtiği Troya'dan Osmanlı'ya kadar herkesin geriye doğru bir takım somut ve somut olmayan miraslar bıraktığı büyük bir coğrafyanın üzerinde oturuyoruz. Bu çerçevede milli kültürel bağımsızlığımızı ciddi şekilde kazanmak, artırmak bizim en önemli önceliklerimizden biridir." Kurtulmuş, Türkiye'nin kültür alanında bağımsızlığını kazanmadan hiçbir şekilde ekonomik ve teknolojik anlamda da bağımsız olmasının düşünülemeyeceğini belirterek, "Bu bağımsızlıktan kastımız birilerinin anladığı gibi sınırlarımızı ve zihinlerimizi kapatarak içe kapanmak değildir. Bu topraklarda ne varsa hepsi bize aittir. Bu topraklardaki bütün farklılıklarıyla geçmiş bütün kadim medeniyetlerin her birisinin birikimi bize aittir. Bunların hepsi bizim milli kültürel birikimimizin bir parçasıdır ve bağımsızlığımızın alt yapısını oluşturan unsurlardır” diye konuştu.

“ÖNEMLİ BİR MESAFE ALDIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM”

Bu yıl Ulusal Yayın Kongresinin 6'ıncısının gerçekleştirildiğini anımsatan Kurtulmuş, şu değerlendirmede bulundu: "Bir araya geldiğimiz noktada hedefimiz hem kültürel bağımsızlığımızı geliştirecek özgün eserlerin ortaya konulması hem de yayıncılık sektörümüzün karşılaştığı çözülebilecek sorunların biran önce çözülmesi için gerekli adımların atılması. Hem de devlet olarak yayıncılık alanında düzenleyici bir kurum olarak Kültür Bakanlığı açısından neler yapılabilir, bunların açık yüreklilikle ortaya konulması. Bu çerçevede de inşallah çok faydalı sonuçlar elde edebileceğinizi düşünüyorum. Bugün yayıncılık alanında geçmiş yıllarla kıyasladığımızda önemli bir mesafe aldığımızı düşünüyorum. Bu Türkiye'nin her alandaki gelişmesine paralel bir gelişmedir. Önemli ve değerlidir ama yayıncılık alanındaki gelişmeler yeterli değildir ve yeterli bulamayız."

“650 MİLYONDAN FAZLA KİTAP ÜRETİYORUZ”

Bugün dünyadaki kültür endüstrisinin boyutlarının 500 milyar dolarlık bir büyük pasta olarak tarif edildiğini aktaran Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunun, en azından yüzde 50 daha yukarıda olduğunu tahmin ediyorum ama diyelim ki 500 milyar dolar. Bu 500 milyar doların 250 milyar doları yayıncılık alanı ile ilgili kısımdır. Yani gazete, dergi ve kitap yayıncılığıyla ilgili alandır. Türkiye olarak bizim bu pastadan elde ettiğimiz payın sadece 3 milyar dolar olduğunu düşünürsek bütün gelişmelere rağmen dünya kültür endüstrisi içerisinde küçük bir paya sahip olduğumuzu da hep beraber görmek ve değerlendirmek durumundayız. Dolayısıyla bu pastanın büyütülmesi, sadece ekonomik bir bilgiye ulaşmak değil, aynı zamanda kendi ayaklarımızın üstünde özgün eserler oluşturarak bunun sonuçlarını elde etmek ve bunun sadece kültür endüstrisi olarak değil, aynı zamanda yeni bir entelektüel faaliyet alanına haline dönüştürmemiz gerekir. Ancak geçmişle bir kıyas yaptığımızla Türkiye'nin 2008 yılında yayıncılık sektörünün boyutları 800 milyon dolarmış. Bugün bu rakamın 3 milyar dolara çıkması başarıdır. Yeterli değildir ama büyük bir başarıdır. Bugün çok şükür 2 binden fazla kayıtlı yayıncımız var. 650 milyondan fazla kitap üretiyoruz ve 12 binden fazla kişiye de istihdam sağlıyoruz."

“YAYIN SEKTÖREL PAY BAKIMINDA DÜNYADA 11.SIRADAYIZ”

Bakan Kurtulmuş, geçen yılın rakamlarında göre, Türkiye'nin yayın sektöründeki payı bakımından dünyada 11. sırada olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Bazıları 'efendim Türkiye’de çok fazla kitap basılmıyor' diyor. Dünyada 11. sıradayız ama bu yetmez. Türkiye'nin, Allah'ın izniyle önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde yayıncılık bakımından ilk 5'e girmeyi ISBN rakamlarıyla hedef olarak ortaya koyması lazım. Bu yayıncılık sektörümüzün somut başarılarından birisi olarak düşünüyorum. Yine Türkiye'de az kitap okunuyor' diye bir şey var. Evet Türkiye'de az kitap okunuyor. Bence de hayatı kitapların içerisinde geçmiş birisi olarak azdır ama Avrupa istatistik ofisinin 2008'den 2015 yılına kadar yaptığı çalışmaya göre, Türkiye'de kişi başına günde 7 dakika kitap okuma varmış. Az gibi görünüyor ama bizim arkamızdan gelenlere baktığımızda İngiltere, Almanya ve Fransa gibi ülkelerin kişi başına okunan kitap okuma süresi bakımından bizden daha geride olduğunu görüyoruz. Bizden çok ileride olan ülkeler de var. Geriye bakarak aman ne güzel dememeliyiz.”

  SİYASET    11.05.2018 10:25:50

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
21.05.2018
21.05.2018
21.05.2018
OZEL HABERLER