Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Belediyeden Gençlik Konseri
Afyonkarahisar Belediyesi Belediye Başkanı Mehmet Zeybek öncülüğünde, Kültür-Sanat etkinlikleri kapsamında konser programlarına devam ediyor. Bu kapsa..

2

Image

İyilik Yürüyüşü
İYİ Parti İl Başkanlığı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Atatürk Anıtı’na Çelenk koydu. Daha sonra ise Anıtpark’a kadar sür..

3

Image

CHP’lilerden 19 Mayıs kutlaması
CHP İl Başkanlığı tarafından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla kutlama programı düzenlendi

..

4

Image

‘Karaca başarısıyla bizleri gururlandırdı’
İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, 12-15 Mayıs 2022 tarihlerinde İstanbul Büyükçekmece’de 7. Uluslararası Turkish Open World Cup yarışmasında düzenl..

5

Image

Markalaşma eğitimi düzenlendi
ATSO KOBİ Akademisi tarafından, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile TOBB ETÜ Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi işbirliğinde, ATSO Me..

6

Image

Yıllık 5 milyon litre tıbbi etil alkol üretimi yapılacak
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan U..

7

Image

İhsaniyeli kadınlar Kılıçdaroğlu ile buluştu
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, İhsaniyeli kadınlarla birlikte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret e..

8

Image

Kısa Film Festivali için geri sayım
Türkiye’nin ve Anadolu’nun sanata olan ihtiyacına yönelik yeni çalışmalar hedefleyerek Büyük Taarruz Uluslararası Kısa Film Festivali bu yıl kapıların..

9

Image

TED Koleji’nden 23 Nisan sergisi
TED Okulları öğrencileri arasında düzenlenen “102 yıl sonra 23 Nisan” konulu resim yarışmasına TED okullarından gönderilen eserlerden ve TED Afyon Kol..

10

Image

‘Afyon’un yıldızı parlayacak’
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’i ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Afyonkarahisar, Büyükşehir olmaya yakın illerden biri. B..

11

Image

‘Yürekten tebrik ediyorum’
TBMM’de yapılan futbol turnuvasında başarı sağlayan Afyon takımını ziyaret eden AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, “Sporun baş..

12

Image

‘Doğalgazı olmayan ilçe ve belde kalmayacak’
Afyonkarahisar’da mahalle iftarına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Afyonkarahisar’da 3 yıl içerisinde doğalgazı olmayan ilçe ve..

13

Image

‘Büyük bir enerjiyle 2023’e hazırlanıyoruz’
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz’deki doğal gaz çalışmaları ile ilgili önemli bir mesafe kat edildiğini belirterek, “Geçtiğimi..

14

Image

Bakan Dönmez’den Vali Çiçek’e ziyaret
Afyonkarahisar’a gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Vali Gökmen Çiçek’i makamında ziyaret etti...

15

Image

‘MHP gücünü milletten almıştır’
MHP İl Başkanı Mehmet Kocacan, “Önce ülkem ve milletim diyen partimiz, milli devlet, güçlü iktidar hedefinden taviz vermez, vermeyecektir. Milliyetçi ..

16

Image

AKܒden 14 takım ön elemeyi geçti
TEKNOFEST 2021’de 5 takım ile temsil edilen AKܒde öğrenci kulüp ve topluluklarının azimli çalışmaları sonuç verdi. AKܒnün çeşitli kategorilerdeki 14..

17

Image

Eber Sarısı tanıtıldı
Dünya’da sadece Eber ve Akşehir göllerinde yetişen Eber Sarısı bitkisi Afyonkarahisar Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından İl Milli Eğiti..

Oğuz yapılan çalışmaları anlattı | Gazete3.com.tr
Image

Oğuz yapılan çalışmaları anlattı


Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, ajansın 2021 yılında Afyonkarahisar’da yaptığı çalışmaları ve 2022 yılı planlamasını anlattı
  SİYASET    14.01.2022 20:31:38

Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, ajansın 2021 yılında Afyonkarahisar’da yaptığı çalışmaları ve 2022 yılı planlamasını anlattı. Oğuz, “Ajansımız 2021 yılında, Bölgede alternatif turizmin geliştirilmesi amacıyla ilan ettiği Turizm Altyapısının İyileştirilmesi Mali Destek Programı (TAİDEP) kapsamında Afyonkarahisar’dan 4 projeye 7.3 milyon TL destek vererek 15.6 milyon TL’lik yatırım yapılmasını sağlıyor. 2021 yılında Teknik Destek Programımızla Afyonkarahisar’dan 11 faaliyete destek verilerek farklı konularda eğitim ve danışmanlık hizmeti alınması sağlanmıştır. Kurumsal Dönüşüm ve Sürdürülebilirlik Programı kapsamında desteklediğimiz Sandıklı Jeotermal Isıtma Termal Turizm Seracılık San. Tic. A.Ş.’nin başvuru sahibi olduğu “SCADA Isı Merkezleri Otomasyon Sistemi” projesi ile kaynak verimliliği uygulaması kapsamında 7 adet ısı merkezinde uzaktan kontrollü otomasyon sisteminin kurulması ile şirketin enerji, insan kaynakları vb. giderlerinde yaklaşık %20-30 tasarruf sağlanması öngörülmektedir. Şirket bünyesindeki ısı merkezlerinde otomasyon sistemine geçişin desteklenmesi ile yerel ve bölgesel kalkınmaya, istihdama, katma değerli üretim ve sürdürülebilir bir işletme ve yönetim modeline geçişe katkı sağlanmış olacaktır. Proje faaliyetleri 2022 yılında başlayacak olan projenin bütçesi 6.8 milyon TL, Ajans desteği 4.5 milyon TL’dir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde 81 ilde kalkınma ajansları koordinasyonunda 2019 yılından beri yürütülen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında 2021 yılında Afyonkarahisar’dan 4 projeye yaklaşık 7 milyon TL destek almaya hak kazanarak 11.7 milyon TL büyüklüğünde yatırım yapılması öngörülmektedir” dedi.

PROJE GELİŞTİRME VE UYGULAMA FAALİYETLERİ
Oğuz, bölge paydaşlarını fonlara yönlendirdiğini söyleyerek, “Ajansımız, ulusal ve uluslararası fonları takip ederek uluslararası fonları sağlayan kurumlara başvurmak üzere Ajans adına proje üretmekte, bölge paydaşlarını bu fonlara yönlendirmekte ve fonlardan yararlanmak isteyen paydaşlara destek vermektedir. Bu kapsamda Ajans koordinasyonunda proje geliştirmek ve başarılı projeleri uygulamak, Bölgede kapasite/farkındalık yaratmak suretiyle farklı ulusal ve uluslararası fonların Bölge’ye çekilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Güdümlü Proje Destek mekanizmamız kapsamında Ajansımızın öncülüğünde ve ilgili kurumlarla iş birliği içerisinde Afyonkarahisar’da yürütülen “Mermerde Yüksek Verim, Yüksek Katma Değer Projesi” ile İscehisar Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde "Mermer Akademisi" olarak adlandırılan bir merkez kurulmuştur. Mermer Akademisi sayesinde orta-düşük teknolojili bir sektör olarak sınıflandırılan mermer sektöründe AR-GE ve tasarım faaliyetleri ile yeni ürünler geliştirmek, ara ve uç ürünler üretmek, sektörün eğitim ihtiyacını karşılamak ve pazarlama olanaklarını geliştirmek suretiyle Afyonkarahisar ili ve çevre illerde mermerden elde edilen katma değerin artırılması amaçlanmaktadır. Proje kapsamında oluşturulan Türkiye’nin mermer sektöründe ilk garanti markası olan “ISCe – International Stone Certification” Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiştir. Mermer sektörü için oluşturulan garanti markası, bu markayı kullanma yetkisine sahip işletmeler tarafından üretilen mallar veya sunulan hizmetlerin belli ortak özelliklerini, kaynağını, kalitesini, bu amaçla kullanılan materyal veya teknikleri ve üretim, satış veya sunulma yöntemleri gibi önemli ayırıcı ortak özelliklerini garanti etmek amacıyla kullanılacaktır. Toplam bütçesi 6.6 milyon TL olan proje Ajansımız 4.9 milyon TL destek sağlamıştır” ifadelerini kullandı.

AYAZİNİ BÖLGESİNE DESTEKLER
Ayazini’ye yönelik çalışmalardan bahseden Oğuz, “Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir illerinin birleştiği bölgede yer alan Frig Vadisi’nde adeta bir kayalıklar uygarlığı kuran Friglerin kayaları oyarak yaptıkları olağanüstü yapılar yer alıyor. Bu yapıların en önemlileri ise Gizemli Şehrin parlayan yıldızı Ayazini bölgesindedir. Ayazini Köyünde kaya yerleşimleri, oyma kaya mezarları ve şapellerin de aralarında bulunduğu 300'ün üzerinde farklı büyüklükteki mağara yer almaktadır. Geleneksel köy dokusu ile de dikkat çeken Ayazini bölgesinin turizmden hak ettiği değeri alabilmesi için Ajansımız 2014 yılından beri farklı projelerle Ayazini bölgesine 5.7 milyon TL destek sağlamış ve toplamda 8 milyon TL tutarında yatırım yapılmasına vesile olmuştur. Projelerle tarihi dokuya uygun olarak Ayazini’de restorasyon ve sokak sağlıklaştırma çalışmaları yapılıyor. Restore edilen evlerin butik otel, gastronomi merkezi, yöresel ürün satış noktaları ve butik müze ve benzeri alanlarda kullanılması için çalışmalar başlatıldı. Bu altyapı ve restorasyon çalışmaları ile eş zamanlı olarak Valiliğimiz himayesinde tanıtım ve farkındalık çalışmaları da devam etmektedir. Bu kapsamda TV programları, sosyal medya fenomenlerinin ağırlanması, ulusal ve uluslararası seyahat acente ziyaretleri, gazeteciler ve spor etkinleri bulunmaktadır. Bunun yanında 10 gün süren eğitim programı ile turizmin cazibe merkezi, tarihi Frigya Vadisi’nin kalbi Ayazini Köyü’nde yaşayan vatandaşlar hem teorik hem de uygulamalı eğitimler alarak alan kılavuzluğu belgesine sahip olmuştur. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda hazırlanan, kalkınma ajanslarının vizyon projelerinin yer aldığı TRT Haber’de yayınlanan Kalkınma Ajandası programında Frig Vadisi'nin Parlayan Yıldızı Ayazini’nin konu olduğu bir bölüm yayınlanmıştır” dedi.

2022 YILI PLANLAMASI
2022 yılı planlamasını anlatan Oğuz, “24 Aralık 2021 tarihinde imalat sanayisinde stratejik tematik sektörlerde (otomotiv yan sanayi, savunma sanayi ve teknik tekstil) faaliyet gösteren KOBİ’lerin Ar-Ge faaliyetleri ile ürün ya da üretim sürecinde yenilik yapmalarına yönelik; BİGEM imalat sanayisi sektörlerinde (gıda, tekstil, deri, kauçuk ve plastik, diğer metalik olmayan mineral ürünler, fabrikasyon metal ürünler, elektrikli teçhizat, mobilya) faaliyet gösteren KOBİ’lerin ise yeni yatırımları ile kaynak verimliliği uygulamalarını artırmalarına yönelik projelerine finansman maliyeti desteği sağlamak adına 10 milyon TL bütçeli “İmalat Sanayisindeki KOBİ’lerin Rekabet Gücünün Artırılması Finansman Desteği Programı (KOBİFİN 2021)” çağrısını ilan edilmiştir. Program kapsamında 13 Mart 2022 tarihine kadar başvurular alınacaktır. Akabinde belli değerlendirme süreçlerinden geçip başarılı olan proje sahipleri ile sözleşmeler imzalanıp uygulama aşamasına geçilecektir. Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından “Genç İstihdamı” 2022 yılı teması olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda Ajansımız tarafından 2022 yılında birçok proje ve faaliyetin hayata geçirilmesi planlanmaktadır. Bu kapsamda ilk olarak yürütmekte olduğumuz sonuç odaklı programı ilgilendiren sektörlerde genç istihdamını artırmak adına bir finansman desteği başlatacağız. Bu destek ile başvuru sahibi kurum ve kuruluşların genç istihdamına yönelik ihtiyaç duyacakları eğitim altyapı gereksinimlerini (eğitim alanı, atölye, makine-ekipman, program vb.) karşılayacağız. Bölgede öne çıkan sektörlerde faaliyet gösterecek genç girişimcilere yönelik olarak da bir destek programını uygulamaya koyacağız. Çocuklarımızın ve gençlerimizin 21. yüzyılda iş hayatında ihtiyaç duyulan becerilere ulaşması bizim için oldukça önem taşımaktadır. Bu minvalde Dünya Ekonomik Forumu tarafından (WEF) gelecekte sahip olunması gerektiği belirlenen becerilerle ilgili (analitik düşünme ve inovasyon, etkin öğrenme ve öğrenme stratejileri, karmaşık problem çözme vb.) eğitimler sağlayacağız. K12 yaş grubundaki çocuklarımıza da girişimcilik eğitimleri vereceğiz. Ayrıca il milli eğitim müdürlüklerimizle Yeni Nesil Eğitim Mali Destek Programı (YENEP) kapsamında kurulan Kendin Yap Atölyelerinde kazanılan bilgi ve becerilerin sergilenmesi ve yarışma usulü ile bölge genelinde tanıtılması amacıyla bir turnuva düzenleyecek, Uluslararası Kendin Yap Sempozyumunun ikincisini gerçekleştireceğiz. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından uygulanmakta olan Siber Güvenlik Uzmanı Yetiştirme Projesi (Siber Vatan) projesinin belirli aşamalarını Bölgemizde de yaygınlaştırarak 2023 yılına kadar 1 milyon yazılımcı yetiştirilmesini amaçlayan projeye katkı sağlayacağız. Genç istihdamı denildiğinde üniversitelerimizin de önemli bir paydaş olduğunu kabul etmemiz gerekir. Dört ildeki üniversitelerimizin kariyer merkezleriyle sürekli irtibatta kalmaya devam ederek üniversiteden mezun olacak öğrencilerin iş bulma ve kariyer planlama gibi hususlarda yaşadığı sorunları görüşecek, ortak çözümler üretmeye çalışacağız. Bu öğrencilerimizin staj imkânlarını ticaret ve sanayi odaları, organize sanayi bölgeleri ve iş dernekleriyle beraber artırmayı da hedefliyoruz. Bölgemizdeki kurum yöneticilerini ve Ajans personelimizi de işe dahil ederek üniversitedeki gençlerimizi tecrübeli insanlarla kariyer yolunda yönlendireceğiz” dedi.

DİĞER FAALİYETLER
Oğuz, “Ajansın 2022 yılındaki diğer faaliyetleri başta Sonuç Odaklı Programlar İmalat Sanayisinde Teknolojik Dönüşümün Sağlanması Sonuç Odaklı Programı (TEKNO SOP), Alternatif Turizmin Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Programı (TURİZM SOP), Mesleki Eğitim Sonuç Odaklı Programı (MESLEK SOP) olmak üzere Bölgenin sürdürülebilir kalkınmasına hizmet edecek şekilde aşağıdaki konularda olacaktır: Güdümlü proje çalışmaları, Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında proje geliştirme, Paydaşların eğitim ve danışmanlık ihtiyacı için teknik destek, Kendin Yap Turnuvası ve Sempozyumu, Yeşil Mutabakat kapsamında Yeşil OSB ve yeşil enerjiye yönelik bilinçlendirme çalışmaları, Girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmaya yönelik eğitimler, Kooperatifleşmeye yönelik çalışmalar, Turizm tanıtımı faaliyetleri, Yatırımcı çekme faaliyetleri, Araştırma ve analiz çalışmaları ile bunlara yönelik çalıştaylar ve organizasyonlar düzenleme” diye konuştu.>>>Gazete3


  SİYASET    14.01.2022 20:31:38

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
12.03.2021
12.03.2021
12.03.2021
OZEL HABERLER