Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

KOSGEB’ten üst düzey ziyaret
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Binali Aydın, KOSGEB İl Müd..

2

Image

‘Terör seviciliğine müsaade etmeyeceğiz’
TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonları Üyelerinden Kurulu Karma Komisyonda HDP’li Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel hakkında Dokunulmazlığının kaldırıl..

3

Image

Çocukların kışlık kıyafetleri belediyeden
Afyonkarahisar Belediyesi Yardım Hizmetleri Birimi, kış aylarının gelmesiyle birlikte yetim, öksüz ve ihtiyaç sahibi bin 500 çocuğun mont ve bot ihtiy..

4

Image

Albikere.com farkındalık oluşturuyor
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile albikere.com işbirliğinde, Zafer Kalkınma Ajansı’nın desteklediği ve kadın kooperatifleri ile başlayan e-ti..

5

Image

‘Çocuklarımızın her zaman arkasındayız’
Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu, Bizler Emirdağ Belediyesi olarak çocuklarımızın kendilerini geliştirebilmeleri için tüm imkânlarımızı seferbe..

6

Image

Ayazini’de kış manzaraları
Afyonkarahisar'daki tarihi Frig Vadisi'nde bulunan Ayazini köyünde etkili olan kar yağışının ardından usta bir fotoğrafçı tarafından çekilen kar altın..

7

Image

Başkan Şahin Özhaseki ile görüştü
İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki’yle görüştü..

8

Image

Özer Merdivenci ve Serteser’i ziyaret etti
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı, TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkan Yardımcısı Süleyman Özer, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanay..

9

Image

‘Turizm konusunda topyekün bir seferberlik var’
İl Tanıtım ve Geliştirme Kurulu Toplantısında konuşan Vali Yardımcısı Mehmet Keklik, turizm konusunda kentin tüm bileşenlerinin topyekün bir seferberl..

10

Image

Başkan Çöl müjdeleri açıkladı
Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, Ankara’da bazı temaslarda bulundu. Başkan Çöl, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ilçeye kazandırılaca..

11

Image

‘Afyon Eğitim Vakfı 652 öğrenciye burs veriyor’
Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın sorularını yanıtlayan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyon Eğitim Vakfı’nın çalışmalarının sürdüğünü sö..

12

Image

Dükkan sahiplerine anahtarlar teslim edildi
Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu; "Belediyemiz tarafından gerçekleştirilen Kapalı Pazar Yeri ve Yöresel Ürünler Pazarı'nda yer alan dükkanların..

13

Image

Sportif yetenek taramaları başladı
Afyonkarahisar’da Türkiye sportif yetenek taraması ve spora yönlendirme" programı için çalışmalar başladı. Çalışmalar kapsamında yetenekli öğrenciler ..

14

Image

Soğuk havada termal havuz keyfi
Sandıklı ilçesinde yoğun kar yağışı ve sıfırın altında 2 dereceyi bulan soğuk havaya aldırmayan tatilciler, açık havadaki termal havuzda vakit geçirdi..

15

Image

Afyonkarahisar’a yatırım yağmuru
AK Parti Afyonkarahisar heyeti, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Başkanlığında Ankara’da Afyonkarahisar ve ilçelerinin sorunla..

16

Image

Afyon’da Covid-19 vaka sayıları yükseldi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık koronavirüs (Covid-19) vaka haritasını açıkladı. Açıklamaya göre, 1-7 Ocak tarihl..

17

Image

‘Sorunlara kalıcı çözüm bulacağız’
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, mobilya sektörünün sorunlarına kalıcı çözümler bulacaklarını ifade etti ..

Öztrak: Üreterek büyümemiz lazım | Gazete3.com.tr
Image

Öztrak: Üreterek büyümemiz lazım  SİYASET    18.11.2021 12:09:00

Afyonkarahisar’a gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, “Türkiye'nin gayrisafi yurtiçi hasılaya oranı 2002 yılının çok çok üstünde... 2003 yılında yüzde 95'ken, şu anda yüzde 153. Kimin borcu? Sizlerin borcu, devletin borcu… 'Türkiye iflas etti.' dediğimiz büyüme modeli bu. Borçla ekonomiyi şişirme modeli. Halbuki bizim üreterek büyümemiz lazım” dedi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ekonomi Masası Üyesi Milletvekilleri, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser'i makamında ziyaretinin ardından ATSO toplantı salonunda, Afyonkarahisar'daki iş insanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıya Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Tarımdan Sorumlu Genel Başkan Danışmanı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Tekirdağ Milletvekili İlhami Aygün, Uşak Milletvekili Özkan Yalım, İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, İzmir Milletvekili Bedri Serter, İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, 24’üncü Dönem İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli ile Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal ve CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz de katıldı.
“BİZ ONLARI DİNLEYECEĞİZ, ONLAR DA BİZİ DİNLEYECEKLER”
Açılış konuşmasını yapan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin aynı zamanda Ekonomi Masası’nın değerli üyeleri bugün (Çarşamba) Afyonkarahisar’da hem meclis üyelerimiz, iş insanlarımız, sanayicilerimizle birlikte bir toplantı yapmaya, bizleri dinlemeye geldiler. Biz onları dinleyeceğiz. Onlar da bizi dinleyecekler. Dolayısıyla verimli bir toplantı geçmesini dileyerek misafirlerimizin tamamına bizi ziyaretlerinden dolayı çok teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” diye konuştu.
“SONUNA KADAR İŞ İNSANLARIMIZIN YANINDAYIZ”
CHP Afyonkarahisar İl Başkanı Yalçın Görgöz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak her zaman iş insanlarının yanında olacaklarını vurguladı: “Cumhuriyetin kazanıldığı topraklara hoşgeldiniz. Bizleri onurlandırdınız. Bizim gücümüze güç kattınız. Çok teşekkür ediyorum. Benim de mensubu olmaktan gurur duyduğum Afyon Ticaret ve Sanayi Odamızın Başkanı, Afyon’da bugüne kadar yaptıklarıyla fark yaratan, adeta marka olan misafirperverliğiniz ve ilgi alakanız için çok teşekkür ediyorum. Cumhuriyet Halk Partisi olarak sonuna kadar iş insanlarımızın, iş dünyasının ve değerli kitle örgütlerimizin yanındayız, yanında olmaya devam edeceğiz.”
“SİZLERLE BİRLİKTE MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal da sorunların çözümü için mücadeleye devam edeceğini dile getirdi: “Bundan sonra da yine Afyonkarahisar’da her kesimin sıkıntılarını dün olduğu gibi; ben 6 yıldır sizlerle beraber sürekli adım adım her kesimin bize ulaşan, gittiğimiz tespit ettiğimiz her kesimin sıkıntılarını yerinde tespit edip, çözümü için mücadele ediyorum. Bundan sonra yine CHP olarak sorunların çözümü için, iktidarın söz verip de tutmadığı bütün vaadlerin takipçisi olmak için çalışmaya, sizlerle birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz. Ben Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’na da ev sahipliğinden, misafirperverliğinden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum.”
“DEVLETTE BİR YÖNETİM KRİZİ YAŞIYORUZ”
Toplantıda konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye'nin yönetim sıkıntısı yaşadığını ve savrulduğunu söyledi. Bir buhran içerisinde üç büyük krizin aynı anda yaşandığını dile getiren Öztrak, şunları söyledi: "Büyüme modelimiz tıkandı. Yani, 2006-2007'den itibaren bakıldığında Türkiye'nin kendisine benzeyen ekonomilerden ayrışmaya başladığını görüyoruz. Bu ayrışma özellikle 2013'ten itibaren daha da hızlanıyor. Devlette bir yönetim krizi yaşıyoruz. Son yapılan anayasa uygulaması, anayasa referandumu ve seçimlerden sonra Türkiye'ye gelen rejim maalesef, ülkenin temel kurumlarını çok büyük bir süratle yıpratıyor. Demokratik standartlarımızda da çok hızlı bir gerileme yaşıyoruz. Hukuk devletinde ciddi bir yıpranma görüyoruz. Bu da tabii ki ister istemez Türkiye'deki tüm karar alıcıların, mikro, makro, iş insanları ve esnafları etkiliyor. Çünkü geleceğe doğru baktıkları zaman mallarının ve mülklerinin ne kadar güvence de olduğu konusunda ciddi tereddütleri var."
“CİDDİ BİR BUHRAN İÇERİSİNDE SÜRÜKLENİYORUZ”
Öztrak, konuşmasında "Ciddi bir buhran içerisinde sürükleniyoruz. Bugün Türk lirasının seyrine baktığımız zaman kontrolden çıkmış gidiyor. Özellikle iş insanlarından 'Fiyat vermekten zorlanıyoruz.' sözlerini duyuyorum. Türk lirasının hızlı değer kaybetmesi başlangıçta rekabet gücünü artırır. Ama rekabet gücünü bu şekilde artırmak, izlenebilecek en yanlış politikadır. Bir yandan rekabet gücünü artırırken bir yandan da dar gelirlinin sırtına yüklenirsiniz. Ülkeye ileri doğru baktığınızda sosyal sıkıntılara neden olabilecek bir takım gelişmelere sebep olabilirsiniz. Ama onun da ötesinde işi abarttığınız andan itibaren ülkede bir kur ve döviz krizi yaratabilirsiniz. Bu döviz krizi de döner mali krize neden olabilir. Bu mali krizde, sanayicimizi vurur ve üretim tamamen durur” ifadelerine yer verdi.
“MERKEZ BANKASI, EKONOMİ HEDEFİNİ SEÇİLMİŞLERLE BİRLİKTE BELİRLER”
CHP’li Öztrak, Türk lirasının sahipsiz olduğunu ve ekonomi yönetiminde ciddi hataların yapıldığını anlattı. Birinci hatanın Merkez Bankası olduğunu kaydeden Öztrak, şöyle devam etti: "Merkez Bankası, bugün Türkiye'de araç bağımsızlığına sahip değil. Bağımsız Merkez Bankası derken seçilmiş iradesinden bağımsız bir Merkez Bankası'ndan bahsetmiyoruz. Merkez Bankası, ekonomi hedefini seçilmişlerle birlikte belirler. Ama ekonomiyle ilgili enflasyon hedefi belirlendiği andan itibaren Merkez Bankası, elindeki tüm araçları o enflasyonu gerçekleştirmek için kullanmakta serbesttir. Bağımsızlıktan bir bunu anlıyoruz. Bu da iş insanlarının aradığı istikrarı getirir. Enflasyon, kur ve faiz oynak bir vaziyette gitmez. Uzun dönemde istikrarlı bir ekonomi olur."
“TÜRKİYE HIZLA BORÇLANAN BİR ÜLKE”
Merkez Bankası Başkanının tek hedefinin enflasyonu tutturmak olduğunu vurgulayan Öztrak, şöyle devam etti:"Tabii ne oldu, sonuçta 70 günde dış borcumuz meydana gelen devalüasyon nedeniyle 836 milyar Türk lirası ağırlaştı. Türkiye hızla borçlanan bir ülke. Türkiye'nin gayrisafi yurtiçi hasılaya oranı 2002 yılının çok çok üstünde. 2003 yılında yüzde 95'ken, şu anda yüzde 153. Kimin borcu? Sizlerin borcu, devletin borcu. Yüzde 95'ten milli gelirin altındayken şimdi milli gelirin 1,5 katı olmuş. 'Türkiye iflas etti.' dediğimiz büyüme modeli bu. Borçla ekonomiyi şişirme modeli. Halbuki bizim üreterek büyümemiz lazım.”
“CARİ AÇIKLA ENFLASYONU DÜŞÜRMEYE ÇALIŞAN BİR BAŞKAN DÜNYADA YOK, BİZDE İLK”
Öztrak, 12 aylık enflasyona bakıldığında üretici fiyatlarının yüzde 46 arttığını esnafın da vatandaşlara sattığı malların fiyatının da yüzde 19,9 artış gösterdiğine aktardı. Borç yükünün ağırlaştığına dikkati çeken Öztrak, "Son 70 günde, 'Merkez Bankası Başkanı önce çıktı dedi ki 'Ben enflasyona bakacağım, faizler enflasyonun altında olmayacak.' Sonra baktı ki enflasyon istediği gibi gitmiyor, bir taraftan da kendisini sıkıştırıyorlar, 'Düşür şu faizleri.' diye. 'Ben o enflasyona bakmayacağım, çekirdek enflasyona bakacağım.' dedi. Çekirdek enflasyon da istendiği gibi gitmedi. Gitmesi de mümkün değil, bu politikalarla. O da yukarı doğru gitmeye başlayınca bu sefer dedi ki 'Ben cari açığa bakacağım.' Cari açığa bakan, cari açıkla enflasyonu düşürmeye çalışan bir Merkez Bankası başkanı dünyada yoktur, bizde ilk." diye konuştu. CHP Ekonomi Masası heyeti, kentteki iş insanları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle basına kapalı toplantı gerçekleştirdi. >>>Gazete3

  SİYASET    18.11.2021 12:09:00

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
12.03.2021
12.03.2021
12.03.2021
OZEL HABERLER