Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

“Suç işlemenin önüne geçilmeli”

Artan kadın cinayetleri nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Afyonkarahisar Baro Başkanı Turgay Şahin, önleyici tedbirlerin alınması ve caydırıcı ..

2

Image

Başkanların Akören buluşması

Sinanpaşa ilçe ve belde belediye başkanları Akören Belediye Başkanı Hacı Candan’ın ev sahipliğinde bir araya geldi. Sinanpaşa Belediye Başkanı Er..

3

Image

Atatürkçü gençler kampta buluşuyor
Büyük Taarruzun 97. Yılı etkinlikleri kapsamında Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından düzenlenen Reşat Çiğiltepe Gençlik ve Eğitim kampı başladı...

4

Image

Pilotlar, zafer coşkusunu doruğa çıkaracak

Milli Mücadelenin kilit şehri Afyonkarahisar Büyük Taarruz ’un 97. Yılını kutlamaya hazırlanıyor. Büyük Taarruz Zafer Haftası etkinlikleri kapsam..

5

Image

“Vatansızlığın ne olduğunu MÜLTECİLERDE GÖRDÜM”

Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanlığı görevinden Genel Kurmay Eğitim Daire Başkanlığı görevine atanan Tuğgeneral Özdemir Şan, “Vatansızlığ..

6

Image

Devlet Hastanesi’nden özel hastaneleri aratmayan ameliyat

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde 82 yaşındaki bir hastanın kalın bağırsak, dalak ve karaciğerinde oluşan kanserli bölge kapalı sistem ameliyat..

7

Image

Meclis 2 Eylül’de toplanacak

Afyonkarahisar Belediye Meclisi 2 Eylül Pazartesi günü saat 18:30’da toplanacak...

8

Image

Yurdunuseven’den ziyaret turları

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz’ı, AFSÜ Hastanesi’ni ziyaret etti ve Dünya Mot..

9

Image

İşte öğrencilerin tatil günleri

2019-2020 eğitim-öğretim yılının 9 Eylül'de başlayacağını söyleyen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu yıl ilk kez uygulanacak ara tatillerin tar..

10

Image

Üst başlık: ATSO Meclisi’nin 2019 Ağustos olağan toplantısı yapıldı “Devlet büyüklerimizi Kocatepe’de görmeliyiz”

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’nin 2019 yılı Ağustos ayı olağan toplantısında konuşan ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdiv..

11

Image

Yarın Büyük Taarruz’u anlatacaklar

Büyük Taarruz Zafer Haftası etkinlikleri bu yıl Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof. Dr. Bingür Sönmez’in paneliyle renklenecek. Ülkemizin yetiştirdi..

12

Image

Kaymakam Tortop'un köy ziyaretleri

Sandıklı İlçe Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Örenkaya, Alamescit, Asmacık ve Menteş köylerini ziyaret etti.
..

13

Image

Adalet için Kılıçdaroğlu’na gidiyor

İzmir Menemen Belediyesinde çaycılık yaparken haksız şekilde işine son verildiğini iddia eden Bayram Akbaş, Afyonkarahisar’da mola verdi. İzmir’d..

14

Image

Genç Fenerlilerden Başkan’a ziyaret

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Yeni Nesil Basketbol Spor Kulübünde oynayan ve Fenerbahçe U15 takımına transfer olan Batın Fidan ve Fenerbahçe U1..

15

Image

Yükümlülerde ‘Hayır’ diyebilecek

Dinar Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından Belediye Kültür Sarayı'nda, haklarında denetimli serbestlik kararı bulunan 70 yükümlüye "Hayır Di..

16

Image

“Enflasyon ve işsizlik çözülmesi gerekiyor”

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’nin 2019 yılı Ağustos ayı olağan toplantısında değerlendirmelerde bulunan ATSO Yönetim Kurulu Başk..

17

Image

Tüketici Güven Endeksi 58,3 oldu

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etk..

PROTOKOL 15 TEMMUZU ANLATTI | Gazete3.com.tr
Image

PROTOKOL 15 TEMMUZU ANLATTI


Afyonkarahisar protokolü 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Kanal 3’te Mehmet Emin Güzbey’in hazırlayıp sunduğu programda, Vali Mustafa Tutulmaz, Milletvekilleri Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Mehmet Taytak, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu, AK Parti Emirdağ İlçe Başkanı İsmail Dişiçürük, 15 Temmuz gecesi yaptıklarını ve yaşananları anlattılar.
  SİYASET    17.07.2019 10:12:21

Mustafa Tutulmaz
15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan hain darbe girişimi sırasında Siirt’te vali olarak görev yaptığını söyleyen Vali Tutulmaz, “15 Temmuz'u bir fiil yaşayan kişilerden bir tanesiydim. O gün Siirt’te valiydim. Biz o gün Tugay Komutanlığı'nda yemekte olacaktık fakat Kolordu komutanı gelmeyince ben de katılmadım akşamki operasyon nedeniyle. O gece operasyondan önce evde beklerken darbe olduğu bilgisini aldık. Bunlar hemen 10 dakika sonra Tugay komutanlığı beni arayarak bir sıkıyönetimin ilan edildiğini fakat bunun sizlerle veya il yönetimi ile bir alakası olmadığı bir sıkıntının olmadığını söyleyerek bizim tedbir almamıza mani olmaya çalıştı. Tabii ki böyle bir durumda il yönetiminin ayakta kalması gibi bir durum söz konusu olamayacağı için Emniyet Müdürümüzle istişare yaparak valiliğe geçme kararı aldık. Ardından valilikte toplanmaya başlayan halkı gören Tugay Komutanlığı bir harekete geçerek bize bizim güvenliğimiz artık onların himayesinde olduğunu bildiren bir telefon etti. Ben de bunun ne anlama geldiğini gayet iyi bilir mi söyleyerek telefonu yüzüne kapattım ve ilk restleşmemiz burada oldu. Valiliğe gelen askeri birliklerin hiçbirinin halkımız tarafından izin verilmedi. Yani bizler o günü içimize sindirerek yaşadık” ifadelerini kullandı.
Prof. Dr. Veysel Eroğlu
Yayınlana telefonla bağlanan Orman ve Su İşleri Eski Bakanı, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 15 Temmuz’un Türkiye’yi bir işgal projesi olduğunu ve en kanlı darbe teşebbüsü olduğunu belirtti. Eroğlu, o gece İstanbul’da ekonomiyle ilgili bir toplantı yapacaklarını kendisinin de o toplantıya katılacağını fakat darbe teşebbüsünü öğrendikten sonra Ankara’dan İstanbul’a geçtiğini Atatürk Havalimanı’na indiğini belirtti. İstanbul’da, Ankara’da bakanlığına bağlı müdürlükleriyle irtibata geçtiğini ve oradaki araçlarla darbecilerin olduğu askerilerin önünün tıkandığını belirten Eroğlu, daha sonra bazı televizyon kanallarında bunun bir kalkışma olduğunu ve karşı çıkılması gerektiğini anlattığını belirtti.
Mehmet Taytak
Darbe girişiminin olduğu gece MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile birarada olduğunu söyleyen MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, “Liderimiz 15 Temmuz gecesi sergilediği tavırla, Cumhur İttifakı’nın tohumlarını atmıştır. Devlet Bahçeli beyefendi MHP Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamayla bu olayın bir kalkışma olduğunu ve kabul etmediklerini belirtti. Ben de buna şahitlik etmekten büyük onur duyuyorum. Liderimizin gösterdiği irade ile darbe püskürtüldü” dedi.
Mehmet Zeybek
Darbe teşebbüsünün yaşandığı gece Afyonkarahisar’da sokağa ilk çıkanlardan birisi olan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, o gece yaşananlarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “O gece gördüm ki bu millet tek yürek olmuştu. Orada 7’den 70’e birçok insan vardı orada. Bizde hal böyle olunca orada bulunan her görüşten insana konuşma fırsatı verdik ve halkımıza seslendik. Çünkü mevzu bahis ülke vatan bayraksa gerisi teferruattır. Biz o gün orada bunları yakinen yaşadık temaşa ettik. Çünkü orada beli bükülmüş nenelerimiz çift bastonla zor yürüyen dedelerimiz vardı. Sorduğumuzda ‘senin burada ne işin var’ diye ‘Mesele vatansa hiç düşünmem. Burada can verilmesi gerekiyorsa bende canımı ortaya koymaya geldim’ diyen bir halka sahibiz. Bu nedenle bizlerde o gece burada Zafer Meydanı’nda demokrasi ve milli birlik için nöbet tuttuk. O gece halkımızdaki milli birlik ruhu olduğu sürece kimse bizim ve vatanımız üzerinde tahakküm kuramaz” ifadelerini kullandı.
Burhanettin Çoban
Darbe girişiminin olduğu gün yurt dışında olduğunu fakat olayı haber alır almaz harekete geçerek, Afyonkarahisar’da gereken önlemleri alınması için girişimlerde bulunduğunu söyleyen İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban, “Ben o dönem belediye başkanıydım. Bir takım programlar için Kosova Prizen’deydik . Bir Türk kahvehanesinde otururken, telefonlar gelmeye başladı. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan Bey beni aradı. Denizli'den takviye kuvvetler Ankara'ya yardıma gidiyormuş. Denizli Belediyesi'nin DSİ makineleriyle yollar kapatılmış. Bende o dönemki Valimiz Aziz Yıldırım’ı cepten arayarak durumu arz ettim. Sayın Valimde Afyon'a böyle bir hareketliliğin olmadığını fakat yine de her şeye rağmen hazırlıklı olunması gerektiğini bildirdi. Akabinde de belediyemiz sayfasında uyarılarda bulunarak belediyemiz anons sisteminden sela okuttuk. Türkiye'de belediyelerden sela okutan 3-5 ilden bir tanesiyiz. Bundan sonra sana dönüş vaktinizi beklemeden Türkiye'ye dönük için bilet alarak Sabiha Gökçen Havalimanı'na indik burada bizi tanklar karşıladı. Her şey kontrol altına alınmıştı. İkinci günden itibaren burada görevlerimiz başında yer aldık. Bizimle beraber bu olayda devletimize hükümetimize destek veren tüm halkımıza minnet duyuyorum” dedi.
Prof. Dr. Mehmet Karakaş
Darbe girişimini sosyal medya üzerinden öğrendiğini belirten AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, “O gece darbenin olduğunu sosyal medya üzerinden gördüm. Ankara ve İstanbul’a görüşmeler yaptım. Twitter’a ‘Dik duracağız, direneceğiz, milletten ve demokrasiden yana tavrımızı koyacağız’ diye bir twit attım. 23.00 civarında evdekilerle vedalaşmadan çıktım. STK temsilcileriyle görüştükten sonra Anıtpark'ta toplanma kararı aldık. AK Parti binası önünde şimdiki Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek ve o dönemdeki İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel ile görüşerek Anıtpark'a doğru yol aldık onların da önderliğinde. O esnada toplanan kalabalık katlanarak arttı. Sayın Rektörümüzle görüştüm. O valiliğe gideceğini söyledi. Üniversiteyi ve Hastaneyi koordine ettikten sonra valilikteki kriz masasında bulunduk. Halkımız bu kalkışmanın emir kota zincirinde olmadığını anladıktan sonra cesaretlendi. Darbecilere karşı yapılması gereken her şeyi halk yaptı. 15 Temmuz sadece hain bir darbe değildi. Emperyalist bir kuşatmaydı. Emperyalist bir kuşatmaydı, halkımız bu planı ters düz etti” dedi.
Hüsnü Serteser

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, iş dünyasının demokrasiye sahip çıktığını belirtti. Serteser, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti çok büyük bir badire atlattı. Allah’a bin şükür ki milletimizin iradesi ile bu badire atlatıldı. FET֒nün her yere sızdığı, onun neticesinde paralel devlet yapılanması ile meydana çıkan bu darbede 251 şehit verdik. Böyle bir büyük badireden sonraki ilk iş gününde borsaların açılacağını, bütün işlemlerin yürüyeceğini, bankaların para vereceğini tahmin edemezdik. En gelişmiş ülkelerde bile böyle bir darbe girişimi olsa borsalar tatil edilir. Ama hemen ilk iş gününde borsalar açıldı, bankacılık işlemleri gerçekleştirildi. Bu, o anki ekonomimizin ne denli düzenli gittiğinin göstergesidir. Bu badireden sonra ülkemizde ciddi ekonomik krizler yaşamadık. Sıkıntılar oldu ama, istiklal ve istikbalimiz uğruna böyle sıkıntılar her zaman çekilebilir. Büyük bir ekonomik deprem yaşamadık” dedi.

“İLK AÇIKLAMA YAPAN MESLEK ÖRGÜTÜ TOBB”
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ilk andan itibaren darbe girişiminin karşısında olduğunu kaydeden Serteser, “Gücünü sandıktan, yetkisini milletten almayan hiçbir iradeyi asla meşru kabul edemeyiz. O gün, saat 00.22’de ilk inisiyatif alan, ilk açıklama yapan meslek örgütü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği oldu. TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu, milletin iradesinin dışında hiçbir iradeyi tanımadığını açıkladı. Biz de eşzamanlı olarak 81 ilde basın açıklaması yaptık. İş dünyamız, demokrasiye sahip çıktı; hain darbe girişiminin karşısında olduğunu, birlikte kenetlenerek, açıklama yaparak göstermiş oldu” ifadelerini kullandı.

“CUMHURİYET BAŞSAVCILARI’NA TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Bu süreçte Afyon’da görev yapan Cumhuriyet Başsavcıları Bayram Eray, Mehmet Özel ve mevcut Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çelenk’in titiz tutumları sayesinde bu süreçte Afyonkarahisar’da ekonomik olarak büyük bir sıkıntı yaşanmadığını belirten Serteser, “Sayın Eray, Sayın Özel ve Sayın Çelenk’e teşekkür ediyorum” diye konuştu.

PROF. DR. NURULLAH OKUMUŞ
15 Temmuz Gecesi Ankara’da olduğunu söyleyen Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, “O gün Ankara Gölbaşı’ndaki evimdeydim. Evimin bahçesine çıktım, eşim yanıma gelerek, ‘darbe olmuş’ dedi. Şaka mı yapıyorsun derken, evim Gölbaşı Özel Hareket Dairesi’nin tam karşısına düşüyor, oraya atılan bombayı canlı canlı gördüm. Daha sonra Kızılay’a, Genelkurmay’a doğru yola çıktım. Oradaki kalabalığı gördükten sonra, bir talimat geldi herkes telefon başına dendi. Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü olduğum için ben o gece 10-12 saat boyunca telefonlarla koordinasyon işlerini yaptım. Esasen bizim oradaki görevimiz olayın arka planda yer alan darbenin etkilerini gidermekti” dedi.

Mustafa Çöl
15 Temmuz gecesi Sandıklı ilçesinde yaşananları anlatan Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, o gece ailesiyle beraber Belediye Parkında otururken, darbe teşebbüsü olduğu haberini aldıklarını vakit kaybetmeden anonslar yaparak Sandıklılı vatandaşları Belediye Meydanı’na topladıklarını kaydetti. Başkan Çöl, toplanan kalabalığın galeyana gelmemesi için sükunetle hareket ederek, gerekli olan tedbirleri aldıklarını belirtti. Meydan’da yapılanan konuşmalarla vatandaşlardan sakin olmaları gerektiğini anlattıkları sözlerine ekledi.
Serkan Koyuncu
Darbe girişiminin olduğu gün AK Parti Emirdağ İlçe Başkanı olarak görev yaptığını söyleyen Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu, “15 Temmuz 2016'da Ak Parti İlçe Başkanıydım Emirdağ da. Darbe teşebbüsünü haber alır almaz arkadaşlarımızla belediye başkanlarımızı parti binamıza çağırdık. Yaklaşık saat 22.50’de Emirdağ Cumhuriyet meydanına çıktık. ‘Birileri bir şey yapacaksak bizi alacaksa gelsin yapsın’ dedik. Elhamdülillah bugün gerek ilçemiz gerekse de tüm Türkiye tanklara ve milli irade düşmanlarına karşı koymayı başardılar. O gün biz oluşturduğumuz kriz masasında kefenimizi giyip sokaklara çıkma kararı aldık. Kefenini giyip sokağa çıkan bir liderin arkasında bizde kefenimizi giyerek destek vermekten onur duyuyorum. Allah şükürler olsun ki halkımız milli irade düşmanlarına fırsat vermedi” dedi.
İsmail Dişiçürük
AK Parti Emirdağ İlçe Başkanı İsmail Dişiçürük, “15 Temmuz kanlı darbe girişiminin 3. Yılında milli birlik ve demokrasi programımızı belediye başkanımız ve belediyemizin katkılarıyla kaymakamlığımızın himayesinde gerçekleştiriyoruz. Rabbim o gece vatanımızın bekası için şehit olan şehitlerimize rahmet eylesin gazi olanlarımıza ise acil şifalar versin. 3 yıl önce halkımız milli irade düşmanlarına, küresel güçlere iyi bir ders verdi” diye konuştu.


  SİYASET    17.07.2019 10:12:21

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
24.08.2019
24.08.2019
24.08.2019
OZEL HABERLER