Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Karakol ailesinin acı günü
MÜSİAD Afyonkarahisar Şube Başkanı Ahmet Karakol’un amcası Süleyman Karakol, vefat etti. Merhum Karakol, Tınaztepe beldesinde son yolculuğuna uğurland..

2

Image

'Biz birlikte güçlüyüz'
Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği Başkanı Sezer Küçükkurt ve yönetim kurulu üyeleri, kuruluşunun 16. yılı nedeniyle Kadınana Gazetesi’ne bir kutlama ..

3

Image

Sorunlar tespit edildi ÖNERİLER SUNULDU
Afyonkarahisar’da, 27 Kasım’da düzenlenen Sivil Toplum Kuruluşları İstişare Toplantısı’nda; kentimizle ilgili sorunlar belirlenerek sorunların gideril..

4

Image

‘Çalışmalarımız artarak devam edecek’
Engelliler Meclisi üyelerini makamında ağırlayan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar Belediyesi’nin engellilere yönelik çalışmalarının arta..

5

Image

Özdilek engellileri unutmadı
Özdilek Afyonkarahisar, 3 Aralık Engelliler Günü dolayısıyla özel eğitim ve rehabilitasyon gören çocuklara, ev sahipliği yaptı. Afyonkarahisar Özel Eğ..

6

Image

Afyon mutfağı gökyüzünde tanıtılıyor
Türk Hava Yolları’nın (THY) kabin içi dergisi olan ve ayda yaklaşık 500 bin tirajıyla Türkiye’nin en fazla okunan dergisi Skylife’ın, aralık sayısı çı..

7

Image

‘Hizmetlere ve görevlerinize odaklanın’
Kızılören ilçesinde muhtarlarla bir araya gelen Vali Mustafa Tutulmaz, vatandaşlara hizmet noktasında muhtarlara büyük görevler düştüğünü söyleyerek; ..

8

Image

Kaplıca misafirleri ilçeyi geziyor
Sandıklı Hüdai Kaplıcaları’na gelen misafirlere, Sandıklı ilçe turları devam ediyor. ..

9

Image

‘Herkesi kucaklayalım’
Vali Mustafa Tutulmaz, Evciler ilçesinde muhtarlara çağrıda bulunarak vatandaşlara hizmet noktasında herkese eşit davranılması gerektiğini belirterek,..

10

Image

‘Yaşam standartlarını yükselteceğiz’
Yeniden Refah Partisi İl Başkanı İbrahim Derviş Suna; Yeniden Refah Partisi iktidarında, vatandaşların yaşam standartlarının yükseltileceğini söyledi...

11

Image

‘Engelleri hep beraber aşacağız’
Afyonkarahisar protokolü, 3 Aralık Engelliler Günü dolayısıyla mesajlar paylaştı. Engellilerin, hayatın önemli bir parçasının olduğunun ifade edildiği..

12

Image

Camiler restore edilecek
Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, ilçede bulunan Hamamönü ve Müradin camilerinin restore edilmesi için Kütahya Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Aydın’..

13

Image

6 bin fidan dağıtıldı
Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürlüğü tarafından İscehisar ilçesinde 6 bin adet fidan dağıtıldı. ..

14

Image

Kooperatifler Fuarı düzenlenecek
Ticaret Bakanlığı tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Türkiye Kooperatifler Fuarı "Küresel Ekonomiye Kooperatif Etkisi" teması ile 5-8 Aralık..

15

Image

Karakaş istişare etti
Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, makamında konukların ağırlayarak, istişare etti. ..

16

Image

‘Geleceğe yönelik ümitlerimiz arttı’
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 2019 yılının üçüncü çeyreğindeki büyümenin ümit verici bir gelişme olduğunu söyleyerek: “2020’de, ekonomide daha güçlü bi..

17

Image

‘İntiharların sebepleri ortadan kaldırılmalı’
Saadet Partisi Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Erhan Akpınar, insanların siyanürle intihar etmesini engellemek amacıyla siyanür satışının yasaklanmasını..

Tarihi bir dönemde adım attık | Gazete3.com.tr
Image

Tarihi bir dönemde adım attık


İSEDAK (İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi) 35. Toplantısı kapsamında “İslam Dünyasında Ticaret ve Yatırımların Artırılmasında Tahkimin Rolü” konulu panelde konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası (ICCIA) Başkan Yardımcısı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, tarihi önemde bir adım attıklarını ve İslam Tahkim Merkezi’ni kurduklarını vurguladı.
  SİYASET    29.11.2019 11:34:47

Hisarcıklıoğlu, “İstanbul ev sahipliğini üstlendi. Devletimiz destek sağladı. Biz de TOBB olarak mekân tahsis ettik. En iyi şekilde çalışması için gereken tüm imkânları hazırladık. Tahkimi bizzat gören biri olarak, öncelik şunu söylemek isterim. Bu merkezin, aramızdaki ticareti ve yatırımları daha da yukarı çekeceğine inanıyorum” dedi.
“BİRLİKTELİĞİMİZİ KUVVETLENDİRMELİYİZ”
Hisarcıklıoğlu, İSEDAK’ın, 57 üye, 5 gözlemci ülke ve 1,7 milyarlık nüfusuyla, Birleşmiş Milletlerden sonra, en fazla üyeye ve temsil kapasitesine sahip uluslararası kuruluş olduğunu ifade ederken, “İslam alemini bir araya getiren en önemli platform. Dolayısıyla bu platformu en iyi şekilde kullanarak, aramızdaki birlikteliği kuvvetlendirmemiz, hepimizin yararına olacaktır. İşte biz, TOBB ve İslam Ticaret-Sanayi-Tarım Odası olarak, bu vizyonla hareket ettik” dedi.
TAHKİM YABANCI YATIRIMCI MİKTARINI ARTIRDI
Eskiden Türkiye’ye gelen doğrudan yabancı sermaye yatırımının, yılda 1 milyar doları geçmediğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Sonra hükümetimiz, tahkimi, ulusal mevzuatımıza ekledi. Bunun da etkisiyle Türkiye’nin yatırımcılar nezdinde cazibesi arttı. Gelen doğrudan yabancı sermaye yatırımı, yıllık 10 milyar dolarlar seviyesine çıktı. Dolayısıyla tahkim, iş dünyası açısından çok önemli bir konu. Zira ticaret ve yatırım yapmak, risk almak demek. Başka bir ülkede bunu yaptığınızda, bu risk daha da büyür. Çünkü her ülkede farklı mevzuat, farklı uygulama mevcut. Yatırımcıların, bunların hepsini bilmesi mümkün değil. Bu da ticaret ve yatırım iştahını azaltan bir durum. Herhangi bir ihtilaf durumunda, tarafsız, objektif, saygın, kuralları baştan net olarak konulmuş, bir başvuru merciinin bulunması, tüm tarafları korur. O ülkeyi, iş adamları nezdinde daha cazip kılar” diye konuştu.
TAHKİM HEM HIZLI HEM UCUZ
Tahkimin, normal mahkeme sürecinden, hem daha hızlı, hem çok daha ucuz olduğuna vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, yıllar süren davaların, tahkimde aylar için çözülebildiğine işaret etti. Masrafın da, dava konusuna göre değişmekle birlikte, normal mahkemelerin neredeyse dörtte biri kadar olduğuna değinen M. Rifat Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Tahkim, artık iş yapmanın olmazsa olmaz koşullarından biri haline gelmiştir. Dünyanın en gelişmiş ülkelerine bakın. Bunu nerdeyse 1 asır önce fark etmişler. Kendi tahkimlerini kurmuşlar. Bugün geldikleri nokta itibariyle, gelişmiş ekonomilerde, ticari uyuşmazlıkların %75’i tahkim gibi, alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleriyle çözümlenmekte. Yani standart adli yargıya, 4 ihtilaftan sadece 1’i gidiyor. Niye? Çünkü biz iş alemi için vakit nakit demektir. Şimdi sıra bizde. İslam Tahkim Merkezinin, ticari ihtilafların çözümünde, ilk akla gelen, doğru bir adres olmasını sağlayalım. Bakın bizde bir söz var: Depremden korkma, tedbir almamaktan kork derler. İşte bizler de, ülkelerimizdeki iş adamlarına şunu diyelim. Ticarette sıkıntı yaşamaktan korkma, tedbir almamaktan kork. O tedbiri de tahkimle sağla. Bu konuyu ülkelerimizde gündeme getirelim. İşadamlarımız herhangi bir sözleşme yaparken, hemen akıllarına İslam Tahkimi gelsin. Sözleşmelerine bunu eklesinler. Ticari ihtilafları çözmek için; hızlı, pratik ve güvenilir olan tahkimi seçip ve kullansınlar. Bu konuda sizlerden, ülkelerinizde gereken tanıtım ve bilgilendirmeyi yapmanızı, önemli rica ediyorum. Biz de İslam Odası olarak destek vermeye hazırız.”>>>Gazete3

  SİYASET    29.11.2019 11:34:47

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
04.12.2019
04.12.2019
04.12.2019
OZEL HABERLER