Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Özgül Termal çalışmalara başladı
Grand Özgür Termal Genel Müdürü Süleyman Çınaroğlu, koronavirüs salgınına dair tüm önlemlerini aldıklarını ve tatil köyünü açtıklarının müjdesini verd..

2

Image

Vali Çiçek Sandıklı’yı fethetti
Vali Gökmen Çiçek, Sandıklı ilçesinde temaslarda bulundu. Belediye Başkanı Mustafa Çöl’ü ziyaret eden Çiçek, belediyenin çalışmalarını inceledi. Sandı..

3

Image

Şuhut’ta asfaltlar yamanıyor
Şuhut Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünce rutin olarak ilçe genelinde asfalt yama işlemleri her gün farklı bir mahalle, sokak ve çarşı merkezinde devam..

4

Image

İscehisar’ın yolları yenilenecek
İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, 40 bin metrekare kilitli parke döşemesi yapacaklarını söyledi ..

5

Image

Otobüs seferleri güncellendi
İscehisar Belediyesi tarafından, İscehisar-Afyonkarahisar arasında sefer yapan otobüslerin sefer saatlerinde güncelleme yapıldı ..

6

Image

SAYI YÜKSELDİ
Afyonkarahisar’da koronavirüs vakalarında son günlerde ciddi oranda artışlar yaşandı. En fazla artış İl Merkezi ile Sinanpaşa ilçesinde yaşanırken, va..

7

Image

‘Reformlara imza atıyoruz’
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Türkiye’nin denizciliği geliştirecek reformlara imza attığını söyledi ..

8

Image

Taş süsleme atölyesi 1 yaşında
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt ve Şuhut Kaymakamlığı’nın ortak projelerinden olan Şuhut Taş Süsleme Atölyesi 1.yılını doldurdu..

9

Image

‘ÖSYM Başkanı istifa etmelidir’
Mil-Diyanet Sen Sinanpaşa İlçe Başkanı Resul Elmas, Mabel Matiz’in bir şarkısının sözüne YKS’de yer verilmesinin kabul edilmez olduğunu belirterek, “L..

10

Image

Bozkurt, gizli kahramanlarla buluştu
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, pandemi ve yeni normalleşme sürecinin gizli kahramanları olarak adlandırdığı Şuhut Belediyesi Çevre Koruma ve Ko..

11

Image

Köksal’dan kanun teklifi
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, şehitlerin eşlerinin, çocuklarının, eş ve çocuk olmaması halinde de kardeşlerin ..

12

Image

Mahalle fırını yeniden inşa edildi
Mahalle fırını kültürünü yaşatmak adına Şuhut ilçesinde başlatılan proje kapsamında yeniden inşaa edilen Taşlıca Mahallesi fırını tamamlanarak halkın ..

13

Image

‘Büyük katkı sağlandı’
Kabotaj Bayramı dolayısıyla bir açıklama yapan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, AK Parti hükümetlerinin yaptığı çalışmalarla ülkemizde..

14

Image

Tam zamanlı çalışmalar başladı
Şuhut ilçesinde ilçe içi ulaşım sağlayan 4 araç tam zamanlı olarak çalışmaya başladı ..

15

Image

‘Üretici de tüketici de sahipsiz kaldı’
İYİ Parti İl Başkanı Mehmet İnkaya, özelleştirilen kurumlar nedeniyle piyasa kontrolünün elden kaçırıldığını belirterek, “Üretici de tüketici de kimse..

16

Image

‘Hijyene önem verilmeli’
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nadire Tuncer, virüslerden korunmak için hijyene önem verilmesi gerektiğini belirtti ..

17

Image

Yıkılan duvar yenileniyor
Afyonkarahisar Belediyesi ekipleri, geçtiğimiz günlerde Çavuşbaş semtinde yoğun yağış nedeniyle yıkılan istinat duvarının yenilenmesi için çalışmalar ..

Tarihi bir dönemde adım attık | Gazete3.com.tr
Image

Tarihi bir dönemde adım attık


İSEDAK (İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi) 35. Toplantısı kapsamında “İslam Dünyasında Ticaret ve Yatırımların Artırılmasında Tahkimin Rolü” konulu panelde konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası (ICCIA) Başkan Yardımcısı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, tarihi önemde bir adım attıklarını ve İslam Tahkim Merkezi’ni kurduklarını vurguladı.
  SİYASET    29.11.2019 11:34:47

Hisarcıklıoğlu, “İstanbul ev sahipliğini üstlendi. Devletimiz destek sağladı. Biz de TOBB olarak mekân tahsis ettik. En iyi şekilde çalışması için gereken tüm imkânları hazırladık. Tahkimi bizzat gören biri olarak, öncelik şunu söylemek isterim. Bu merkezin, aramızdaki ticareti ve yatırımları daha da yukarı çekeceğine inanıyorum” dedi.
“BİRLİKTELİĞİMİZİ KUVVETLENDİRMELİYİZ”
Hisarcıklıoğlu, İSEDAK’ın, 57 üye, 5 gözlemci ülke ve 1,7 milyarlık nüfusuyla, Birleşmiş Milletlerden sonra, en fazla üyeye ve temsil kapasitesine sahip uluslararası kuruluş olduğunu ifade ederken, “İslam alemini bir araya getiren en önemli platform. Dolayısıyla bu platformu en iyi şekilde kullanarak, aramızdaki birlikteliği kuvvetlendirmemiz, hepimizin yararına olacaktır. İşte biz, TOBB ve İslam Ticaret-Sanayi-Tarım Odası olarak, bu vizyonla hareket ettik” dedi.
TAHKİM YABANCI YATIRIMCI MİKTARINI ARTIRDI
Eskiden Türkiye’ye gelen doğrudan yabancı sermaye yatırımının, yılda 1 milyar doları geçmediğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Sonra hükümetimiz, tahkimi, ulusal mevzuatımıza ekledi. Bunun da etkisiyle Türkiye’nin yatırımcılar nezdinde cazibesi arttı. Gelen doğrudan yabancı sermaye yatırımı, yıllık 10 milyar dolarlar seviyesine çıktı. Dolayısıyla tahkim, iş dünyası açısından çok önemli bir konu. Zira ticaret ve yatırım yapmak, risk almak demek. Başka bir ülkede bunu yaptığınızda, bu risk daha da büyür. Çünkü her ülkede farklı mevzuat, farklı uygulama mevcut. Yatırımcıların, bunların hepsini bilmesi mümkün değil. Bu da ticaret ve yatırım iştahını azaltan bir durum. Herhangi bir ihtilaf durumunda, tarafsız, objektif, saygın, kuralları baştan net olarak konulmuş, bir başvuru merciinin bulunması, tüm tarafları korur. O ülkeyi, iş adamları nezdinde daha cazip kılar” diye konuştu.
TAHKİM HEM HIZLI HEM UCUZ
Tahkimin, normal mahkeme sürecinden, hem daha hızlı, hem çok daha ucuz olduğuna vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, yıllar süren davaların, tahkimde aylar için çözülebildiğine işaret etti. Masrafın da, dava konusuna göre değişmekle birlikte, normal mahkemelerin neredeyse dörtte biri kadar olduğuna değinen M. Rifat Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Tahkim, artık iş yapmanın olmazsa olmaz koşullarından biri haline gelmiştir. Dünyanın en gelişmiş ülkelerine bakın. Bunu nerdeyse 1 asır önce fark etmişler. Kendi tahkimlerini kurmuşlar. Bugün geldikleri nokta itibariyle, gelişmiş ekonomilerde, ticari uyuşmazlıkların %75’i tahkim gibi, alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleriyle çözümlenmekte. Yani standart adli yargıya, 4 ihtilaftan sadece 1’i gidiyor. Niye? Çünkü biz iş alemi için vakit nakit demektir. Şimdi sıra bizde. İslam Tahkim Merkezinin, ticari ihtilafların çözümünde, ilk akla gelen, doğru bir adres olmasını sağlayalım. Bakın bizde bir söz var: Depremden korkma, tedbir almamaktan kork derler. İşte bizler de, ülkelerimizdeki iş adamlarına şunu diyelim. Ticarette sıkıntı yaşamaktan korkma, tedbir almamaktan kork. O tedbiri de tahkimle sağla. Bu konuyu ülkelerimizde gündeme getirelim. İşadamlarımız herhangi bir sözleşme yaparken, hemen akıllarına İslam Tahkimi gelsin. Sözleşmelerine bunu eklesinler. Ticari ihtilafları çözmek için; hızlı, pratik ve güvenilir olan tahkimi seçip ve kullansınlar. Bu konuda sizlerden, ülkelerinizde gereken tanıtım ve bilgilendirmeyi yapmanızı, önemli rica ediyorum. Biz de İslam Odası olarak destek vermeye hazırız.”>>>Gazete3

  SİYASET    29.11.2019 11:34:47

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
01.07.2020
01.07.2020
01.07.2020
OZEL HABERLER