Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Yaşlılara alış veriş hizmeti
Başmakçı Belediyesi, Kovid-19 tedbirleri kapsamında evinden dışarı çıkamayan yaşlı, engelli ve kronik hastalara yönelik alışveriş hizmeti sunuyor..

2

Image

Camiler dezenfekte ediliyor
Şuhut ilçesinde Şuhut Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri Korona virüsü (Kovid-19) önlemleri kapsamında ilçe genelindeki camilerde i..

3

Image

‘Muazzam ağaçlandırma yaptık’
Dünya Ormancılık Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Orman ve Su İşleri eski Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye’nin orman varlığını arttırılan na..

4

Image

Tarihi eserler ele geçirildi
Gazlıgöl’de jandarma ekipleri yaptıkları operasyonda, çok sayıda tarihi eser ele geçirildi

..

5

Image

‘Tedbirleri elden bırakmayın’
Başmakçı Belediyesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında dezenfekte çalışmalarını sürdürüyor. Başkan Gönüllü, vatandaşlardan tedbirl..

6

Image

Kurulan şirket sayısı arttı
Bir önceki aya göre kurulan şirket sayısı %12,62 kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı %16,03 oranında azalmış olup kurulan kooperatif sayısı %15,..

7

Image

Afyon’da bin 172 kişi boşandı
Türkiye İstatistik Kurumu boşanma verilerini açıkladı. Türkiye genelinde boşanmaların arttığı görülürken, Afyonkarahisar’da bin 172 kişi boşandı ..

8

Image

‘AĞAÇLANDIRMA REKORU KIRDIK’
Dünya Ormancılık Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Orman ve Su İşleri eski Bakanı, Milletvekilli Eroğlu, Türkiye’nin 18 yıllık süreçte ağaçlandırmad..

9

Image

Yeni içme suyu hattı döşendi
İscehisar Fen İşlerine bağlı su işleri ekipleri, içme suyu hattı bulunmayan bölgelerde çalışmalarına hız verdi..

10

Image

Cuma namazları kılınmadı
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın aldığı karar doğrultusunda bütün Türkiye’de olduğu gibi Afyonkarahisar İmaret Camii’nde de cuma namazı kılınmadı..

11

Image

‘Paket hayal kırıklığı yarattı’
CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’nin toplumun sorunlarına çözüm yaratmayacağını söyl..

12

Image

Öğrencilerden örnek davranış
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma günü nedeniyle Afyon Merkez Mareşal Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu öğretmenleri Türkiye Harp Malulü Gaziler,..

13

Image

Camiler ve okullar sürekli temizleniyor
İscehisar’da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan tedbirler kapsamında bulunan tüm okul, cami, sübyan mektebi ve kreşlerde başlatılan dezenfe..

14

Image

Dezenfekte çalışmaları sürüyor
Afyonkarahisar Belediyesi korona virüsüne karşı alınan tedbirler kapsamında dezenfeksiyon çalışmalarına ara vermeden devam ediyor ..

15

Image

Virüsten korunmak için 14 altın kural
Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs’ten korunmak için Sağlık Bakanlığı 14 altın kural açıkladı. ..

16

Image

Afyon’da Kamera’nın 100.yılı konuşuldu
Gün FM’de yayınlanan Geçmiş Zaman Olur Ki isimli program dinleyicileriyle buluştu. Araştırmacı-Yazar Hasan Özpunar ile Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Fa..

17

Image

Akran eğitimi
Türk Kızılay Afyonkarahisar İl Başkanlığı AFSU Genç Kızılay Teşkilatı okullardaki Öğrencilere Akran eğitimleri vermeye aralıksız devam ediyor..

Uçaklara yedek parça üretilecek | Gazete3.com.tr
Image

Uçaklara yedek parça üretilecek


Afyonkarahisar Ekonomi Basını Buluşması programında konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, Airbus firmasına Afyonkarahisar’da yedek parça üretimi yapılacağını söyledi.
  SİYASET    18.01.2020 09:38:38

Afyonkarahisar Valiliği tarafından, Afyonkarahisar Belediyesi ile Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın desteğiyle ‘Afyonkarahisar Ekonomi Basını Buluşması’ etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Karakuş ve Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser katıldı. Etkinlikte şehir için yapılan ve yapılacak konular hakkında bilgi verilirken, turizm ve sanayi konularına da değinildi.
“DÜNYACA ÜNLÜ ŞEHİRLERARASINDAYIZ”
Vali Tutulmaz, sucuk, lokum, yumurta, haşhaş, vişne gibi gıda ürünlerinin üretiminde 1’inci sırada olduklarını aktarırken, aynı zamanda mermerde dünyaca önemli şehirlerarasında bulunduklarını anlattı. Şehrin tarihi ve turistik yönlerine değinen ve termalde yüksek potansiyellerinin bulunduğunu belirten Vali Tutulmaz, şu ifadeleri kullandı: “Bugün itibariyle 27 bin yatak kapasitesiyle termal turizm potansiyelimiz var. Bu yatak kapasitesine 11 tane 5 yıldızlı otel dahildir. Ayrıca belediye ruhsatlı devremülk şeklindeki toplam yatak kapasitemiz 27 bin rakamına ulaşıyor. Kalkınma planlarında ön görülen rakam ise 75 bin yatak kapasitesidir. Bu rakama en hızlık şekilde ulaşacağımıza eminiz.”
“TURİST SAYISINI 2 MİLYONA
ÇIKARMAK İSTİYORUZ”
2020 yılı için turist beklentilerini açıklayan Vali Tutulmaz, “2019’da 50 bini yabancı olmak üzere 1,7 milyon kişinin Afyonkarahisar’daki otellerde konakladı. Bu sayıyı 2020’de 2 milyonun üzerine çıkarmak istiyoruz. Ancak esas hedefimiz, gelen turistin kentten memnun ayrılması ve yeni turistler getirmesidir. Afyonkarahisar’ın tarihi değerleri üst düzey durumda. Bunları bir şekilde tanıtmamız gerekiyordu. Tanıtırken gerek sosyal medyayı ciddi şekilde kullandık gerekse Visit Afyon diye ilimizin tanıtımını sağlayan ve navigasyon sistemi ile desteklenmiş bir uygulama ve web sitesi oluşturduk. Gezilecek ve görülecek nereler varsa buraya dahil etmeye çalıştık. Böylece ilimizin daha çok tanınmasına vesile olduk. Değişik ağlarımızı da ön plana çıkarmamız gerekiyordu. Tarihi Kentler Birliğine dahil olduk. Buraya üye olan 42 şehirden birisiyiz. Avrupa Birliği düzeyinde olan uygulamayla artık ilimiz, tarihi termal rotasının parçası haline geldi” açıklamasında bulundu. Vali Tutulmaz, Afyonkarahisar’da 400’den fazla tarihi konak bulunduğunu, camilerin, kalenin ve tarihi eserlerin yer aldığını belirterek, dijital medyada ilin bu yönlerini tanıtma çabası içinde olduklarını söyledi.
“GASTRONOMİ ALANINDA
ZENGİN BİR BİRİKİME SAHİBİZ”
Afyonkarahisar’ın gastronomi açısından çok zengin birikiminin bulunduğunu dile getiren Vali Tutulmaz, lokumu, sucuğu, kaymağı, keşkeği, patatesli ekmeği, kaymaklı ekmek kadayıfı gibi Türkiye’ye ve dünyaya mal olmuş lezzetlerin şehri olduklarını anlattı. Vali Tutulmaz, sözlerine şöyle devam etti: “Geçen yıl içinde önem verdiğimiz alanlardan birisi de gastronomiydi. Daha önce çeşitli çalışmalarla ön plana çıkardığımız lezzetlerimizi taçlandırmamız gerekiyordu. Gastronomi alanında 2019 UNESCO ’Yaratıcı Şehirler Ağı’na Afyonkarahisar da dahil oldu ve bu alandaki 36 şehirden bir tanesi olduk. Değerlerimizi tanıtmak için gastronomi alanında değişik aktivitelerde bulunduk. Bunlar yapılırken şehrin kültürel derinliğine de bakılıyor. İlimiz, 3 bölgenin kesiştiği yerde. Bu kesişme zamanla kültürü de etkiliyor. İlimizde Ege, İç Anadolu, Marmara ve Akdeniz kültürlerini görebiliyoruz. Bu farklı kültürlerin bir araya gelmesinde uluslararası kazanımlarda etkisi oluyor.”
“SANAYİ ŞEHRİ OLMA YOLUNDA HIZLA İLERLİYORUZ”
Afyonkarahisar’ın sanayi durumunu değerlendiren Vali Tutulmaz, “İlimiz, sanayi şehri olma yönünde hızla ilerliyor. Tarım makineleri, mermer makineleri üretmeyle başlayan 20’ye yakın makine fabrikası var. Bu kadar makine üreten şehir az sayıdadır. Bunun verimini de almaya başladık. Bu makine fabrikalarının birinde kaya kamyonu üretilmeye başlandı. Bu kamyonlar tamamen ithal gelen kamyonlardı. Prototipi üretildi, 2-3 aydır test ediyor ve şu anda 2 kamyonun üretiminin de temeli başladı. Bu yıl inşallah 20 ila 40 arası kamyon taş ocaklarına çıkmış olacak. Bir yatırımcımız, kepçe ve diğer iş makinelerinde kullanılabilecek uzaktan kumandalı araç üretti. 1 kilometreye kadar uzaktan kumanda edilebilir durumda. Diğer bir yatırımcımız, şu anda hastanelerde kullanılan ve 17 hastane de bir fiil çalışan yeni yoğun bakım ünitesi; yenidoğan çocuklar ve beslenmesiyle ilgili aparatı yaparak Türkiye’nin bu yöndeki ithalatını azaltmış oldu. Yine bir yatırımcımız uçak şirketi Airbus görüşmelerini son aşamaya getirdi; inşallah yakında uçak şirketine yedek parça üretir hale gelecek’’ ifadelerini kullandı.
“EKONOMİK KRİZLERDEN EN
AZ ETKİLENEN İLLERDEN BİRİSİYİZ”
Vali Tutulmaz sözlerini şöyle tamamladı: “Hızlı trenin faaliyete geçecek olmasıyla birlikte önümüzdeki süreçte artık ilimizin, Türkiye’nin önemli merkezlerinden biri olduğunu göreceğiz. Her alanda potansiyeli var. Yatırımcısı genelde aile şirketi şeklinde, bu yatımlar çoğu zaman ayağı yere basan yatırımlardır. Bu da ekonomik krizleri rahat atlatılmasını sağlar. Ekonomik krizlerden en az etkilenen illerden birisiyiz.”
450 BİN KİŞİ MEVLEVİHANEYİ ZİYARET ETTİ
Şehirdeki çalışmalar ve ziyaretçi sayısı hakkında bilgi veren Afyonkarahisar Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Karakuş, “Geçen yıl Mevlevihane ziyaretçi sayısı 450 bin oldu. Bu rakam ilimiz için önemli rakamdır. Özdilek Kavşağı’ndan yıllık geçen araç sayısı 1.2 milyon. Bu güzergahlarda gastronomi ile alakalı görsel ürünler sunum ve satış yeri planlıyoruz. Dünya Motokros Şampiyonası’na 2 yıl ev sahipliği yaptık. Bu noktada Türkiye’de tekiliz. Geçen yıl gelen ziyaretçi sayısı 40 binin üzerindeydi. Bu etkinliği bu sene festival ile planlıyoruz. Hem yurtiçi hem de yurtdışından gelen misafirlerimiz için kamp alanımız olacak. İstihdam çalışmalarımız da sürüyor. Bir yatırımcıyla görüşme üzerindeyiz, görüşmelerimiz bitmek üzere. Bin ve bin 500 kişinin istihdam edileceği bir fabrikayı şehrimize kazandıracağız’’ dedi.
“TEKNOLOJİK TERMAL SERADA TÜRKİYE’DE 1’İNCİYİZ”
Termal sera konusunda bilgi veren ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, “Gıdada jeotermalden faydalanarak yaptığımız seralarımız var. Domates üretimini yapıyoruz. 1 milyon 200 bin metrekarelik termal ve jeotermal seramız var. Seracılık Türkiye çapında 8’inci sıradayız. Teknolojik termal serada Türkiye’de açık ara 1’inciyiz. Termalde sadece turizmde faydalanmıyoruz, teknolojik tarımda da faydalanıyoruz. Ülkemize katma değerli tarım ürünleri üretiyoruz. Bunun ihracatını da yapıyoruz” şeklinde konuştu.
“SAĞLIK TURİZMİNDE EN
İYİ YERDE OLACAĞIZ”
Yapılacak Sağlık Endüstri Bölgesi dikkat çeken Serteser, “İlimizi, termalden yapılan sağlık turizminde ilk sıraya çıkarmak istiyoruz. Bunun için ekip halinde çalışıyoruz. Sağlık Endüstri Bölgesi oluşturmak için çalışmalarımız var. Bunun içinde TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da bulunmasını arzu ediyoruz. Buraya başvurmak için bir şirket kurulacak. En güzel yerde arazi ayrılmış durumda. Bu konuda da ilerliyoruz. Sağlık turizminde de en iyi yerde olacağız. Yatırım planlaması ilk aşamada 250 milyon dolar ancak toplam yatırım 1 milyar dolara çıkacak. Burada oteller, fizik tedavi merkezleri, wellness, SPA, yaşlı bakım evleri, Ar-Ge merkezi, bu konularda üretim yapabilecek tesisler olacak. Burada çalışmalarımızı en üst düzeyde sürdürüyoruz. Burayı Türkiye’nin ilk Sağlık Endüstri Bölgesine sahip şehir yapacağız” açıklamasında bulundu.
SERTESER’DEN YUMURTA İHRACATINI
ENGELLEMEYİN" ÇAĞRISI
Irak hükümeti tarafından Türkiye’den ithal edilen yumurtanın önüne engel konulduğunu hatırlatan Serteser, sözlerine şöyle devam etti: "Bu nedenle yumurta ihracatımız 2019’a önceki seneye göre yüzde 40 civarında düştü. İlk 4 ayda 23 milyon dolarlık ihracat yaptık sonra kesildi. Kuveyt, Bahreyn ve Umman gibi ülkelere bir miktar ihracat yaptık. Bu yumurtaların bir kısmının Irak’a gittiğini düşünüyoruz. Irak hükümeti burada kendi vatandaşına yanlış yapıyor, pahalıya yumurta yemelerine neden oluyor. 2019’da 363 milyon dolarlık ihracat yaptık. Aslında önceki yıla göre yüzde 2,04 olan Türkiye ortalamasının 3 katında fazla artış sağladık ihracatta. Yüzde 6,35 yükseldi ihracatımız. Yumurtada ihracat kaybımız 30 milyon dolar. Bu kaybı yaşamamış olmasaydık ihracatımız 400 milyon doları bulacaktı.” Afyonkarahisar-İzmir-Ankara yüksek hızlı tren hattının bir an önce bitirilmesini istediklerini dile getiren Serteser, toptan yumurtada KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi konusunda teşekkürlerini iletti.
“ŞEHİR OLARAK YILLIK İHRACATIMIZ 360 MİLYON DOLAR”
Cari açığa artı yönde katkı sağladıklarının altını çizen Serteser, “Yıllık ithalatımız yaklaşık 80 milyon dolar, ihracatımız ise 360 milyon dolar. Bunda mermer sektörünün önemli payı var. Mermer sektörü geçen sene itibariyle 200 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Türkiye doğal taş ihracatının yaklaşık yüzde 11’ine denk geliyor. Mermer sektöründe iş insanlarımızın ayrı bir özelliği de var; ihracatlarını başka şehirlerdeki şirketler ve ocaklar vasıtasıyla yaptığı için ihracat rakamı olan yüzde 11’in aslında çok üstündedir. Mermer ihracatında İstanbul 1’inci, Afyonkarahisar 2’nci sıradadır. Bu konuda önemli hususu belirtmek istiyorum, 2 tür ihracat vardır; bir tanesi direkt ihracat yani firma direkt müşterisini bulur ve ihracatını yapar. Birde ihraç kayıtlı ihracat vardır; İstanbul’da bulunan firma müşteriyi bulur, buradaki üretici firmaya gelir ve malı alır. İstanbul’dan kendi şirketi adına ihracatını yapar. Buradaki bütün istidamı ve üretimi burada bulunan firma yapar. Sadece ihracatı İstanbul’daki ya da İzmir’deki firma yapar, ihracat bu illere yazılır. Bu konuyu daha önce bakanlıkla görüştük. Biz istiyoruz ki; ihracatı yapan firma ya da kişi ihracatın her türlü avantajından yararlansın ama ihracat üretimin yapıldığı ile yazılsın. Bizim bu durumdan çok kaybımız var. Bundan mermerde yaklaşık 100 milyon dolarlık bir kayıp yaşıyoruz” diye konuştu.>>>Gazete3

  SİYASET    18.01.2020 09:38:38

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
27.03.2020
27.03.2020
27.03.2020
OZEL HABERLER