Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Dazkırı Halısı tescillendi
Dazkırı Belediyesi’nin girişimleri sonucu Dazkırı Halısı, Marka ve Patent Kurumu tarafından Coğrafi İşaret Tescili aldı ..

2

Image

‘BAHARI BEKLİYORUZ’
Afyonkarahisar’da yapılan çalışmalar hakkında Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Vali Gökmen Çiçek, bütün Afyonkarahisar’ın yatırımların tamamlanar..

3

Image

Muhtar Karaali vefat etti

Geçtiğimiz günlerde Covid-19 testi pozitif çıkan Afyonkarahisar Kanlıca Mahalle Muhtarı Ahmet Karaali tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti...

4

Image

‘Taleplerin takipçisiyiz’

TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, Covid-19 salgınının başlangıcından itibaren oda ve borsalarla sürekli irtibat haline olarak, sorunları gerek..

5

Image

KOBİ’lere erken uyarı sistemi

Ödeme güçlüğüne düşen KOBİ’lere danışmanlık ve destek hizmetleri sağlamak üzere başlayacak olan Erken Uyarı Sistemi projesinde son aşamaya gelind..

6

Image

İYİ Partililerden Müdür Temiz’e ziyaret

İYİ Parti Merkez İlçe heyeti, İl Emniyet Müdürü Ali Temiz’i ziyaret etti ..

7

Image

‘Yatırımcılara kapımız her zaman açık’
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Milliyet Gazetesi'nin “Anadolu Kaplanları” yazı dizisinde yaptığı açıkla..

8

Image

Protokol Erenler Karakolu’nu inceledi
Erenler Karakolu İnşaatı’nı inceleyen Orman ve Su İşleri Eski Bakanı, Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, karakolun bölgede yaşanabilecek suçları en..

9

Image

Akin Barajı’nda sona yaklaşıldı

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Kaya Yıldız, Sandıklı Akin Barajı’nda sona yaklaşıldığını ifade ederek, barajdan 3 bin 300 dekar tarım arazisinin s..

10

Image

Öğretmenler Günü’ne özel indirim

PTT AŞ, 24 Kasım Öğretmenler Günü için hazırladığı kampanya ile kargo taşımacılığında tüm öğretmenlerin yüzünü güldürecek. Kampanya kapsamında öğ..

11

Image

500 tonluk içme suyu deposu

Sultandağı Belediyesi tarafından, 500 tonluk içme suyu deposu yapılıyor ..

12

Image

SAAT 09.05’TE HAYAT DURDU
10 Kasım Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 82.yıldönümünde tüm yurtta olduğu gibi Afyonkarahisar’da da anma törenleri düzenlendi. Saatler..

13

Image

‘Eşsiz bir lider’
Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 82.yıldönümünü dolayısıyla bir açıklama yapan Vali Gökmen Çiçek, Atatürk’ün her zaman ilham kaynağı olan eşsiz bir ..

14

Image

‘Rahmet ve minnetle anıyorum’
‘Rahmet ve minnetle anıyorum’
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Mustafa Kemal Atatürk’ün 82 yıl önce e..

15

Image

Ağbal Merkez Bankası başkanı oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararlara göre, TCMB Başkanı Murat Uysal, görevden alındı ve bu suretle boşalan göreve Na..

16

Image

Girişimcilere fırsat penceresi
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Van Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri çalışmalarını basınla paylaştı. TOBB Van Kadın Girişimciler Kurulu Baş..

17

Image

Kovid denetimi yapıldı
Afyonkarahisar'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında parklar, pazar yerleri, işletmeler, toplu taşıma ve ticari araçlarda denetim y..

‘Azerbaycan’ın yanındayız’ | Gazete3.com.tr
Image

‘Azerbaycan’ın yanındayız’


Türk Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk Konseyi çatısı altında faaliyet gösteren Türk TSO’nun Bakü'de düzenlenen olağanüstü toplantısında, Türk dünyası iş camiasının Azerbaycan'a desteğini dile getirdi.
  GÜNCEL    3.11.2020 09:55:57


Türk dünyası iş camiası, "Azerbaycan'da Yeni Bir Sosyal ve Ekonomik Kalkınma Dönemi" temasıyla düzenlenen toplantıda, Azerbaycan'ın işgalden kurtarılan topraklarının kalkınması için gelecekte ihtiyaç duyulabilecek her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ve Dağlık Karabağ meselesinde Azerbaycanlı kardeşlerinin yanında yer aldığını bildirdi. Türk TSO ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada Ermenistan'ın Azerbaycanlı sivillere yönelik saldırılarını şiddetle kınadıklarını belirtti.

HİSARCIKLIOĞLU İŞBİRLİĞİ OLANAKLARINI ANLATTI

“Karşılıklı ticaretimizi ve yatırmalarımızı artırmalıyız. Ancak ne yazık ki, bütün iyi niyetli girişimlere rağmen, hala ülkelerimiz yeterince birbirine bağlanabilmiş değil. Ulaştırma altyapımız, fiziki olarak ve aynı zamanda mevzuat olarak eksik. Esasen, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı, lojistik engellerin azaltılması ve maliyetlerin düşürülmesi adına önemli bir fırsattır. Bu hat ile ülkelerimiz arasındaki ticaret yolu bir bütünlüğe kavuşmuştur. Ancak, bunun tek başına yeterli olmadığını da biliyoruz. Hazar Koridorundaki taşımacılık maliyetlerinin düşürülmesi gerekir. Bunun için, iş dünyası olarak Hükümetlerimizden talepte bulunmalıyız” dedi.

“TARİHİ İPEK YOLUNUN ORTASINDAYIZ”

Hisarcıklıoğlu, “Tarihi İpek yolunun tam ortasındayız. Orta Asya ve ötesine olan taşımalarımız için Orta Koridoru daha aktif kullanmalıyız. Bu koridor her şekilde bize maliyet avantajı sağlayacak. Hazar Denizi’ni, bizi ayıran değil bizi birleştiren deniz haline getirmeliyiz. Bu kapsamda, Azerbaycan -Kazakistan ve Türkmenistan arasında düzenli ve rekabetçi fiyatlarla işleyen taşıma hatlarını yaygınlaştırmalıyız. Bölgemiz dünya hidro-karbon kaynaklarının çok önemli bir bölümünü elinde tutuyor. İnşallah, Karadeniz’de bulunan ve Akdeniz’de bulunacak rezervlerle, kaynaklarımız daha da zenginleşecek. Diğer taraftan, Türk Konseyi üyelerinin dünya ile ticaretine bakacak olursak, ticaret hacmi geçen sene (Türkmenistan dâhil) 580 milyar Dolar. Salgın dolayısıyla, 2020 yılı için % 20’lik bir kayıp bekliyoruz. 2021 yılında ise yeniden artış olmasını umuyoruz. Türk Konseyi üyeleri olarak, kendi içimizdeki ticaret hacmi de bizi tatmin etmiyor. Üretim, pazarlama ve lojistik alanda atacağımız adımlarla, kendi içimizdeki ticareti de önemli ölçüde artırma imkânımız var. Esasen, ülkelerimiz arasında ticarette de, yatırımlarda da daha fazlayı hedeflemeliyiz. Bunun için de, yatırım ortamını daha yatırımcı dostu haline getirmeliyiz” diye konuştu.

TİCARET, ZENGİNLİĞİN ANAHTARI

Türk girişimcilerinin, Türk Konseyi üyesi ülkelerde 17 milyar Dolar’a yakın yatırımları bulunduğundan söz eden Türk TSO ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, aynı şekilde, Türk Konseyi üyesi ülkelerin Türkiye’deki yatırımlarının da yaklaşık 20 milyar Dolar civarında olduğunu anlattı. Bu toplamda, Azerbaycan’ın çok önemli bir payı bulunduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Bu yatırımlarla on binlerce kişiye de istihdam sağlanıyor. Ayrıca hizmet sektöründe ciddi girişimlerimiz var. Geçen yıl, Özbekistan Cumhurbaşkanı Sayın Şevket Mirziyoyev beni kardeşim Adhem beyle birlikte kabul etti. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi olarak Taşkent’te bir üniversite kurmamızı istedi. Salgının en yoğun olduğu dönemde bile, kardeşim Ethem’le yakın çalıştık. Çalışmalarımızı çok kısa bir zaman içinde bitirdik. Üniversitemiz Taşkent’te faaliyete geçti. Üniversitenin ilk rektörü olarak Cumhurbaşkanı tarafından atanan kardeşim Adhem İkramov’u tebrik ediyorum. Takip ediyorum; öğrencilerle çok yakından ilgileniyor. Allah yolunu açık etsin. Öte yandan müteahhitlerimiz, Türk Konseyi üyesi ülkelerde toplam 40 milyar Dolar değerinde 1000’i aşkın proje üstlendi. Çok sayıda prestijli projeyi başarıyla tamamladı. İnşallah önümüzdeki dönemde de başarılı projelere hep birlikte imza atmaya devam edeceğiz” dedi.>>>Gazete3

  GÜNCEL    3.11.2020 09:55:57

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
22.02.2021
22.02.2021
22.02.2021
OZEL HABERLER