Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘İki hafta sonra belli olacak’
AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen tarafından Saraydüzü köyüne ait meranın durumu hakkında Tarım ve Orman Bakanlığı’na aktarılan konunun akıbeti 2 haft..

2

Image

‘Dergiler edebiyatın vitrinidir’
Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Sinada Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Hasan Başdemir konuk olarak katıldı. Başdemir Sinada Dergisi’nin 27.sayısı..

3

Image

‘İhmal edilen talepler yerine getirilmeli’
Türk Sağlık Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Mehmet Ali Öztürk, sağlık çalışanlarının ihmal edilen taleplerinin yerine getirilmesi gerektiğini söyledi ..

4

Image

Üst Geçit Projesi
Dinar Belediye Başkanı Nihat Sarı Devlet Demir Yolları Afyonkarahisar 7. Bölge Müdürü Adem Sivri ile birlikte Millet Bahçesi Projesi’nin içerisinde ye..

5

Image

‘Su kesintisi yapmayacağız’
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, yeni tip koronavirüs (kovid-19) tedbirleri nedeniyle vatandaşların hijyen açısından bir sorun yaşamaması için su kesin..

6

Image

Evinde kal
Afyonkarahisar'da sağlık çalışanları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında "evinde kal" çağrısı yaptı..

7

Image

Dezenfektan üretimleri devam ediyor
Afyonkarahisar Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Teknolojileri Bölümü öğrencileri, "Gazi 03" markasıyla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önle..

8

Image

‘Beyannamelerin ertelenmesini istiyoruz’
TÜRMOB Başkanı Emre Kartaloğlu, Türkiye’de görülmeye başlanan koronavirüs konusunda, mali müşavirlerin vereceği beyannamelerin ertelenmesini istedi ..

9

Image

Vatandaşlara koruyucu eldiven
Çobanlar ilçesinde bulunan açık pazaryerindeki vatandaşlara, koruyucu eldiven dağıtımı yapıldı..

10

Image

Marketler denetlendi
Şuhut Belediyesine bağlı Zabıta Amirliği ve İlçe Tarım Müdürlüğüne bağlı Gıda Mühendisleri ekipleri tarafından ilçe merkezinde bulunan marketlerde den..

11

Image

Zabıtadan fiyat denetimi
İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin’in talimatıyla temizlik ve dezenfekte çalışmaları ilçe genelinde devam ederken, belediye zabıta ekipleri de fiy..

12

Image

Mağazalardan kapatma kararı
Korona virüs nedeniyle birçok giyim markası Türkiye çapında mağazalarını geçici olarak kapatma kararı aldı...

13

Image

‘Değişiklikler hemen yürürlüğe girmeli’
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, "virüs karanlık koridorunun" ancak el ele vererek aşılabileceğini belirtere..

14

Image

Tutulmaz’a belge takdim edildi
Afyonkarahisar Valiliği Hizmet Binası için düzenlenen Sıfır Atık Belgesi, Vali Mustafa Tutulmaz’a takdim edildi..

15

Image

Çay’da dezenfekte çalışmaları
Çay ilçesinde topluma açık alanlara dezenfekte çalışmaları yapılıyor ..

16

Image

BU ŞEHİRDE SEVGİ VAR
Afyonkarahisar il genelinde "2020 Afyonkarahisar Sevgi Yılı ilan edildi. İlimizin bütün siyasetçilerini, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile vatan..

17

Image

İş adamlarına ziyaret
İscehisar Kaymakamı Uğur Kapar, İscehisar Mermer İhtisas OSB Yönetim Kurulu Üyesi, ATSO Meclis Üyesi Adnan Demirel ile işadamları ziyaretlerine devam ..

'Her alanda önde olmalıyız’ | Gazete3.com.tr
Image

'Her alanda önde olmalıyız’


Afyonkarahisar’da düzenlenen TÜBİTAK Odaklı Yeni Süreçler Konferansı’nda konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, Türkiye’nin dünyadaki pek çok alanda önde olması gerektiğini söyledi.
  GÜNCEL    11.02.2020 09:19:22

Bilim, Teknoloji ve Yenilik Ekosisteminde Durum Değerlendirmesi ve TÜBİTAK Odaklı Yeni Süreçler Konferansı TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın sunumuyla Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi konferans salonunda Vali Mustafa Tutulmaz ve protokol üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

“ORTA VE YÜKSEK TEKNOLOJİLİ ÜRÜNLER İÇİN ADIM ATTIK”

Konferans öncesi açılış konuşması yapan AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, “TÜBİTAK’ın Vizyon 2023 çalışmasında ülkemizin orta-düşük ve düşük teknolojili ürün üretiminden orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürün üretimine geçmesi hedeflenmiştir. AFSÜ olarak bizde, özellikle tıbbi aromatik bitkiler üzerinde, orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünler üzerinde adımlar atmış durumda bulunuyoruz. İnşallah sağlık alanında ihtiyacımız olan ürünlerin bir kısmını üretmeyi, kullanmayı ve pazarlamayı düşünüyoruz. Öncelikle ülkemizin bu alanlardaki ithalatını azaltmaya ve daha sonra döviz girdisi sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“HIZLI GELİŞMEYE AYAK UYDURMALIYIZ”

Konferans öncesi konuşan Vali Tutulmaz; “İlimiz adına güzel bir programda sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Gerçekten geldiğimiz çağda, günün gelişmesi bir gün sonraya göre eskimiş oluyor. Bu demek oluyor ki son derece hızlı bir dünyada yaşıyoruz. Bu hızlı gelişmeye Türkiye olarak ayak uydurmamız gerekiyor. Buna ayak uyduramadığımız zaman karşılaşacağımız sıkıntılar komşu ülkelerde gördüğümüzden farklı olmayacaktır. Bunu özellikle belirtmek istiyorum. Çağımız üretme çağı ama üretirken nitelikli üretmemiz lazım. Yüksek teknoloji ile üretmemiz lazım. Bazen çağı yakalamak diyoruz ama aslında çağında önüne geçilmesi gerekiyor. Bunların hepsi kendiliğinden olacak şeyler değil. Emek verilmesi gerekiyor. Bilim üretilmesi gerekiyor. Bilgi üretilmesi gerekiyor. Bunun içinde büyük çaba gerekiyor. Tabi bunu sağlayacak yapılanmalarda gerekiyor.” dedi.

“NİTELİKLİ ÜRETİM GEREKİYOR”

Son dönemlerde ülkemizde önemli gelişmeler kaydedildiğini belirten Vali Tutulmaz; “TÜBİTAK yeni bir kuruluş değil yıllardan beri önemli çalışmalara imza atmıştır. Bunun yanında Devletimizin desteklediği devletimize bağlı şirketler var. Bunların son yıllardaki çalışmaları bizim büyük bir gurur kaynağımız oldu. Yeterlimi diye soracak olursak; tabi ki değil. Biz artık her alanda önde olmak zorundayız. Gerek coğrafi olarak bulunduğumuz konum gerekse de İslam dünyasının öncüsü olmamız nedeniyle bizim nitelikli üretim yapmamız gerekir. Bugün değerli hocamız gelinen son noktayı bizlerle paylaşacak. Bizler kendi adımıza bunlardan faydalanırsak ve geleceğimizi siz değerli gençlerimizin kuracağını da değerlendirerek daha güzel geleceklerin bizleri beklediğine inandığımı belirtmek istiyorum. İlimizde verimli geçeceğine inandığım bu programın düzenlenmesinde ve gerçekleşmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

“İLAÇ ALANINDA TÜRKİYE ÖNEMLİ YOL ALDI”

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, konferansta bir sunum yaptı. Üretilen bilginin kullanılabilir bilgiye dönüşmediği sürece bilginin faydalı olmadığını vurgulayan Mandal, şöyle konuştu: "Bize önerilen 100 projenin 80'i reddediliyor. Yüzde 20'si başarılı. Avrupa fonlarına bakıldığı zaman bu oran ortalama yüzde 10'larda. Dünyada da yüzde 15'lerde kalıyor. Yani Türkiye bu anlamda, yüzde 20 desteklenme oranı ile Avrupa ve dünya ortalamasının üzerinde. Buna karşın, projelerin yüzde 80'i bir şekilde reddoluyor. Bunun da anlamı TÜBİTAK'ın 'yetersiz görme' noktasında olabiliyor. İnsan kaynağı olarak yapmaya çalıştığımız, dünyadaki en nitelikli insan kaynağını Türkiye'ye çekmeye çalışmak. Bununla ilgili birçok destek programı var. Uluslararası İdari Araştırmacılar Programı, alanındaki dünyada ilk yüz üniversitede yer alması gerekiyor. O üniversitedeki insanların Türkiye'ye gelmesine yönelik bir program." Bu programın aynısının Türkiye versiyonun da şu an hazırlandığını dile getiren Mandal, bununla ilgili açıklamayı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yapacağını aktardı. Çin'deki koronavirüs salgınına ilişkin de konuşan Mandal, dünyadaki virüs olaylarına bakıldığında birtakım güçlüklerin yaşandığına dikkati çekerek, sağlık ve ilaç alanında Türkiye'nin önemli yol aldığını dile getirdi.>>>Mustafa Bayer

  GÜNCEL    11.02.2020 09:19:22

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
27.03.2020
27.03.2020
27.03.2020
OZEL HABERLER