Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

İhracatın yıldızları ödüllerini aldı
Ege Maden İhracatçıları Birliği Maden İhracatı’nın yıldızlarını ödüllendirdi. Afyonkarahisar’da düzenlenen törende, 1 milyon Dolar’ın üzerinde maden i..

2

Image

Hisarcıklıoğlu yabancı yatırımcılarla buluştu
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de yatırım yapan Almanya ve Avusturya firmalarının temsilcileri ile..

3

Image

Metruk binalar yıkılıyor
Sinanpaşa Belediye Başkanı Erdal Karaman, esnafları ziyaret ederek, esnafların talepleri doğrultusunda ilçedeki metruk binaların yıkılması konusunda t..

4

Image

‘Sizlere büyük görev düşüyor’
ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’i ziyaret eden Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar’ın kalkınmasın..

5

Image

Borsa ile Kolej protokol imzaladı
Afyonkarahisar Ticaret Borsası ve Özel Afyon Girne Koleji arasında protokol imzalandı
2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılında Afyonkarahisar’da eğitim ve..

6

Image

‘Kurallara uyalım’
Otobüs kazalarının önlenmesi noktasında alınacak olan tedbirlerin görüşüldüğü toplantıda konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, kurallara uyan toplumların dah..

7

Image

Çalışmaları yerinde inceledi
Belediye Başkanı Nihat Sarı ilçede yapılan çalışmaları yerinde inceledi..

8

Image

Hükümlülere hoşgörü semineri
Dinar Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nce, haklarında denetimli serbestlik kararı verilen 70 yükümlüye hoşgörü konulu seminer d..

9

Image

Taşpınar’ın yeni sayısı çıktı
Afyonkarahisar tarihine ışık tutan Taşpınar Dergisi'nin 22. sayısı okuyucularıyla buluştu...

10

Image

Belediye personellerine seminer
Afyonkarahisar Belediyesi tarafından Birim Müdürleri, Birim Sorumluları ve personele yönelik hizmet içi eğitim semineri düzenlendi..

11

Image

AFSİAD büyümeye devam ediyor
Afyonkarahisar Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin aylık istişare toplantısı Akrones Termal Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıda derneğe yeni üye o..

12

Image

‘Sesimizi duyuyorsunuz’
Afyonkarahisar Muhtarlar Derneği Başkanı Suat Uygur, Kanal 3 ve Gazete 3’ün muhtarların sesini duyurmada büyük rol oynadığını belirterek, teşekkür ett..

13

Image

Hayırseverlerden karakol
Hayırsever iş insanlarının desteğiyle İhsaniye ilçesi Yaylabağı Beldesine yapılacak Jandarma Karakol Komutanlığı için Vali Mustafa Tutulmaz, İl Jandar..

14

Image

Öğrenciye bisiklet hediyesi
Barbaros Ortaokulu’nda düzenlenen Kariyer Günleri etkinliğine katılan Sandıklı Belediye Başkanı Muustafa Çöl, sorduğu soruya doğru cevap veren öğrenci..

15

Image

‘Eskisi gibi enerji açığımız yok’
Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Türkiye'nin eskisi gibi enerji açığının söz konusu olmadığını belirterek, "2023 vi..

16

Image

Belediyeden eğitime destek
Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu; daha önce Çocuk Meclisi ve Gençlik Meclisi kurarak toplantılarda karar alınan birçok talepleri yerine getirme..

17

Image

‘Her zaman emrinizdeyiz’
Şehit ailelerini ve gazileri ziyaret eden Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, onların her zaman emrinde olduklarını söyledi..

'Her alanda önde olmalıyız’ | Gazete3.com.tr
Image

'Her alanda önde olmalıyız’


Afyonkarahisar’da düzenlenen TÜBİTAK Odaklı Yeni Süreçler Konferansı’nda konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, Türkiye’nin dünyadaki pek çok alanda önde olması gerektiğini söyledi.
  GÜNCEL    11.02.2020 09:19:22

Bilim, Teknoloji ve Yenilik Ekosisteminde Durum Değerlendirmesi ve TÜBİTAK Odaklı Yeni Süreçler Konferansı TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın sunumuyla Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi konferans salonunda Vali Mustafa Tutulmaz ve protokol üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

“ORTA VE YÜKSEK TEKNOLOJİLİ ÜRÜNLER İÇİN ADIM ATTIK”

Konferans öncesi açılış konuşması yapan AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, “TÜBİTAK’ın Vizyon 2023 çalışmasında ülkemizin orta-düşük ve düşük teknolojili ürün üretiminden orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürün üretimine geçmesi hedeflenmiştir. AFSÜ olarak bizde, özellikle tıbbi aromatik bitkiler üzerinde, orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünler üzerinde adımlar atmış durumda bulunuyoruz. İnşallah sağlık alanında ihtiyacımız olan ürünlerin bir kısmını üretmeyi, kullanmayı ve pazarlamayı düşünüyoruz. Öncelikle ülkemizin bu alanlardaki ithalatını azaltmaya ve daha sonra döviz girdisi sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“HIZLI GELİŞMEYE AYAK UYDURMALIYIZ”

Konferans öncesi konuşan Vali Tutulmaz; “İlimiz adına güzel bir programda sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Gerçekten geldiğimiz çağda, günün gelişmesi bir gün sonraya göre eskimiş oluyor. Bu demek oluyor ki son derece hızlı bir dünyada yaşıyoruz. Bu hızlı gelişmeye Türkiye olarak ayak uydurmamız gerekiyor. Buna ayak uyduramadığımız zaman karşılaşacağımız sıkıntılar komşu ülkelerde gördüğümüzden farklı olmayacaktır. Bunu özellikle belirtmek istiyorum. Çağımız üretme çağı ama üretirken nitelikli üretmemiz lazım. Yüksek teknoloji ile üretmemiz lazım. Bazen çağı yakalamak diyoruz ama aslında çağında önüne geçilmesi gerekiyor. Bunların hepsi kendiliğinden olacak şeyler değil. Emek verilmesi gerekiyor. Bilim üretilmesi gerekiyor. Bilgi üretilmesi gerekiyor. Bunun içinde büyük çaba gerekiyor. Tabi bunu sağlayacak yapılanmalarda gerekiyor.” dedi.

“NİTELİKLİ ÜRETİM GEREKİYOR”

Son dönemlerde ülkemizde önemli gelişmeler kaydedildiğini belirten Vali Tutulmaz; “TÜBİTAK yeni bir kuruluş değil yıllardan beri önemli çalışmalara imza atmıştır. Bunun yanında Devletimizin desteklediği devletimize bağlı şirketler var. Bunların son yıllardaki çalışmaları bizim büyük bir gurur kaynağımız oldu. Yeterlimi diye soracak olursak; tabi ki değil. Biz artık her alanda önde olmak zorundayız. Gerek coğrafi olarak bulunduğumuz konum gerekse de İslam dünyasının öncüsü olmamız nedeniyle bizim nitelikli üretim yapmamız gerekir. Bugün değerli hocamız gelinen son noktayı bizlerle paylaşacak. Bizler kendi adımıza bunlardan faydalanırsak ve geleceğimizi siz değerli gençlerimizin kuracağını da değerlendirerek daha güzel geleceklerin bizleri beklediğine inandığımı belirtmek istiyorum. İlimizde verimli geçeceğine inandığım bu programın düzenlenmesinde ve gerçekleşmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

“İLAÇ ALANINDA TÜRKİYE ÖNEMLİ YOL ALDI”

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, konferansta bir sunum yaptı. Üretilen bilginin kullanılabilir bilgiye dönüşmediği sürece bilginin faydalı olmadığını vurgulayan Mandal, şöyle konuştu: "Bize önerilen 100 projenin 80'i reddediliyor. Yüzde 20'si başarılı. Avrupa fonlarına bakıldığı zaman bu oran ortalama yüzde 10'larda. Dünyada da yüzde 15'lerde kalıyor. Yani Türkiye bu anlamda, yüzde 20 desteklenme oranı ile Avrupa ve dünya ortalamasının üzerinde. Buna karşın, projelerin yüzde 80'i bir şekilde reddoluyor. Bunun da anlamı TÜBİTAK'ın 'yetersiz görme' noktasında olabiliyor. İnsan kaynağı olarak yapmaya çalıştığımız, dünyadaki en nitelikli insan kaynağını Türkiye'ye çekmeye çalışmak. Bununla ilgili birçok destek programı var. Uluslararası İdari Araştırmacılar Programı, alanındaki dünyada ilk yüz üniversitede yer alması gerekiyor. O üniversitedeki insanların Türkiye'ye gelmesine yönelik bir program." Bu programın aynısının Türkiye versiyonun da şu an hazırlandığını dile getiren Mandal, bununla ilgili açıklamayı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yapacağını aktardı. Çin'deki koronavirüs salgınına ilişkin de konuşan Mandal, dünyadaki virüs olaylarına bakıldığında birtakım güçlüklerin yaşandığına dikkati çekerek, sağlık ve ilaç alanında Türkiye'nin önemli yol aldığını dile getirdi.>>>Mustafa Bayer

  GÜNCEL    11.02.2020 09:19:22

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
22.02.2020
22.02.2020
22.02.2020
OZEL HABERLER