Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Bu gösteri kaçmaz!

Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi Türk Yıldızları, Zaferin kazanıldığı topraklarda gösteri yapacak. ..

2

Image

Afyonkarahisar’da 6.8 deprem olabilir
Afyon Kocatepe Üniversitesi Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Çağlar Özkaymak, Afyonkarahisar’ın Denizli’ye yakın bölgelerinde bulu..

3

Image

SERKAN BAŞKAN ZİYARET TURUNDA

Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu, Afyon protokolüne nezaket ziyaretinde bulundu.
Vali Mustafa Tutulmaz’ı ziyaret eden Başkan Koyuncu..

4

Image

AFYON'A 5 BİN 174 KİŞİ GÖÇ ETTİ
Türkiye'ye göç edenlerin sayısı 2018 yılında arttı. Türkiye’ye göç eden 577 bin 457 kişinin 5 bin 174’ü Afyonkarahisar’a geldi. ..

5

Image

BAGIŞLAR BEKLENİYOR
Cansuyu Derneği İl Temsilciliği, Megabirlik Medya Temsilcisi Mehmet Emin Güzbey’i ziyaret etti. Dernek Başkanı Mehmet Demir, ziyarette yaptığı açıklam..

6

Image

BASIN MENSUPLARININ HER ZAMAN YANINDAYIZ
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, "Dünyanın her köşesinde haber alma ve bilgi edinme ihtiyacını karşılamak adına savaşlara,..

7

Image

Genç MÜSİAD’tan ziyaret

Genç MÜSİAD Afyonkarahisar Şube Başkanı Abdullah Sert, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Sayın, Ahmet Yaşar ve Mehmet Hamziyan, 24 Temmuz Basın Bayram..

8

Image

Sokak hayvanları yararına kermes
Afyonkarahisar’da sokak hayvanlarının bakım ve beslenme masraflarını karşılamak amacıyla haftaya pazartesi günü kermes açılacağı belirtildi...

9

Image

GURBETÇİLER İÇİN STANT

Sandıklı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından gurbetçi vatandaşların istek, öneri ve şikâyetlerini dinleyerek değerlendirmek ü..

10

Image

Yaralı geyik tedavi ediliyor

Eskişehir kırsalında ön sağ ayağından yaralı şekilde bulunan yavru kızıl geyik Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon..

11

Image

PROTOKOL BASIN BAYRAMI'NI KUTLADI
Afyonkarahisar protokolü 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla mesajlar yayınladı...

12

Image

DOĞAN İMZA GÜNÜ DÜZENLEYECEK
Afyonkarahisarlı yazar Zekiye Doğan, 26 Temmuz – 04 Ağustos tarihleri arasında Emirdağ’da belediye tarafından düzenlenecek olan kitap fuarında imza gü..

13

Image

'SERA GÖLÜ'NÜ TEMİZ TUTACAĞIZ'
Trabzon Sera Gölü hakkında açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Sera Gölü’nün temizliğine büyük önem vereceklerini beli..

14

Image

86 KONUTA ELEKTİRİK VERİLDİ

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından Dinar’a bağlı Suçıkan Mahallesi’nde yapımı sona eren ve anahtar teslimleri yapılan 86 konuta, AK..

15

Image

SANDIKLI'DA EMRAH KÖRLÜ RÜZGARI
Sandıklı Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilerek ikincisi düzenlenen Bedesten Yaz Akşamları, Kanal 3 ekranlarından canlı olarak yayınlanan p..

16

Image

Kanlıca'ya halı saha yapılacak
Kanlıca Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya gelen Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, vatandaşların mahalle için halı saha ve çimlendirme yapılması tale..

17

Image

AFRAY'DA İLK ÖDENEK TAMAM
Afyon Gar ile Kocatepe Üniversitesi arası 1. Etap 2. Konvansiyonel hattının yapımı, etüd, proje, mühendislik ve danışmanlık hizmet işi için gerekli öd..

2. Gastro Afyon Lezzet Festivali başladı | Gazete3.com.tr
Image

2. Gastro Afyon Lezzet Festivali başladı


Afyonkarahisar’ın birbirinden lezzetli yöresel yemekleri ile ürünlerinin görücüye çıktığı 2. Gastro Afyon Lezzet Festivali başladı.

  GÜNCEL    27.04.2019 11:02:37

Festivalin açılışına Vali Mustafa Tutulmaz, Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Belediye Başkan Vekili Dr. Ali Ertan Ercan, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şuayıp Özdemir, Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz, Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Hamza Kalkan, farklı ülkelerden gelen şefler, büyükelçiler, il müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve gastronomi turizmi için büyük bir potansiyeli barındıran Afyonkarahisar’ın mutfağını ve yöresel lezzetlerini dünyaya tanıtacak 2. Gastro Afyon Lezzet Festivali, Afyon Efeleri’nin gösterisiyle başladı. Daha sonra protokol konuşmalarına geçildi. İlk olarak Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Hamza Kalkan konuştu. Kalkan, festivalin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

GASTRONOMİ ŞEHRİ OLMAYI HAK EDEN BİR İL

Ardından Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz konuştu. Açıköz; “Festival süresince Afyonkarahisar’ın coğrafi işaret tescilli ürünleri, coğrafi işarete aday ürünler ve aday olması düşünülen ürünler ile yemekler hazırlanacak ve katılımcılara ikram edilecek. Gastronomi festivalleri son dönemlerde oldukça ilgi görüyor. Afyonkarahisar gastronomi şehri olmayı hak eden bir il. Bugün büyükelçilerimiz, şeflerimizde burada ne kadar zengin bir mutfak olduğunu görecektir. Gastro Afyon Lezzet Festivali’nin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, festivalin hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

LEZZETİN BAŞKENTİ OLMA YOLUNDA İLERLİYORUZ

Milletvekili İbrahim Yurdunuseven ise konuşmasında Afyonkarahisar’ın termal, mermer, tarih ve zaferin dışında lezzetinde başkenti olma yolunda hızla ilerlediğini söyledi. Yöresel lezzetlere sahip çıkılması gerektiğine de değinen Milletvekili Yurdunuseven, Gastro Afyon Lezzet Festivali bu anlamda ilimizin lezzetlerinin tanıtılmasında büyük fayda sağlayacağını belirtti.

ÇOK YÖNLÜ OLARAK TANITIYORUZ
Son olarak konuşan ve turizmin son dönemde çok yönlü olarak geliştiğine değinen Vali Mustafa Tutulmaz: “Bugün 2’ncisini yaptığımız Gastro Afyon Lezzet Festivali ile ilimizin önemli bir değerine parmak basmak istedik. İlimizi tanımlarken termalin mermerin, zaferin ve lezzetin merkezi diye tanımlıyorduk. Son yıllarda sağlık ve sporun merkezi kavramlarını de ekledik. Çok yönlü olarak ilimizin değerlerini tanıtmaya ve bu değerleri işe, aşa dönüştürmeye başladık. Son dönemde turizmin çok yönlü olarak gelişmekte olduğunu görüyoruz. Geçmişte turizm sadece deniz ve kültür turizmi olarak ele alınıyordu. Ancak şimdilerde bu alanda tıkanma meydana geldi. İnsanların farklı şeyleri keşfetme güdüsü, ihtiyacı ortaya çıktı. Bunun bir sonucu olarak ta alternatif turizm yolları daha da gelişmeye başladı. Gastronomi de geleneksel turizmin yanında alternatif turizminin konusu oldu. Gelenekseldi çünkü her gidilen yerde yeme içme kültürüne bakma, onu deneme ve arkasından onları değerlendirme de toplumların genel olarak alışkanlığı içerisindeydi. Ancak son yıllarda sadece gastronomi anlamında gezilerin olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

YOL ÜSTÜ TURİZMİNİ İYİ DEĞERLENDİRMELİYİZ

Afyonkarahisar’ın yol üstü turizminde önemli bir il olduğuna dikkat çeken Vali Mustafa Tutulmaz: “Bir taraftan tarih boyunca önemli kültürlere ev sahipliği yaparak lezzet kültürüne farklı bir katkı sağlamış, bir taraftan da günümüzde çok sayıda kişi ilimizden geçmek suretiyle lezzetlerimizi tatma imkânı bulmaktadır. Bu durum aslında çok yönlü olarak elimizi güçlendiriyor. Hem geleneksel kültürümüzü yaşatmamıza, hem de bundan belirli bir parasal değer kazanma imkânımız var. Yani ürettiğimizi satabiliriz. Günde buradan neredeyse bir milyona yakın insan geçiş yapıyor. Bu aslında ilimiz adına önemli bir nimettir. Bunu iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Otellerimize çok sayıda misafir geliyor. 27.000 yatak kapasitemiz var. Bu yatak kapasitemizin önemli bir oranda doluluk oranıyla devam ettiğini gördüğümüzde gastronominin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Festivale gelen şeflerimiz lezzetlerimize yenilikler ekleyebilir. Bu şeflerimizden faydalanabilirsek geleneksel mutfağımızın yanında yeni mutfaklara da sahip oluruz. En önemli husus da şu. Çok sayıda öğrencimiz burada aşçılık ve mutfak eğitimi alıyor. Onların şeflerimizle teması onları motive edecektir” dedi.

AFYON ARTIK TURİZM ŞEHRİ

Afyonkarahisar’ı marka şehir haline getirmek için çalışıyoruz diyen Vali Mustafa Tutulmaz: “Gastro Lezzet Festivali bunun bir parçasıdır. Okuduğum bir makalede turizm denince akla sadece Antalya, İzmir, Muğla ya da Afyon mu gelmeli diye bir ifade vardı. Bu beni çok mutlu etti. Benim de yapmak istediğim buydu. Artık turizm denince akla ilk gelen il Afyon oluyor. Bu bizleri oldukça mutlu etti. Bu kendiliğinden olmadı. Son 15 yılda yapılan yatırımlar, son iki yılda yaptığımız tanıtım faaliyetleri ile Afyonkarahisar artık bir turizm şehridir. Artık turizm denince akla gelen 5-6 vilayetten birisi de Afyonkarahisar’dır. Ne kadar övünsek azdır. Ben öncelikle Türkiye Aşçılar Federasyonu’na, Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği’ne, valiliğimiz bünyesinde çalışan ve bu festivale emek veren arkadaşlarıma, kamu, kurum ve kuruluşlarına, üniversitelerimize teşekkür ediyorum. Halkımız ve esnafımız destek oldukça bu etkinlik kalıcı olacaktır” şeklinde konuştu.

BUGÜN PARK AFYON YANINDA

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve misafirler Afyon mutfağından lezzetlerin yer aldığı stantları ziyaret ettiler. Mutfak atölyelerini, haşhaş ezme standı, kadınların sıcak sıcak hazırladığı hamur işleri lezzetlerini, Afyon yumurtasının çeşitlerini, Afyon sucuğunun pişirildiği standı protokol üyeleriyle birlikte ziyaret eden Vali Mustafa Tutulmaz, emeği geçen ve festivale destek olan herkese teşekkür etti. Festival kapsamında pişirilen 3 tonluk aşurenin dağıtımına ilgi oldukça yoğundu. Aşure dağıtımı sonrası sema gösterisi sunuldu. Profiterolden yapılan Afyon Kalesi, lokumdan yapılan Türkiye haritası, kaymak ve muzun birleştirildiği yeni lezzet, kabak süslemeleri ve dana çevirme en çok ilgi gören stantlar oldu. Atölye çalışmalarında ise Afyonkarahisar’ın coğrafi işaretli ürünleri tanıtıldı.
2. Gastro Afyon Lezzet Festivali, Park Afyon yanında bugün de devam edecek.

  GÜNCEL    27.04.2019 11:02:37

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
16.10.2019
16.10.2019
16.10.2019
OZEL HABERLER