Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Bahçe ve bisiklet sezonu açıldı
Özdilek Afyonkarahisar, bahçe ve bisiklet sezonunu açtı. Birbirinden renkli ve kullanışlı ürünlerle yaza merhaba diyen Özdilek, 26 Mayıs’a kadar mağaz..

2

Image

Ramazan ve Atatürk konulu sergi

Evciler Kaymakamı Abdullah Yüksel, Şehit Uzman Onbaşı Atakan Birgül Çok Programlı Anadolu Lisesinin yıl sonu sergisinin açılışını gerçekleştirdi...

3

Image

Özdilek’te bayram coşkusu


Özdilek Afyonkarahisar’da, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na özel Greenbox etkinliği yapıldı. Cumhuriyetimizin kurucusu G..

4

Image

Greenbox etkinliği yapılacak


Özdilek Afyonkarahisar’da, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na özel Greenbox etkinliği yapılacak. ..

5

Image

‘Gençlere büyük görev düşüyor’


Afyonkarahisar protokolü 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesajlar yayınladı...

6

Image

Ramazan etkinlikleri tam gaz

Özdilek Afyonkarahisar’da hafta sonu gerçekleşen ramazan etkinlikleri, 18–19 ve 25–26 Mayıs tarihlerinde de devam edecek. ..

7

Image

5 bin kişiye iftar yemeği

Afyonkarahisar Belediyesi, Ramazan boyunca iftar çadırları ve dağıtım noktalarında her gün 5 bin kişiye iftar yemeği verecek. Belediye Başkanı Me..

8

Image

Umreciler yola çıktı

Afyonkarahisar, Dinar ve Sandıklı ilçelerinden 160 kişi umre ibadeti için kutsal topraklara uğurlandı...

9

Image

Şehit Akkuş’a acı veda

Hakkâri’nin Derecik ilçesinde PKK/PYD terör örgütü mensuplarının saldırısı sonucu şehit olan İscehisar ilçesi Çalışlar köyünden Piyade Sözleşmeli..

10

Image

Frig Vadileri Bisiklet Turu ilgi gördü
Üç gün süren etkinliklere Afyonkarahisar Bisiklet İl Temsilciliği ile bisiklet toplulukları da büyük destek verdi..

11

Image

Çizgi film kahramanı çocuklarla buluştu


Özdilek Afyonkarahisar Alışveriş Merkezi, sevilen çizgi film karakteri Aslan ve arkadaşlarını çocuklarla buluşturdu. İki hafta sonu boyunca ..

12

Image

‘Çocuklarımızı kurban etmeyelim’
Çocuk istismarları konusunda açıklama yapan CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, “İstismara karşı hangi partiden olursak olalım lütfen tek bi..

13

Image

‘Atatürk posteri neden asılmadı?’

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, Milli Eğitim B..

14

Image

2. Gastro Afyon Lezzet Festivali başladı
Afyonkarahisar’ın birbirinden lezzetli yöresel yemekleri ile ürünlerinin görücüye çıktığı 2. Gastro Afyon Lezzet Festivali başladı.
..

15

Image

"Yumurta Müzesi" ilgi görüyor

Dünyanın altıncı "Yumurta ve Sanatları Müzesi"ndeki, farklı türlerden hayvanlara ait ve bir kısmı sanat eserine dönüştürülmüş yumurtalar ilgi gör..

16

Image

"Yumurta Müzesi" ilgi görüyor

Dünyanın altıncı "Yumurta ve Sanatları Müzesi"ndeki, farklı türlerden hayvanlara ait ve bir kısmı sanat eserine dönüştürülmüş yumurtalar ilgi gör..

17

Image

Düzenli’nin ruhuna mevlid okutuldu

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, geçtiğimiz günlerde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Barış Adem Düzenli adına mevlid progr..

Geleneksel sanatlar Taş Medrese’de yaşatılıyor | Gazete3.com.tr
Image

Geleneksel sanatlar Taş Medrese’de yaşatılıyor


Afyonkarahisar Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore edilen Gedik Ahmet Paşa Külliyesi içinde yer alan Taş Medrese’de, unutulmaya yüz tutan geleneksel el sanatları yaşatılmaya çalışılıyor.
  GÜNCEL    24.12.2018 12:00:51


1500’lü yıllarda Mimar Ayaz Ağa tarafından yaptırılan Taş Medrese, Osmanlı’nın son dönemlerinde Çanakkale Savaşı’nda bir süre esirlerin tutulduğu bir yer olarak kullanıldı. 1930’lu yıllarda müze deposu, 1995-1997 yıllarında Türk İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılmış. Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın gayretleriyle yapılan restorasyon çalışmalarının ardından unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin öğretildiği bir mekana dönüştürülen Taş Medrese, içinde bulunan 10 atölyede 15 farklı meslek gelecek nesillere aktarılıyor. Taş Medrese’de bıçak ve kılıç yapımı, boynuz tarak yapımı, kitre bebek yapımı, deri aksesuar ve tablo yapımı, yemeni, çarık yapımı ve tespih yapımı, usta eller tarafından kursiyerlere öğretiliyor. Taş Medrese Sorumlusu Ali Örk, restorasyon yapılarak meslek edindirme noktasında ve unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının yaşatılması konusunda önemli eğitimler verildiğini söyledi.

BAŞKAN ÇOBAN TARAFINDAN RESTORE EDİLDİ

Ali Örk, belediyenin 2010'dan itibaren unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının yeniden canlandırılması için faaliyette bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Taş medrese yıkılmaya yüz tutmuşken Belediye Başkanı’mız Burhanettin Çoban tarafından restore edildi. Burada unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını, geleneksel Türk El Sanatları’nı yaşatmaya çalışıyoruz. Verilen kurslarla kursiyerlerin edindikleri bilgilerle yaptığı ürünleri satarak ev ekonomisine katkı sağlamalarını desteklemek. Şuanda kurslarımızda 17 kursiyerimiz eğitim görüyor. Şuanda taş medresede 10 atölyede 15 tane unutulmuş veya unutulmaya yüz tutmuş kursumuz var.”

ÇEŞİTLİ AKSESUARLAR YAPILIYOR

Taş Medrese’de deri el sanatları öğretmenliği yapan Emine Tokaç, 3 yıldır öğreticilik yaptığı ifade ederek, “Ben El Sanatları Öğretmenliğini bitirdim. Okulda öğrendiğim deri işlemeciliğini kursiyerlere öğretiyorum. Kursta deriden kullanılabilir ürünler yapmayı öğretiyoruz. Burada deriden saat, tablo, yemeni, çarık gibi aksesuarlar yapıyoruz” dedi. Keçe Kursunda eğitim alan kursiyer üniversite öğrencisi Cansu Sinan da öğrenci olarak geldiği Afyonkarahisar’da keçecilik mesleğini öğrendiğini dile getirdi. Sinan, şöyle konuştu: “Taş Medrese’de açılan önce dericilik ardından da keçecilik kursuna başladım. Keçeden seccade, şal, gibi ürünler yapıyorum. Yaptıklarımı sevdiklerime hediye ediyorum. Etrafta dolaşmak yerine derslerden arta kalan vaktimi burada değerlendiriyorum. Bunlarla uğraşmak beni mutlu ediyor.” >>>MUSTAFA BAYER


  GÜNCEL    24.12.2018 12:00:51

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
25.06.2019
25.06.2019
25.06.2019
OZEL HABERLER