Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

SAYGIYLA ANDIK

Tarihin akışını değiştiren ecdadımızın yazdığı şanlı destanın adı 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 104'üncü yıl dönümü d..

2

Image

Mahkûmlar topluma kazandırılacak

Adalet Bakanlığı ile Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) arasında hüküm giymiş mahkûmların topluma yeniden kazandırılması hususunda protokol imzala..

3

Image

Protokol, Çanakkale Zaferi’ni kutladı
Afyonkarahisar protokolü 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yıl dönümü dolayısıyla kutlama mesajları yayınladı...

4

Image

KANAL 3 10 YAŞINDA

Afyonkarahisar’da 10 yıl önce Evrendeki Yeni Yıldız sloganıyla kurulan Kanal 3 televizyonu 10. kuruluş yıl dönümünü dün düzenlenen etkinliklerle ..

5

Image

‘Çanakkale büyük bir destan’

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj ya..

6

Image

Afyon’da boşanma sayısı arttı


TÜİK Türkiye genelindeki boşanmalarla ilgili 2018 verilerini kamuoyu ile paylaştı. ..

7

Image

Özdilek Çanakkale’yi anacak

Özdilek Afyonkarahisar’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek...

8

Image

Jandarmadan miniklere gösteri

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürüttüğü ‘Değerler Hareketi’ projesi kapsamında Afyonkarahisar Asım Kocabıyık Anaokulu öğrencileri İl Jandarma Kom..

9

Image

Protokol Tıp Bayramı’nı kutladı

Afyonkarahisar protokolü 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla kutlama mesajları yayınladı...

10

Image

‘Doktorluk kutsal bir meslek’


ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. ..

11

Image

Kök hücre bağışı

Afyonkarahisar Sanat ve Yaşam Derneği (AFSAYAD) üyeleri kök hücre bağışında bulunarak anlamlı bir etkinliğe imza attı. Bağış sonrasında konuşan D..

12

Image

‘Milletimizin önemli bir değeri’

Afyonkarahisar protokolü 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulünün 98. yılı dolayısıyla birer mesaj yayınladı...

13

Image

Kadınlar her gün hatırlanmalı
Afyonkarahisar protokolü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla birer mesaj yayınladı...

14

Image

‘Regaib hayırlara vesile olsun’

Afyonkarahisar protokolü Regaib Kandili dolayısıyla kutlama mesajları yayınladı...

15

Image

Yapay zekayla yeni sistem
Afyonkarahisar'da Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri Yüksel Yurtbay ve Egemen Bozca geliştirdikleri yazılım ve tasarımla yapay zekayı kulla..

16

Image

Hemdert Pürneşe büyük beğeni toplandı

Risus Sanat’ın sosyal sorumluluk kapsamında hazırladığı “Hemdert Pürneşe” adlı tiyatro oyunu seyirciden büyük beğeni topladı...

17

Image

396 MİLYON TL

Afyonkarahisar’ın 2019 yılında yapılacak yatırımları ve aktarılan para miktarının yer aldığı 2019 yılı yatırım programı Resmi Gazete’de yayınlana..

Geleneksel sanatlar Taş Medrese’de yaşatılıyor | Gazete3.com.tr
Image

Geleneksel sanatlar Taş Medrese’de yaşatılıyor


Afyonkarahisar Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore edilen Gedik Ahmet Paşa Külliyesi içinde yer alan Taş Medrese’de, unutulmaya yüz tutan geleneksel el sanatları yaşatılmaya çalışılıyor.
  GÜNCEL    24.12.2018 12:00:51


1500’lü yıllarda Mimar Ayaz Ağa tarafından yaptırılan Taş Medrese, Osmanlı’nın son dönemlerinde Çanakkale Savaşı’nda bir süre esirlerin tutulduğu bir yer olarak kullanıldı. 1930’lu yıllarda müze deposu, 1995-1997 yıllarında Türk İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılmış. Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın gayretleriyle yapılan restorasyon çalışmalarının ardından unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin öğretildiği bir mekana dönüştürülen Taş Medrese, içinde bulunan 10 atölyede 15 farklı meslek gelecek nesillere aktarılıyor. Taş Medrese’de bıçak ve kılıç yapımı, boynuz tarak yapımı, kitre bebek yapımı, deri aksesuar ve tablo yapımı, yemeni, çarık yapımı ve tespih yapımı, usta eller tarafından kursiyerlere öğretiliyor. Taş Medrese Sorumlusu Ali Örk, restorasyon yapılarak meslek edindirme noktasında ve unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının yaşatılması konusunda önemli eğitimler verildiğini söyledi.

BAŞKAN ÇOBAN TARAFINDAN RESTORE EDİLDİ

Ali Örk, belediyenin 2010'dan itibaren unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının yeniden canlandırılması için faaliyette bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Taş medrese yıkılmaya yüz tutmuşken Belediye Başkanı’mız Burhanettin Çoban tarafından restore edildi. Burada unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını, geleneksel Türk El Sanatları’nı yaşatmaya çalışıyoruz. Verilen kurslarla kursiyerlerin edindikleri bilgilerle yaptığı ürünleri satarak ev ekonomisine katkı sağlamalarını desteklemek. Şuanda kurslarımızda 17 kursiyerimiz eğitim görüyor. Şuanda taş medresede 10 atölyede 15 tane unutulmuş veya unutulmaya yüz tutmuş kursumuz var.”

ÇEŞİTLİ AKSESUARLAR YAPILIYOR

Taş Medrese’de deri el sanatları öğretmenliği yapan Emine Tokaç, 3 yıldır öğreticilik yaptığı ifade ederek, “Ben El Sanatları Öğretmenliğini bitirdim. Okulda öğrendiğim deri işlemeciliğini kursiyerlere öğretiyorum. Kursta deriden kullanılabilir ürünler yapmayı öğretiyoruz. Burada deriden saat, tablo, yemeni, çarık gibi aksesuarlar yapıyoruz” dedi. Keçe Kursunda eğitim alan kursiyer üniversite öğrencisi Cansu Sinan da öğrenci olarak geldiği Afyonkarahisar’da keçecilik mesleğini öğrendiğini dile getirdi. Sinan, şöyle konuştu: “Taş Medrese’de açılan önce dericilik ardından da keçecilik kursuna başladım. Keçeden seccade, şal, gibi ürünler yapıyorum. Yaptıklarımı sevdiklerime hediye ediyorum. Etrafta dolaşmak yerine derslerden arta kalan vaktimi burada değerlendiriyorum. Bunlarla uğraşmak beni mutlu ediyor.” >>>MUSTAFA BAYER


  GÜNCEL    24.12.2018 12:00:51

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
20.03.2019
20.03.2019
20.03.2019
OZEL HABERLER