Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Eskişehirspor'da başkan belli oldu

Spor Toto 1. Lig ekiplerinden Eskişehirspor’un yeni Başkanı Kaan Ay oldu...

2

Image

Kömür kampanyasına destek
İşsizler Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Hasan Kaya, işsiz ve dar gelirli vatandaşlar için başlattıkları “Kömür Kampanyası”na Afyonkarahisar Beled..

3

Image

TALİPLİ ÇIKMADI
Afyonkarahisarlı iş adamı Ali Acar'a ait olan ve borçlardan dolayı özel bir bankanın talebi üzerine dün icradan satışa çıkarılan Alila Termal Otel’e a..

4

Image

İHH’dan gönül köprüsü

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı İstanbul Başakşehir Şubesi tarafından Afyonkarahisar'daki Kızıldağ İlkokulu ve Ortaokulunda ö..

5

Image

Emniyet araç filosunu güçlendirdi
Emniyet Müdürlüğü'ne alınan 11 yeni araç, düzenlenen törende kurban kesilerek dualar eşliğinde teslim edildi. Törende Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tu..

6

Image

Müze’de selfie çektiler
Afyonkarahisar Kültür ve Turizm Müdürlüğü çalışanları ‘Müzede Selfie Günü’ dolayısıyla Afyonkarahisar Arkeoloji Müdürlüğü’nde öz çekim yaptı. ..

7

Image

Sokak hayvanları unutulmadı
Afyonkarahisar Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (AFHAYKO) üyeleri sokak hayvanlarını unutmadı...

8

Image

Kar temizleme seferberliği
Afyonkarahisar’daki kar yağışı sonrası belediye ekipleri temizleme çalışmaları için seferber oldu. ..

9

Image

Çocuklar eğlenceye doyacak
Özdilek Afyonkarahisar Alışveriş Merkezi, yarıyıl tatilinde birbirinden eğlenceli gösteriler ile çocuklara keyifli vakit geçirme imkanı sunacak...

10

Image

Kan bağışladılar
Afyonkarahisar Belediyesi çalışanları Afyonkarahisar Kızılay Kan Merkezi tarafından düzenlenen organizasyonda kan bağışında bulundu...

11

Image

‘Aile hekiminiz yanınızda’
İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Aile Hekimliği Birim Sorumlusu Mustafa Ulupınar, aile hekimlerinin her zaman vatandaşların hizm..

12

Image

2019 Şehitler Takvimi yayımlandı
Afyonkarahisar Belediyesi’nin katkılarıyla Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şubesi tarafından hazırlanan "201..

13

Image

Vali Tutulmaz vatandaşları dinledi
Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz’ın başkanlığında 2019 yılı ocak ayı Halk Günü toplantısı gerçekleştirildi...

14

Image

Hayrettin Güzbey dernek başkanı
Afyonkarahisar Sarraflar ve Kuyumcular Yardımlaşma Derneği 16 Olağan Genel Kurulu yapıldı. Başkanlığa oy birliği ile Hayrettin Güzbey getirildi..

15

Image

Millet Kıraathanesi açıldı
Afyonkarahisar'da Gedik Ahmet Paşa Kütüphanesi içerisinde oluşturulan "Millet Kıraathanesi" açıldı...

16

Image

‘10 Ocak dayanışma günüdür’
Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle gazetecilik konuşuldu. Programda konuşan Gazeteci İsmail Akar, 10 Oca..

17

Image

‘Afyon’u hep beraber tanıttık’
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla düzenlenen programda konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, gazetecilerle beraber Afyonkarahisar’ın tanıtımı için..

Geleneksel sanatlar Taş Medrese’de yaşatılıyor | Gazete3.com.tr
Image

Geleneksel sanatlar Taş Medrese’de yaşatılıyor


Afyonkarahisar Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore edilen Gedik Ahmet Paşa Külliyesi içinde yer alan Taş Medrese’de, unutulmaya yüz tutan geleneksel el sanatları yaşatılmaya çalışılıyor.
  GÜNCEL    24.12.2018 12:00:51


1500’lü yıllarda Mimar Ayaz Ağa tarafından yaptırılan Taş Medrese, Osmanlı’nın son dönemlerinde Çanakkale Savaşı’nda bir süre esirlerin tutulduğu bir yer olarak kullanıldı. 1930’lu yıllarda müze deposu, 1995-1997 yıllarında Türk İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılmış. Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın gayretleriyle yapılan restorasyon çalışmalarının ardından unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin öğretildiği bir mekana dönüştürülen Taş Medrese, içinde bulunan 10 atölyede 15 farklı meslek gelecek nesillere aktarılıyor. Taş Medrese’de bıçak ve kılıç yapımı, boynuz tarak yapımı, kitre bebek yapımı, deri aksesuar ve tablo yapımı, yemeni, çarık yapımı ve tespih yapımı, usta eller tarafından kursiyerlere öğretiliyor. Taş Medrese Sorumlusu Ali Örk, restorasyon yapılarak meslek edindirme noktasında ve unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının yaşatılması konusunda önemli eğitimler verildiğini söyledi.

BAŞKAN ÇOBAN TARAFINDAN RESTORE EDİLDİ

Ali Örk, belediyenin 2010'dan itibaren unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının yeniden canlandırılması için faaliyette bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Taş medrese yıkılmaya yüz tutmuşken Belediye Başkanı’mız Burhanettin Çoban tarafından restore edildi. Burada unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını, geleneksel Türk El Sanatları’nı yaşatmaya çalışıyoruz. Verilen kurslarla kursiyerlerin edindikleri bilgilerle yaptığı ürünleri satarak ev ekonomisine katkı sağlamalarını desteklemek. Şuanda kurslarımızda 17 kursiyerimiz eğitim görüyor. Şuanda taş medresede 10 atölyede 15 tane unutulmuş veya unutulmaya yüz tutmuş kursumuz var.”

ÇEŞİTLİ AKSESUARLAR YAPILIYOR

Taş Medrese’de deri el sanatları öğretmenliği yapan Emine Tokaç, 3 yıldır öğreticilik yaptığı ifade ederek, “Ben El Sanatları Öğretmenliğini bitirdim. Okulda öğrendiğim deri işlemeciliğini kursiyerlere öğretiyorum. Kursta deriden kullanılabilir ürünler yapmayı öğretiyoruz. Burada deriden saat, tablo, yemeni, çarık gibi aksesuarlar yapıyoruz” dedi. Keçe Kursunda eğitim alan kursiyer üniversite öğrencisi Cansu Sinan da öğrenci olarak geldiği Afyonkarahisar’da keçecilik mesleğini öğrendiğini dile getirdi. Sinan, şöyle konuştu: “Taş Medrese’de açılan önce dericilik ardından da keçecilik kursuna başladım. Keçeden seccade, şal, gibi ürünler yapıyorum. Yaptıklarımı sevdiklerime hediye ediyorum. Etrafta dolaşmak yerine derslerden arta kalan vaktimi burada değerlendiriyorum. Bunlarla uğraşmak beni mutlu ediyor.” >>>MUSTAFA BAYER


  GÜNCEL    24.12.2018 12:00:51

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
21.01.2019
21.01.2019
21.01.2019
OZEL HABERLER