Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

SAYGIYLA ANDIK

Tarihin akışını değiştiren ecdadımızın yazdığı şanlı destanın adı 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 104'üncü yıl dönümü d..

2

Image

Mahkûmlar topluma kazandırılacak

Adalet Bakanlığı ile Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) arasında hüküm giymiş mahkûmların topluma yeniden kazandırılması hususunda protokol imzala..

3

Image

Protokol, Çanakkale Zaferi’ni kutladı
Afyonkarahisar protokolü 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yıl dönümü dolayısıyla kutlama mesajları yayınladı...

4

Image

KANAL 3 10 YAŞINDA

Afyonkarahisar’da 10 yıl önce Evrendeki Yeni Yıldız sloganıyla kurulan Kanal 3 televizyonu 10. kuruluş yıl dönümünü dün düzenlenen etkinliklerle ..

5

Image

‘Çanakkale büyük bir destan’

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj ya..

6

Image

Afyon’da boşanma sayısı arttı


TÜİK Türkiye genelindeki boşanmalarla ilgili 2018 verilerini kamuoyu ile paylaştı. ..

7

Image

Özdilek Çanakkale’yi anacak

Özdilek Afyonkarahisar’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek...

8

Image

Jandarmadan miniklere gösteri

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürüttüğü ‘Değerler Hareketi’ projesi kapsamında Afyonkarahisar Asım Kocabıyık Anaokulu öğrencileri İl Jandarma Kom..

9

Image

Protokol Tıp Bayramı’nı kutladı

Afyonkarahisar protokolü 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla kutlama mesajları yayınladı...

10

Image

‘Doktorluk kutsal bir meslek’


ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. ..

11

Image

Kök hücre bağışı

Afyonkarahisar Sanat ve Yaşam Derneği (AFSAYAD) üyeleri kök hücre bağışında bulunarak anlamlı bir etkinliğe imza attı. Bağış sonrasında konuşan D..

12

Image

‘Milletimizin önemli bir değeri’

Afyonkarahisar protokolü 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulünün 98. yılı dolayısıyla birer mesaj yayınladı...

13

Image

Kadınlar her gün hatırlanmalı
Afyonkarahisar protokolü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla birer mesaj yayınladı...

14

Image

‘Regaib hayırlara vesile olsun’

Afyonkarahisar protokolü Regaib Kandili dolayısıyla kutlama mesajları yayınladı...

15

Image

Yapay zekayla yeni sistem
Afyonkarahisar'da Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri Yüksel Yurtbay ve Egemen Bozca geliştirdikleri yazılım ve tasarımla yapay zekayı kulla..

16

Image

Hemdert Pürneşe büyük beğeni toplandı

Risus Sanat’ın sosyal sorumluluk kapsamında hazırladığı “Hemdert Pürneşe” adlı tiyatro oyunu seyirciden büyük beğeni topladı...

17

Image

396 MİLYON TL

Afyonkarahisar’ın 2019 yılında yapılacak yatırımları ve aktarılan para miktarının yer aldığı 2019 yılı yatırım programı Resmi Gazete’de yayınlana..

Hamm’da Afyon rüzgarı | Gazete3.com.tr
Image

Hamm’da Afyon rüzgarı


Afyonkarahisar ve Hamm arasındaki kardeş şehir protokolünün 10.yılı dolayısıyla yapılan kutlamalara katılmak üzere Hamm’a giden Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Hamm’da yapılan etkinlikleri ve çalışmaları Gazete 3 ve Kanal 3’e Megabirlik Medya Temsilcisi Mehmet Emin Güzbey’e değerlendirdi.
  GÜNCEL    04.08.2018 10:57:41

“EKONOMİK ANLAMDA GÜZEL GELİŞMELER YAŞANACAK”

Afyonkarahisar ve Hamm arasında ekonomik işbirliklerinin kurulmasını istediklerini söyleyen Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, “Geçen sene Afyonkarahisar’da yapılan 10.yıl kardeşlik kutlamaları bu sene Hamm’da yapılıyor. Oldukça güzel etkinlikler hazırlamışlar. 40-45 kişilik Afyonkarahisar ekibi var. Daha önceden gönderilen 20 kişilik bir ekip daha var. Her konuda etkinlikler en üst düzeyde yapılıyor. Pazar günü Afyon Sokağı’nın açılışı yapılacak. Afyonkarahisar’dan pek çok gencimiz Hamm’da düzenlenen tenis turnuvasına katılıyor. Üniversitelerarası öğrenci değişiminden gelen öğrenciler var. Geçen sene Sayın Petermann Afyonkarahisar’a geldiğinde ben demiştim ki kendisine ‘Artık ekonomik alanda da bir şeyler yapmamız gerekiyor. Türk ve Alman işadamlarıyla en azından mermer konusunda bir şeyler yapalım’ demişti. O da bu yaklaşımımı iyi karşılayarak Hamm’a dönüşünde çalışmalar yapmış. Burada bazı görüşmeler yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Ben istiyorum ki bizim en güçlü olduğumuz mermer konusunda bir şeyler yapalım. İnşallah bir şeyler olacak diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE-ALMANYA FUARI DÜZENLEMEK İSTİYORLAR”

Türkiye- Almanya Fuarı’na katkıda bulunmak istediklerini belirten Serteser, “Petermann Ruhr bölgesini de temsil ediyor. Gelecek sene Türkiye-Almanya Fuarı düzenlemek istiyorlar. Benden yardım istedi. Ben de TOBB Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile bu konuyu görüşeceğimi söyledim. Belki Eylül ayında gelecek ya da Sayın Başkanımla görüştüreceğim. Belki bizimde içinde olacağımız bir organizasyon düzenleyebiliriz. Bu konuyu görüşeceğiz. Dolayısıyla ekonomik alanda yeni güzel gelişmeler yaşanacağına inanıyorum. İnşallah bu uğraşlarımız ekonomik olarak işbirliklerinin yapılmasına vesile olacaktır. Petermann Türkleri çok seviyor. Burada Türklerin ibadetlerini rahatça yapabilmeleri amacıyla Yunus Emre Camii’ni geniş bir şekilde yapılmasını sağlamış. Camii’nin yapıldığı dönemde bu gelişme bizim çok hoşumuza gitmiş meclis kararıyla 6 bin Euro Hamm’a göndererek caminin şadırvanının yapılmasını sağlamıştık. Bugün orada Cuma namazı kılınca çok duygulandık” dedi.

“YAŞLI BAKIM KONUSUNDA İSTİŞARELERDE BULUNDUK”

Hamm’da üniversitelerarası çalışmalarla ilgili görüşmeler yaptığını söyleyen AKÜ ve AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, “Sayın Belediye Başkanımızın yürütücülüğünde 40 kişilik bir grupla hazırlanan program kapsamında Hamm’lı yetkililer ve Belediye Başkanımız, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız ve benle bir dizi toplantılar yapıldı. Toplantılarda Hamm ile Afyonkarahisar arasındaki 10 yıllık kardeşlik sürecindeki yapılan çalışmalar geniş kapsamlı olarak değerlendirildi. Bundan sonra neler yapılabilir, hangi projeler yapılabilir, bu güne kadar yapılan projeler ne aşamaya geldi bunlar konuşuldu. Ticaret ve Sanayi Odası başkanları kendi aralarında ekonomiyle ilgili olarak toplantılar yaptı. Ben üniversite yöneticileriyle toplantı yaptım. Burada üniversitemizin bünyesindeki öğrencilerimizden bazıları staj yapıyor. Lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde öğrencilerimiz var. Dolayısıyla burayla ilişkiler beli bir noktada yürütülüyor. Ben buraya yeni proje olarak yaşlı bakım, engelli bakım konularında karşılıklı bilgi alışverişi önerdim. Memnuniyetle karşıladılar. Biz buraya hemşirelerimizi, fizyoterapistlerimizi göndereceğiz. Almanya yaşlı nüfusu bizden fazla olduğu için bizden daha öndeler. Bizde bu durum karşısında bizde yeni olan bu konuları Almanlardan destek alarak daha fazla geliştirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

HAMM’DA AFYON CADDESİ AÇILACAK

Geçen sene Afyonkarahisar’da yapılan kutlamaların bu yıl Hamm’da yapıldığını kaydeden Belediye Başkanı Burhanettin Çoban: 2006 yılında önceki belediye başkanımız Abdullah Kaptan beyin imzaladığı protokolle, Afyonkarahisar ile Hamm kardeş şehir olmuş ve 2007 yılında kardeş şehir ilişkileri başlamış. Geçen yıl Hamm heyeti Afyonkarahisar’a gelerek 10.kutlamalarını yapmıştık, şimdi 10.yıl kutlamalarının Hamm bölümünü yapmak üzere bizler Hamm’dayız. Resmi programlarımız yarın başlıyor, az öncede bizlere Afyon Caddesi olan yeri gösterdiler. Haşhaş figürümüz yerleştirmiş, Afyonkarahisar’a ait resimler konulmuş. Avrupa’da bir kentte Afyon Caddesi hayata geçmiş oluyor” dedi.

“TÜRKİYE’YE AİT FİGÜRLERİ HAMM’DA DUVARLARA YAPACAĞIZ”

Belediyeden alt yapı uzmanlarının Hamm’daki alt yapı uzmanlarıyla görüşmeler yaptığını dile getiren Başkan Çoban, “Bizde kardeş belediyeler olarak bu kardeşlik ilişkilerini gezme tozma olarak değil de illerimize, ülkelerimize nasıl yararlar sağlayabiliriz düşüncesiyle çalışmalarımızı yapacağız. Hamm’daki alt yapı uzmanlarıyla, Afyonkarahisar’dan alt yapı uzmanları istişarelerde bulunuyorlar. Afyonkarahisar’dan halk oyunları ekiplerimizi birkaç gün önceden Hamm’a gönderdik, buradaki Türklere ve Almanlara Türk kültürünün önemli bir parçası olan halk oyunlarımızı öğretiyorlar. Konservatuardan arkadaşlarımızı Afyonkarahisar’ın müziklerini tanıtıyorlar. Duvar boyama işi yapan arkadaşlarımız, ülkemize ait figürleri yapmak üzere buradalar. Bu çalışmalarımızı pazartesi günü itibariyle bitirerek, ülkemize dönmeye çalışacağız” ifadelerine yer verdi.

“PETERMANN TÜRKLERE KARŞI SICAK DAVRANIYOR”

Hamm Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann’ın Türklere karşı iyi davranışlar sergilediğini söyleyen Başkan Çoban, “10 yıllık kardeşlik ilişkilerinde en kapsamlı ve dolu olan ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. Hamm’da Cuma namazını Yunus Emre Camii’nde kıldık. Hamm’ın nüfusu 190 bin kişi civarında. Bu nüfusun 20 bin kişilik kısmını Türk kökenli insanlar oluşturuyor. Buradaki Türkleri yalnız bırakmıyoruz. Buradaki siyasilerinde kardeş şehir ilişkilerinden dolayı Türklere bakış açıları da gayet güzel. Cuma namazı kıldığımız camii Afyonkarahisar’ın en büyük camilerinden birisi gibi, tıklım tıklım doluyor. Müştemilat yetmemiş, belediye tarafından camiye yakın bir yerdeki alan camiye tahsis edilmiş. Bunlar bizlerin Hamm’la olan kardeşlik ilişkilerinin bir sonucu olarak kendisini gösteriyor. Yolu Almanya’ya düşen Afyonkarahisarlı vatandaşlar olursa Hamm’ı mutlaka görsünler. Hamm Belediye Başkanı Petermann Türklere karşı son derece sıcak davranıyor. Hatta geçtiğimiz yıllarda Almanya ile aramızda yaşanan bazı gerginliklere rağmen, partisinin, diğer Alman yetkililerin Türkiye’ye gitme çağrısına rağmen Afyonkarahisar’a gelerek, bizleri ziyaretleri olmuştu. Yine 15 Temmuz sonrası gelerek bizlerle yan yana durdu. Dolayısıyla Almanya’da bu tür siyasetçilerin desteklenmesi gerekiyor” ifadelerine yer verdi.>>>Gazete3

  GÜNCEL    04.08.2018 10:57:41

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
23.03.2019
23.03.2019
23.03.2019
OZEL HABERLER