Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘Bağımlılıkla topyekün mücadele edilmeli’
Vali Mustafa Tutulmaz bu yıl ikincisi yapılan Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Toplantısı’na başkanlık etti. Vali Tutulmaz, bağımlılıkla mücade..

2

Image

Cansuyu kurban bedellerini belirledi
Cansuyu Derneği Afyonkarahisar Şubesi’nden yapılan açıklamada 2018 yılı Kurban Bayramı kurbanlık bedelleri belirlendi...

3

Image

Zeyland Kavşağı’nda çalışmalar sürüyor
Afyonkarahisar şehir çıkışındaki ulaşımı rahatlamak ve kazaların önüne geçmek için, İzmir Karayolu’nun 6. Kilometresindeki Erkmen kasabası giriş kavşa..

4

Image

Akarçay Özel Eğitim’den Başkan Çoban’a ziyaret
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Akarçay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrenci ve yöneticilerinden oluşan heyeti makamında kabul etti.
..

5

Image

Zafer Haftası kutlamaları dolu dolu geçecek
Afyonkarahisar Belediyesi'nce 25-30 Ağustos Zafer Haftası kutlama etkinlikleri çerçevesinde geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Zafer Festivali ..

6

Image

Karaaslan’dan veda ziyareti
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkan ve 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hayati Karaaslan’ı makamında kabul etti...

7

Image

‘Dövizlerinizi TL’ye çevirin’
Afyonkarahisar Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Platformu Sözcüsü Mustafa Arslan, Platform olarak, halkı ABD mallarını boykot etmeye ve yerine alternati..

8

Image

‘Ekonomik savaştan galip çıkacağız’
Türkiye’de dış güçlerin ekonomi oyunlarının oynadığını belirten Afyonkarahisar Kasaplar ve Sucukçular Odası Başkanı İbrahim Yörük, yapılan bu saldırıl..

9

Image

FET֒cü komiserler tutuklandı
Afyonkarahisar'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan 10 eski komiserden ..

10

Image

‘DÜNYA TANIYACAK’
Sandıklı’daki Akdağ Tabiat Parkı’nda basın toplantısı düzenleyen Orman ve Su İşleri eski Bakanı, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel..

11

Image

‘Et bağışlarını bekliyoruz’
İşsizler Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Hasan Kaya, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde hayırseverlere çağrıda bulunarak, ihtiyaç sahipleri için et..

12

Image

Acıgöl fotoğraf tutkunlarının gözde merkezi
Türkiye'nin en önemli sulak alanları arasında yer alan Acıgöl, başta flamingolar olmak üzere, barındırdığı onlarca kuş çeşidiyle yurt içi ve yurt dışı..

13

Image

Sanat ve Müzik Ansiklopedisi hazırlanıyor
Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Uğur Türkmen, Afyonkarahisar Belediyesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Kons..

14

Image

‘Haşhaş üreticilerinin de zararları giderilsin’
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, Afyonkarahisar'da y..

15

Image

‘Gerektiğinde kuru ekmek yeriz’
Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Kemal Çırak, "Gerektiğinde kuru ekmek yeriz ama hiçbir zaman birliğimizin, beraberliğimizin ve bekamızın bozulmasın..

16

Image

Vatandaş şikâyet ediyor Belediye kanunu uyguluyor
Afyonkarahisar Belediyesi vatandaşların sıkça şikayette bulunduğu sokak köpekleri konusunda yasa gereği alıp rehabilitasyonunu yaparak doğal ortamına ..

17

Image

Başkan Çoban, Ayasofya Vakfı’nı ağırladı
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Ayasofya Vakfı Genel Başkanı İbrahim Savcı, İZKO Elektrik Genel Müdürü MÜSİAD Üyesi Ömer Bulut ve Ayasofya Vakfı ..

Hamm’da Afyon rüzgarı | Gazete3.com.tr
Image

Hamm’da Afyon rüzgarı


Afyonkarahisar ve Hamm arasındaki kardeş şehir protokolünün 10.yılı dolayısıyla yapılan kutlamalara katılmak üzere Hamm’a giden Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Hamm’da yapılan etkinlikleri ve çalışmaları Gazete 3 ve Kanal 3’e Megabirlik Medya Temsilcisi Mehmet Emin Güzbey’e değerlendirdi.
  GÜNCEL    04.08.2018 10:57:41

“EKONOMİK ANLAMDA GÜZEL GELİŞMELER YAŞANACAK”

Afyonkarahisar ve Hamm arasında ekonomik işbirliklerinin kurulmasını istediklerini söyleyen Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, “Geçen sene Afyonkarahisar’da yapılan 10.yıl kardeşlik kutlamaları bu sene Hamm’da yapılıyor. Oldukça güzel etkinlikler hazırlamışlar. 40-45 kişilik Afyonkarahisar ekibi var. Daha önceden gönderilen 20 kişilik bir ekip daha var. Her konuda etkinlikler en üst düzeyde yapılıyor. Pazar günü Afyon Sokağı’nın açılışı yapılacak. Afyonkarahisar’dan pek çok gencimiz Hamm’da düzenlenen tenis turnuvasına katılıyor. Üniversitelerarası öğrenci değişiminden gelen öğrenciler var. Geçen sene Sayın Petermann Afyonkarahisar’a geldiğinde ben demiştim ki kendisine ‘Artık ekonomik alanda da bir şeyler yapmamız gerekiyor. Türk ve Alman işadamlarıyla en azından mermer konusunda bir şeyler yapalım’ demişti. O da bu yaklaşımımı iyi karşılayarak Hamm’a dönüşünde çalışmalar yapmış. Burada bazı görüşmeler yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Ben istiyorum ki bizim en güçlü olduğumuz mermer konusunda bir şeyler yapalım. İnşallah bir şeyler olacak diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE-ALMANYA FUARI DÜZENLEMEK İSTİYORLAR”

Türkiye- Almanya Fuarı’na katkıda bulunmak istediklerini belirten Serteser, “Petermann Ruhr bölgesini de temsil ediyor. Gelecek sene Türkiye-Almanya Fuarı düzenlemek istiyorlar. Benden yardım istedi. Ben de TOBB Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile bu konuyu görüşeceğimi söyledim. Belki Eylül ayında gelecek ya da Sayın Başkanımla görüştüreceğim. Belki bizimde içinde olacağımız bir organizasyon düzenleyebiliriz. Bu konuyu görüşeceğiz. Dolayısıyla ekonomik alanda yeni güzel gelişmeler yaşanacağına inanıyorum. İnşallah bu uğraşlarımız ekonomik olarak işbirliklerinin yapılmasına vesile olacaktır. Petermann Türkleri çok seviyor. Burada Türklerin ibadetlerini rahatça yapabilmeleri amacıyla Yunus Emre Camii’ni geniş bir şekilde yapılmasını sağlamış. Camii’nin yapıldığı dönemde bu gelişme bizim çok hoşumuza gitmiş meclis kararıyla 6 bin Euro Hamm’a göndererek caminin şadırvanının yapılmasını sağlamıştık. Bugün orada Cuma namazı kılınca çok duygulandık” dedi.

“YAŞLI BAKIM KONUSUNDA İSTİŞARELERDE BULUNDUK”

Hamm’da üniversitelerarası çalışmalarla ilgili görüşmeler yaptığını söyleyen AKÜ ve AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, “Sayın Belediye Başkanımızın yürütücülüğünde 40 kişilik bir grupla hazırlanan program kapsamında Hamm’lı yetkililer ve Belediye Başkanımız, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız ve benle bir dizi toplantılar yapıldı. Toplantılarda Hamm ile Afyonkarahisar arasındaki 10 yıllık kardeşlik sürecindeki yapılan çalışmalar geniş kapsamlı olarak değerlendirildi. Bundan sonra neler yapılabilir, hangi projeler yapılabilir, bu güne kadar yapılan projeler ne aşamaya geldi bunlar konuşuldu. Ticaret ve Sanayi Odası başkanları kendi aralarında ekonomiyle ilgili olarak toplantılar yaptı. Ben üniversite yöneticileriyle toplantı yaptım. Burada üniversitemizin bünyesindeki öğrencilerimizden bazıları staj yapıyor. Lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde öğrencilerimiz var. Dolayısıyla burayla ilişkiler beli bir noktada yürütülüyor. Ben buraya yeni proje olarak yaşlı bakım, engelli bakım konularında karşılıklı bilgi alışverişi önerdim. Memnuniyetle karşıladılar. Biz buraya hemşirelerimizi, fizyoterapistlerimizi göndereceğiz. Almanya yaşlı nüfusu bizden fazla olduğu için bizden daha öndeler. Bizde bu durum karşısında bizde yeni olan bu konuları Almanlardan destek alarak daha fazla geliştirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

HAMM’DA AFYON CADDESİ AÇILACAK

Geçen sene Afyonkarahisar’da yapılan kutlamaların bu yıl Hamm’da yapıldığını kaydeden Belediye Başkanı Burhanettin Çoban: 2006 yılında önceki belediye başkanımız Abdullah Kaptan beyin imzaladığı protokolle, Afyonkarahisar ile Hamm kardeş şehir olmuş ve 2007 yılında kardeş şehir ilişkileri başlamış. Geçen yıl Hamm heyeti Afyonkarahisar’a gelerek 10.kutlamalarını yapmıştık, şimdi 10.yıl kutlamalarının Hamm bölümünü yapmak üzere bizler Hamm’dayız. Resmi programlarımız yarın başlıyor, az öncede bizlere Afyon Caddesi olan yeri gösterdiler. Haşhaş figürümüz yerleştirmiş, Afyonkarahisar’a ait resimler konulmuş. Avrupa’da bir kentte Afyon Caddesi hayata geçmiş oluyor” dedi.

“TÜRKİYE’YE AİT FİGÜRLERİ HAMM’DA DUVARLARA YAPACAĞIZ”

Belediyeden alt yapı uzmanlarının Hamm’daki alt yapı uzmanlarıyla görüşmeler yaptığını dile getiren Başkan Çoban, “Bizde kardeş belediyeler olarak bu kardeşlik ilişkilerini gezme tozma olarak değil de illerimize, ülkelerimize nasıl yararlar sağlayabiliriz düşüncesiyle çalışmalarımızı yapacağız. Hamm’daki alt yapı uzmanlarıyla, Afyonkarahisar’dan alt yapı uzmanları istişarelerde bulunuyorlar. Afyonkarahisar’dan halk oyunları ekiplerimizi birkaç gün önceden Hamm’a gönderdik, buradaki Türklere ve Almanlara Türk kültürünün önemli bir parçası olan halk oyunlarımızı öğretiyorlar. Konservatuardan arkadaşlarımızı Afyonkarahisar’ın müziklerini tanıtıyorlar. Duvar boyama işi yapan arkadaşlarımız, ülkemize ait figürleri yapmak üzere buradalar. Bu çalışmalarımızı pazartesi günü itibariyle bitirerek, ülkemize dönmeye çalışacağız” ifadelerine yer verdi.

“PETERMANN TÜRKLERE KARŞI SICAK DAVRANIYOR”

Hamm Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann’ın Türklere karşı iyi davranışlar sergilediğini söyleyen Başkan Çoban, “10 yıllık kardeşlik ilişkilerinde en kapsamlı ve dolu olan ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. Hamm’da Cuma namazını Yunus Emre Camii’nde kıldık. Hamm’ın nüfusu 190 bin kişi civarında. Bu nüfusun 20 bin kişilik kısmını Türk kökenli insanlar oluşturuyor. Buradaki Türkleri yalnız bırakmıyoruz. Buradaki siyasilerinde kardeş şehir ilişkilerinden dolayı Türklere bakış açıları da gayet güzel. Cuma namazı kıldığımız camii Afyonkarahisar’ın en büyük camilerinden birisi gibi, tıklım tıklım doluyor. Müştemilat yetmemiş, belediye tarafından camiye yakın bir yerdeki alan camiye tahsis edilmiş. Bunlar bizlerin Hamm’la olan kardeşlik ilişkilerinin bir sonucu olarak kendisini gösteriyor. Yolu Almanya’ya düşen Afyonkarahisarlı vatandaşlar olursa Hamm’ı mutlaka görsünler. Hamm Belediye Başkanı Petermann Türklere karşı son derece sıcak davranıyor. Hatta geçtiğimiz yıllarda Almanya ile aramızda yaşanan bazı gerginliklere rağmen, partisinin, diğer Alman yetkililerin Türkiye’ye gitme çağrısına rağmen Afyonkarahisar’a gelerek, bizleri ziyaretleri olmuştu. Yine 15 Temmuz sonrası gelerek bizlerle yan yana durdu. Dolayısıyla Almanya’da bu tür siyasetçilerin desteklenmesi gerekiyor” ifadelerine yer verdi.>>>Gazete3

  GÜNCEL    04.08.2018 10:57:41

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
15.08.2018
15.08.2018
15.08.2018
OZEL HABERLER