Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Özdilek’te kış fırsatları
Kadın, erkek ve çocuk giyimin en sevilen markalarını tek çatı altında buluşturan Özdilek’te, büyük kış indirimi başladı. Özdilek departman mağazaların..

2

Image

‘GÖKBEY GÖĞSÜMÜZÜ KABARTTI’
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO olarak yerli üretime her zaman destek olduklarını ifade ederek, “So..

3

Image

İstasyon Alt Geçidi yarın açılıyor
Afyonkarahisar Belediyesi tarafından yapılan İstasyon Alt Geçiti yarından itibaren trafiğe açılacak. ..

4

Image

Kadın istihdamına sergiyle dikkat çektiler
Afyonkarahisar Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu kursiyerleri tarafından hazırlanan el emeği tablolar Akrones Termal Otel’de sergilendi. ..

5

Image

İntiharı Önleme İl Kurulu kuruldu
Türkiye’deki intihar vakalarını önlemek amacıyla illerde İntiharı Önleme İl Kurulları kuruldu. Bu kapsamda Afyonkarahisar’da da bir kurul kuruldu...

6

Image

‘Birlik ve beraberliğimizi bozamayacaklar’
Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde okuyan Sosyoloji Bölümü öğrencilerinin ziyaretinde konuşan İl Emniyet Müdürü Gürsel Yıldız, ülkemizdeki birlik ve bera..

7

Image

Yemen için bağış kampanyası
Afyonkarahisar Valiliği’nden yapılan açıklamada, nüfusunun büyük çoğunluğunun açlıkla ve salgın hastalıklarla mücadele eden Yemen için İçişleri Bakanl..

8

Image

‘Herkes üzerine düşeni yerine getirmeli’
Emniyet Genel Müdürlüğü, Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından düzenlenen eğitim semineri ilimiz ev sahipliğinde ve Vali Mustafa Tutulmaz’ın k..

9

Image

İnsan Hakları Günü standı
Afyonkarahisar Valiliği tarafından desteklenen ve İl İnsan Hakları Kurulu tarafından Park Afyon Alışveriş Merkezinde açılan 10 Aralık Dünya İnsan Hakl..

10

Image

‘Gerçek enflasyonu istiyoruz’
Emekliler Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Ahmet Eğe,emekli aylıklarına yapılacak zam oranlarında gerçek enflasyon değerlerinin dikkate alınmasını ..

11

Image

Özdilek’te yeni yıl hediye fırsatları
2019 yılına sayılı günler kala sevdiklerini mutlu etmek isteyenler, Özdilek Afyonkarahisar AVM’ye geliyor. Yüzlerce marka, binlerce ürün ve yeni yıla ..

12

Image

"Kadınlar siyasette daha çok yer almalı"

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında 5 Aralık Kadın Hakları Günü dolayısıyla kadınlarımızın siyasetteki durumları konuşuldu. Gazeteci İsm..

13

Image

‘İddialar gerçeği yansıtmıyor’
Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Tanır, Frig Vadisi'ndeki tarihi kiliseye dinamitle zarar verildiği iddiasına ilişkin, "Bu haber..

14

Image

Lös-Af gönüllüleri çocukları sevindiriyor
Afyonkarahisar’da sosyal medya üzerinden bir araya gelen on bin kişi lösemili ailelere ve ihtiyaç sahibi ailelere umut oluyor. İçerisinde her kesimden..

15

Image

Vali Tutulmaz, Engelsiz Merkez’i gezdi
Afyonkarahisar Merkez’de yapımı tamamlanan ve gündüz bakım hizmetleri kapsamında faaliyetler veren Engelsiz Yaşam Merkezi’nde incelemelerde bulunan Va..

16

Image

Özdilek engellileri unutmadı

Özdilek Afyonkarahisar Alışveriş Merkezi, 3 Aralık Engelliler Günü dolayısıyla özel bir program düzenledi. Vefa Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kur..

17

Image

Toplu taşıma işini belediye yürütecek
Afyonkarahisar Belediye Meclisi, aralık ayı toplantısında alınan kararla Yüntaş tarafından işletilen şehir içi toplu taşıma işi 40 araç sabit kalmak ş..

Hamm’da Afyon rüzgarı | Gazete3.com.tr
Image

Hamm’da Afyon rüzgarı


Afyonkarahisar ve Hamm arasındaki kardeş şehir protokolünün 10.yılı dolayısıyla yapılan kutlamalara katılmak üzere Hamm’a giden Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Hamm’da yapılan etkinlikleri ve çalışmaları Gazete 3 ve Kanal 3’e Megabirlik Medya Temsilcisi Mehmet Emin Güzbey’e değerlendirdi.
  GÜNCEL    04.08.2018 10:57:41

“EKONOMİK ANLAMDA GÜZEL GELİŞMELER YAŞANACAK”

Afyonkarahisar ve Hamm arasında ekonomik işbirliklerinin kurulmasını istediklerini söyleyen Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, “Geçen sene Afyonkarahisar’da yapılan 10.yıl kardeşlik kutlamaları bu sene Hamm’da yapılıyor. Oldukça güzel etkinlikler hazırlamışlar. 40-45 kişilik Afyonkarahisar ekibi var. Daha önceden gönderilen 20 kişilik bir ekip daha var. Her konuda etkinlikler en üst düzeyde yapılıyor. Pazar günü Afyon Sokağı’nın açılışı yapılacak. Afyonkarahisar’dan pek çok gencimiz Hamm’da düzenlenen tenis turnuvasına katılıyor. Üniversitelerarası öğrenci değişiminden gelen öğrenciler var. Geçen sene Sayın Petermann Afyonkarahisar’a geldiğinde ben demiştim ki kendisine ‘Artık ekonomik alanda da bir şeyler yapmamız gerekiyor. Türk ve Alman işadamlarıyla en azından mermer konusunda bir şeyler yapalım’ demişti. O da bu yaklaşımımı iyi karşılayarak Hamm’a dönüşünde çalışmalar yapmış. Burada bazı görüşmeler yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Ben istiyorum ki bizim en güçlü olduğumuz mermer konusunda bir şeyler yapalım. İnşallah bir şeyler olacak diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE-ALMANYA FUARI DÜZENLEMEK İSTİYORLAR”

Türkiye- Almanya Fuarı’na katkıda bulunmak istediklerini belirten Serteser, “Petermann Ruhr bölgesini de temsil ediyor. Gelecek sene Türkiye-Almanya Fuarı düzenlemek istiyorlar. Benden yardım istedi. Ben de TOBB Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile bu konuyu görüşeceğimi söyledim. Belki Eylül ayında gelecek ya da Sayın Başkanımla görüştüreceğim. Belki bizimde içinde olacağımız bir organizasyon düzenleyebiliriz. Bu konuyu görüşeceğiz. Dolayısıyla ekonomik alanda yeni güzel gelişmeler yaşanacağına inanıyorum. İnşallah bu uğraşlarımız ekonomik olarak işbirliklerinin yapılmasına vesile olacaktır. Petermann Türkleri çok seviyor. Burada Türklerin ibadetlerini rahatça yapabilmeleri amacıyla Yunus Emre Camii’ni geniş bir şekilde yapılmasını sağlamış. Camii’nin yapıldığı dönemde bu gelişme bizim çok hoşumuza gitmiş meclis kararıyla 6 bin Euro Hamm’a göndererek caminin şadırvanının yapılmasını sağlamıştık. Bugün orada Cuma namazı kılınca çok duygulandık” dedi.

“YAŞLI BAKIM KONUSUNDA İSTİŞARELERDE BULUNDUK”

Hamm’da üniversitelerarası çalışmalarla ilgili görüşmeler yaptığını söyleyen AKÜ ve AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, “Sayın Belediye Başkanımızın yürütücülüğünde 40 kişilik bir grupla hazırlanan program kapsamında Hamm’lı yetkililer ve Belediye Başkanımız, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız ve benle bir dizi toplantılar yapıldı. Toplantılarda Hamm ile Afyonkarahisar arasındaki 10 yıllık kardeşlik sürecindeki yapılan çalışmalar geniş kapsamlı olarak değerlendirildi. Bundan sonra neler yapılabilir, hangi projeler yapılabilir, bu güne kadar yapılan projeler ne aşamaya geldi bunlar konuşuldu. Ticaret ve Sanayi Odası başkanları kendi aralarında ekonomiyle ilgili olarak toplantılar yaptı. Ben üniversite yöneticileriyle toplantı yaptım. Burada üniversitemizin bünyesindeki öğrencilerimizden bazıları staj yapıyor. Lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde öğrencilerimiz var. Dolayısıyla burayla ilişkiler beli bir noktada yürütülüyor. Ben buraya yeni proje olarak yaşlı bakım, engelli bakım konularında karşılıklı bilgi alışverişi önerdim. Memnuniyetle karşıladılar. Biz buraya hemşirelerimizi, fizyoterapistlerimizi göndereceğiz. Almanya yaşlı nüfusu bizden fazla olduğu için bizden daha öndeler. Bizde bu durum karşısında bizde yeni olan bu konuları Almanlardan destek alarak daha fazla geliştirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

HAMM’DA AFYON CADDESİ AÇILACAK

Geçen sene Afyonkarahisar’da yapılan kutlamaların bu yıl Hamm’da yapıldığını kaydeden Belediye Başkanı Burhanettin Çoban: 2006 yılında önceki belediye başkanımız Abdullah Kaptan beyin imzaladığı protokolle, Afyonkarahisar ile Hamm kardeş şehir olmuş ve 2007 yılında kardeş şehir ilişkileri başlamış. Geçen yıl Hamm heyeti Afyonkarahisar’a gelerek 10.kutlamalarını yapmıştık, şimdi 10.yıl kutlamalarının Hamm bölümünü yapmak üzere bizler Hamm’dayız. Resmi programlarımız yarın başlıyor, az öncede bizlere Afyon Caddesi olan yeri gösterdiler. Haşhaş figürümüz yerleştirmiş, Afyonkarahisar’a ait resimler konulmuş. Avrupa’da bir kentte Afyon Caddesi hayata geçmiş oluyor” dedi.

“TÜRKİYE’YE AİT FİGÜRLERİ HAMM’DA DUVARLARA YAPACAĞIZ”

Belediyeden alt yapı uzmanlarının Hamm’daki alt yapı uzmanlarıyla görüşmeler yaptığını dile getiren Başkan Çoban, “Bizde kardeş belediyeler olarak bu kardeşlik ilişkilerini gezme tozma olarak değil de illerimize, ülkelerimize nasıl yararlar sağlayabiliriz düşüncesiyle çalışmalarımızı yapacağız. Hamm’daki alt yapı uzmanlarıyla, Afyonkarahisar’dan alt yapı uzmanları istişarelerde bulunuyorlar. Afyonkarahisar’dan halk oyunları ekiplerimizi birkaç gün önceden Hamm’a gönderdik, buradaki Türklere ve Almanlara Türk kültürünün önemli bir parçası olan halk oyunlarımızı öğretiyorlar. Konservatuardan arkadaşlarımızı Afyonkarahisar’ın müziklerini tanıtıyorlar. Duvar boyama işi yapan arkadaşlarımız, ülkemize ait figürleri yapmak üzere buradalar. Bu çalışmalarımızı pazartesi günü itibariyle bitirerek, ülkemize dönmeye çalışacağız” ifadelerine yer verdi.

“PETERMANN TÜRKLERE KARŞI SICAK DAVRANIYOR”

Hamm Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann’ın Türklere karşı iyi davranışlar sergilediğini söyleyen Başkan Çoban, “10 yıllık kardeşlik ilişkilerinde en kapsamlı ve dolu olan ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. Hamm’da Cuma namazını Yunus Emre Camii’nde kıldık. Hamm’ın nüfusu 190 bin kişi civarında. Bu nüfusun 20 bin kişilik kısmını Türk kökenli insanlar oluşturuyor. Buradaki Türkleri yalnız bırakmıyoruz. Buradaki siyasilerinde kardeş şehir ilişkilerinden dolayı Türklere bakış açıları da gayet güzel. Cuma namazı kıldığımız camii Afyonkarahisar’ın en büyük camilerinden birisi gibi, tıklım tıklım doluyor. Müştemilat yetmemiş, belediye tarafından camiye yakın bir yerdeki alan camiye tahsis edilmiş. Bunlar bizlerin Hamm’la olan kardeşlik ilişkilerinin bir sonucu olarak kendisini gösteriyor. Yolu Almanya’ya düşen Afyonkarahisarlı vatandaşlar olursa Hamm’ı mutlaka görsünler. Hamm Belediye Başkanı Petermann Türklere karşı son derece sıcak davranıyor. Hatta geçtiğimiz yıllarda Almanya ile aramızda yaşanan bazı gerginliklere rağmen, partisinin, diğer Alman yetkililerin Türkiye’ye gitme çağrısına rağmen Afyonkarahisar’a gelerek, bizleri ziyaretleri olmuştu. Yine 15 Temmuz sonrası gelerek bizlerle yan yana durdu. Dolayısıyla Almanya’da bu tür siyasetçilerin desteklenmesi gerekiyor” ifadelerine yer verdi.>>>Gazete3

  GÜNCEL    04.08.2018 10:57:41

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
17.12.2018
17.12.2018
17.12.2018
OZEL HABERLER