Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘Aile hekiminiz yanınızda’
İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Aile Hekimliği Birim Sorumlusu Mustafa Ulupınar, aile hekimlerinin her zaman vatandaşların hizm..

2

Image

2019 Şehitler Takvimi yayımlandı
Afyonkarahisar Belediyesi’nin katkılarıyla Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şubesi tarafından hazırlanan "201..

3

Image

Vali Tutulmaz vatandaşları dinledi
Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz’ın başkanlığında 2019 yılı ocak ayı Halk Günü toplantısı gerçekleştirildi...

4

Image

Hayrettin Güzbey dernek başkanı
Afyonkarahisar Sarraflar ve Kuyumcular Yardımlaşma Derneği 16 Olağan Genel Kurulu yapıldı. Başkanlığa oy birliği ile Hayrettin Güzbey getirildi..

5

Image

Millet Kıraathanesi açıldı
Afyonkarahisar'da Gedik Ahmet Paşa Kütüphanesi içerisinde oluşturulan "Millet Kıraathanesi" açıldı...

6

Image

‘10 Ocak dayanışma günüdür’
Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle gazetecilik konuşuldu. Programda konuşan Gazeteci İsmail Akar, 10 Oca..

7

Image

‘Afyon’u hep beraber tanıttık’
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla düzenlenen programda konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, gazetecilerle beraber Afyonkarahisar’ın tanıtımı için..

8

Image

‘Doğru ve güzel bir iş yaptık’
Kanal 3 ekranlarında Özel Gündem Programına 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sez..

9

Image

Engelli aileye kimlik kartı
Afyonkarahisar’ın Kışlacık Köyü’nde yaşayan engelli aile, Nüfus İl Müdürlüğü tarafından evinden alınarak getirildiği kurumdan yeni kimlikleri çıkarıld..

10

Image

Karlar ve buzlar temizleniyor
Afyonkarahisar Belediyesi ekipleri geçtiğimiz günlerde yağan kar ve sonrası oluşan buzlanma neticesinde, vatandaşların mağdur olmaması için kar ile bu..

11

Image

Yabancıların toplumla uyumu konuşuldu
Afyonkarahisar’da yaşayan yabancıların toplumla olan karşılıklı uyumunu tesis etmek üzere Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Boztepe başkanlığında toplantı ya..

12

Image

‘Medya demokrasinin olmazsa olmazıdır’
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği’ni ziyaret eden Akrones Termal Otel Genel Müdür Yardımcısı Funda Özbay,..

13

Image

Kulakların pası silindi
Alimoğlu Kültür Sanat Araştırmaları Merkezi Derneği’nin “Şarkılarda Akşamlar/Geceler” konseri, büyük beğeni topladı..

14

Image

Yaban hayvanları takip ediliyor
Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 5'inci Bölge Müdürlüğü tarafından Akdağ Tabiat Parkı'na yılkı atları ve kızıl geyikler için yem ..

15

Image

‘İnşallah yüzümüzün akıyla çıkacağız’
Ekşioğlu Milsapark Residence ortakları için düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Milsapark Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Sadi Çelebi, yapılan..

16

Image

Afyon’da şiddetli rüzgar bekleniyor
Afyonkarahisar’da bugün ve yarın şiddetli lodos ile fırtına yaşanacağı uyarısı geldi. ..

17

Image

Yemen için seferber oldular
Afyonkarahisar'ın Kocatepe beldesinde, halktan toplanan küçükbaş hayvan, hububat ve el emeği göz nuru eşyaların mezatta satılmasının ardından elde edi..

Ramazan ayının gözdesi Demirhindi ve Hurma | Gazete3.com.tr
Image

Ramazan ayının gözdesi Demirhindi ve Hurma


Geleneksel Osmanlı mutfağında yaygın olarak kullanılan ve 40 çeşit baharattan yapılan demirhindi Şerbeti, Ramazan ayında sofraları süslemeye hazırlanıyor. Sağlık açısından birçok faydası bulunan demirhindi Şerbeti, su ihtiyacını da gidermesiyle ramazan ayının en vazgeçilmezlerden. Uzun Çarşı’da hizmet veren Çamuroğlu Gıda Pazarı çalışanı İrfan Manap, demirhindi olarak da bilinen şerbet hakkında bilgiler verdi.
  GÜNCEL    17.05.2018 10:09:34


Fatma YILDIZ-özel

Çamuroğlu Gıda Pazarı çalışanı İrfan Manap, şerbetin yapılışı hakkında şunları söyledi: “Demirhindi meyvesinin bir gece önceden bir litre suda ıslatılarak bekletilmesi gerekiyor. Suda bekleyen demirhindi meyvesi suyu ile birlikte kaynatılacak büyük bir tencere alınır ve Demir hindinin kendisi ile narçiçeği, havlıcan, kabuk tarçın, zencefil, zerdeçal kaynatılır. İçerisine karanfil de atılır. Önce yüksek ateşte daha sonra da kısık ateşte toplam 2 saat kaynatıldıktan sonra soğumaya bırakılır. Ekşimsi bir tadı olduğundan bu aşamada isteyen damak zevkine göre istediği miktarda tozşeker/pekmez ilave ederek biraz daha kaynatabilir. Tamamen soğuyup rengi çıkınca temiz bir tülbentten geçirilip cam şişeye doldurulur ve buzdolabında muhafaza edilir. Tüketirken de isteğe göre sıcak veya soğuk içilebilir. Servis yaparken içine buz, taze nane yaprağı veya limon dilimi ilave edilebilir. Susuzluk giderici olarak çok tüketilir. Akşam içildiği zaman gün boyu su ihtiyacımızı karşılıyor.” İlhan Manap, Afyonkarahisar’da özellikle ramazan ayında Demirhindi şerbetinin tüketiminin çok olduğuna dikkat çekti ve “Afyon’da satışlar iyi ve rağbet var ama çok satılan bir ürün değil. Normalde üç litre Demirhindi şerbeti için yarım kilo gerekiyor. Diğer yan ürünleri de 100 gr alıyorlar. Afyonkarahisarlılar şerbeti biliyor ve seviyor. ” dedi.

HURMA FİYATLARI 10 İLE 90 TL ARASINDA

Manap hurma hakkında ise: ‘’Tabi Ramazan denilince akla gelen ilk şeylerden biri ise hurmadır. Şu anda en çok tutulan Medine ve Kudüs Hurmaları bununla beraber paket şeklinde sattığımız ve dolapta tutulması gereken hurmamız da var. Bu hurmanın diğerlerinden farkı diğer hurmalar gibi dışarı da bekletilemiyor. Taze Hurmamızı dolapta muhafaza etmek ve soğuk yenilmesi gerekiyor. Burada herkesin damak tadına ve her bütçeye hitap eden hurmamız var. İlerleyen günlerde de halkımızın ilgisi artacaktır” ifadelerinde bulundu.

  GÜNCEL    17.05.2018 10:09:34

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
16.01.2019
16.01.2019
16.01.2019
OZEL HABERLER