Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘Türkiye’nin çabasına destek verilmeli’
1.Medya ve Mülteciler Basın Buluşması’nda Türkiye’nin mültecilere yönelik olarak yaptığı yardımlar ve çabaları ifade edilerek, diğer ülkelerin bu çaba..

2

Image

Koçak, Okan Üniversitesi Rektörü oldu
..

3

Image

Yapılandırmada ilk taksit hatırlatması
Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun kapsamındaki borçların ilk taksit ödemesi için verilen süre 1 Ekim Pazartesi günü sona ere..

4

Image

Aşure Günü etkinlikleri başlıyor
Afyonkarahisar Belediyesi tarafından Muharrem Ayı'nın 10. gününe rastlayan Aşûre Günü'nde Hz. Mevlana'nın yedinci kuşak torunlarından büyük mutasavvıf..

5

Image

Ahilik Haftası kutlanıyor
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Hüsnü Serteser, Ahilik Haftası dolayısıyla birtakım etkinliklere katıldı, ziyaretlerde bu..

6

Image

İtalya semalarında Türk Bayrağı uçurulacak
Türk Uçurtma Takımı kaptanı ve İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Mehmet Naci Aköz ülkemizi uluslar arası uçurtma etkinliklerinde temsil etmeye dev..

7

Image

Yatırım programları denetlendi
Isparta Orman Bölge Müdürlüğünce Bucak İşletme Müdürlüğü, Pamucak ve Kocaalilerde üç, Dinar İşletme Müdürlüğüne bağlı Başmakçı ilçesinde 1 olmak üzere..

8

Image

TGF’den yerel basına ‘cansuyu’ önerileri
Türkiye Gazeteciler Federasyonu tarafından, son dönemlerde yaşanan kağıt sıkıntısı ile had safhaya ulaşan basın sektöründeki zorlukları giderecek somu..

9

Image

SAĞLIK REVAÇTA
AKÜ ve AFSܒdeki öğrenci kayıtlarıyla ilgili olarak Gazetemiz Muhabiri Şehriban Toptaş’a konuşan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, ilk yerleştirmel..

10

Image

Nurullah Okumuş AFSÜ Rektörü oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 üniversiteye yaptığı rektör atamalarına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Afyonkarahisar Sağlık Bili..

11

Image

‘Nikah sayımız 940 oldu’
Pınar Akarsu’nun hazırlayıp sunduğu Pınar ile Kahvaltı Haberlerinin dünkü konuğu Afyonkarahisar Belediyesi Evlendirme Birim Sorumlusu Ümit Yıldırım, A..

12

Image

‘Geleneksel el sanatları yaşatılmalı’
Taşhan Doruk Deri İşletmecisi Fatma Kıvrak, geleneksel el sanatlarının günümüzde var olma mücadelesi verdiğini söyleyerek, bu sanatların yaşatılması i..

13

Image

‘Zabıtalar fedakarca çalışıyor’
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Zabıta Teşkilatı'nın kuruluşunun 192. yıldönümü dolayısıyla personeliyle bir araya geldi. Belediye Başkanı Burhane..

14

Image

‘Filistin’e sanayi bölgelerimizle katkı sağlayabiliriz’
TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk iş dünyası olarak Filistin meselesine bir Türkiye meselesi olarak baktıklarını belirterek, “Farklı hiçbir gö..

15

Image

Komutanlardan AEV’e ziyaret
Mühimmat Komutanı Tuğgeneral Selami Arslan ve Afyonkarahisar Mühimmat Bölge Komutanı Bkm. Albay Mustafa Erol, Afyon Eğitim Vakfı’nı ziyaret etti. ..

16

Image

İnternet Haberciliği Eğitimi tamamlandı
Basın İlan Kurumu’nun, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle düzenlediği iki günlük “İnternet Haberciliğinin Geliştirilmesi Eğitimi” düzenlene..

17

Image

‘Geçmişimizden ilham alarak gözümüzü atiye çevirmeliyiz’
30 Ağustos Zafer Bayramı Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katıldığı tören ile Başkomutanlık Meydan Savaşı'nın kazanıldığı Küta..

Ramazan ayının gözdesi Demirhindi ve Hurma | Gazete3.com.tr
Image

Ramazan ayının gözdesi Demirhindi ve Hurma


Geleneksel Osmanlı mutfağında yaygın olarak kullanılan ve 40 çeşit baharattan yapılan demirhindi Şerbeti, Ramazan ayında sofraları süslemeye hazırlanıyor. Sağlık açısından birçok faydası bulunan demirhindi Şerbeti, su ihtiyacını da gidermesiyle ramazan ayının en vazgeçilmezlerden. Uzun Çarşı’da hizmet veren Çamuroğlu Gıda Pazarı çalışanı İrfan Manap, demirhindi olarak da bilinen şerbet hakkında bilgiler verdi.
  GÜNCEL    17.05.2018 10:09:34


Fatma YILDIZ-özel

Çamuroğlu Gıda Pazarı çalışanı İrfan Manap, şerbetin yapılışı hakkında şunları söyledi: “Demirhindi meyvesinin bir gece önceden bir litre suda ıslatılarak bekletilmesi gerekiyor. Suda bekleyen demirhindi meyvesi suyu ile birlikte kaynatılacak büyük bir tencere alınır ve Demir hindinin kendisi ile narçiçeği, havlıcan, kabuk tarçın, zencefil, zerdeçal kaynatılır. İçerisine karanfil de atılır. Önce yüksek ateşte daha sonra da kısık ateşte toplam 2 saat kaynatıldıktan sonra soğumaya bırakılır. Ekşimsi bir tadı olduğundan bu aşamada isteyen damak zevkine göre istediği miktarda tozşeker/pekmez ilave ederek biraz daha kaynatabilir. Tamamen soğuyup rengi çıkınca temiz bir tülbentten geçirilip cam şişeye doldurulur ve buzdolabında muhafaza edilir. Tüketirken de isteğe göre sıcak veya soğuk içilebilir. Servis yaparken içine buz, taze nane yaprağı veya limon dilimi ilave edilebilir. Susuzluk giderici olarak çok tüketilir. Akşam içildiği zaman gün boyu su ihtiyacımızı karşılıyor.” İlhan Manap, Afyonkarahisar’da özellikle ramazan ayında Demirhindi şerbetinin tüketiminin çok olduğuna dikkat çekti ve “Afyon’da satışlar iyi ve rağbet var ama çok satılan bir ürün değil. Normalde üç litre Demirhindi şerbeti için yarım kilo gerekiyor. Diğer yan ürünleri de 100 gr alıyorlar. Afyonkarahisarlılar şerbeti biliyor ve seviyor. ” dedi.

HURMA FİYATLARI 10 İLE 90 TL ARASINDA

Manap hurma hakkında ise: ‘’Tabi Ramazan denilince akla gelen ilk şeylerden biri ise hurmadır. Şu anda en çok tutulan Medine ve Kudüs Hurmaları bununla beraber paket şeklinde sattığımız ve dolapta tutulması gereken hurmamız da var. Bu hurmanın diğerlerinden farkı diğer hurmalar gibi dışarı da bekletilemiyor. Taze Hurmamızı dolapta muhafaza etmek ve soğuk yenilmesi gerekiyor. Burada herkesin damak tadına ve her bütçeye hitap eden hurmamız var. İlerleyen günlerde de halkımızın ilgisi artacaktır” ifadelerinde bulundu.

  GÜNCEL    17.05.2018 10:09:34

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
22.10.2018
22.10.2018
22.10.2018
OZEL HABERLER