Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

İmar barışı için başvurular başladı

İmar Barışı affının yürürlüğe girmesinin ardından Yapı Kayıt Belgesi için başvurular alınmaya başladı...

2

Image

‘Çocuğumla beraber benimde hayatım sona erdi’

İstanbul'da terör örgütü PKK tarafından 7 Haziran 2016'da Vezneciler otobüs durağı yakınlarında Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne ait iki midibüse y..

3

Image

İhracatımız yüzde 13 arttı
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar’ın Mayıs ayı ihracatının geçen yılın Mayıs ayındaki ihrac..

4

Image

Yavru yaban keçisine Bakanlık sahip çıktı
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü yaban hayvanlarına sahip çıkmaya devam ediyor. ..

5

Image

‘İyotlu tuz kullanmayı tercih edin’

İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, iyot yetersizliğinden korunmak için iyotlu tuzların tercih edilmesi gerektiğini söyledi. ..

6

Image

‘Örnek bir ülke isek bunu ATATÜRK’E BORÇLUYUZ’

Ankara’da yaşayan Afyonlularla iftarda bir araya gelen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, ''Bugün İslam aleminde örnek bir Türkiye Cumhuri..

7

Image

‘Gerekirse Türk Lirasına tamamen döneriz’
Sinop’ta temaslarda bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, AK Parti Sinop İl Başkanlığı’ndaki ziyaretinde yaptığı açıklamada, Batı..

8

Image

Afyon Kaymaklı ramazan tatlıları kapış kapış
Afyonkarahisar'da tatlıların vazgeçilmezi manda sütünden "Afyon kaymağı" ile yapılan tatlılara ramazanda talep arttı. Kentte hizmet veren Altınay Şeke..

9

Image

Kıbrıs Gazisi Akgün son yolculuğuna uğurlandı
65 yaşında hayatını kaybeden Kıbrıs Gazisi İsmail Akgün İmaret Camiinde düzenlenen tören ile son yolculuğuna uğurlandı. ..

10

Image

‘Anlık yağışlara karşı hazırlıklı olunmalı’
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bursa'daki sele ilişkin, "Sel zaman zaman oluyor. Anlık yağışlar var, bunları da biz ikaz ettik hatta bu ikaz..

11

Image

Malatya’da Afyon’dakine benzer bir tesis kurulacak
Malatya'da çöpten enerji üreten Mimsan Grup, Afyon'da da benzer işlevi görecek yeni bir tesis kurmaya hazırlanıyor...

12

Image

‘Diktiğimiz fidanlar yemyeşil ormanlara dönüşecek’
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından 2011-2015 yılları arasında İzmir Ödemiş’te uygulanan erozyon kontrolü çalışmaları ..

13

Image

Türkiye’nin ilk ayı barınağı Ovakorusu
Bursa'nın Karacabey ilçesindeki Ovakorusu Ayı Barınağı, 1994'te başlatılan "Libearty-Türk Ayı Projesi" kapsamında Türkiye'nin çeşitli yerlerinden topl..

14

Image

Tatlıcıların yoğun mesaisi
Afyonkarahisar’da uzun zamandır tatlıcılık sektörü üzerinde hizmet veren firmalardan “Cansel Tatlıcılık” çalışanları, Ramazan Ayı’nın girmesi ile birl..

15

Image

E-yoklama uygulaması başladı
Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından vatandaşların askerlik işlemlerini daha rahat yapmaları amacıyla e-yoklama uygulamasına geçildi. ..

16

Image

Ramazan ayının gözdesi Demirhindi ve Hurma
Geleneksel Osmanlı mutfağında yaygın olarak kullanılan ve 40 çeşit baharattan yapılan demirhindi Şerbeti, Ramazan ayında sofraları süslemeye hazırlanı..

17

Image

Fırınlar denetlendi
Afyonkarahisar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, Ramazan Ayı nedeniyle fırınları denetledi...

Ramazan ayının gözdesi Demirhindi ve Hurma | Gazete3.com.tr
Image

Ramazan ayının gözdesi Demirhindi ve Hurma


Geleneksel Osmanlı mutfağında yaygın olarak kullanılan ve 40 çeşit baharattan yapılan demirhindi Şerbeti, Ramazan ayında sofraları süslemeye hazırlanıyor. Sağlık açısından birçok faydası bulunan demirhindi Şerbeti, su ihtiyacını da gidermesiyle ramazan ayının en vazgeçilmezlerden. Uzun Çarşı’da hizmet veren Çamuroğlu Gıda Pazarı çalışanı İrfan Manap, demirhindi olarak da bilinen şerbet hakkında bilgiler verdi.
  GÜNCEL    17.05.2018 10:09:34


Fatma YILDIZ-özel

Çamuroğlu Gıda Pazarı çalışanı İrfan Manap, şerbetin yapılışı hakkında şunları söyledi: “Demirhindi meyvesinin bir gece önceden bir litre suda ıslatılarak bekletilmesi gerekiyor. Suda bekleyen demirhindi meyvesi suyu ile birlikte kaynatılacak büyük bir tencere alınır ve Demir hindinin kendisi ile narçiçeği, havlıcan, kabuk tarçın, zencefil, zerdeçal kaynatılır. İçerisine karanfil de atılır. Önce yüksek ateşte daha sonra da kısık ateşte toplam 2 saat kaynatıldıktan sonra soğumaya bırakılır. Ekşimsi bir tadı olduğundan bu aşamada isteyen damak zevkine göre istediği miktarda tozşeker/pekmez ilave ederek biraz daha kaynatabilir. Tamamen soğuyup rengi çıkınca temiz bir tülbentten geçirilip cam şişeye doldurulur ve buzdolabında muhafaza edilir. Tüketirken de isteğe göre sıcak veya soğuk içilebilir. Servis yaparken içine buz, taze nane yaprağı veya limon dilimi ilave edilebilir. Susuzluk giderici olarak çok tüketilir. Akşam içildiği zaman gün boyu su ihtiyacımızı karşılıyor.” İlhan Manap, Afyonkarahisar’da özellikle ramazan ayında Demirhindi şerbetinin tüketiminin çok olduğuna dikkat çekti ve “Afyon’da satışlar iyi ve rağbet var ama çok satılan bir ürün değil. Normalde üç litre Demirhindi şerbeti için yarım kilo gerekiyor. Diğer yan ürünleri de 100 gr alıyorlar. Afyonkarahisarlılar şerbeti biliyor ve seviyor. ” dedi.

HURMA FİYATLARI 10 İLE 90 TL ARASINDA

Manap hurma hakkında ise: ‘’Tabi Ramazan denilince akla gelen ilk şeylerden biri ise hurmadır. Şu anda en çok tutulan Medine ve Kudüs Hurmaları bununla beraber paket şeklinde sattığımız ve dolapta tutulması gereken hurmamız da var. Bu hurmanın diğerlerinden farkı diğer hurmalar gibi dışarı da bekletilemiyor. Taze Hurmamızı dolapta muhafaza etmek ve soğuk yenilmesi gerekiyor. Burada herkesin damak tadına ve her bütçeye hitap eden hurmamız var. İlerleyen günlerde de halkımızın ilgisi artacaktır” ifadelerinde bulundu.

  GÜNCEL    17.05.2018 10:09:34

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
18.06.2018
18.06.2018
18.06.2018
OZEL HABERLER