Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘Salgın Afyon’da pik yaptı’
CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz, koronavirüs salgınının Afyonkarahisar’da en üst seviyeler ulaştığını öne sürdü. ..

2

Image

87 adet taşınmaz ihaleyle satılacak
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Milli Emlak Müdürlüğü tarafından 87 adet taşınmazın satışı açık ihale usulü ile yapılacak. Aynı zamanda bazı taşınmaz..

3

Image

Yaşam süresi arttı
Yeni doğmuş bir bireyin mevcut ölümlülük risklerine maruz kalması durumunda yaşaması beklenen ortalama yıl sayısı olarak tanımlanan "Doğuşta Beklenen ..

4

Image

Big Chefs hizmete açıldı
2007 yılında kurulan ve ünü yurtdışına ulaşan Big Chefs restoranlar zincirinin en son halkası Afyonkarahisar’da açıldı. Big Chefs, 66. Şubesi’ni Afyon..

5

Image

Bisiklet turu pazar günü
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Afyonkarahisar Koordinatörü Aliye Mete Sert Gün FM’de yayınlanan Gündem programına konuk oldu. Sert bu Pazar yapılacak ol..

6

Image

‘Ahilerin her zaman yanında olduk’
Ahilik Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, AK ..

7

Image

Tüm mermer ihtiyacını karşılamaya hazırız’
İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tüm mermer ihtiyaçlarını karşılamaya hazır olduklarını söyledi ..

8

Image

‘İhracat desteklenmeli’
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, dünyada hizmet ihracatının öneminin arttığını belirterek, ihracatın desteklenmesi gerektiğini belirtti ..

9

Image

Hedef 6 yılda 100 kadın patron
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sinop Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri çalışmalarını basınla paylaştı. TOBB Sinop Kadın Girişimciler Kurulu..

10

Image

MEB’ten özel set
Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin okuma yazma sürecini eğlenceli hale getirecek bir set hazırladı..

11

Image

AFYON ÖNCÜ
Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, Türkiye’ye öncü kararlar almaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde attığı twitte koronavirüs karantinasını ihlal e..

12

Image

Jandarmadan Kovid denetimi
Afyonkarahisar'da jandarma ekiplerince yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında ilçe, belde ve köylerin toplu taşıma araçlarına yönelik denetim gerç..

13

Image

‘Tedbirlere uyulmazsa vakalar artar’
Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, eylül ayında yeni normal dönemdeki dalgalanmalara dikkat çekerek "Koronavirüs tedbirlerine uyul..

14

Image

‘THY ile görüşeceğiz’
Türkiye Seyahat Acentalar Birliği Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Başkanı Bilal Şenel, Zafer Havalimanı’nı canlandırabilmek, uçuşları açabilmek için Tü..

15

Image

Vali Çiçek’e ziyaretler
Vali Gökmen Çiçek, ziyaret için gelen konuklarını ağırladı ..

16

Image

‘İHBAR EDİN’

Vali Gökmen Çiçek ve Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, şehir merkezinde covid-19 denetimi yaptı. Vali Çiçek, vatandaşlardan korona testi pozitif ol..

17

Image

Eurochambres Komitesi toplandı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, aynı zamanda Başkan Vekilliğini yürüttüğü Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları ..

TOBB Taşkent’te üniversite kuruyor | Gazete3.com.tr
Image

TOBB Taşkent’te üniversite kuruyor


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ), Taşkent Özbekistan Taşkent’te bir üniversite kuruyor
  GÜNCEL    29.07.2020 10:54:02

Konuya ilişkin gerçekleştirilen video konferans toplantısında konuşan TOBB Başkanı ve TOBB ETÜ Mütevelli Heyet Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Özbekistan Asya coğrafyasının kalbidir. Hem kültürel ve iktisadi olarak, Orta Asya’nın parlayan yıldızıdır. İmam Buhari, İmam Maturidi, Ali Kuşçu ve Ali Şir Nevai gibi, ilimleriyle irfanlarıyla medeniyetimize damgalarını vurmuş olan büyüklerimiz, hepsi Özbekistan’da buradan yetişmiştir” dedi.

“TOBB ETÜ BENZERİ MÜFTEDATA
VE PROGRAMLARA SAHİP”

Özbekistan’da kurulacak üniversitenin TOBB ETÜ ile benzer müfredata ve programlara sahip olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Bunun aynısını şimdi Taşkent’te uygulamaya başlayacağız. TOBB ETÜ Taşkent’in başlangıçta iki akademik programı olacaktır. Birincisi, Uluslararası Girişimcilik Programı. İkincisi, E-ticaret ve Teknoloji Yönetimi Programı. Bu iki konuyu özellikle seçtik. Çünkü girişimcilik ve e-ticaret, bugünkü küresel ekonomide, en çok öne çıkan konulardır. Özbekistan ise, Asya coğrafyasının kalbidir. Hem kültürel ve iktisadi olarak, Orta Asya’nın parlayan yıldızıdır. İmam Buhari, İmam Maturidi, Ali Kuşçu ve Ali Şir Nevai gibi, ilimleriyle irfanlarıyla medeniyetimize damgalarını vurmuş olan büyüklerimiz, hepsi Özbekistan’da buradan yetişmiştir” şeklinde konuştu.

“ÖZBEKİSTAN YÜKSEK
POTANSİYELE SAHİP”

Özbekistan’ın çok genç bir nüfusa sahip olduğunu ve coğrafyasında yüksek potansiyele sahip ülkelerin başında geldiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Günümüzdeyse, 35 milyona yaklaşan genç ve dinamik nüfusu, tarihi birikimi, stratejik konumu, zengin doğal kaynakları ve gelişen sanayisi ile Özbekistan’ın müthiş bir gelecek vadettiğine de inanıyorum. Dolayısıyla, küresel ekonomiler yeniden şekillenirken, Özbekistan, tüm bu coğrafyada, girişimciliğin merkezi olmaya en uygun konumda olan ülkedir. Bugün ülkeler arası zenginlikler ülkelerin ortaya çıkardığı gelişimci sayısı ile ortaya çıkmaktadır. Özbekistan’da bu potansiyel var. Türkiye ile Özbekistan arasındaki ilişkilerimizi, ortak tarih, dil ve kültürümüz temelinde, güçlü kardeşlik bağlarına dayanan stratejik ortaklık olarak tanımlıyoruz. Özbekistan'ın milli şairi merhum Abdullah Aripov'un o veciz ifadesiyle, 'bizim dilimiz bir, dinimiz bir, imanımız birdir'” diye konuştu.

“ESKİYE DAYANAN BİR DOSTLUĞUMUZ VAR”

Türkiye-Özbekistan kardeşliğinin, maziden atiye uzanan kadim bir kardeşlik olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Geçen sene Bakü'de, Özbekistan'ın Türk Keneşi'ne tam üyeliğiyle, aramızdaki bu birliktelik, daha da perçinlenmiştir. Özbekistan'da, Devlet Başkanı Saygıdeğer Mirziyoyev'in güçlü ve kararlı liderliğinde yürütülen reform sürecini de takdirle izliyoruz. Yabancı sermayeyle en çok şirket kuran ülkeler arasında ülkemiz 3. sırada yer almaktadır. Türkiye iş dünyası olarak Özbekistan’ın ve Özbek kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. TOBB ETܒnün Özbekistan’da şube açması için bizden hiçbir desteğini esirgemeyen, yolumuzu açan, Devlet Başkanlarımıza ve değerli akademisyenlerimize, bu vesileyle tekrar şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı. Türkiye Cumhuriyeti Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er de iki ülke arasındaki ilişkilerin iyi bir düzeyde olduğunu ve daha iyi yerlere çıkarmak için çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

“ŞİMDİDEN 200 BAŞVURU ALDIK”

Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Adkham Ikramov ise Türkiye ile Özbekistan arasındaki ilişkilerin çok iyi olduğunu, daha da ilerletmek için kurulan bu üniversitenin bir adım olduğunu kaydetti. Ayrıca Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde kılınan ilk cuma namazında Hisarcıklıoğlu’nu gördüğünü ve çok mutlu olduğunu belirten Ikramov, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde namaz kılmak için sabırsızlandığını dile getirdi. TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Güven Sak da şimdiden Taşkent’te kurulan üniversite için 200 başvuru aldıklarını dile getirdi. Prof. Dr. Sak ayrıca, Özbekistan’ın eğitim için oldukça elverişli ve uygun bir potansiyele sahip olduğunu sözlerine ekledi. >>>Gazete3

  GÜNCEL    29.07.2020 10:54:02

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
18.09.2020
18.09.2020
18.09.2020
OZEL HABERLER