Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Et ve süt verimi ikiye katlandı
Manda kaymağı ile ünlü Afyonkarahisar'da, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından yürütülen H..

2

Image

‘81 ilde bir ilki başardık’
Afyonkarahisar basın camiasında birlik ve beraberliği sağlamak amacıyla kurulan Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği’nin yönetim kurulu üyeleri, il yöne..

3

Image

‘Kooperatifçilikte farkındalık oluşturacağız’
Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni’nin Afyonkarahisar’daki programında konuşan Kooperatifçilik Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Alper Bozkurt, Türk..

4

Image

Cem Özer’in ayağı kırıldı
Sinanpaşa ilçesine bağlı Balmahmut köyündeki film çekimleri sırasında düşen sinema sanatçısı Cem Özer'in ayağı kırıldı...

5

Image

Tedavisi tamamlanan kuşlar doğaya salındı
Afyonkarahisar'da yaralı bulunduktan sonra Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merke..

6

Image

Atatürk Yol Koşusu 11 Kasım'da
Afyonkarahisar Belediyesi, kültürel ve sosyal etkinliklerinin yanı sıra halkımıza yönelik sportif faaliyetlerine de aralıksız olarak devam ediyor. Bu..

7

Image

Visit Afyon kullanıcılarla buluştu
Tarihi, kültürel, doğal güzellikler ve yöresel ürünlerimiz ile ilimizi ülkemize ve dünyaya tanıtan Visit Afyon bir yeniliği daha uygulamaya koydu. Afy..

8

Image

Ağaçlara kuş yuvaları takıldı
Dinar Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ormanlık alanlardaki ağaçlara 340 kuş yuvası asıldı...

9

Image

‘Sıfır Atık’ta Türkiye birincisiyiz’
Sıfır Atık Bilgilendirme Toplantısında konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar’da ilk günden bu yana projenin uygulanmaya devam ettiğini ve kent..

10

Image

Müzik müzesine keman bağışı
Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Hasan Sami Yaygıngöl, kendi tasarımı borulu lale kemanı, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı İb..

11

Image

‘TASARRUFLU OLACAĞIZ’
Afyonkarahisar’da yapılan yılın son İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, kurum müdürlerine kaynakları verimli kullanmal..

12

Image

‘İşyerinde huzur ruh sağlığını koruyor’
Uzman Doktor Hülya Edil, Kanal 3 ekranlarında Pınar’la Kahvaltı Haberleri programında ruh sağlığının korunması noktasında yaptığı açıklamada, “Vakitl..

13

Image

‘15 Temmuz kırılma gecesiydi’
"İnsan ve İletişim" adlı konferansta hukuk öğrencileriyle bir araya gelen Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Başmüfettişi Ahmet Sula, 15 Temmuz’un insanlık..

14

Image

"Genç beyinlerimizi Geleceğe hazırlamalıyız"
İl Danışma Komisyonu Toplantısı’nda öğrenciler ve eğitim konusunda önemli açıklamalarda bulunan Vali Mustafa Tutulmaz, “Artık çağımızda kol gücüyle de..

15

Image

‘Kargo sektöründe daha fazla büyümek istiyoruz’
Kanal 3 ekranlarında Pınar Akarsu’nun hazırlayıp sunduğu Pınar’la Kahvaltı Haberlerine konuk olan Afyonkarahisar PTT Başmüdürü Mehmet Örsdemir, PTT’ni..

16

Image

‘Motorlu Timler daha etkin görev yapacak’
Motorize Polis Timlerinin görev sevkiyatı törenine katılan Vali Mustafa Tutulmaz, motorize timlerin suç ve suçlularda mücadelede daha etkili ve veriml..

17

Image

‘AEV büyük hizmetler yapıyor’
İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hamza Çömez ve İl Dernekler Müdürü Ahmet Nuri Gök, Afyon Eğitim Vakfı’nı ziyaret ettiler. Her iki ziyarette de Afyon Eğit..

‘Kemerini tak hayata tutun’ | Gazete3.com.tr
Image

‘Kemerini tak hayata tutun’


Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Bayrakçeken, "Dünyada her yıl yaklaşık 1,2 milyon kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor. 50 milyon insan da bu kazalarda yaralanıyor. Emniyet kemeri takmak ölüm oranını yüzde 50 azaltıyor. Ancak özellikle otobüsle seyahat eden yolcularda emniyet kemeri kullanım oranı çok düşük." dedi.
  AFYON    01.10.2018 10:58:04

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Bayrakçeken, yaptığı açıklamada, trafik kazalarındaki ölümlerin azaltılmasında emniyet kemerinin çok önemli bir etken olduğunu söyledi.

“BİLİNÇ OLUŞMAYA BAŞLADI”

Emniyet kemerinin pasif bir güvenlik sistemi olduğunu anımsatan Bayrakçeken, şöyle devam etti: "Kazanın meydana gelmesi kaçınılmaz ise en az zararla kurtarmak için yapılan bir sistemdir. Dünyada uçaklarda, taşıtlarda ve iş güvenliğinde kullanılan kemerler var. Biz taşıtlarda daha çok iki ve üç nokta emniyet kemerlerini kullanıyoruz. Ayrıca çocuk koltuklarına monte ettiğimiz sistemler var. Vatandaşlarda emniyet kemeri takılması konusunda yavaş yavaş bilinç oluşmaya başladı." Bayrakçeken, emniyet kemeri takmanın kaza esnasında ölüm riskini azalttığını vurgulayarak, Emniyet Genel Müdürlüğünün konuyla ilgili çalışmalar yürüttüğünü aktardı.

“ÖLÜM ORANINI YÜZDE 50 AZALTIYOR”

Ancak çabalara rağmen Türkiye'de emniyet kemeri kullanım oranının henüz istenen seviyede olmadığına işaret eden Bayrakçeken, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dünyada her yıl yaklaşık 1,2 milyon kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor. 50 milyon insan da bu kazalarda yaralanıyor. Emniyet kemeri takmak ölüm oranını yüzde 50 azaltıyor. Ancak özellikle otobüsle seyahat eden yolcularda emniyet kemeri kullanım oranı çok düşük. Önceki hafta Afyonkarahisar'da meydana gelen otobüs kazasında 7 kişi hayatını kaybetti. Bu kazada yalnızca bir yolcu emniyet kemeri takmıştı. O da herhangi bir şekilde yaralanmamıştı. Emniyet kemeri kullanımında özellikle taşıtların ön tarafında bulunan sürücü ve yolcuda eskiye göre kısmen iyileşme sağlandı. Ancak arkada oturan ve otobüsle seyahat eden yolcuların emniyet kemeri kullanımı henüz istenilen oranda değil."

“DÖRDÜNCÜ KATTAN DÜŞMEYLE EŞ DEĞER”

Bayrakçeken, emniyet kemeri takmamak için sürücülerin farklı yollara başvurduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Oysa çarpışmalarda emniyet kemeri ölüm oranlarını 50 oranında azaltıyor. Arkada oturan yolcularda da yaklaşık yüzde 25 civarında bir faydası var. Emniyet kemeri özellikle kısa mesafede ihmal ediliyor. Yaklaşık 50 kilometre hızla giderken meydana gelen bir çarpışmada dördüncü kattan düşmeyle eş değer bir enerji ortaya çıkıyor. Şehir içi hızımız bugün 50 kilometrenin çok üzerinde. 50 kilometrede bile böyle oluyorsa hızımızın artmasıyla çok ciddi hasarlar, ciddi yaralanmaların olması kaçınılmazdır. Bir araç alacağımız zaman emniyet kemerinden daha çok hava yastığına bakıyoruz. Hava yastığı da pasif güvenlik sistemidir, kazalarda mutlaka bir etkisi var ama emniyet kemerinin etkisi çok daha fazladır.”>>>A.A.

  AFYON    01.10.2018 10:58:04

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
15.10.2018
15.10.2018
15.10.2018
OZEL HABERLER