Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Zeybek son yolculuğuna uğurlandı

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde vatani görevini yaptığı sırada nöbet esnasında elim bir kaza sonucu hayatını kaybeden J. Komando Er Sezer Zeybek son..

2

Image

Tarlaların ortasında minare

Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesinde 13. yüzyılda Selçuklular döneminde yapılan ‘Kırık Minare’, 1801 yılındaki büyük yangında yok olan Erkmenhisa..

3

Image

31 bin öğrenci greve gitti
İklim değişikliğine karşı mücadele için Türk Eğitim Derneği’ne bağlı 38 okulun 31 bin öğrencisi okullarında greve gitti. Grev yapan okullar arasında T..

4

Image

Destek ödemeleri başladı

Afyonkarahisar Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Serdar Lökçü, 2018 Yılı Anaç Koyun Keçi Destekleme ödemelerinin bugünde..

5

Image

Sizler bizlere emanetsiniz’
Vali Mustafa Tutulmaz programları dahilinde 02.09.1996 tarihinde vatani görevini yaptığı esnada Van İli kırsalında mayın patlaması sonucu Şehit olan J..

6

Image

‘Üretimde merkez olma yolundayız’

Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan işletmeleri ziyaret eden Vali Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar’ın makine üretim sektörünün merkezi olma yolun..

7

Image

‘Destek başvuruları tekrar açılacak’
Afyonkarahisar Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Serdar Lökçü, 2018 anaç koyun keçi destekleme başvurularını kaçıran yetiştiriciler ..

8

Image

Vali Tutulmaz’dan Manisa turu

Zafer Kalkınma Ajansı 2019 Yılı Destek Programları açılış toplantısı nedeniyle Manisa’da bulunan Vali Mustafa Tutulmaz, Kütahya Valisi Dr. Ömer T..

9

Image

Özdilek’te kış fırsatları

Kaliteli markaların en çok tercih edilen kadın, erkek ve çocuk giyim ürünlerini tek çatı altında buluşturan Özdilek’te yüzde 50’ye varan indiriml..

10

Image

Yükümlülere müzik dinletisi

Afyonkarahisar Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından yükümlülere yönelik olarak müzik dinletisi gerçekleştirildi.
..

11

Image

‘KKTC’nin her zaman yanındayız’
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) eski ve yeni dönem milletvekillerinden oluşan heyet, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay’ı ziyaret ..

12

Image

Kış kuşları sayıldı
Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Doğa Koruma ve Biyoizlem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DOKBİM) tarafın..

13

Image

Çöpten servet çıkıyor
Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Birliği Müdürü Ercan Özcan, her yıl toplanan ambalaj atıklarının geri dönüştürülmesi ile ülke ekonomisine 4 milyon lir..

14

Image

‘Afyonkarahisar şanslı bir kent’
Türk Telekom’um hizmetlerinden memnun olduklarını ifade eden BİK Müdürü Selami Çalışkan, Afyonkarahisar’ın kamu yöneticileri açısından şanslı bir il o..

15

Image

‘Engelsiz Yaşam Merkezimiz olmalı’
Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği’ni ziyaret eden Kent Konseyi Engeliler Meclisi Başkanı Mesut Yurt, Afyonkarahisar'daki engelli derneklerinin tek ç..

16

Image

AFBEL Termal kapılarını açıyor
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, sporcu oteli konseptinde hayata geçirilen Afyonkarahisar Belediyesi Termal Oteli’nin (AFBEL) önümüz..

17

Image

‘Vatandaşa hizmet için varız’
Afyonkarahisar İl Defterdarı Murat Toy, yapılandırma taksitleri ile ilgili olarak vergi mükelleflerine uyarıda bulunarak, “Defterdarlığımız bünyesinde..

‘Kemerini tak hayata tutun’ | Gazete3.com.tr
Image

‘Kemerini tak hayata tutun’


Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Bayrakçeken, "Dünyada her yıl yaklaşık 1,2 milyon kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor. 50 milyon insan da bu kazalarda yaralanıyor. Emniyet kemeri takmak ölüm oranını yüzde 50 azaltıyor. Ancak özellikle otobüsle seyahat eden yolcularda emniyet kemeri kullanım oranı çok düşük." dedi.
  AFYON    01.10.2018 10:58:04

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Bayrakçeken, yaptığı açıklamada, trafik kazalarındaki ölümlerin azaltılmasında emniyet kemerinin çok önemli bir etken olduğunu söyledi.

“BİLİNÇ OLUŞMAYA BAŞLADI”

Emniyet kemerinin pasif bir güvenlik sistemi olduğunu anımsatan Bayrakçeken, şöyle devam etti: "Kazanın meydana gelmesi kaçınılmaz ise en az zararla kurtarmak için yapılan bir sistemdir. Dünyada uçaklarda, taşıtlarda ve iş güvenliğinde kullanılan kemerler var. Biz taşıtlarda daha çok iki ve üç nokta emniyet kemerlerini kullanıyoruz. Ayrıca çocuk koltuklarına monte ettiğimiz sistemler var. Vatandaşlarda emniyet kemeri takılması konusunda yavaş yavaş bilinç oluşmaya başladı." Bayrakçeken, emniyet kemeri takmanın kaza esnasında ölüm riskini azalttığını vurgulayarak, Emniyet Genel Müdürlüğünün konuyla ilgili çalışmalar yürüttüğünü aktardı.

“ÖLÜM ORANINI YÜZDE 50 AZALTIYOR”

Ancak çabalara rağmen Türkiye'de emniyet kemeri kullanım oranının henüz istenen seviyede olmadığına işaret eden Bayrakçeken, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dünyada her yıl yaklaşık 1,2 milyon kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor. 50 milyon insan da bu kazalarda yaralanıyor. Emniyet kemeri takmak ölüm oranını yüzde 50 azaltıyor. Ancak özellikle otobüsle seyahat eden yolcularda emniyet kemeri kullanım oranı çok düşük. Önceki hafta Afyonkarahisar'da meydana gelen otobüs kazasında 7 kişi hayatını kaybetti. Bu kazada yalnızca bir yolcu emniyet kemeri takmıştı. O da herhangi bir şekilde yaralanmamıştı. Emniyet kemeri kullanımında özellikle taşıtların ön tarafında bulunan sürücü ve yolcuda eskiye göre kısmen iyileşme sağlandı. Ancak arkada oturan ve otobüsle seyahat eden yolcuların emniyet kemeri kullanımı henüz istenilen oranda değil."

“DÖRDÜNCÜ KATTAN DÜŞMEYLE EŞ DEĞER”

Bayrakçeken, emniyet kemeri takmamak için sürücülerin farklı yollara başvurduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Oysa çarpışmalarda emniyet kemeri ölüm oranlarını 50 oranında azaltıyor. Arkada oturan yolcularda da yaklaşık yüzde 25 civarında bir faydası var. Emniyet kemeri özellikle kısa mesafede ihmal ediliyor. Yaklaşık 50 kilometre hızla giderken meydana gelen bir çarpışmada dördüncü kattan düşmeyle eş değer bir enerji ortaya çıkıyor. Şehir içi hızımız bugün 50 kilometrenin çok üzerinde. 50 kilometrede bile böyle oluyorsa hızımızın artmasıyla çok ciddi hasarlar, ciddi yaralanmaların olması kaçınılmazdır. Bir araç alacağımız zaman emniyet kemerinden daha çok hava yastığına bakıyoruz. Hava yastığı da pasif güvenlik sistemidir, kazalarda mutlaka bir etkisi var ama emniyet kemerinin etkisi çok daha fazladır.”>>>A.A.

  AFYON    01.10.2018 10:58:04

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
24.05.2019
24.05.2019
24.05.2019
OZEL HABERLER