Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Yeni Ezop Masalları aranıyor
Afyonkarahisar Valiliği Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından kentin tanıtımını farklı bir boyutta yapmak için “Masallarla Afyonkarahisar “ masal y..

2

Image

‘Basın her zaman yanımızda’
Afyonkarahisar basınının tüm çalışmalarında kendilerine destek verdiğini belirten Türk Eğitim-Sen temsilcileri ile Cansuyu Derneği temsilcileri Afyonk..

3

Image

Pazaryerinde çalışmalar tam gaz
Afyonkarahisar Belediyesi Selçuklu Mahallesinde başlatılan kapalı pazaryerinde çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. ..

4

Image

‘Ortak projeler yapabiliriz’
Turkuvaz Medya Bölge Koordinatörü Şeyda Yılmaz Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği’ni ziyaret etti. ..

5

Image

CAKA çocuklara müziği sevdirdi
Keman virtüözü Cihat Aşkın'ın 13 ilde başlattığı Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları (CAKA) projesi kapsamında Türkiye genelinde 500'ün üzerinde çocuk ve..

6

Image

İçme Suyu Arıtma Tesisini gezdiler
Afyonkarahisar Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü'nce hayata geçirilen, sofra tuzundan klor üretilmesini sağlayan 10 kg/h kapasiteli Oksijen Bazl..

7

Image

Konservatuar Müzesi’ne anlamlı hediye
Kanun Sanatçısı Tahir Aydoğdu babasının yaptığı ve yıllarca çaldığı tarihi ve manevi önemi büyük olan kanunu Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet ..

8

Image

Otizmli Faik’in resim yeteneği
Afyonkarahisar'da özel eğitim merkezinde resim yeteneği keşfedilen 17 yaşındaki otizmli Faik Emre Arslan'ın, ahşap yakma sanatı ile yaptığı resimler i..

9

Image

"Bataklaşma temizlenmeli"
Afyonkarahisar'da, Türkiye'nin en büyük sulak alanlarından Eber Gölü'nün son yıllarda ortaya çıkan kuraklık tehdidine karşı korunabilmesi için yapılma..

10

Image

İkazcı Şükrü Bey saygıyla anıldı

Milli Mücadele kahramanlarından Afyonkarahisar Milletvekili olarak 1. Meclis’te bulunan hukukçu ve gazeteci İkazcı Mehmet Şükrü Bey’in (Koçoğlu) ..

11

Image

‘Valilik kimseden para istemez’

Afyonkarahisar Valiliği’nden yapılan açıklamada, şehit yakınlarına ve gazilere yönelik olarak gereken desteklerin verildiği, bunu sağlarken vatan..

12

Image

Toprak Koruma Kurulu toplandı
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Gülihsan Yiğit, İl Tarım..

13

Image

Alt geçitte sona gelindi
Afyonkarahisar Belediyesi tarafından kısa süre önce eski Stad Kavşağı, Atatürk Caddesi üzerinde çalışmalarına başlanan alt geçitte sona gelindi...

14

Image

Cep telefonu kontrollü sulama

Çalışmaları devam eden Afyonkarahisar Çobanlar Seyitler Sulaması Yenileme İnşaatının tamamlanması ile 31 bin 150 dekar zirai arazinin sulanacağın..

15

Image

Basın Yayın Derneği’ne ziyaretler sürüyor

Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği’ne nezaket ziyaretleri devam ediyor. Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır ve Türkiye-Çin İş ..

16

Image

Şehit babası Çömez’i ziyaret etti

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde 1996 yılında teröristlerle girdiği çatışmada şehit olan Uzman Çavuş Fahri Pınar'ın babası İsmail Pınar'ı (74), Afyo..

17

Image

‘Hizmetlerimiz unutulmamış’
Afyonkarahisar Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'a teşekkür ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Başkan Çoban, ..

‘Kemerini tak hayata tutun’ | Gazete3.com.tr
Image

‘Kemerini tak hayata tutun’


Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Bayrakçeken, "Dünyada her yıl yaklaşık 1,2 milyon kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor. 50 milyon insan da bu kazalarda yaralanıyor. Emniyet kemeri takmak ölüm oranını yüzde 50 azaltıyor. Ancak özellikle otobüsle seyahat eden yolcularda emniyet kemeri kullanım oranı çok düşük." dedi.
  AFYON    01.10.2018 10:58:04

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Bayrakçeken, yaptığı açıklamada, trafik kazalarındaki ölümlerin azaltılmasında emniyet kemerinin çok önemli bir etken olduğunu söyledi.

“BİLİNÇ OLUŞMAYA BAŞLADI”

Emniyet kemerinin pasif bir güvenlik sistemi olduğunu anımsatan Bayrakçeken, şöyle devam etti: "Kazanın meydana gelmesi kaçınılmaz ise en az zararla kurtarmak için yapılan bir sistemdir. Dünyada uçaklarda, taşıtlarda ve iş güvenliğinde kullanılan kemerler var. Biz taşıtlarda daha çok iki ve üç nokta emniyet kemerlerini kullanıyoruz. Ayrıca çocuk koltuklarına monte ettiğimiz sistemler var. Vatandaşlarda emniyet kemeri takılması konusunda yavaş yavaş bilinç oluşmaya başladı." Bayrakçeken, emniyet kemeri takmanın kaza esnasında ölüm riskini azalttığını vurgulayarak, Emniyet Genel Müdürlüğünün konuyla ilgili çalışmalar yürüttüğünü aktardı.

“ÖLÜM ORANINI YÜZDE 50 AZALTIYOR”

Ancak çabalara rağmen Türkiye'de emniyet kemeri kullanım oranının henüz istenen seviyede olmadığına işaret eden Bayrakçeken, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dünyada her yıl yaklaşık 1,2 milyon kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor. 50 milyon insan da bu kazalarda yaralanıyor. Emniyet kemeri takmak ölüm oranını yüzde 50 azaltıyor. Ancak özellikle otobüsle seyahat eden yolcularda emniyet kemeri kullanım oranı çok düşük. Önceki hafta Afyonkarahisar'da meydana gelen otobüs kazasında 7 kişi hayatını kaybetti. Bu kazada yalnızca bir yolcu emniyet kemeri takmıştı. O da herhangi bir şekilde yaralanmamıştı. Emniyet kemeri kullanımında özellikle taşıtların ön tarafında bulunan sürücü ve yolcuda eskiye göre kısmen iyileşme sağlandı. Ancak arkada oturan ve otobüsle seyahat eden yolcuların emniyet kemeri kullanımı henüz istenilen oranda değil."

“DÖRDÜNCÜ KATTAN DÜŞMEYLE EŞ DEĞER”

Bayrakçeken, emniyet kemeri takmamak için sürücülerin farklı yollara başvurduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Oysa çarpışmalarda emniyet kemeri ölüm oranlarını 50 oranında azaltıyor. Arkada oturan yolcularda da yaklaşık yüzde 25 civarında bir faydası var. Emniyet kemeri özellikle kısa mesafede ihmal ediliyor. Yaklaşık 50 kilometre hızla giderken meydana gelen bir çarpışmada dördüncü kattan düşmeyle eş değer bir enerji ortaya çıkıyor. Şehir içi hızımız bugün 50 kilometrenin çok üzerinde. 50 kilometrede bile böyle oluyorsa hızımızın artmasıyla çok ciddi hasarlar, ciddi yaralanmaların olması kaçınılmazdır. Bir araç alacağımız zaman emniyet kemerinden daha çok hava yastığına bakıyoruz. Hava yastığı da pasif güvenlik sistemidir, kazalarda mutlaka bir etkisi var ama emniyet kemerinin etkisi çok daha fazladır.”>>>A.A.

  AFYON    01.10.2018 10:58:04

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
15.12.2018
15.12.2018
15.12.2018
OZEL HABERLER