Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Kent Ormanı kuş sergisi açıldı
Afyonkarahisar Belediyesi tarafından düzenlenen Kent Ormanı'nda yaşayan 33 farklı tür kuş fotoğraflarından oluşan AKÜ Veteriner Fakültesi Öğretim Üyes..

2

Image

İKBAL TERMAL OTEL en lüks oteller arasında
Bali’de 500’den fazla katılımcı ile Ayana Resort & Spa’da gerçekleşen, Dünyanın en lüks otellerinin katıldığı ve dünyanın zirvedeki lüks otellerini fa..

3

Image

Veysel Eroğlu parkında çalışmalar son sürat
Afyonkarahisar Belediyesi, gururumuz eski Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’nun adını taşıyacak parkta çalışmalarını aralıksız olarak sürdürü..

4

Image

Ata’nın yolunda ilerliyorlar
Türkiye Bisikletliler Derneği Aydın Şubesi'nin 11 üyesi, Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesine ulaştı...

5

Image

“HAZIRLIKLI OLMALIYIZ”
Kış tedbirleri toplantısında konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar’ın Türkiye’nin en soğuk illeri arasında yer aldığını söyleyerek, “Türkiye'd..

6

Image

‘Afyonkarahisar Yeşilhisar olacak’
Cumhurbaşkanlığı himayesinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen "Fidanlar Fidanlarla Büyüyor” programı kapsamında düzenlenen fidan dikim t..

7

Image

Öğrenciler enerji santrallerini gezdi
Değişen ve gelişen teknolojiye uyum sağlamak amacıyla Afyonkarahisar'da bulunan elektrik üretim santrallerine inceleme gezisinde bulunan Afyon Kocatep..

8

Image

Çocuk oyunlarını öğretiyorlar
Afyonkarahisar'daki üniversite öğrencileri, sosyal sorumluk projesi kapsamında köy okulunda öğrenim gören çocuklara 1980'li ve 1990'lı yılların unutul..

9

Image

Sendikacılardan ziyaret
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Türk Yerel Hizmet Sen Genel Başkanı Mustafa Yorulmaz ve beraberindeki sendika yöneticilerini makamında kabul etti...

10

Image

Halk otobüslerinde yoğun temizlik
Afyonkarahisar'da, toplu ulaşımın can damarını oluşturan halk otobüsleri, her yeni güne başlamadan önce köşe bucak temizlenerek vatandaşın hizmetine s..

11

Image

‘Muhalif ve doğru haberlerle okunan gazete olabilirsiniz’
Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Ümit Şeref Kayacan, internet haberciliğinin yerel gazeteleri etkilediğini söyleyerek, yazılı basının da sadece resmi il..

12

Image

“Yüzde 35 tasarruf elinizde”
Aksa Afyon Doğal Dağıtım A.Ş. Proje Kontrol ve İç Tesisat Mühendisi Ercan Çallı, kabarık doğalgaz faturalarını düşürmenin püf noktalarını açıkladı
..

13

Image

Park Afyon’da Unutmadık temalı sergi
ECE Türkiye Proje Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen, Zafer Bölgesi’nin en büyük alışveriş merkezi Park Afyon AVM ’de Mustafa Kemal Atatürk’ün 80. ölü..

14

Image

Esnaflardan kara kutu tepkisi
Türkiye’de tütün satışı yapılan yerlerde uygulanması planlanan kara kutu uygulamasına tepki gösteren Afyonkarahisar Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Ceng..

15

Image

Jessica May’den Özdilek bornozlu poz
Yeni Gelin dizisindeki performansıyla Türkiye’de büyük bir hayran kitlesine sahip olan Jessica May de tüm dünyada ses getiren “bornozlu fotoğraf payla..

16

Image

Gazzelliler için yardım kahvaltısı
Afyonkarahisar İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneğince, Gazze yararına yardım kahvaltısı düzenlendi...

17

Image

Kültürel yayınlara yeni halka
Afyonkarahisar Belediyesi'nin katkılarıyla Eğitimci-Yazar Veli Cengiz'in 2014-2018 yılları arasında çeşitli basın kuruluşlarında yazdığı makalelerden ..

‘Yangına müdahale süresini kısalttık’ | Gazete3.com.tr
Image

‘Yangına müdahale süresini kısalttık’


Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, "Bu sene yangına müdahale süresini 15 dakikadan aşağıya çektik. Bu süreyi yangına hassas bölgelerde13-14 dakikaya indirdik. Yangına müdahale süresinin kısalığı, yangın başına düşen orman alanı miktarının da aynı oranda düşmesine sebep oldu” dedi.
  AFYON    31.10.2018 10:52:56

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Afyonkarahisar'da Korel Termal Otel’de düzenlenen "Orman Genel Müdürlüğü 2019-2021 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi" hazırlık toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, 179 yıllık çok disiplinli ve çalışkan bir kurum olan genel müdürlüğün birçok alanda örnek gösterildiğini söyledi. Uzun yıllar neticesinde elde edilen bu başarının yeterince anlatılamadığını belirten Karacabey, kurumlar için tanınıyor olmanın önemine dikkati çekti.

"81 MİLYONUN HAYATINA DOKUNAN BİR KURUMUZ"

Orman teşkilatının yaptığı işlerin sadece kurumu etkilemediğini, öncelikle 22 bin 600 orman köylüsünü ilgilendirdiğini hatırlatan Karacabey, "Bunun yanında bu ülkede yaşayan 81 milyonun hayatına dokunan bir kurumuz. Diktiğimiz her fidan onlar için temiz hava oluyor. Sağlıklı içme suyu olarak geri dönüyor. Cumhurbaşkanlığı sisteminde iki bakanlığın birleşmesiyle devasa büyüklükte bir bakanlık ortaya çıktı. Bununla birlikte ortaya çıkan dezavantajların avantaja çevrilmesi için çalışmalıyız." diye konuştu. Karacabey, 2017 yılı rakamlarına göre 1 milyar dolarlık orman emvali ithalatı yapıldığına değinerek, şunları kaydetti: "Ülkemizin yüzde 30'u ormanlarla kaplı. Ülkemizin üçte birinin topraklarının tapusu Orman Genel Müdürlüğünde ama biz bu kadar imkan varken, dışarıdan 1 milyar dolarlık odun ithalatı yapmışız. Bunu en azından kendime izah etmekte güçlük çekiyorum. Bu demek değil ki 'ormanlarımızı talan edelim, keselim, biçelim'. Gittiğimiz yerlerde hala bakıma çok ihtiyacı olan orman sahaları var. Bu sahaların bakım ve iyileştirilmesi için önümüzdeki engeller kaldırıldı. Bu ormanlara bir an önce bakım yapmamız lazım. 2023 yılında hedeflediğimiz, ormancılık sektörünün 23 milyar dolar ihracata katkısını gerçekleştirmemiz gerekiyor."

"5 MİLYAR DOLARLIK HEDEFİ GERÇEKLEŞTİRMELİYİZ"

Hollanda ve İtalya gibi ülkelerin çok ciddi anlamda fidan ihracatı yaptığına işaret eden Karacabey, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hemen yanı başımızdaki Türk Cumhuriyetlerine Avrupa'dan fidan gönderilirken, biz maalesef bu konuda geride kalmışız. Odun dışı ürün olarak tabir ettiğimiz, ekolojik ürünlerin dünyada 115 milyar dolar piyasası var. Türkiye Kıta Avrupasından fazla bitki türüne sahip diye övünüyoruz ama bunları değerlendiremiyoruz. Ormancılığı sadece ağaç kesip, odun satmak ağırlıklı düşündüğümüz için, bu tür ürünlerin ekonomik değerinin farkında olmamışız. Bundan sonra bu alandaki 5 milyar dolarlık hedefi gerçekleştirmeliyiz."

"SON YILLARIN EN İYİ RAKAMLARI OLDU"

Hava şartlarının da yardımı ile orman yangınları açısından 2018 yılının sevindirici şekilde gerçekleştiğini ifade eden Karacabey, şu değerlendirmelerde bulundu: "Hakikaten çok başarılı bir orman yangınları sezonu geçirildi. Tabii bunda 'sadece hava şartları iyiydi, başarılıydık. Hava şartları iyi olmasa başarılı olmazdık' sonucu çıkarılmasın. Kesinlikle orman teşkilatındaki arkadaşlarımızın başarılı, özverili çalışmalarıyla kazasız, belasız sıkıntısız bir sene olarak atlattık 2018 yılını. Bu sene hem çıkan yangın sayısı azdı hem de yangın başına düşen alanda son yılların en iyi rakamları oldu. Bu sene yangına müdahale süresini 15 dakikadan aşağıya çektik. Bu süreyi yangına hassas bölgelerde13-14 dakikaya indirdik. Yangına müdahale süresinin kısalığı, yangın başına düşen orman alanı miktarının da aynı oranda düşmesine sebep oldu. Bu sene yangın başına düşen alan 2,6 hektar olarak gerçekleşti. Gerçekten başarılı bir istatistik ortaya çıktı. Bölgemizde en başarılı ülke olarak görünüyoruz.">>>A.A.


  AFYON    31.10.2018 10:52:56

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
14.11.2018
14.11.2018
14.11.2018
OZEL HABERLER