Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Zeybek son yolculuğuna uğurlandı

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde vatani görevini yaptığı sırada nöbet esnasında elim bir kaza sonucu hayatını kaybeden J. Komando Er Sezer Zeybek son..

2

Image

Tarlaların ortasında minare

Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesinde 13. yüzyılda Selçuklular döneminde yapılan ‘Kırık Minare’, 1801 yılındaki büyük yangında yok olan Erkmenhisa..

3

Image

31 bin öğrenci greve gitti
İklim değişikliğine karşı mücadele için Türk Eğitim Derneği’ne bağlı 38 okulun 31 bin öğrencisi okullarında greve gitti. Grev yapan okullar arasında T..

4

Image

Destek ödemeleri başladı

Afyonkarahisar Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Serdar Lökçü, 2018 Yılı Anaç Koyun Keçi Destekleme ödemelerinin bugünde..

5

Image

Sizler bizlere emanetsiniz’
Vali Mustafa Tutulmaz programları dahilinde 02.09.1996 tarihinde vatani görevini yaptığı esnada Van İli kırsalında mayın patlaması sonucu Şehit olan J..

6

Image

‘Üretimde merkez olma yolundayız’

Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan işletmeleri ziyaret eden Vali Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar’ın makine üretim sektörünün merkezi olma yolun..

7

Image

‘Destek başvuruları tekrar açılacak’
Afyonkarahisar Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Serdar Lökçü, 2018 anaç koyun keçi destekleme başvurularını kaçıran yetiştiriciler ..

8

Image

Vali Tutulmaz’dan Manisa turu

Zafer Kalkınma Ajansı 2019 Yılı Destek Programları açılış toplantısı nedeniyle Manisa’da bulunan Vali Mustafa Tutulmaz, Kütahya Valisi Dr. Ömer T..

9

Image

Özdilek’te kış fırsatları

Kaliteli markaların en çok tercih edilen kadın, erkek ve çocuk giyim ürünlerini tek çatı altında buluşturan Özdilek’te yüzde 50’ye varan indiriml..

10

Image

Yükümlülere müzik dinletisi

Afyonkarahisar Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından yükümlülere yönelik olarak müzik dinletisi gerçekleştirildi.
..

11

Image

‘KKTC’nin her zaman yanındayız’
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) eski ve yeni dönem milletvekillerinden oluşan heyet, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay’ı ziyaret ..

12

Image

Kış kuşları sayıldı
Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Doğa Koruma ve Biyoizlem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DOKBİM) tarafın..

13

Image

Çöpten servet çıkıyor
Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Birliği Müdürü Ercan Özcan, her yıl toplanan ambalaj atıklarının geri dönüştürülmesi ile ülke ekonomisine 4 milyon lir..

14

Image

‘Afyonkarahisar şanslı bir kent’
Türk Telekom’um hizmetlerinden memnun olduklarını ifade eden BİK Müdürü Selami Çalışkan, Afyonkarahisar’ın kamu yöneticileri açısından şanslı bir il o..

15

Image

‘Engelsiz Yaşam Merkezimiz olmalı’
Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği’ni ziyaret eden Kent Konseyi Engeliler Meclisi Başkanı Mesut Yurt, Afyonkarahisar'daki engelli derneklerinin tek ç..

16

Image

AFBEL Termal kapılarını açıyor
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, sporcu oteli konseptinde hayata geçirilen Afyonkarahisar Belediyesi Termal Oteli’nin (AFBEL) önümüz..

17

Image

‘Vatandaşa hizmet için varız’
Afyonkarahisar İl Defterdarı Murat Toy, yapılandırma taksitleri ile ilgili olarak vergi mükelleflerine uyarıda bulunarak, “Defterdarlığımız bünyesinde..

‘Yangına müdahale süresini kısalttık’ | Gazete3.com.tr
Image

‘Yangına müdahale süresini kısalttık’


Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, "Bu sene yangına müdahale süresini 15 dakikadan aşağıya çektik. Bu süreyi yangına hassas bölgelerde13-14 dakikaya indirdik. Yangına müdahale süresinin kısalığı, yangın başına düşen orman alanı miktarının da aynı oranda düşmesine sebep oldu” dedi.
  AFYON    31.10.2018 10:52:56

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Afyonkarahisar'da Korel Termal Otel’de düzenlenen "Orman Genel Müdürlüğü 2019-2021 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi" hazırlık toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, 179 yıllık çok disiplinli ve çalışkan bir kurum olan genel müdürlüğün birçok alanda örnek gösterildiğini söyledi. Uzun yıllar neticesinde elde edilen bu başarının yeterince anlatılamadığını belirten Karacabey, kurumlar için tanınıyor olmanın önemine dikkati çekti.

"81 MİLYONUN HAYATINA DOKUNAN BİR KURUMUZ"

Orman teşkilatının yaptığı işlerin sadece kurumu etkilemediğini, öncelikle 22 bin 600 orman köylüsünü ilgilendirdiğini hatırlatan Karacabey, "Bunun yanında bu ülkede yaşayan 81 milyonun hayatına dokunan bir kurumuz. Diktiğimiz her fidan onlar için temiz hava oluyor. Sağlıklı içme suyu olarak geri dönüyor. Cumhurbaşkanlığı sisteminde iki bakanlığın birleşmesiyle devasa büyüklükte bir bakanlık ortaya çıktı. Bununla birlikte ortaya çıkan dezavantajların avantaja çevrilmesi için çalışmalıyız." diye konuştu. Karacabey, 2017 yılı rakamlarına göre 1 milyar dolarlık orman emvali ithalatı yapıldığına değinerek, şunları kaydetti: "Ülkemizin yüzde 30'u ormanlarla kaplı. Ülkemizin üçte birinin topraklarının tapusu Orman Genel Müdürlüğünde ama biz bu kadar imkan varken, dışarıdan 1 milyar dolarlık odun ithalatı yapmışız. Bunu en azından kendime izah etmekte güçlük çekiyorum. Bu demek değil ki 'ormanlarımızı talan edelim, keselim, biçelim'. Gittiğimiz yerlerde hala bakıma çok ihtiyacı olan orman sahaları var. Bu sahaların bakım ve iyileştirilmesi için önümüzdeki engeller kaldırıldı. Bu ormanlara bir an önce bakım yapmamız lazım. 2023 yılında hedeflediğimiz, ormancılık sektörünün 23 milyar dolar ihracata katkısını gerçekleştirmemiz gerekiyor."

"5 MİLYAR DOLARLIK HEDEFİ GERÇEKLEŞTİRMELİYİZ"

Hollanda ve İtalya gibi ülkelerin çok ciddi anlamda fidan ihracatı yaptığına işaret eden Karacabey, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hemen yanı başımızdaki Türk Cumhuriyetlerine Avrupa'dan fidan gönderilirken, biz maalesef bu konuda geride kalmışız. Odun dışı ürün olarak tabir ettiğimiz, ekolojik ürünlerin dünyada 115 milyar dolar piyasası var. Türkiye Kıta Avrupasından fazla bitki türüne sahip diye övünüyoruz ama bunları değerlendiremiyoruz. Ormancılığı sadece ağaç kesip, odun satmak ağırlıklı düşündüğümüz için, bu tür ürünlerin ekonomik değerinin farkında olmamışız. Bundan sonra bu alandaki 5 milyar dolarlık hedefi gerçekleştirmeliyiz."

"SON YILLARIN EN İYİ RAKAMLARI OLDU"

Hava şartlarının da yardımı ile orman yangınları açısından 2018 yılının sevindirici şekilde gerçekleştiğini ifade eden Karacabey, şu değerlendirmelerde bulundu: "Hakikaten çok başarılı bir orman yangınları sezonu geçirildi. Tabii bunda 'sadece hava şartları iyiydi, başarılıydık. Hava şartları iyi olmasa başarılı olmazdık' sonucu çıkarılmasın. Kesinlikle orman teşkilatındaki arkadaşlarımızın başarılı, özverili çalışmalarıyla kazasız, belasız sıkıntısız bir sene olarak atlattık 2018 yılını. Bu sene hem çıkan yangın sayısı azdı hem de yangın başına düşen alanda son yılların en iyi rakamları oldu. Bu sene yangına müdahale süresini 15 dakikadan aşağıya çektik. Bu süreyi yangına hassas bölgelerde13-14 dakikaya indirdik. Yangına müdahale süresinin kısalığı, yangın başına düşen orman alanı miktarının da aynı oranda düşmesine sebep oldu. Bu sene yangın başına düşen alan 2,6 hektar olarak gerçekleşti. Gerçekten başarılı bir istatistik ortaya çıktı. Bölgemizde en başarılı ülke olarak görünüyoruz.">>>A.A.


  AFYON    31.10.2018 10:52:56

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
25.04.2019
25.04.2019
25.04.2019
OZEL HABERLER