Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘Afyonkarahisar şanslı bir kent’
Türk Telekom’um hizmetlerinden memnun olduklarını ifade eden BİK Müdürü Selami Çalışkan, Afyonkarahisar’ın kamu yöneticileri açısından şanslı bir il o..

2

Image

‘Engelsiz Yaşam Merkezimiz olmalı’
Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği’ni ziyaret eden Kent Konseyi Engeliler Meclisi Başkanı Mesut Yurt, Afyonkarahisar'daki engelli derneklerinin tek ç..

3

Image

AFBEL Termal kapılarını açıyor
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, sporcu oteli konseptinde hayata geçirilen Afyonkarahisar Belediyesi Termal Oteli’nin (AFBEL) önümüz..

4

Image

‘Vatandaşa hizmet için varız’
Afyonkarahisar İl Defterdarı Murat Toy, yapılandırma taksitleri ile ilgili olarak vergi mükelleflerine uyarıda bulunarak, “Defterdarlığımız bünyesinde..

5

Image

Halk otobüsleri dünyayı 42 kez dolaştı
Afyonkarahisar Belediyesi’ne bağlı Yüntaş AŞ. Tarafından işletilen Halk otobüsleri, hizmete başladığı günden beri yaptığı bir milyon 700 binden fazla ..

6

Image

“Ligin ilk yarısında hesaplar tutmadı”
Süper Amatör Lig takımlarından Demirspor’un tecrübeli Teknik Direktörü Agah Bıyıkoğlu, Gazete 3’e ilk yarının değerlendirmesini yaptı


..

7

Image

‘Cumhuriyet Sucukları bir marka’
Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Afyonkarahisar’a gelen Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Cumhuriye..

8

Image

Minik Muhammet yardım eli bekliyor
Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesine bağlı Seydiler Beldesi’nin Konarı köyünce yaşayan Akçeşme ailesinin 8 aylık bebeği Muhammet, ilaçları yurtdışında..

9

Image

Protokolden ziyaret
Vali Mustafa Tutulmaz ve beraberindeki heyet Ankara İli programları kapsamında UNESCO Türkiye Millî Komisyon Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz’a ziyarett..

10

Image

TOKİ’ler ocakta teslim

İscehisar ilçesinde yapılan TOKİ konutlarındaki çalışmalarda sona gelindiği ocak ayında teslimatların yapılacağı ifade edildi. ..

11

Image

Ayın elemanı Fatma Yıldız
Megabirlik Medya’da ayın elemanı seçilmeye devam ediyor. Kasım ayında ayın elemanı olarak Hesna Gülbaş seçilirken, aralık ayında ayın elemanı Gazete 3..

12

Image

‘4 bin kitap okudum’
Afyonkarahisar'da emekli inşaat mühendisi Ülkü Akcüre (75), ofisini kütüphaneye dönüştürdü. 60 yıldır biriktirdiği 6 bine yakın kitabı bir araya getir..

13

Image

Vali Tutulmaz, Uzunkaya’yı ağırladı
Vali Mustafa Tutulmaz, programları kapsamında ilimize gelen Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya’yı makamında ağırladı...

14

Image

Bir yastıkta 58 yıl
Afyonkarahisar’da yıllardır hizmet veren duayen gazeteci, yazar, araştırmacı şair Galip Leblebicioğlu ile Huriye Leblebicioğlu çifti 58.evlilik yıl dö..

15

Image

‘Kültürel zenginliği fazla bir kentteyiz’
Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın konuğu olan Vali Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar’ın kültürel zenginliği fazla olan bir kent olduğunu söyledi.
..

16

Image

Minikler Pette Tiyatrosu ile buluştu
PTT Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ve kurumun öğrencilere tanıtılması için illeri dolaşarak gösteriler yapan Pette Yollarda oyunu Afyonka..

17

Image

240 bin kişi trenle yolculuk etti

Yolların ve iklimlerin kesişme noktası olan Afyonkarahisar, demir yollarının da kesişme noktası olma özelliği taşıyor. ..

57.ALAY KAHRAMANLARINA VEFA | Gazete3.com.tr
Image

57.ALAY KAHRAMANLARINA VEFA


Çanakkale Kara Savaşları'nın 103'üncü yıldönümü anma törenleri kapsamında Afyonkarahisar’da düzenlenen etkinliklere protokol üyeleri ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.

  AFYON    26.04.2018 10:45:53


57.Alay Vefa Yürüyüşü büyük ilgi gördü

Afyonkarahisar Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı Gençlik Merkezleri’nin koordinasyonunda dün sabah namazından önce düzenlenen etkinliklere katılım yoğun oldu. 103 yıl önce şehit düşen askerler gibi sabah namazı kılınarak başlayan etkinlikler, Anıtpark önünde Kur’an-ı Kerim okunması ile son buldu.
Çanakkale Savaşında kahramanlıklarıyla destanlaşan 57. Alay Şehitleri başta olmak üzere Çanakkale Şehitlerini anmak ve onları yâd etmek amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yurt genelinde düzenlenen "57. Alay Vefa Yürüyüşü" etkinliklerinin Afyonkarahisar’daki programı İmaret Camii’nde sabah namazından önce okunan “Çanakkale ve Şehadet” konulu vaaz ile başladı. Sabah namazını İmaret Camii’nde kılan protokol üyeleri, vatandaşlar ve gençlere cami çıkışında yarma çorbası ikram edildi.
Daha sonra Vali Yardımcısı Cafer Sarılı, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel, Askeri Erkan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Dr. Yunus Tortop, Gençlik Merkezi yetkilileri, AFSİAD Başkanı Hüseyin Şehitoğlu ve çok sayıda vatandaşın katıldığı topluluk, ellerinde Türk Bayrakları ile Anıtpark önüne kadar yürüdüler.
Anıtpark önünde düzenlenen etkinlikler ise Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaramış’ın Çanakkale’de 103 yıl önce şehit düşen 57. Alay’ın kahramanlıklarını anlatmasıyla başladı. Müezzin kayyımı Şaban Özçelik tarafından Kur’an-ı Kerim okunması ve Müftü Yardımcısı Muhammed Ali Özer’in dualarıyla sona eren etkinliğe vatandaşlar ve gençler büyük ilgi gösterdiler.
57. ALAY’IN HİKAYESİ
Anıtpark önünde düzenlenen etkinlikte bir konuşma yapan Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaramış, Çanakkale’de yaşanan kahramanlık destanını anlatarak, “Bugün burada 57. Alay üzerinden bir kahramanlık destanı yazan ceddimizi anmak için toplanmış bulunuyoruz. Bilindiği üzere bundan 103 yıl önce 1915 yılının ilk aylarında İngiliz ve Fransızların başını çektiği düşman kuvvetleri, Çanakkale Boğazı’nı önce gemilerle geçmek istediler. Topçu bataryalarımız ve donanmamız buna fırsat vermedi. Düşman gemileri Çanakkale’nin derin sularında ya battı ya da hasar görerek geri çekilmek zorunda kaldı” dedi.
57.Alay’ın Çanakkale’de destan yazdığını ifade eden Prof. Dr. Ahmet Yaramış konuşmasını söyle sürdürdü;
“Deniz muharebesinin bitmesinin ardından düşmanlar, yani İngilizler, Fransızlar ve onların beraberindeki Anzaklar, Yeni Zelandalılar ve diğer düşman kuvvetleri hep beraber Çanakkale Boğazı’nı karadan geçmek için bu sefer çıkartma yaptılar. Bu amaçla 25 Nisan 1915 sabahında Anzaklar, Arıburnu’na asker çıkardılar. İşte bugün burada anmakta olduğumuz 57. Alay, düşman çıkarmasını durdurmak için harekete geçti ve büyük bir kahramanlık destanı yazdı. 57. Alay, Çanakkale Savaşı’nın kara muharebelerinin başlangıcı kabul edilen Arıburnu çıkarmasını durdurmak amacıyla harekete geçen Şanlı Osmanlı Alayı’nın adıdır. 57. Alay’ın kuruluşu 1880’li yıllara gitmektedir. 1915 yılının hemen başında Tekirdağ’da yeniden teşkil edilmiş ve ardından Şubat ayında Çanakkale mevzilerine gelmiştir. 57. Alay’ın kumandanı Hüseyin Avni Bey’dir. 57. Alay, 19. Fırka, yani tümenin dahilinde bulunan üç alaydan bir tanesidir ve 19. Kolordu’nun kumandanı Mustafa Kemal’dir. 23 Şubat 1915 tarihinde Çanakkale’ye ulaşan 57. Alay, 25 Şubat 1915 tarihinde Eceabat’a gelmiştir. 57. Alay aslında bir yedek alaydır, yedek birliktir. İhtiyaç durumunda muharebeye katılmak üzere hazırlanmıştır. 25 Nisan 1915 tarihine kadar, yaklaşık 1,5 ay Eceabat’ta komutanlar Hüseyin Avni Bey ve Mustafa Kemal önderliğinde eğitim ve tatbikat yaparak savaşa hazırlanmışlardır. 25 Nisan sabahında Arıburnu bölgesinden duyulan top atışları üzerine Mustafa Kemal, 57. Alay’ı hemen oraya sevk etmiştir. 3 tabur ve 1 topçu bölüğünden meydana gelen 57.Alay, 49 subay ve 3 bin 638 erden meydana gelmekteydi. Kendisinden yaklaşık 4-5 kat daha büyük bir düşman gücüne karşı mücadele etmiştir. Dolayısıyla yaklaşık 3 bin 700 civarında olan 57. Alay, 15 bin-20 bin civarındaki bir Anzak grubuna karşı vatanımızı korumaya gayret etmiştir. Bu çarpışmalarda 57. Alay’ın 25 subay ve bin 817 eri şehit düşmüştür. Yani 57. Alay’ın hemen hemen yarısı bu muharebelerde şehit düşmüştür. Çanakkale muharebelerinden sonra 57. Alay’ın görevi bitmemiştir… Dün Çanakkale’de 57. Alay ve diğer birliklerimiz düşmana geçit vermediği gibi, şimdi de kahraman ordumuz, kahraman Mehmetçiğimiz Zeytin Dalı Harekatı ile düşmana geçit vermemektedir. Nasıl ki Halep’te, Azez’de 57. Alay düşmana karşı 1917-1918 yılında mücadele ederken, bugün 2018 yılında kahraman Mehmetçiğimiz yine milletimizi, vatanımızı korumak amacıyla bu topraklarda mücadele etmektedir.”
57. Alay’ı tüm ayrıntıları ile anlatan Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaramış, konuşmasını Mehmet Akif Ersoy’un dizeleriyle bitirdi.

  AFYON    26.04.2018 10:45:53

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
17.01.2019
17.01.2019
17.01.2019
OZEL HABERLER