Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Ayı gülünü koparanlar 50 bin TL ceza ödeyecek
Afyonkarahisar’ın Kirsa Vadisi'nde "Ayı Gülü" ve "Kızıl Lale" olarak adlandırılan, koruma altındaki "Paeonia Officinalis" çiçeğini koparana 48 bin 600..

2

Image

‘Afyonlular en ucuz sebze ve meyveyi yiyor’
Afyonkarahisar Yaş Sebze Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Ali Çiloğlu, yasa gereği esnafa yüzde 8, kurumsal firmalara yüzde 1 oranında KDV uygulan..

3

Image

Coşkuyla kutladık
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 99. Yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı.
..

4

Image

Filistin’e insanı yardım kampanyası başlatıldı
Afyonkarahisar Valiliği tarafından yapılan açıklamada Filistin için insani yardım kampanyası başlatıldığı belirtildi. ..

5

Image

Ata’ya saygı için pedal çevirdiler
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Afyonkarahisar Bisiklet İl Temsilciliği tarafından bir etkinlik düzenlendi...

6

Image

Vali Tutulmaz, Vali Günaydın’ı ağırladı
Isparta Valisi Şehmus Günaydın, Vali Mustafa Tutulmaz’ı makamında ziyaret etti...

7

Image

Ethem Tem Foto Yarışması Başvuruları devam ediyor
Atatürk'ün Kocatepe'de çekilmiş dünyaca ünlü fotoğrafının da sahibi olan Ethem Tem, Afyonkarahisar Belediyesi ile Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Afyo..

8

Image

Vali Mustafa Tutulmaz: ‘Yurtlarda yetişen çocuklar aile sıcaklığını hissetmiyorlar’
Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’ne bağlı koruyucu aileler ve çocuklarla iftarda bir araya gelen Vali Mustafa Tutulmaz, devletin yurtlarda yetişti..

9

Image

Ramazan bereket ile geldi
Afyonkarahisar halk pazarında kurulan sebze meyve tezgahları halkın yüzünü güldürüyor. Ramazan nedeni artan alışverişte pazarda payını alıyor. Haftalı..

10

Image

Mevsimlik işçiden duyarlı hareket: Bulduğu 24 bin TL’yi sahibine ulaştırdı
Afyonkarahisar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde görev yapan mevsimlik işçi Beytullah Gündoğdu (38) Ali İhsan Paşa Mahallesi'nde bir pa..

11

Image

Özdilek’te ramazan coşkusu yaşanacak
Özdilek Afyonkarahisar Alışveriş Merkezi, her yıl olduğu gibi bu yıl da Geleneksel Ramazan Etkinlikleri ile misafirlerinin huzurlu ve keyifli bir rama..

12

Image

‘Müzeler kültürümüzün hazineleridir’
Müzeler Günü nedeniyle Vali Mustafa Tutulmaz İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Tanır ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Kabulde konuş..

13

Image

Başkan Çoban ilk orucunu çadırda açtı
Mübarek Ramazan ayının ilk gününde orucunu iftar çadırında vatandaşlarla birlikte açmayı gelenek haline getiren Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, ge..

14

Image

“Mali’ye su kuyusu açtık”
Deniz Feneri Derneği Afyonkarahisar Şubesi öncülüğünde Büyükkalecik İmam Hatip Ortaokulu Hayratı olan su kuyusu Afrika ülkesi Mali’de açıldı. Deniz Fe..

15

Image

Kağıt katlayarak para kazanıyorlar
Afyonkarahisar Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu'nda açılan "quilling" kursuna katılan kadınlar, rengarenk kartonları kıvırarak yaptıkları tabl..

16

Image

Vali Tutulmaz Halk Günü Toplantısında konuştu: ‘Sorunları çözüme kavuşturmaya gayret ediyoruz’
Afyonkarahisar Valiliği tarafından düzenlenen Mayıs ayı Halk Günü Toplantısında konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, halkın sıkıntı ve taleplerine çözüm bul..

17

Image

AKܒde engelliler unutulmadı
Engelliler Haftası kapsamında Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesinde etkinlik düzenlendi...

57.ALAY KAHRAMANLARINA VEFA | Gazete3.com.tr
Image

57.ALAY KAHRAMANLARINA VEFA


Çanakkale Kara Savaşları'nın 103'üncü yıldönümü anma törenleri kapsamında Afyonkarahisar’da düzenlenen etkinliklere protokol üyeleri ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.

  AFYON    26.04.2018 10:45:53


57.Alay Vefa Yürüyüşü büyük ilgi gördü

Afyonkarahisar Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı Gençlik Merkezleri’nin koordinasyonunda dün sabah namazından önce düzenlenen etkinliklere katılım yoğun oldu. 103 yıl önce şehit düşen askerler gibi sabah namazı kılınarak başlayan etkinlikler, Anıtpark önünde Kur’an-ı Kerim okunması ile son buldu.
Çanakkale Savaşında kahramanlıklarıyla destanlaşan 57. Alay Şehitleri başta olmak üzere Çanakkale Şehitlerini anmak ve onları yâd etmek amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yurt genelinde düzenlenen "57. Alay Vefa Yürüyüşü" etkinliklerinin Afyonkarahisar’daki programı İmaret Camii’nde sabah namazından önce okunan “Çanakkale ve Şehadet” konulu vaaz ile başladı. Sabah namazını İmaret Camii’nde kılan protokol üyeleri, vatandaşlar ve gençlere cami çıkışında yarma çorbası ikram edildi.
Daha sonra Vali Yardımcısı Cafer Sarılı, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel, Askeri Erkan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Dr. Yunus Tortop, Gençlik Merkezi yetkilileri, AFSİAD Başkanı Hüseyin Şehitoğlu ve çok sayıda vatandaşın katıldığı topluluk, ellerinde Türk Bayrakları ile Anıtpark önüne kadar yürüdüler.
Anıtpark önünde düzenlenen etkinlikler ise Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaramış’ın Çanakkale’de 103 yıl önce şehit düşen 57. Alay’ın kahramanlıklarını anlatmasıyla başladı. Müezzin kayyımı Şaban Özçelik tarafından Kur’an-ı Kerim okunması ve Müftü Yardımcısı Muhammed Ali Özer’in dualarıyla sona eren etkinliğe vatandaşlar ve gençler büyük ilgi gösterdiler.
57. ALAY’IN HİKAYESİ
Anıtpark önünde düzenlenen etkinlikte bir konuşma yapan Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaramış, Çanakkale’de yaşanan kahramanlık destanını anlatarak, “Bugün burada 57. Alay üzerinden bir kahramanlık destanı yazan ceddimizi anmak için toplanmış bulunuyoruz. Bilindiği üzere bundan 103 yıl önce 1915 yılının ilk aylarında İngiliz ve Fransızların başını çektiği düşman kuvvetleri, Çanakkale Boğazı’nı önce gemilerle geçmek istediler. Topçu bataryalarımız ve donanmamız buna fırsat vermedi. Düşman gemileri Çanakkale’nin derin sularında ya battı ya da hasar görerek geri çekilmek zorunda kaldı” dedi.
57.Alay’ın Çanakkale’de destan yazdığını ifade eden Prof. Dr. Ahmet Yaramış konuşmasını söyle sürdürdü;
“Deniz muharebesinin bitmesinin ardından düşmanlar, yani İngilizler, Fransızlar ve onların beraberindeki Anzaklar, Yeni Zelandalılar ve diğer düşman kuvvetleri hep beraber Çanakkale Boğazı’nı karadan geçmek için bu sefer çıkartma yaptılar. Bu amaçla 25 Nisan 1915 sabahında Anzaklar, Arıburnu’na asker çıkardılar. İşte bugün burada anmakta olduğumuz 57. Alay, düşman çıkarmasını durdurmak için harekete geçti ve büyük bir kahramanlık destanı yazdı. 57. Alay, Çanakkale Savaşı’nın kara muharebelerinin başlangıcı kabul edilen Arıburnu çıkarmasını durdurmak amacıyla harekete geçen Şanlı Osmanlı Alayı’nın adıdır. 57. Alay’ın kuruluşu 1880’li yıllara gitmektedir. 1915 yılının hemen başında Tekirdağ’da yeniden teşkil edilmiş ve ardından Şubat ayında Çanakkale mevzilerine gelmiştir. 57. Alay’ın kumandanı Hüseyin Avni Bey’dir. 57. Alay, 19. Fırka, yani tümenin dahilinde bulunan üç alaydan bir tanesidir ve 19. Kolordu’nun kumandanı Mustafa Kemal’dir. 23 Şubat 1915 tarihinde Çanakkale’ye ulaşan 57. Alay, 25 Şubat 1915 tarihinde Eceabat’a gelmiştir. 57. Alay aslında bir yedek alaydır, yedek birliktir. İhtiyaç durumunda muharebeye katılmak üzere hazırlanmıştır. 25 Nisan 1915 tarihine kadar, yaklaşık 1,5 ay Eceabat’ta komutanlar Hüseyin Avni Bey ve Mustafa Kemal önderliğinde eğitim ve tatbikat yaparak savaşa hazırlanmışlardır. 25 Nisan sabahında Arıburnu bölgesinden duyulan top atışları üzerine Mustafa Kemal, 57. Alay’ı hemen oraya sevk etmiştir. 3 tabur ve 1 topçu bölüğünden meydana gelen 57.Alay, 49 subay ve 3 bin 638 erden meydana gelmekteydi. Kendisinden yaklaşık 4-5 kat daha büyük bir düşman gücüne karşı mücadele etmiştir. Dolayısıyla yaklaşık 3 bin 700 civarında olan 57. Alay, 15 bin-20 bin civarındaki bir Anzak grubuna karşı vatanımızı korumaya gayret etmiştir. Bu çarpışmalarda 57. Alay’ın 25 subay ve bin 817 eri şehit düşmüştür. Yani 57. Alay’ın hemen hemen yarısı bu muharebelerde şehit düşmüştür. Çanakkale muharebelerinden sonra 57. Alay’ın görevi bitmemiştir… Dün Çanakkale’de 57. Alay ve diğer birliklerimiz düşmana geçit vermediği gibi, şimdi de kahraman ordumuz, kahraman Mehmetçiğimiz Zeytin Dalı Harekatı ile düşmana geçit vermemektedir. Nasıl ki Halep’te, Azez’de 57. Alay düşmana karşı 1917-1918 yılında mücadele ederken, bugün 2018 yılında kahraman Mehmetçiğimiz yine milletimizi, vatanımızı korumak amacıyla bu topraklarda mücadele etmektedir.”
57. Alay’ı tüm ayrıntıları ile anlatan Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaramış, konuşmasını Mehmet Akif Ersoy’un dizeleriyle bitirdi.

  AFYON    26.04.2018 10:45:53

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
21.05.2018
21.05.2018
21.05.2018
OZEL HABERLER