Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Mühsürler ailesinin acı günü
Afyonkarahisar Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Mühsürler’in annesi Hayriye Mühsürler, geçirdiği elim bir trafik kazası sonucu hayatın kaybetti. Merhume..

2

Image

‘Kırsal kalkınma ülkemiz için önemli’
IPARD-II Yatırımları Toplu Açılışı ve Sözleşme Töreninde konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, insanları yaşadıkları ortamda geçinebilir kılmak gerektiğini b..

3

Image

‘Pancar alımları tüm hızıyla sürüyor’
Doğuş Afyon Şeker Fabrikası’ndan yapılan açıklamada, pancar alımlarının tüm kantarlarda yapılmaya devam edildiği bildirildi...

4

Image

Muhtarlar Günü kutlandı
19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Vali Mustafa Tutulmaz İdare ve Denetim Müdürü Halit Taşpınar, Afyonkarahisar Belediyesi Muhtarlık ve Sosyal Hizmetl..

5

Image

Büyükşehirlere bal kabağı AFYON’DAN GİDİYOR
Afyonkarahisar'a bağlı Nuribey beldesinde patatesin yanı sıra üretilen bal kabakları, başta İstanbul olmak üzere Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlere ..

6

Image

Sorunlar TOKİ sakinlerini isyan ettirdi
Afyonkarahisar Zafer Mahallesi’nde TOKİ sakinleri, yaşadıkları sorunlara çözüm üretilmediği iddiasıyla toplanarak, yönetici Selçuk Nur’a şikâyetlerini..

7

Image

Meslek edindirme işbirliği
Afyonkarahisar Halk Eğitim Merkezi ile Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) arasında meslek edindirme kurslarıyla ilgili protokol imzalandı...

8

Image

Latife Mühsürler son yolculuğuna uğurlandı
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Üyesi Ahmet Alp, Ahmet Alp ve Mustafa Mühsürler’in annesi Latife Mühsürler, vefat etti. Merhume M..

9

Image

‘Her zaman hizmetinizdeyiz’
Afyonkarahisar Valiliği ev sahipliğinde her ay düzenlenen Halk Günü toplantılarının ekim ayı toplantısında konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, vatandaşlara..

10

Image

‘El temizliği önemli’
İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Dünya El Yıkama Günü dolayısıyla Park Afyon AVM’de stant açıldı. ..

11

Image

‘Kaldırımlara araç park etmeyin’
Dünya Beyaz Baston Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Altı Nokta Körler Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Hakan Erdoğan, kaldırımlarda rahat yürüye..

12

Image

Dünya Ekmek Günü’nde No 03 farkı
Afyon’un yepyeni markası NO 03 Fırından Yeni; 16 Ekim Dünya Ekmek Günü’ne özel bir kampanya başlattı. Dünya Ekmek Günü’nde tüm ekmekleri yüzde 10 in..

13

Image

‘Afyon’da bağımlılığı bitirmek istiyoruz’
Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, bağımlılık konusunda Afyonkarahisar’ın Türkiye ortalamasını..

14

Image

Yeni yayın dönemi konuları konuşuldu
Kanal 3 ekranlarında hafta içi her gün izleyiciyle buluşan Kanal 3’te Sabah programında yeni yayın döneminde yapılacak olan çalışmalar konuşuldu. ..

15

Image

İMAR BARIŞI İÇİN son başvuru 31 Ekim
Afyonkarahisar Valiliği tarafından yapılan açıklamada, İmar Barışı için son başvuru tarihinin 31 Ekim 2018 tarihi olduğu belirtildi. ..

16

Image

Gelenekselin İzinde sergisi açıldı
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Geleneksel Sanatlar Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Sultan Sökmen, “Gelenekselin İzinde”..

17

Image

‘Afyonkarahisar’a değer katmaya devam edeceğiz’
Afyonkarahisar’da 10 yıl önce yayın hayatına başlayan Kanal 3 televizyonu dünden itibaren 2018 yılı yeni yayın dönemine başladı. Pınar Akarsu’nun hazı..

57.ALAY KAHRAMANLARINA VEFA | Gazete3.com.tr
Image

57.ALAY KAHRAMANLARINA VEFA


Çanakkale Kara Savaşları'nın 103'üncü yıldönümü anma törenleri kapsamında Afyonkarahisar’da düzenlenen etkinliklere protokol üyeleri ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.

  AFYON    26.04.2018 10:45:53


57.Alay Vefa Yürüyüşü büyük ilgi gördü

Afyonkarahisar Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı Gençlik Merkezleri’nin koordinasyonunda dün sabah namazından önce düzenlenen etkinliklere katılım yoğun oldu. 103 yıl önce şehit düşen askerler gibi sabah namazı kılınarak başlayan etkinlikler, Anıtpark önünde Kur’an-ı Kerim okunması ile son buldu.
Çanakkale Savaşında kahramanlıklarıyla destanlaşan 57. Alay Şehitleri başta olmak üzere Çanakkale Şehitlerini anmak ve onları yâd etmek amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yurt genelinde düzenlenen "57. Alay Vefa Yürüyüşü" etkinliklerinin Afyonkarahisar’daki programı İmaret Camii’nde sabah namazından önce okunan “Çanakkale ve Şehadet” konulu vaaz ile başladı. Sabah namazını İmaret Camii’nde kılan protokol üyeleri, vatandaşlar ve gençlere cami çıkışında yarma çorbası ikram edildi.
Daha sonra Vali Yardımcısı Cafer Sarılı, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel, Askeri Erkan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Dr. Yunus Tortop, Gençlik Merkezi yetkilileri, AFSİAD Başkanı Hüseyin Şehitoğlu ve çok sayıda vatandaşın katıldığı topluluk, ellerinde Türk Bayrakları ile Anıtpark önüne kadar yürüdüler.
Anıtpark önünde düzenlenen etkinlikler ise Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaramış’ın Çanakkale’de 103 yıl önce şehit düşen 57. Alay’ın kahramanlıklarını anlatmasıyla başladı. Müezzin kayyımı Şaban Özçelik tarafından Kur’an-ı Kerim okunması ve Müftü Yardımcısı Muhammed Ali Özer’in dualarıyla sona eren etkinliğe vatandaşlar ve gençler büyük ilgi gösterdiler.
57. ALAY’IN HİKAYESİ
Anıtpark önünde düzenlenen etkinlikte bir konuşma yapan Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaramış, Çanakkale’de yaşanan kahramanlık destanını anlatarak, “Bugün burada 57. Alay üzerinden bir kahramanlık destanı yazan ceddimizi anmak için toplanmış bulunuyoruz. Bilindiği üzere bundan 103 yıl önce 1915 yılının ilk aylarında İngiliz ve Fransızların başını çektiği düşman kuvvetleri, Çanakkale Boğazı’nı önce gemilerle geçmek istediler. Topçu bataryalarımız ve donanmamız buna fırsat vermedi. Düşman gemileri Çanakkale’nin derin sularında ya battı ya da hasar görerek geri çekilmek zorunda kaldı” dedi.
57.Alay’ın Çanakkale’de destan yazdığını ifade eden Prof. Dr. Ahmet Yaramış konuşmasını söyle sürdürdü;
“Deniz muharebesinin bitmesinin ardından düşmanlar, yani İngilizler, Fransızlar ve onların beraberindeki Anzaklar, Yeni Zelandalılar ve diğer düşman kuvvetleri hep beraber Çanakkale Boğazı’nı karadan geçmek için bu sefer çıkartma yaptılar. Bu amaçla 25 Nisan 1915 sabahında Anzaklar, Arıburnu’na asker çıkardılar. İşte bugün burada anmakta olduğumuz 57. Alay, düşman çıkarmasını durdurmak için harekete geçti ve büyük bir kahramanlık destanı yazdı. 57. Alay, Çanakkale Savaşı’nın kara muharebelerinin başlangıcı kabul edilen Arıburnu çıkarmasını durdurmak amacıyla harekete geçen Şanlı Osmanlı Alayı’nın adıdır. 57. Alay’ın kuruluşu 1880’li yıllara gitmektedir. 1915 yılının hemen başında Tekirdağ’da yeniden teşkil edilmiş ve ardından Şubat ayında Çanakkale mevzilerine gelmiştir. 57. Alay’ın kumandanı Hüseyin Avni Bey’dir. 57. Alay, 19. Fırka, yani tümenin dahilinde bulunan üç alaydan bir tanesidir ve 19. Kolordu’nun kumandanı Mustafa Kemal’dir. 23 Şubat 1915 tarihinde Çanakkale’ye ulaşan 57. Alay, 25 Şubat 1915 tarihinde Eceabat’a gelmiştir. 57. Alay aslında bir yedek alaydır, yedek birliktir. İhtiyaç durumunda muharebeye katılmak üzere hazırlanmıştır. 25 Nisan 1915 tarihine kadar, yaklaşık 1,5 ay Eceabat’ta komutanlar Hüseyin Avni Bey ve Mustafa Kemal önderliğinde eğitim ve tatbikat yaparak savaşa hazırlanmışlardır. 25 Nisan sabahında Arıburnu bölgesinden duyulan top atışları üzerine Mustafa Kemal, 57. Alay’ı hemen oraya sevk etmiştir. 3 tabur ve 1 topçu bölüğünden meydana gelen 57.Alay, 49 subay ve 3 bin 638 erden meydana gelmekteydi. Kendisinden yaklaşık 4-5 kat daha büyük bir düşman gücüne karşı mücadele etmiştir. Dolayısıyla yaklaşık 3 bin 700 civarında olan 57. Alay, 15 bin-20 bin civarındaki bir Anzak grubuna karşı vatanımızı korumaya gayret etmiştir. Bu çarpışmalarda 57. Alay’ın 25 subay ve bin 817 eri şehit düşmüştür. Yani 57. Alay’ın hemen hemen yarısı bu muharebelerde şehit düşmüştür. Çanakkale muharebelerinden sonra 57. Alay’ın görevi bitmemiştir… Dün Çanakkale’de 57. Alay ve diğer birliklerimiz düşmana geçit vermediği gibi, şimdi de kahraman ordumuz, kahraman Mehmetçiğimiz Zeytin Dalı Harekatı ile düşmana geçit vermemektedir. Nasıl ki Halep’te, Azez’de 57. Alay düşmana karşı 1917-1918 yılında mücadele ederken, bugün 2018 yılında kahraman Mehmetçiğimiz yine milletimizi, vatanımızı korumak amacıyla bu topraklarda mücadele etmektedir.”
57. Alay’ı tüm ayrıntıları ile anlatan Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaramış, konuşmasını Mehmet Akif Ersoy’un dizeleriyle bitirdi.

  AFYON    26.04.2018 10:45:53

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
20.10.2018
20.10.2018
20.10.2018
OZEL HABERLER