Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Zihinsel engelli kız ahırda bulundu
Afyonkarahisar merkeze bağlı Sarık köyünde kaybolan zihinsel engelli kız, evlerinin yanındaki ahırda bulundu...

2

Image

Fiber kablo bağlarken zehirlendiler
Afyonkarahisar'da fiber optik kablo çalışması için girdikleri kanalda metan gazından zehirlenen iki işçi hastaneye kaldırıldı...

3

Image

Sünnet Şöleni 10 Ağustos'ta yapılacak
Afyonkarahisar Belediyesi tarafından 28.si düzenlenecek Geleneksel Sünnet Şöleni, 10 Ağustos saat 21.00’da Hasan Yılmaz'ın sahne alacağı kına gecesiyl..

4

Image

Yaşlı kadın doğum gününde ölü bulundu
Afyonkarahisar'da yalnız yaşayan Sultan Akdemir (85), doğum gününde evinde ölü bulundu...

5

Image

VAHŞET TEN ÖTE...
Kim suçlu...
Anne mi, kızı mı, babası mı?
Yoksa hepsi mi...

İlimizde altı yıl önce meydana gelen bir olay, Afyonkarahisar Cumhuriyet..

6

Image

Zeyland Kavşağı kapatıldı
Afyonkarahisar şehir çıkışındaki ulaşımı rahatlamak ve kazaların önüne geçmek için, İzmir Karayolu’nun 6. Kilometresindeki kavşak kapatıldı. Sürücüler..

7

Image

Belediye Meclisi toplandı
Afyonkarahisar Belediye Meclisi Ağustos Ayı Olağan Toplantısını, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban başkanlığında gerçekleştirdi. ..

8

Image

Otomobille kamyonet çarpıştı
Afyonkarahisar'da otomobil ile kamyonetin çarpışması sonucu 4 kişi yaralandı...

9

Image

Halımoru köylüleri kavşak istiyor
Afyonkarahisar Merkeze bağlı Halımoru köyünde vatandaşlar köylerine yakın bir bölgede kavşak yapılmasını istediler. Köylüler, Salar beldesi tarafındak..

10

Image

Rüzgara dayanamayan ağaç kırıldı
Afyonkarahisar’da dün etkili olan şiddetli rüzgar ve sağanak yağış hayatı olumsuz etkilerken, şehir merkezinde bir ağaç kırıldı. ..

11

Image

AFYONKART’A BÜYÜK İLGİ
Afyonkarahisar’a toplu ulaşımda yeni bir anlayış getiren Afyonkarahisar Belediyesi Şirketi Yüntaş aracılığı ile halka sunduğu özel halk otobüslerine v..

12

Image

Sağanak yağışta evleri su bastı
Afyonkarahisar'da önceki gün akşam saatlerinde etkili olan sağanak yağışta İsmail Mahallesindeki ve Işıklar beldesindeki evleri su bastı...

13

Image

‘Vefalı dostlarımın arasına döndüm’
Afyonkarahisar Elektrikçiler ve Elektronikçiler Odası Olağanüstü genel kurulu yapıldı. Genel kurulda konuşan ve yeniden başkan seçilen Mehmet Karagöz..

14

Image

Otogar Kavşağı’nda kaza
Afyonkarahisar’da Otogar Kavşağı’nda yaşanan trafik kazasında 1 kişi yaralandı. ..

15

Image

“İşin özü mayasında…“
Afyonkarahisar’a özgü yapılan patatesli ekmeğin marka hale gelmesi için yapılan NO 03 Fırından Yeni’ dev yatırımı, yapılan törenle hizmete girdi. Bele..

16

Image

BELEDİYE ATAKTA
Afyonkarahisar Belediyesi Başkan Burhanettin Çoban önderliğinde yaptığı yatırımlarla Afyonkarahisar’ın daha yaşanabilir ve gelişmiş bir kent olma yolu..

17

Image

Ulaşımda yeni dönem başladı
Afyonkarahisar Belediyesi, Yüntaş Otobüs İşletmesi bünyesinde hizmete giren özel halk otobüslerinin açılış ve tanıtımını yaptı. Afyonkarahisar şehir i..

57.ALAY KAHRAMANLARINA VEFA | Gazete3.com.tr
Image

57.ALAY KAHRAMANLARINA VEFA


Çanakkale Kara Savaşları'nın 103'üncü yıldönümü anma törenleri kapsamında Afyonkarahisar’da düzenlenen etkinliklere protokol üyeleri ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.

  AFYON    26.04.2018 10:45:53


57.Alay Vefa Yürüyüşü büyük ilgi gördü

Afyonkarahisar Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı Gençlik Merkezleri’nin koordinasyonunda dün sabah namazından önce düzenlenen etkinliklere katılım yoğun oldu. 103 yıl önce şehit düşen askerler gibi sabah namazı kılınarak başlayan etkinlikler, Anıtpark önünde Kur’an-ı Kerim okunması ile son buldu.
Çanakkale Savaşında kahramanlıklarıyla destanlaşan 57. Alay Şehitleri başta olmak üzere Çanakkale Şehitlerini anmak ve onları yâd etmek amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yurt genelinde düzenlenen "57. Alay Vefa Yürüyüşü" etkinliklerinin Afyonkarahisar’daki programı İmaret Camii’nde sabah namazından önce okunan “Çanakkale ve Şehadet” konulu vaaz ile başladı. Sabah namazını İmaret Camii’nde kılan protokol üyeleri, vatandaşlar ve gençlere cami çıkışında yarma çorbası ikram edildi.
Daha sonra Vali Yardımcısı Cafer Sarılı, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel, Askeri Erkan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Dr. Yunus Tortop, Gençlik Merkezi yetkilileri, AFSİAD Başkanı Hüseyin Şehitoğlu ve çok sayıda vatandaşın katıldığı topluluk, ellerinde Türk Bayrakları ile Anıtpark önüne kadar yürüdüler.
Anıtpark önünde düzenlenen etkinlikler ise Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaramış’ın Çanakkale’de 103 yıl önce şehit düşen 57. Alay’ın kahramanlıklarını anlatmasıyla başladı. Müezzin kayyımı Şaban Özçelik tarafından Kur’an-ı Kerim okunması ve Müftü Yardımcısı Muhammed Ali Özer’in dualarıyla sona eren etkinliğe vatandaşlar ve gençler büyük ilgi gösterdiler.
57. ALAY’IN HİKAYESİ
Anıtpark önünde düzenlenen etkinlikte bir konuşma yapan Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaramış, Çanakkale’de yaşanan kahramanlık destanını anlatarak, “Bugün burada 57. Alay üzerinden bir kahramanlık destanı yazan ceddimizi anmak için toplanmış bulunuyoruz. Bilindiği üzere bundan 103 yıl önce 1915 yılının ilk aylarında İngiliz ve Fransızların başını çektiği düşman kuvvetleri, Çanakkale Boğazı’nı önce gemilerle geçmek istediler. Topçu bataryalarımız ve donanmamız buna fırsat vermedi. Düşman gemileri Çanakkale’nin derin sularında ya battı ya da hasar görerek geri çekilmek zorunda kaldı” dedi.
57.Alay’ın Çanakkale’de destan yazdığını ifade eden Prof. Dr. Ahmet Yaramış konuşmasını söyle sürdürdü;
“Deniz muharebesinin bitmesinin ardından düşmanlar, yani İngilizler, Fransızlar ve onların beraberindeki Anzaklar, Yeni Zelandalılar ve diğer düşman kuvvetleri hep beraber Çanakkale Boğazı’nı karadan geçmek için bu sefer çıkartma yaptılar. Bu amaçla 25 Nisan 1915 sabahında Anzaklar, Arıburnu’na asker çıkardılar. İşte bugün burada anmakta olduğumuz 57. Alay, düşman çıkarmasını durdurmak için harekete geçti ve büyük bir kahramanlık destanı yazdı. 57. Alay, Çanakkale Savaşı’nın kara muharebelerinin başlangıcı kabul edilen Arıburnu çıkarmasını durdurmak amacıyla harekete geçen Şanlı Osmanlı Alayı’nın adıdır. 57. Alay’ın kuruluşu 1880’li yıllara gitmektedir. 1915 yılının hemen başında Tekirdağ’da yeniden teşkil edilmiş ve ardından Şubat ayında Çanakkale mevzilerine gelmiştir. 57. Alay’ın kumandanı Hüseyin Avni Bey’dir. 57. Alay, 19. Fırka, yani tümenin dahilinde bulunan üç alaydan bir tanesidir ve 19. Kolordu’nun kumandanı Mustafa Kemal’dir. 23 Şubat 1915 tarihinde Çanakkale’ye ulaşan 57. Alay, 25 Şubat 1915 tarihinde Eceabat’a gelmiştir. 57. Alay aslında bir yedek alaydır, yedek birliktir. İhtiyaç durumunda muharebeye katılmak üzere hazırlanmıştır. 25 Nisan 1915 tarihine kadar, yaklaşık 1,5 ay Eceabat’ta komutanlar Hüseyin Avni Bey ve Mustafa Kemal önderliğinde eğitim ve tatbikat yaparak savaşa hazırlanmışlardır. 25 Nisan sabahında Arıburnu bölgesinden duyulan top atışları üzerine Mustafa Kemal, 57. Alay’ı hemen oraya sevk etmiştir. 3 tabur ve 1 topçu bölüğünden meydana gelen 57.Alay, 49 subay ve 3 bin 638 erden meydana gelmekteydi. Kendisinden yaklaşık 4-5 kat daha büyük bir düşman gücüne karşı mücadele etmiştir. Dolayısıyla yaklaşık 3 bin 700 civarında olan 57. Alay, 15 bin-20 bin civarındaki bir Anzak grubuna karşı vatanımızı korumaya gayret etmiştir. Bu çarpışmalarda 57. Alay’ın 25 subay ve bin 817 eri şehit düşmüştür. Yani 57. Alay’ın hemen hemen yarısı bu muharebelerde şehit düşmüştür. Çanakkale muharebelerinden sonra 57. Alay’ın görevi bitmemiştir… Dün Çanakkale’de 57. Alay ve diğer birliklerimiz düşmana geçit vermediği gibi, şimdi de kahraman ordumuz, kahraman Mehmetçiğimiz Zeytin Dalı Harekatı ile düşmana geçit vermemektedir. Nasıl ki Halep’te, Azez’de 57. Alay düşmana karşı 1917-1918 yılında mücadele ederken, bugün 2018 yılında kahraman Mehmetçiğimiz yine milletimizi, vatanımızı korumak amacıyla bu topraklarda mücadele etmektedir.”
57. Alay’ı tüm ayrıntıları ile anlatan Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaramış, konuşmasını Mehmet Akif Ersoy’un dizeleriyle bitirdi.

  AFYON    26.04.2018 10:45:53

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
17.08.2018
17.08.2018
17.08.2018
OZEL HABERLER