Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘Engelsiz Yaşam Merkezimiz olmalı’
Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği’ni ziyaret eden Kent Konseyi Engeliler Meclisi Başkanı Mesut Yurt, Afyonkarahisar'daki engelli derneklerinin tek ç..

2

Image

AFBEL Termal kapılarını açıyor
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, sporcu oteli konseptinde hayata geçirilen Afyonkarahisar Belediyesi Termal Oteli’nin (AFBEL) önümüz..

3

Image

‘Vatandaşa hizmet için varız’
Afyonkarahisar İl Defterdarı Murat Toy, yapılandırma taksitleri ile ilgili olarak vergi mükelleflerine uyarıda bulunarak, “Defterdarlığımız bünyesinde..

4

Image

Halk otobüsleri dünyayı 42 kez dolaştı
Afyonkarahisar Belediyesi’ne bağlı Yüntaş AŞ. Tarafından işletilen Halk otobüsleri, hizmete başladığı günden beri yaptığı bir milyon 700 binden fazla ..

5

Image

“Ligin ilk yarısında hesaplar tutmadı”
Süper Amatör Lig takımlarından Demirspor’un tecrübeli Teknik Direktörü Agah Bıyıkoğlu, Gazete 3’e ilk yarının değerlendirmesini yaptı


..

6

Image

‘Cumhuriyet Sucukları bir marka’
Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Afyonkarahisar’a gelen Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Cumhuriye..

7

Image

Minik Muhammet yardım eli bekliyor
Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesine bağlı Seydiler Beldesi’nin Konarı köyünce yaşayan Akçeşme ailesinin 8 aylık bebeği Muhammet, ilaçları yurtdışında..

8

Image

Protokolden ziyaret
Vali Mustafa Tutulmaz ve beraberindeki heyet Ankara İli programları kapsamında UNESCO Türkiye Millî Komisyon Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz’a ziyarett..

9

Image

TOKİ’ler ocakta teslim

İscehisar ilçesinde yapılan TOKİ konutlarındaki çalışmalarda sona gelindiği ocak ayında teslimatların yapılacağı ifade edildi. ..

10

Image

Ayın elemanı Fatma Yıldız
Megabirlik Medya’da ayın elemanı seçilmeye devam ediyor. Kasım ayında ayın elemanı olarak Hesna Gülbaş seçilirken, aralık ayında ayın elemanı Gazete 3..

11

Image

‘4 bin kitap okudum’
Afyonkarahisar'da emekli inşaat mühendisi Ülkü Akcüre (75), ofisini kütüphaneye dönüştürdü. 60 yıldır biriktirdiği 6 bine yakın kitabı bir araya getir..

12

Image

Vali Tutulmaz, Uzunkaya’yı ağırladı
Vali Mustafa Tutulmaz, programları kapsamında ilimize gelen Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya’yı makamında ağırladı...

13

Image

Bir yastıkta 58 yıl
Afyonkarahisar’da yıllardır hizmet veren duayen gazeteci, yazar, araştırmacı şair Galip Leblebicioğlu ile Huriye Leblebicioğlu çifti 58.evlilik yıl dö..

14

Image

‘Kültürel zenginliği fazla bir kentteyiz’
Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın konuğu olan Vali Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar’ın kültürel zenginliği fazla olan bir kent olduğunu söyledi.
..

15

Image

Minikler Pette Tiyatrosu ile buluştu
PTT Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ve kurumun öğrencilere tanıtılması için illeri dolaşarak gösteriler yapan Pette Yollarda oyunu Afyonka..

16

Image

240 bin kişi trenle yolculuk etti

Yolların ve iklimlerin kesişme noktası olan Afyonkarahisar, demir yollarının da kesişme noktası olma özelliği taşıyor. ..

17

Image

Belediyeden 2 değerli eser daha

Afyonkarahisar Belediyesi tarafından destek verilerek yayınlanan 2 değerli eserin daha tanıtımı yapılacak. ..

Çocuk korosundan muhteşem konser | Gazete3.com.tr
Image

Çocuk korosundan muhteşem konser


Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında 11. Ulusal Çocuk Koroları Şenliği düzenlendi.
  AFYON    25.04.2018 10:26:30

Ferhat YÜKSEL

İbrahim Küçükkurt Konferans Salonunda gerçekleştirilen şenliğe Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Erhan Günay, AKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. İsa Sağbaş, Türkiye Polifonik Korolar Derneği Başkanı Prof. Mustafa Apaydın, AKÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Uğur Türkmen, AKÜ Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel Funda Türkmen ve çok sayıda izleyici katıldı.

“ŞENLİK İYİ BİR EĞİTİM ORTAMI”

Şenliğin açış konuşmasını yapan Şenlik Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Emel Funda Türkmen, şenliğin bir eğitim ortamı olduğunu ifade etti. Çocukların sahnede çok değerli davranışlar kazandığını söyleyen Türkmen, “Büyük bir heyecan yaşıyorlar oradan sahneye çıkmak, şarkılarını seslendirmek çok büyük bir disiplinin ürünü ve kazandıkları bu disiplinin toplumsal yaşama çok ciddi bir şekilde yansıdığını gördük. Küçük sıkıntılar yaşadık ama bu sıkıntılar ile yüzleşmeyi de öğrendiler. Çocuklar, sadece davranış eğitimi almıyorlar sorunlara karşı nasıl çözüm yolu bulacaklarını da sahne üzerinde öğreniyorlar” diye konuştu. Şenliğin kolay hazırlanmadığını ve bir arka planın olduğunu dile getiren Türkmen, “Bir aydan fazla bir süredir şenliğin sadece hazırlık çalışmalarını yaptık. Burada yaklaşık 20 kişi devamlı çalışıyor. Bunun arkasında da yine 15-20 kişi vardı. Burada kurulan şu düzen, bu ekibin ürünü ve şenlik için koro şefleri 8 aydır şarkılarını çalıştırıyorlar. Sahneye çıkıp belki 4 şarkı söylüyorlar ama o 4 şarkının arkasında çok büyük bir çaba var” dedi.

DERNEĞE KAYITLI 700’Ü GEÇKİN KORO VAR

Türkiye Polifonik Korolar Derneği Başkanı Prof. Mustafa Apaydın ise polifonik korolar derneğinin kuruluş sürecini anlattı. 29 yıl önce Türkiye Polifonik Korolar Derneğini kurduklarını söyleyen Apaydın, “Yaptığımız çabalar ve çalışmalarla Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanı onayıyla Türkiye ön adını aldık. Bu etkinliklerimizin temelinde şu vardı; Ankara’da her olumlu müziksel ve sanatsa etkinlik Afyon’da da olsun Hakkâri ve İstanbul’da da olsun. Bunun için ne yapmak gerekir? Devletimizin eğitim ve kültür ile ilgili resmi makamların dışında sivil toplumun da bu konuda çalışması gerekir, hatta olayın içine katılması gerekir düşüncesi ile yola çıktık” ifadelerini kullandı.

İLK KOROLAR ŞENLİĞİ 1996’DA YAPILDI

1989 yılında kurulan Türkiye Polifonik Korolar Derneğinin 1996 yılında ilk korolar şenliğini düzenlediğini söyleyen Apaydın sözlerine şöyle devam etti: “1996 yılında korolar şenliğini düzenlediğinde bütün Türkiye’de 20 dolayında koro bulabildik. Bu ise bizim ülkemizin birlikte iş yapma alışkanlığı yani korolardan elde edilebilecek 100 birim yarar varsa bunlardan yalnızca 1 tanesi müzik 99’u ise sevme, sevilme, barışma ve koalisyonlar ve daha çok sayabileceğimizin özelliğin korolarla kazanıldığını biliyorduk. 20 koronun oluştuğu 1996’tan 2 yıl sonra Almanya’ya gittiğimde Almanya’da 62 bin koronun olduğunu gördüm. Fransa’da biraz daha az ama İtaya ve benzeri yerlerde gene buna yakın korolar var. Bugün Türkiye’nin 13 yerinde korolar şenliği yapılmakta ve bize kayıtlı olmak üzere 700’ü geçkin koroyu geride bırakmış bulunmaktayız.”

10 İL 31 KORO

Rektör Vekili Prof. Dr. İsa Sağbaş ise şenliğin on birincisini düzenlemenin gururunu yaşadıklarını ifade etti. 9’u Afyonkarahisar dışından olmak üzere 31 koro ile şenliğin gerçekleştiğini söyleyen Sağbaş, “Bugün 968 yavrumuz 130 şarkıyı icra edeceklerdir. Bu şenliğimizde Gazi Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi ve AKܒden olmak üzere 7 değerlendirme ve danışma kurulu üyesi görev yapmıştır. Şenlik kapsamında Nurten Anne Çocuk Şarkıları Yarışması gerçekleştirilecektir. Bu seneki temamız ise ‘Baba’dır. Geçen yıllarda gerçekleştirdiğimiz yarışmanın temasının ilki ‘Anne’ ikincisi ‘Vatan’ olmuştur” dedi. Şenlik kapsamında bu yıl 3.’sü düzenlenen ‘Nurten Anne Çocuk Şarkıları Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri il protokolü mensupları tarafından verildi. Dereceye giren şarkılar ise Doç. Dr. Emel Funda Türkmen’in şefliğinde Afyon Kocatepe Üniversitesi Çoksesli Korosu tarafından seslendirildi.

  AFYON    25.04.2018 10:26:30

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
16.01.2019
16.01.2019
16.01.2019
OZEL HABERLER