Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

İMAR BARIŞI İÇİN son başvuru 31 Ekim
Afyonkarahisar Valiliği tarafından yapılan açıklamada, İmar Barışı için son başvuru tarihinin 31 Ekim 2018 tarihi olduğu belirtildi. ..

2

Image

Şehir tiyatrosu oyuncularını seçti
Afyonkarahisar Belediye Şehir Tiyatrosu yeni sezon öncesi oyuncu seçmelerini yaptı. Belediye Şehir Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Hasan Hüseyin Elmas taraf..

3

Image

Gelenekselin İzinde sergisi açıldı
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Geleneksel Sanatlar Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Sultan Sökmen, “Gelenekselin İzinde”..

4

Image

‘Afyonkarahisar’a değer katmaya devam edeceğiz’
Afyonkarahisar’da 10 yıl önce yayın hayatına başlayan Kanal 3 televizyonu dünden itibaren 2018 yılı yeni yayın dönemine başladı. Pınar Akarsu’nun hazı..

5

Image

Et ve süt verimi ikiye katlandı
Manda kaymağı ile ünlü Afyonkarahisar'da, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından yürütülen H..

6

Image

‘81 ilde bir ilki başardık’
Afyonkarahisar basın camiasında birlik ve beraberliği sağlamak amacıyla kurulan Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği’nin yönetim kurulu üyeleri, il yöne..

7

Image

‘Kooperatifçilikte farkındalık oluşturacağız’
Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni’nin Afyonkarahisar’daki programında konuşan Kooperatifçilik Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Alper Bozkurt, Türk..

8

Image

Cem Özer’in ayağı kırıldı
Sinanpaşa ilçesine bağlı Balmahmut köyündeki film çekimleri sırasında düşen sinema sanatçısı Cem Özer'in ayağı kırıldı...

9

Image

Tedavisi tamamlanan kuşlar doğaya salındı
Afyonkarahisar'da yaralı bulunduktan sonra Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merke..

10

Image

Atatürk Yol Koşusu 11 Kasım'da
Afyonkarahisar Belediyesi, kültürel ve sosyal etkinliklerinin yanı sıra halkımıza yönelik sportif faaliyetlerine de aralıksız olarak devam ediyor. Bu..

11

Image

Visit Afyon kullanıcılarla buluştu
Tarihi, kültürel, doğal güzellikler ve yöresel ürünlerimiz ile ilimizi ülkemize ve dünyaya tanıtan Visit Afyon bir yeniliği daha uygulamaya koydu. Afy..

12

Image

Ağaçlara kuş yuvaları takıldı
Dinar Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ormanlık alanlardaki ağaçlara 340 kuş yuvası asıldı...

13

Image

‘Sıfır Atık’ta Türkiye birincisiyiz’
Sıfır Atık Bilgilendirme Toplantısında konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar’da ilk günden bu yana projenin uygulanmaya devam ettiğini ve kent..

14

Image

Müzik müzesine keman bağışı
Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Hasan Sami Yaygıngöl, kendi tasarımı borulu lale kemanı, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı İb..

15

Image

‘TASARRUFLU OLACAĞIZ’
Afyonkarahisar’da yapılan yılın son İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, kurum müdürlerine kaynakları verimli kullanmal..

16

Image

‘İşyerinde huzur ruh sağlığını koruyor’
Uzman Doktor Hülya Edil, Kanal 3 ekranlarında Pınar’la Kahvaltı Haberleri programında ruh sağlığının korunması noktasında yaptığı açıklamada, “Vakitl..

17

Image

‘15 Temmuz kırılma gecesiydi’
"İnsan ve İletişim" adlı konferansta hukuk öğrencileriyle bir araya gelen Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Başmüfettişi Ahmet Sula, 15 Temmuz’un insanlık..

Çocuk korosundan muhteşem konser | Gazete3.com.tr
Image

Çocuk korosundan muhteşem konser


Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında 11. Ulusal Çocuk Koroları Şenliği düzenlendi.
  AFYON    25.04.2018 10:26:30

Ferhat YÜKSEL

İbrahim Küçükkurt Konferans Salonunda gerçekleştirilen şenliğe Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Erhan Günay, AKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. İsa Sağbaş, Türkiye Polifonik Korolar Derneği Başkanı Prof. Mustafa Apaydın, AKÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Uğur Türkmen, AKÜ Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel Funda Türkmen ve çok sayıda izleyici katıldı.

“ŞENLİK İYİ BİR EĞİTİM ORTAMI”

Şenliğin açış konuşmasını yapan Şenlik Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Emel Funda Türkmen, şenliğin bir eğitim ortamı olduğunu ifade etti. Çocukların sahnede çok değerli davranışlar kazandığını söyleyen Türkmen, “Büyük bir heyecan yaşıyorlar oradan sahneye çıkmak, şarkılarını seslendirmek çok büyük bir disiplinin ürünü ve kazandıkları bu disiplinin toplumsal yaşama çok ciddi bir şekilde yansıdığını gördük. Küçük sıkıntılar yaşadık ama bu sıkıntılar ile yüzleşmeyi de öğrendiler. Çocuklar, sadece davranış eğitimi almıyorlar sorunlara karşı nasıl çözüm yolu bulacaklarını da sahne üzerinde öğreniyorlar” diye konuştu. Şenliğin kolay hazırlanmadığını ve bir arka planın olduğunu dile getiren Türkmen, “Bir aydan fazla bir süredir şenliğin sadece hazırlık çalışmalarını yaptık. Burada yaklaşık 20 kişi devamlı çalışıyor. Bunun arkasında da yine 15-20 kişi vardı. Burada kurulan şu düzen, bu ekibin ürünü ve şenlik için koro şefleri 8 aydır şarkılarını çalıştırıyorlar. Sahneye çıkıp belki 4 şarkı söylüyorlar ama o 4 şarkının arkasında çok büyük bir çaba var” dedi.

DERNEĞE KAYITLI 700’Ü GEÇKİN KORO VAR

Türkiye Polifonik Korolar Derneği Başkanı Prof. Mustafa Apaydın ise polifonik korolar derneğinin kuruluş sürecini anlattı. 29 yıl önce Türkiye Polifonik Korolar Derneğini kurduklarını söyleyen Apaydın, “Yaptığımız çabalar ve çalışmalarla Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanı onayıyla Türkiye ön adını aldık. Bu etkinliklerimizin temelinde şu vardı; Ankara’da her olumlu müziksel ve sanatsa etkinlik Afyon’da da olsun Hakkâri ve İstanbul’da da olsun. Bunun için ne yapmak gerekir? Devletimizin eğitim ve kültür ile ilgili resmi makamların dışında sivil toplumun da bu konuda çalışması gerekir, hatta olayın içine katılması gerekir düşüncesi ile yola çıktık” ifadelerini kullandı.

İLK KOROLAR ŞENLİĞİ 1996’DA YAPILDI

1989 yılında kurulan Türkiye Polifonik Korolar Derneğinin 1996 yılında ilk korolar şenliğini düzenlediğini söyleyen Apaydın sözlerine şöyle devam etti: “1996 yılında korolar şenliğini düzenlediğinde bütün Türkiye’de 20 dolayında koro bulabildik. Bu ise bizim ülkemizin birlikte iş yapma alışkanlığı yani korolardan elde edilebilecek 100 birim yarar varsa bunlardan yalnızca 1 tanesi müzik 99’u ise sevme, sevilme, barışma ve koalisyonlar ve daha çok sayabileceğimizin özelliğin korolarla kazanıldığını biliyorduk. 20 koronun oluştuğu 1996’tan 2 yıl sonra Almanya’ya gittiğimde Almanya’da 62 bin koronun olduğunu gördüm. Fransa’da biraz daha az ama İtaya ve benzeri yerlerde gene buna yakın korolar var. Bugün Türkiye’nin 13 yerinde korolar şenliği yapılmakta ve bize kayıtlı olmak üzere 700’ü geçkin koroyu geride bırakmış bulunmaktayız.”

10 İL 31 KORO

Rektör Vekili Prof. Dr. İsa Sağbaş ise şenliğin on birincisini düzenlemenin gururunu yaşadıklarını ifade etti. 9’u Afyonkarahisar dışından olmak üzere 31 koro ile şenliğin gerçekleştiğini söyleyen Sağbaş, “Bugün 968 yavrumuz 130 şarkıyı icra edeceklerdir. Bu şenliğimizde Gazi Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi ve AKܒden olmak üzere 7 değerlendirme ve danışma kurulu üyesi görev yapmıştır. Şenlik kapsamında Nurten Anne Çocuk Şarkıları Yarışması gerçekleştirilecektir. Bu seneki temamız ise ‘Baba’dır. Geçen yıllarda gerçekleştirdiğimiz yarışmanın temasının ilki ‘Anne’ ikincisi ‘Vatan’ olmuştur” dedi. Şenlik kapsamında bu yıl 3.’sü düzenlenen ‘Nurten Anne Çocuk Şarkıları Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri il protokolü mensupları tarafından verildi. Dereceye giren şarkılar ise Doç. Dr. Emel Funda Türkmen’in şefliğinde Afyon Kocatepe Üniversitesi Çoksesli Korosu tarafından seslendirildi.

  AFYON    25.04.2018 10:26:30

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
16.10.2018
16.10.2018
16.10.2018
OZEL HABERLER