Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Ayı gülünü koparanlar 50 bin TL ceza ödeyecek
Afyonkarahisar’ın Kirsa Vadisi'nde "Ayı Gülü" ve "Kızıl Lale" olarak adlandırılan, koruma altındaki "Paeonia Officinalis" çiçeğini koparana 48 bin 600..

2

Image

‘Afyonlular en ucuz sebze ve meyveyi yiyor’
Afyonkarahisar Yaş Sebze Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Ali Çiloğlu, yasa gereği esnafa yüzde 8, kurumsal firmalara yüzde 1 oranında KDV uygulan..

3

Image

Coşkuyla kutladık
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 99. Yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı.
..

4

Image

Filistin’e insanı yardım kampanyası başlatıldı
Afyonkarahisar Valiliği tarafından yapılan açıklamada Filistin için insani yardım kampanyası başlatıldığı belirtildi. ..

5

Image

Ata’ya saygı için pedal çevirdiler
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Afyonkarahisar Bisiklet İl Temsilciliği tarafından bir etkinlik düzenlendi...

6

Image

Vali Tutulmaz, Vali Günaydın’ı ağırladı
Isparta Valisi Şehmus Günaydın, Vali Mustafa Tutulmaz’ı makamında ziyaret etti...

7

Image

Ethem Tem Foto Yarışması Başvuruları devam ediyor
Atatürk'ün Kocatepe'de çekilmiş dünyaca ünlü fotoğrafının da sahibi olan Ethem Tem, Afyonkarahisar Belediyesi ile Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Afyo..

8

Image

Vali Mustafa Tutulmaz: ‘Yurtlarda yetişen çocuklar aile sıcaklığını hissetmiyorlar’
Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’ne bağlı koruyucu aileler ve çocuklarla iftarda bir araya gelen Vali Mustafa Tutulmaz, devletin yurtlarda yetişti..

9

Image

Ramazan bereket ile geldi
Afyonkarahisar halk pazarında kurulan sebze meyve tezgahları halkın yüzünü güldürüyor. Ramazan nedeni artan alışverişte pazarda payını alıyor. Haftalı..

10

Image

Mevsimlik işçiden duyarlı hareket: Bulduğu 24 bin TL’yi sahibine ulaştırdı
Afyonkarahisar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde görev yapan mevsimlik işçi Beytullah Gündoğdu (38) Ali İhsan Paşa Mahallesi'nde bir pa..

11

Image

Özdilek’te ramazan coşkusu yaşanacak
Özdilek Afyonkarahisar Alışveriş Merkezi, her yıl olduğu gibi bu yıl da Geleneksel Ramazan Etkinlikleri ile misafirlerinin huzurlu ve keyifli bir rama..

12

Image

‘Müzeler kültürümüzün hazineleridir’
Müzeler Günü nedeniyle Vali Mustafa Tutulmaz İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Tanır ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Kabulde konuş..

13

Image

Başkan Çoban ilk orucunu çadırda açtı
Mübarek Ramazan ayının ilk gününde orucunu iftar çadırında vatandaşlarla birlikte açmayı gelenek haline getiren Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, ge..

14

Image

“Mali’ye su kuyusu açtık”
Deniz Feneri Derneği Afyonkarahisar Şubesi öncülüğünde Büyükkalecik İmam Hatip Ortaokulu Hayratı olan su kuyusu Afrika ülkesi Mali’de açıldı. Deniz Fe..

15

Image

Kağıt katlayarak para kazanıyorlar
Afyonkarahisar Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu'nda açılan "quilling" kursuna katılan kadınlar, rengarenk kartonları kıvırarak yaptıkları tabl..

16

Image

Vali Tutulmaz Halk Günü Toplantısında konuştu: ‘Sorunları çözüme kavuşturmaya gayret ediyoruz’
Afyonkarahisar Valiliği tarafından düzenlenen Mayıs ayı Halk Günü Toplantısında konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, halkın sıkıntı ve taleplerine çözüm bul..

17

Image

AKܒde engelliler unutulmadı
Engelliler Haftası kapsamında Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesinde etkinlik düzenlendi...

Çocuk korosundan muhteşem konser | Gazete3.com.tr
Image

Çocuk korosundan muhteşem konser


Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında 11. Ulusal Çocuk Koroları Şenliği düzenlendi.
  AFYON    25.04.2018 10:26:30

Ferhat YÜKSEL

İbrahim Küçükkurt Konferans Salonunda gerçekleştirilen şenliğe Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Erhan Günay, AKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. İsa Sağbaş, Türkiye Polifonik Korolar Derneği Başkanı Prof. Mustafa Apaydın, AKÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Uğur Türkmen, AKÜ Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel Funda Türkmen ve çok sayıda izleyici katıldı.

“ŞENLİK İYİ BİR EĞİTİM ORTAMI”

Şenliğin açış konuşmasını yapan Şenlik Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Emel Funda Türkmen, şenliğin bir eğitim ortamı olduğunu ifade etti. Çocukların sahnede çok değerli davranışlar kazandığını söyleyen Türkmen, “Büyük bir heyecan yaşıyorlar oradan sahneye çıkmak, şarkılarını seslendirmek çok büyük bir disiplinin ürünü ve kazandıkları bu disiplinin toplumsal yaşama çok ciddi bir şekilde yansıdığını gördük. Küçük sıkıntılar yaşadık ama bu sıkıntılar ile yüzleşmeyi de öğrendiler. Çocuklar, sadece davranış eğitimi almıyorlar sorunlara karşı nasıl çözüm yolu bulacaklarını da sahne üzerinde öğreniyorlar” diye konuştu. Şenliğin kolay hazırlanmadığını ve bir arka planın olduğunu dile getiren Türkmen, “Bir aydan fazla bir süredir şenliğin sadece hazırlık çalışmalarını yaptık. Burada yaklaşık 20 kişi devamlı çalışıyor. Bunun arkasında da yine 15-20 kişi vardı. Burada kurulan şu düzen, bu ekibin ürünü ve şenlik için koro şefleri 8 aydır şarkılarını çalıştırıyorlar. Sahneye çıkıp belki 4 şarkı söylüyorlar ama o 4 şarkının arkasında çok büyük bir çaba var” dedi.

DERNEĞE KAYITLI 700’Ü GEÇKİN KORO VAR

Türkiye Polifonik Korolar Derneği Başkanı Prof. Mustafa Apaydın ise polifonik korolar derneğinin kuruluş sürecini anlattı. 29 yıl önce Türkiye Polifonik Korolar Derneğini kurduklarını söyleyen Apaydın, “Yaptığımız çabalar ve çalışmalarla Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanı onayıyla Türkiye ön adını aldık. Bu etkinliklerimizin temelinde şu vardı; Ankara’da her olumlu müziksel ve sanatsa etkinlik Afyon’da da olsun Hakkâri ve İstanbul’da da olsun. Bunun için ne yapmak gerekir? Devletimizin eğitim ve kültür ile ilgili resmi makamların dışında sivil toplumun da bu konuda çalışması gerekir, hatta olayın içine katılması gerekir düşüncesi ile yola çıktık” ifadelerini kullandı.

İLK KOROLAR ŞENLİĞİ 1996’DA YAPILDI

1989 yılında kurulan Türkiye Polifonik Korolar Derneğinin 1996 yılında ilk korolar şenliğini düzenlediğini söyleyen Apaydın sözlerine şöyle devam etti: “1996 yılında korolar şenliğini düzenlediğinde bütün Türkiye’de 20 dolayında koro bulabildik. Bu ise bizim ülkemizin birlikte iş yapma alışkanlığı yani korolardan elde edilebilecek 100 birim yarar varsa bunlardan yalnızca 1 tanesi müzik 99’u ise sevme, sevilme, barışma ve koalisyonlar ve daha çok sayabileceğimizin özelliğin korolarla kazanıldığını biliyorduk. 20 koronun oluştuğu 1996’tan 2 yıl sonra Almanya’ya gittiğimde Almanya’da 62 bin koronun olduğunu gördüm. Fransa’da biraz daha az ama İtaya ve benzeri yerlerde gene buna yakın korolar var. Bugün Türkiye’nin 13 yerinde korolar şenliği yapılmakta ve bize kayıtlı olmak üzere 700’ü geçkin koroyu geride bırakmış bulunmaktayız.”

10 İL 31 KORO

Rektör Vekili Prof. Dr. İsa Sağbaş ise şenliğin on birincisini düzenlemenin gururunu yaşadıklarını ifade etti. 9’u Afyonkarahisar dışından olmak üzere 31 koro ile şenliğin gerçekleştiğini söyleyen Sağbaş, “Bugün 968 yavrumuz 130 şarkıyı icra edeceklerdir. Bu şenliğimizde Gazi Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi ve AKܒden olmak üzere 7 değerlendirme ve danışma kurulu üyesi görev yapmıştır. Şenlik kapsamında Nurten Anne Çocuk Şarkıları Yarışması gerçekleştirilecektir. Bu seneki temamız ise ‘Baba’dır. Geçen yıllarda gerçekleştirdiğimiz yarışmanın temasının ilki ‘Anne’ ikincisi ‘Vatan’ olmuştur” dedi. Şenlik kapsamında bu yıl 3.’sü düzenlenen ‘Nurten Anne Çocuk Şarkıları Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri il protokolü mensupları tarafından verildi. Dereceye giren şarkılar ise Doç. Dr. Emel Funda Türkmen’in şefliğinde Afyon Kocatepe Üniversitesi Çoksesli Korosu tarafından seslendirildi.

  AFYON    25.04.2018 10:26:30

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
21.05.2018
21.05.2018
21.05.2018
OZEL HABERLER