Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘Mermerin yurt dışında tanıtıma ihtiyacı var’
Mabella Mermer’i ziyaret eden İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Neoldum, Afyon mermerinin yurt dışında da tanıtıma ihtiyacı olduğunu söyledi ..

2

Image

‘Tarihi değerlerimize sahip çıkıyoruz’
Devlet-i Aliyye Ocakları Afyonkarahisar İl Başkanı Ahmet Erdin, birim başkanları ve il yönetimi ile birlikte Tarihî Mevlevi(Türbe) Camii'ni ziyaret et..

3

Image

‘300 milyonluk muazzam yatırım’
Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çay Barajı’nın 300 milyon TL’lik muazzam bir yatı..

4

Image

Çocuklara arabalı sinema müjdesi
Afyonkarahisar Belediyesi kültürel etkinliklerine ara vermeden devam ediyor. Vizyonda kaldığı süre içinde, çocuklar kadar yetişkinlerin de beğenisini..

5

Image

Yalçın okullarda denetleme yaptı
İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın Hocalar ilçesindeki, Hocalar İmam Hatip Ortaokulu, Şehit Kamil Tunç Çok Programlı Anadolu Lisesi ve Yeşilhisar Yu..

6

Image

‘Desteklerimiz devam edecek’

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar Bölge Müdürü Ş. Münire Burcu Afyon Eğitim Vakfı’nı ziyaret etti. Burcu, Afyon Eğitim Vakfı’na..

7

Image

EKMEĞE ZAM GELEBİLİR
Pandemi ile başlayan sıkıntılı süreç özellikle gıda maddelerinde önemli fiyat artışlarına neden oldu. Birçok uzman üretimi baz alan, hatta tarımsal ür..

8

Image

Övünç madalyalarına kavuştular
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla tüm Türkiye’de aynı saatte Devlet Övünç Madalyaları ve Beratları Tevcih Töreni düzenlendi. Afyonkara..

9

Image

‘Bizlere destek olun’
Afyonkarahisar’da koronavirüs denetimine çıkan Vali Vekili Mehmet Boztepe, vatandaşlardan virüsle mücadelede kurallara uyarak destek olmalarını istedi..

10

Image

Başkan Zeybek’ten şantiyelere ziyaret
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Yüntaş bünyesinde hizmet veren Doğaltaş Fabrikası, Beton, Parke ve Bordür Fabrikası ile Belediye Asfalt Şantiyesi’ni z..

11

Image

‘Tüm tedbirleri aldık’
Girne Koleji Afyon Kampüsü Kurucu Temsilcisi Murat Şensoy, yüz yüze eğitime başlamak için gereken tüm tedbirlerin alındığını açıkladı ..

12

Image

Herşey tarım için
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, tarımsal üretimi arttırmak için Afyonkarahisar’daki 41,5 milyon metrekarelik tarım arazinin üretime açılacağı ..

13

Image

DESTEKLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
Vali Gökmen Çiçek’in öncülüğünde başlatılan Her Ev Bir Okul Kampanyası’na, ilçelerden, kaymakamlıklardan, belediye başkanlıklarından ve kurumlardan de..

14

Image

Üniversite-Belediye iş birliği
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ile Afyonkarahisar Belediyesi arasında “Sahipsiz Hayvanların Hastalıklarının Muayene, Teşhis ve Tedavi” başlıklı iş ..

15

Image

‘İş dünyasına katkılarımız sürecek’
Gün FM’i ziyaret eden TOBB Afyonkarahisar Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Mustafa Özkan, iş dünyasına yönelik olarak sağladıkları katkıları sürdürece..

16

Image

‘Gelecek biziz sende bize katıl’
Yedi Bilim Özel Öğretim Kursu Kurucu Müdürü Abdullah Şen, “Gelecek biziz sende bize katıl anlayışı ile gençleri kurumlarına beklediklerini belirtti

17

Image

‘İSTİHDAMA DEVAM’
Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında esnaflıktan iş adamlığına geçen Süleyman Kırlıoğlu, yaptığı açıklamada, üretmeye ve ihracata devam edeceklerini..

Çöpten servet çıkıyor | Gazete3.com.tr
Image

Çöpten servet çıkıyor


Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Birliği Müdürü Ercan Özcan, her yıl toplanan ambalaj atıklarının geri dönüştürülmesi ile ülke ekonomisine 4 milyon lira katma değer kazandırıldığını söyledi.
  AFYON    18.01.2019 10:54:49

Afyonkarahisar Belediyesi’nin öncülüğünde kurulan ve başkanlığını Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın yaptığı Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Birliği, topladığı çöp ve atıklarla ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Toplanan kağıtların geri kazanılmasıyla devasa ormanlar kurtarılırken, plastik atıkların geri dönüştürülmesiyle de litrelerce petrolden tasarruf edildi.

GÜNLÜK 500 TON ÇÖP TOPLANIYOR

Afyonkarahisar genelinde her gün ortalama 500 ton çöp toplandığını dile getiren Çevre Hizmetleri Birliği Müdürü Çevre Yüksek Mühendisi Ercan Özcan, şunları söyledi: “Çevre Hizmetleri Birliği çalışma alanlarında evsel atıklar, Atık piller, tıbbi atıklar ambalaj atıkları olarak sınıflandırılabilir. Bu kapsamda 2018 yılında 7 ilçeden uzak bölgedeki belediyelerimizin çöpleri taşındı. Yaklaşık 77 bin 800 ton çöp taşındı. 53 üye belediyelerimizden toplanan ve bertaraf edilen çöp miktarı ise 169 bin 750 tondur. Bu da yaklaşık olarak günlük ortalama 450-500 ton çöp geliyor ve bertaraf ediliyor.”

8 BİN TONA YAKIN AMBALAJ ATIĞI TOPLANDI

Toplanan çöpler içinde en fazla evsel atıkların olduğunu ifade eden Özcan, ambalaj atıklarının geri dönüştürülmesinin ekonomiye ve çevreye büyük katkı sağladığını belirterek, “Afyonkarahisar ilinin merkezinde ve ilçelerde toplam 7 bin 800 ton ambalaj atığı toplandı. Bu atıkların 2 bin 200 tonu kağıt-karton, 2 bin 900 tonu plastik 427 tonu metal ve 780 tonu ise cam atıklar olarak ortaya çıktı” dedi.

4 MİLYON TL KATMA DEĞER YARATILDI

Özcan, toplanan bu atıkların geri dönüştürülmesi ile ülke ekonomisine maddi olarak katkı sunulduğunu vurguladı. Geri dönüşümün çevreye ve doğal kaynaklara olan katkısını anlatan Özcan, “Bir ton kağıt karton toplandığında ve geri dönüştürüldüğünde 17 ağaç kesilmekten kurtarılıyor. Bu kapsamda 2018 yılında toplanan kağıt- karton atıklarla 38 bin 814 ağaç kesilmekten kurtarılmıştır. Bu da çok geniş bir orman alanın korunması anlamına geliyor. Aynı zamanda enerji tasarrufu da yapmış oluyoruz. Yaklaşık 10 bin hanenin elektriğini karşılayabilecek bir enerji tasarrufu gerçekleştiriliyor. Diğer olan cam, plastik ve metal atıklarında geri kazanımı mevcuttur. Toplanan ve geri dönüştürülen bu atıklar sayesinde yaklaşık 4 milyon lira ülke ekonomisine katma değer sağlandı” ifadelerini kullandı.

ATIK PİL TOPLAMA YÜZDE 60 ARTTI

Atık pillerin toplanması noktasında okullarda ve vatandaşlarda bilinç oluşturmak için her yıl düzenledikleri kampanyaların etkili olduğunu anlatan Çevre Hizmetleri Birliği Müdürü Özcan, şöyle konuştu: “Ödüllü kampanyalar devam ediyor. 2018 yılında yaptığımız kampanyalara çok yoğun katımı oldu. Vatandaşların ve öğrencilerin katılımının yüksek olduğu dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl 5 bin 800 kilogram atık pil toplandı. Bir önceki yıla göre yüzde 60 oranında artış olduğu ortaya çıktı. Bu artışın vatandaşlarımızın bu konuya olan duyarlılığının yükseldiğini gösteriyor. Atık pillerin toplanması için okullarımızda her yıl çeşitli hediyeler vererek bilinç oluşturmaya özen gösterdik. Bu sene 15 okula laptop, bilgisayar, projeksiyon cihazı, yazıcı ve televizyon gibi ihtiyaçları doğrultusunda hediyeler verildi.”

ÇÖPTEN 10 BİN EVE ELEKTRİK

Modern çöp depolama alanında bulunan elektrik üretme tesisinin üretimiyle ilgili de bilgi veren Özcan, “Çöp depolama alanında metan gazını toplayarak elektrik üretimine dönüştürülmesi için bir tesisimiz var. Buradaki tesiste saatte 2 kilowatt elektrik üretiliyor. 2018 yılında 17 bin 200 megawattlık bir üretim gerçekleştirilerek sisteme verildi. Bu üretim ile yaklaşık 10 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılandı. 10 bin evin elektrik ihtiyacı toplanan çöplerden elde edilen metan gazından sağlanıyor” diyerek sözlerini noktaladı.>>>Mustafa BAYER

  AFYON    18.01.2019 10:54:49

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
19.09.2020
19.09.2020
19.09.2020
OZEL HABERLER