Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Badem ağaçları çiçek açtı
Baharın gelmesiyle birlikte Afyonkarahisar’ın Hıdırlık Tepesi’nin yamaçlarında bulunan yüzlerce badem ağacı çiçek açtı. Fotoğraf Sanatçısı Çağrı Selek..

2

Image

‘Edebiyat ülkemize bağımızı güçlendirir’
“Edebiyat en güzel Afyon’dur” sloganı ile Afyonkarahisar’dan yola çıkan ve tüm Türkiye’ye yayılan kültür, sanat ve edebiyat dergisi Sinada, 7’inci yı..

3

Image

‘LOKUMLAR BİZDEN’
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, 81 ilde okulların tekrar açıldığı zaman Afyonkarahisar’dan öğrencilere lokum göndereceklerini söyledi ..

4

Image

Oteller kapandı
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün turizm sektörünü etkilemesinin ardından Afyonkarahisar’daki bazı oteller, geçici süreyle kapatma kararı aldı ..

5

Image

‘Afyon’un dünyaya açılan penceresi’
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Kanal 3’ün Afyon’un dünyaya açılan penceresi olduğunu söyleyerek, 11.kuruluş yıldönü..

6

Image

‘Kanal 3 tanıtımda büyük rol üstlendi’
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Kanal 3’ün11. Kuruluş yıldönümünü kutlayarak, Kanal’ın Afyonkarahisar’ın tanıtımında önemli bir rol üstlendiğini kayde..

7

Image

‘11.yılınız kutlu olsun’
Kanal 3’ün 11. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Vali Tutulmaz, kutlama mesajı yayınladı. Tutulmaz mesajında, “Kanal 3 Televizyonu’nun kuruluşunun 11. yıl..

8

Image

KANAL 3 11 YAŞINDA
Kanal 3 televizyonunun 11.kuruluş yıldönümü dolayısıyla Kanal 3 Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Megabirlik Medya Yönetim Kurulu Üyeleri Adnan D..

9

Image

‘EMRİNİZDEYİZ’
Devlet Demiryolları Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, Devlet Demiryolları’nın yapacağı hizmetler noktasında Afyon’un emrinde olduğunu söyledi ..

10

Image

Tıbbi Aromatik Bitkiler Merkezi ortak kullanılacak
Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Temel’i makamında ziyaret etti. Ziy..

11

Image

‘AFRAY’ın çalışmaları devam ediyor’
TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in AFRAY Projesi ile ilgili çalışmaların devam ettiğini ve kısa süre sonra sonuçlana..

12

Image

Şehit Şahin ebediyete uğurlandı
Suriye'nin İdlib kentinde rejim unsurlarının hava saldırısı sonucu şehit olan Piyade Yüzbaşı Süleyman Şahin, Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde son yol..

13

Image

Gala iptal edildi
Afyonkarahisar Eğitim Vakfı Başkanı Hüsnü Serteser, bugün vizyona giren, Afyonkarahisar'da çekilen ve geliri Afyon Eğitim Vakfı'na bağışlanacak olan "..

14

Image

Belediye personellerine Kuran-ı Kerim dersi
Sandıklı Belediyesi ile Hayrat Vakfı ile ortaklaşa düzenlenen proje kapsamında Belediye personellerine haftanın iki günü Kuran-ı Kerim dersi veriliyor..

15

Image

Zafer Meydanı’na kapalı durak
Afyonkarahisar Belediyesi tarafından vatandaşların yoğun olarak kullandığı Zafer Meydanı’na kapalı otobüs durağı kuruldu. ..

16

Image

Gençler camide buluştu
İscehisar İlçe Müftülüğü tarafından, Kavak Camiinde Cami-Gençlik buluşması ve yarıyıl tatilini camide geçiren öğrencilere hediye verme programı organi..

17

Image

‘Film platoları keşfedilmeli’
Afyonkarahisar’da Kameranın 100 Yılı adlı kitabın tanıtımı ve belgesel film gösterimi programında konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar’daki f..

Çöpten servet çıkıyor | Gazete3.com.tr
Image

Çöpten servet çıkıyor


Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Birliği Müdürü Ercan Özcan, her yıl toplanan ambalaj atıklarının geri dönüştürülmesi ile ülke ekonomisine 4 milyon lira katma değer kazandırıldığını söyledi.
  AFYON    18.01.2019 10:54:49

Afyonkarahisar Belediyesi’nin öncülüğünde kurulan ve başkanlığını Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın yaptığı Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Birliği, topladığı çöp ve atıklarla ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Toplanan kağıtların geri kazanılmasıyla devasa ormanlar kurtarılırken, plastik atıkların geri dönüştürülmesiyle de litrelerce petrolden tasarruf edildi.

GÜNLÜK 500 TON ÇÖP TOPLANIYOR

Afyonkarahisar genelinde her gün ortalama 500 ton çöp toplandığını dile getiren Çevre Hizmetleri Birliği Müdürü Çevre Yüksek Mühendisi Ercan Özcan, şunları söyledi: “Çevre Hizmetleri Birliği çalışma alanlarında evsel atıklar, Atık piller, tıbbi atıklar ambalaj atıkları olarak sınıflandırılabilir. Bu kapsamda 2018 yılında 7 ilçeden uzak bölgedeki belediyelerimizin çöpleri taşındı. Yaklaşık 77 bin 800 ton çöp taşındı. 53 üye belediyelerimizden toplanan ve bertaraf edilen çöp miktarı ise 169 bin 750 tondur. Bu da yaklaşık olarak günlük ortalama 450-500 ton çöp geliyor ve bertaraf ediliyor.”

8 BİN TONA YAKIN AMBALAJ ATIĞI TOPLANDI

Toplanan çöpler içinde en fazla evsel atıkların olduğunu ifade eden Özcan, ambalaj atıklarının geri dönüştürülmesinin ekonomiye ve çevreye büyük katkı sağladığını belirterek, “Afyonkarahisar ilinin merkezinde ve ilçelerde toplam 7 bin 800 ton ambalaj atığı toplandı. Bu atıkların 2 bin 200 tonu kağıt-karton, 2 bin 900 tonu plastik 427 tonu metal ve 780 tonu ise cam atıklar olarak ortaya çıktı” dedi.

4 MİLYON TL KATMA DEĞER YARATILDI

Özcan, toplanan bu atıkların geri dönüştürülmesi ile ülke ekonomisine maddi olarak katkı sunulduğunu vurguladı. Geri dönüşümün çevreye ve doğal kaynaklara olan katkısını anlatan Özcan, “Bir ton kağıt karton toplandığında ve geri dönüştürüldüğünde 17 ağaç kesilmekten kurtarılıyor. Bu kapsamda 2018 yılında toplanan kağıt- karton atıklarla 38 bin 814 ağaç kesilmekten kurtarılmıştır. Bu da çok geniş bir orman alanın korunması anlamına geliyor. Aynı zamanda enerji tasarrufu da yapmış oluyoruz. Yaklaşık 10 bin hanenin elektriğini karşılayabilecek bir enerji tasarrufu gerçekleştiriliyor. Diğer olan cam, plastik ve metal atıklarında geri kazanımı mevcuttur. Toplanan ve geri dönüştürülen bu atıklar sayesinde yaklaşık 4 milyon lira ülke ekonomisine katma değer sağlandı” ifadelerini kullandı.

ATIK PİL TOPLAMA YÜZDE 60 ARTTI

Atık pillerin toplanması noktasında okullarda ve vatandaşlarda bilinç oluşturmak için her yıl düzenledikleri kampanyaların etkili olduğunu anlatan Çevre Hizmetleri Birliği Müdürü Özcan, şöyle konuştu: “Ödüllü kampanyalar devam ediyor. 2018 yılında yaptığımız kampanyalara çok yoğun katımı oldu. Vatandaşların ve öğrencilerin katılımının yüksek olduğu dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl 5 bin 800 kilogram atık pil toplandı. Bir önceki yıla göre yüzde 60 oranında artış olduğu ortaya çıktı. Bu artışın vatandaşlarımızın bu konuya olan duyarlılığının yükseldiğini gösteriyor. Atık pillerin toplanması için okullarımızda her yıl çeşitli hediyeler vererek bilinç oluşturmaya özen gösterdik. Bu sene 15 okula laptop, bilgisayar, projeksiyon cihazı, yazıcı ve televizyon gibi ihtiyaçları doğrultusunda hediyeler verildi.”

ÇÖPTEN 10 BİN EVE ELEKTRİK

Modern çöp depolama alanında bulunan elektrik üretme tesisinin üretimiyle ilgili de bilgi veren Özcan, “Çöp depolama alanında metan gazını toplayarak elektrik üretimine dönüştürülmesi için bir tesisimiz var. Buradaki tesiste saatte 2 kilowatt elektrik üretiliyor. 2018 yılında 17 bin 200 megawattlık bir üretim gerçekleştirilerek sisteme verildi. Bu üretim ile yaklaşık 10 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılandı. 10 bin evin elektrik ihtiyacı toplanan çöplerden elde edilen metan gazından sağlanıyor” diyerek sözlerini noktaladı.>>>Mustafa BAYER

  AFYON    18.01.2019 10:54:49

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
28.05.2020
28.05.2020
28.05.2020
OZEL HABERLER