Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Kent Ormanı kuş sergisi açıldı
Afyonkarahisar Belediyesi tarafından düzenlenen Kent Ormanı'nda yaşayan 33 farklı tür kuş fotoğraflarından oluşan AKÜ Veteriner Fakültesi Öğretim Üyes..

2

Image

İKBAL TERMAL OTEL en lüks oteller arasında
Bali’de 500’den fazla katılımcı ile Ayana Resort & Spa’da gerçekleşen, Dünyanın en lüks otellerinin katıldığı ve dünyanın zirvedeki lüks otellerini fa..

3

Image

Veysel Eroğlu parkında çalışmalar son sürat
Afyonkarahisar Belediyesi, gururumuz eski Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’nun adını taşıyacak parkta çalışmalarını aralıksız olarak sürdürü..

4

Image

Ata’nın yolunda ilerliyorlar
Türkiye Bisikletliler Derneği Aydın Şubesi'nin 11 üyesi, Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesine ulaştı...

5

Image

“HAZIRLIKLI OLMALIYIZ”
Kış tedbirleri toplantısında konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar’ın Türkiye’nin en soğuk illeri arasında yer aldığını söyleyerek, “Türkiye'd..

6

Image

‘Afyonkarahisar Yeşilhisar olacak’
Cumhurbaşkanlığı himayesinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen "Fidanlar Fidanlarla Büyüyor” programı kapsamında düzenlenen fidan dikim t..

7

Image

Öğrenciler enerji santrallerini gezdi
Değişen ve gelişen teknolojiye uyum sağlamak amacıyla Afyonkarahisar'da bulunan elektrik üretim santrallerine inceleme gezisinde bulunan Afyon Kocatep..

8

Image

Çocuk oyunlarını öğretiyorlar
Afyonkarahisar'daki üniversite öğrencileri, sosyal sorumluk projesi kapsamında köy okulunda öğrenim gören çocuklara 1980'li ve 1990'lı yılların unutul..

9

Image

Sendikacılardan ziyaret
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Türk Yerel Hizmet Sen Genel Başkanı Mustafa Yorulmaz ve beraberindeki sendika yöneticilerini makamında kabul etti...

10

Image

Halk otobüslerinde yoğun temizlik
Afyonkarahisar'da, toplu ulaşımın can damarını oluşturan halk otobüsleri, her yeni güne başlamadan önce köşe bucak temizlenerek vatandaşın hizmetine s..

11

Image

‘Muhalif ve doğru haberlerle okunan gazete olabilirsiniz’
Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Ümit Şeref Kayacan, internet haberciliğinin yerel gazeteleri etkilediğini söyleyerek, yazılı basının da sadece resmi il..

12

Image

“Yüzde 35 tasarruf elinizde”
Aksa Afyon Doğal Dağıtım A.Ş. Proje Kontrol ve İç Tesisat Mühendisi Ercan Çallı, kabarık doğalgaz faturalarını düşürmenin püf noktalarını açıkladı
..

13

Image

Park Afyon’da Unutmadık temalı sergi
ECE Türkiye Proje Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen, Zafer Bölgesi’nin en büyük alışveriş merkezi Park Afyon AVM ’de Mustafa Kemal Atatürk’ün 80. ölü..

14

Image

Esnaflardan kara kutu tepkisi
Türkiye’de tütün satışı yapılan yerlerde uygulanması planlanan kara kutu uygulamasına tepki gösteren Afyonkarahisar Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Ceng..

15

Image

Jessica May’den Özdilek bornozlu poz
Yeni Gelin dizisindeki performansıyla Türkiye’de büyük bir hayran kitlesine sahip olan Jessica May de tüm dünyada ses getiren “bornozlu fotoğraf payla..

16

Image

Gazzelliler için yardım kahvaltısı
Afyonkarahisar İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneğince, Gazze yararına yardım kahvaltısı düzenlendi...

17

Image

Kültürel yayınlara yeni halka
Afyonkarahisar Belediyesi'nin katkılarıyla Eğitimci-Yazar Veli Cengiz'in 2014-2018 yılları arasında çeşitli basın kuruluşlarında yazdığı makalelerden ..

Et ve süt verimi ikiye katlandı | Gazete3.com.tr
Image

Et ve süt verimi ikiye katlandı


Manda kaymağı ile ünlü Afyonkarahisar'da, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından yürütülen Halk Elinde Islah Projesi ile hem hayvan popülasyonu hem de et ve süt verimi yaklaşık iki katına çıktı.
  AFYON    15.10.2018 11:33:46

Tatlılar ve lokumun vazgeçilmezi manda kaymağı üretiminin en önemli merkezlerinden Afyonkarahisar'da, son yıllarda azalan manda popülasyonunu artırmak amacıyla 2011'de başlatılan proje meyvelerini vermeye başladı. Projenin sorumlusu Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tekerli, son yıllarda yerli gen kaynaklarının korunması projeleri kapsamında Anadolu mandasının ıslah çalışmalarında başarılı sonuçlar elde ettiklerini söyledi.

“YILDA 3 BİN KİLOGRAM SÜT VEREN MANDALARIMIZ VAR”

Projenin başladığı tarihte ilde 2 bin 500 olan manda sayısının 5 binin üzerine çıktığını belirten Tekerli, şöyle konuştu: "Projeye başladığımız zamanda malaklar ufaktı, genellikle 13-14 kilogram doğuyordu. Bugün ise doğum ağırlığı ortalama 30 kilogram. Her yıl konvansiyonel ve moleküler tekniklere göre, damızlık malak seçimi gerçekleştiriyoruz. Yine üreticilerdeki mandalarda süt verimi önceden yılda ortalama 600-700 kilogram iken, bugün bin 200 kilograma yaklaştı. Yine bazı yetiştiricilerimizde yılda 3 bin kilo süt veren mandalarımız var."

"YÜKSEK VERİMİ TÜM MANDA SÜRÜLERİNE YAYMIŞ OLACAĞIZ"

Tekerli, 2018 yılında Afyonkarahisar’daki yerli Anadolu ırkı mandalara kendi yetiştirdikleri Karahisar boğası ile suni tohumlama yapıldığını anlattı. Bu spermaların Lalahan Hayvancılık Araştırma Enstitüsünde suni tohumlama tüplerine konulduğunu dile getiren Tekerli, "Enstitüden uzmanlar, Afyonkarahisar’ın Küçükçobanlı köyündeki 5 dişi mandaya suni tohumlama gerçekleştirdi. Hepsinde başarı sağlandı. Suni tohumla ile yüksek verimi tüm manda sürülerine yaymış olacağız. Afyonkarahisar’daki manda sayısının ve canlı ağırlığın artırılmasıyla hem et hem de süt üretiminde artış sağlamış olacağız." diye konuştu.

"MANDA ETİ VE SÜTÜNÜN DEĞERİ ANLAŞILDI"

Proje kapsamında hayvanda ortalama bin 600 kilogram süt verimini hedeflediklerine işaret eden Tekerli, sözlerini şöyle sürdürdü: "Genetik ilerleme hızımızı artırmaya çalışıyoruz. Bu noktada bakanlığımızın desteği çok önemli. TAGEM koordinatörlüğündeki proje, süreci hızlandırıyor. Eğer bu projeye olmasaydı, bugün Afyonkarahisar’da mandacılıktan bahsedemezdik çünkü hem verim düşüklüğü hem de ekonomik nedenlerden dolayı bırakılmaya yüz tutmuş bir sektördü. Bugün tekrar birçok üretici bu sektöre giriyor. Aynı zamanda manda eti ve sütünün de değeri anlaşıldı. Özellikle kaymak ve sucuk üretiminde tercih edilmeye başlandı."

"ÜLKE EKONOMİSİ ADINA CİDDİ KATKI SAĞLADI"

Afyonkarahisar Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ömer Kelem de projenin ildeki bin 70 anaç mandayla başladığını aktardı. Projenin üreticilere ve Türkiye’ye birçok katkısının olduğuna dikkati çeken Kelem, şunları kaydetti: "Manda yetiştiricileri önceden veri kaydı tutmuyordu. Islah programında veri kaydı tutmayı öğrendi. Damızlık değerlerine göre, yavrularını seçmeyi öğrendi. Damızlık seçme yönteminin ülke ekonomisine katkısı da çok fazla oldu. Proje öncesi günlük manda sütü ortalamamız 6-7 litre arasındayken, ilk yılımızda 8-9 litreye ulaştık. Hayvanların canlı ağırlıklarında ciddi artış sağlandı. 13-14 kilogram doğan malaklarımız da 40 kilograma kadar çıktı. Tuttuğumuz kayıtlar bunu gösteriyor. Projemiz, manda yetiştiriciliğinde hem süt veriminde hem de canlı hayvan ağırlıklarında ülke ekonomisi adına ciddi katkı sağladı.”>>>A.A.

  AFYON    15.10.2018 11:33:46

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
14.11.2018
14.11.2018
14.11.2018
OZEL HABERLER