Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Sağlık-Sen'den eylem
..

2

Image

“Kadın Kültür Evlerimize sahip çıkalım”
..

3

Image

‘Başkanla Akşam Çayı' Ataköy'de başladı
..

4

Image

“Hep birlikte çalışacağız”
..

5

Image

Başkan Zeybek, sahaya indi
..

6

Image

“Afyon’la kardeş şehir ilişkileri kuruyoruz”
..

7

Image

“Bin TL zam yapılmalı”
..

8

Image

İki ülke arası ilişkiler gelişecek
..

9

Image

“Ekonomimiz için faydalı olacak”
..

10

Image

Vasyl Bodnar’dan Vali Çiçek’e ziyaret
..

11

Image

“İkili işbirliğimiz her alanda olmalı”
..

12

Image

Okumuş’tan Yurdunuseven’e ziyaret
..

13

Image

Kumalar için imar değişikliği yapıldı
..

14

Image

“Devlete ve millete hizmet etme aşkı”
..

15

Image

Gecek Termal A.Ş. istişare toplantısı yapıldı
..

16

Image

Koca çınar ağacı hep yaşayacak
..

17

Image

ATSO-Sri Lanka toplantısı
..

Kış kuşları sayıldı | Gazete3.com.tr
Image

Kış kuşları sayıldı


Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Doğa Koruma ve Biyoizlem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DOKBİM) tarafından Kış Ortası Kuş Sayımı gerçekleştirildi.
  AFYON    24.01.2019 11:14:26

Türkiye genelinde her ilin gerçekleştirdiği ve kış aylarında göç etmeden konaklayan kuşların belirlenmesi için ocak ve şubat aylarında gerçekleştirilen sayım, Afyonkarahisar’da 4 noktada yapıldı. Göçmen kuşların göç yolları üzerinde bulunan ve sulak alanlarıyla önemli bir noktada bulunan Afyonkarahisar, kuş türü açısından Türkiye’deki kuş türünün yarısına ev sahipliği yapıyor. Afyonkarahisar’da Eber, Karamık, Acı Göl ve Karakuyu Gölleri gibi sulak alanlarında 246 kuş türü bulunuyor.

TELESKOPLARLA İZLENİYOR

Her onlarca kuş gözlemcisi yaz aylarında Afyonkarahisar’a gelerek kuş gözlemi yapıp, kuş fotoğrafları çekiyor.Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen kış ortası kuş sayımında kış aylarında göç etmeyen yerel kuş türleri belinleme çalışması yapıldı. Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü ve AKÜ DOKOBİM tarafından yapılan çalışmaya müdürlük yetkilileri ile AKÜ DOKOBİM içinde yer alan bilim insanları katıldı. Kuşlar bilim insanları ve müdürlük çalışanları tarafından teleskoplarla izlenerek sayıldı.

1967 YILINDAN BERİ KIŞ KUŞLARI SAYILIYOR

Çalışmayla ilgili bilgi veren AKÜ DOKOBİM Müdürü Doç. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş, Afyonkarahisar’ın göçmen kuşların göç yolları üzerinde olduğunu ve önemli sulak alanları bulunduğunu dile getirdi: “Türkiye’de 1967 yılından beri 181 ülke ile hemen hemen aynı dönemde kış ortası kuş sayımı yapılıyor. Afyonkarahisar’da da Eber, Karamık, Karakuyu ve Acı Göl’de kış kuşlarına yönelik sayımı gerçekleştirdik. 48 tane kuş türü belirledik yaptığımız sayımlarda” Sayımlarda avlanabilen kuş türlerinde önemli azalma olduğunu kaydeden Erişmiş, “Sayımlarda yenebilen av kuşlarında, ördek olarak nitelendirdiğimiz kuşların sayısında önemli derecede azalma olduğunu tespit ettik. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 200 civarında olan yeşilbaşlı ördek sayısı, bu yıl sadece iki tane olarak kayıt altına aldık. Çamurcun denilen avlanma olarak ikinci tercih edilen kuş türünde de azalma var. 60 tane civarında çamurcun kuşu tespit edildi” diye konuştu.

“HAVALARIN SOĞUMASI KUŞ SAYISINI ETKİLEDİ”

Kuş sayısının azalmasına havaların soğuk gitmesinin de etkili olduğunu söyleyen Erişmiş, salı nedeni avcı sayısının artmasına ve avcı belgesinin çok verilmesine bağladı. “Avcı sayısının artması bu azalmaya neden oldu diye düşünüyorum. Çünkü avcı sayısı alanda fazla olunca, kuşlar daha korunaklı alanlara gidiyor. Buralarda bu türleri görebiliriz. Su seviyesinin azalmasının da tür azalmasına neden olduğu kanaatindeyim. Su azalınca balık ve besin miktarı da düşüyor. Plankton azalması da ortaya çıkıyor. Bunların hepsi bir zincirleme olay ortaya çıkarıyor.”>>>Mustafa BAYER  AFYON    24.01.2019 11:14:26

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
12.03.2021
12.03.2021
12.03.2021
OZEL HABERLER