Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Badem ağaçları çiçek açtı
Baharın gelmesiyle birlikte Afyonkarahisar’ın Hıdırlık Tepesi’nin yamaçlarında bulunan yüzlerce badem ağacı çiçek açtı. Fotoğraf Sanatçısı Çağrı Selek..

2

Image

‘Edebiyat ülkemize bağımızı güçlendirir’
“Edebiyat en güzel Afyon’dur” sloganı ile Afyonkarahisar’dan yola çıkan ve tüm Türkiye’ye yayılan kültür, sanat ve edebiyat dergisi Sinada, 7’inci yı..

3

Image

‘LOKUMLAR BİZDEN’
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, 81 ilde okulların tekrar açıldığı zaman Afyonkarahisar’dan öğrencilere lokum göndereceklerini söyledi ..

4

Image

Oteller kapandı
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün turizm sektörünü etkilemesinin ardından Afyonkarahisar’daki bazı oteller, geçici süreyle kapatma kararı aldı ..

5

Image

‘Afyon’un dünyaya açılan penceresi’
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Kanal 3’ün Afyon’un dünyaya açılan penceresi olduğunu söyleyerek, 11.kuruluş yıldönü..

6

Image

‘Kanal 3 tanıtımda büyük rol üstlendi’
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Kanal 3’ün11. Kuruluş yıldönümünü kutlayarak, Kanal’ın Afyonkarahisar’ın tanıtımında önemli bir rol üstlendiğini kayde..

7

Image

‘11.yılınız kutlu olsun’
Kanal 3’ün 11. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Vali Tutulmaz, kutlama mesajı yayınladı. Tutulmaz mesajında, “Kanal 3 Televizyonu’nun kuruluşunun 11. yıl..

8

Image

KANAL 3 11 YAŞINDA
Kanal 3 televizyonunun 11.kuruluş yıldönümü dolayısıyla Kanal 3 Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Megabirlik Medya Yönetim Kurulu Üyeleri Adnan D..

9

Image

‘EMRİNİZDEYİZ’
Devlet Demiryolları Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, Devlet Demiryolları’nın yapacağı hizmetler noktasında Afyon’un emrinde olduğunu söyledi ..

10

Image

Tıbbi Aromatik Bitkiler Merkezi ortak kullanılacak
Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Temel’i makamında ziyaret etti. Ziy..

11

Image

‘AFRAY’ın çalışmaları devam ediyor’
TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in AFRAY Projesi ile ilgili çalışmaların devam ettiğini ve kısa süre sonra sonuçlana..

12

Image

Şehit Şahin ebediyete uğurlandı
Suriye'nin İdlib kentinde rejim unsurlarının hava saldırısı sonucu şehit olan Piyade Yüzbaşı Süleyman Şahin, Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde son yol..

13

Image

Gala iptal edildi
Afyonkarahisar Eğitim Vakfı Başkanı Hüsnü Serteser, bugün vizyona giren, Afyonkarahisar'da çekilen ve geliri Afyon Eğitim Vakfı'na bağışlanacak olan "..

14

Image

Belediye personellerine Kuran-ı Kerim dersi
Sandıklı Belediyesi ile Hayrat Vakfı ile ortaklaşa düzenlenen proje kapsamında Belediye personellerine haftanın iki günü Kuran-ı Kerim dersi veriliyor..

15

Image

Zafer Meydanı’na kapalı durak
Afyonkarahisar Belediyesi tarafından vatandaşların yoğun olarak kullandığı Zafer Meydanı’na kapalı otobüs durağı kuruldu. ..

16

Image

Gençler camide buluştu
İscehisar İlçe Müftülüğü tarafından, Kavak Camiinde Cami-Gençlik buluşması ve yarıyıl tatilini camide geçiren öğrencilere hediye verme programı organi..

17

Image

‘Film platoları keşfedilmeli’
Afyonkarahisar’da Kameranın 100 Yılı adlı kitabın tanıtımı ve belgesel film gösterimi programında konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar’daki f..

Kış kuşları sayıldı | Gazete3.com.tr
Image

Kış kuşları sayıldı


Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Doğa Koruma ve Biyoizlem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DOKBİM) tarafından Kış Ortası Kuş Sayımı gerçekleştirildi.
  AFYON    24.01.2019 11:14:26

Türkiye genelinde her ilin gerçekleştirdiği ve kış aylarında göç etmeden konaklayan kuşların belirlenmesi için ocak ve şubat aylarında gerçekleştirilen sayım, Afyonkarahisar’da 4 noktada yapıldı. Göçmen kuşların göç yolları üzerinde bulunan ve sulak alanlarıyla önemli bir noktada bulunan Afyonkarahisar, kuş türü açısından Türkiye’deki kuş türünün yarısına ev sahipliği yapıyor. Afyonkarahisar’da Eber, Karamık, Acı Göl ve Karakuyu Gölleri gibi sulak alanlarında 246 kuş türü bulunuyor.

TELESKOPLARLA İZLENİYOR

Her onlarca kuş gözlemcisi yaz aylarında Afyonkarahisar’a gelerek kuş gözlemi yapıp, kuş fotoğrafları çekiyor.Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen kış ortası kuş sayımında kış aylarında göç etmeyen yerel kuş türleri belinleme çalışması yapıldı. Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü ve AKÜ DOKOBİM tarafından yapılan çalışmaya müdürlük yetkilileri ile AKÜ DOKOBİM içinde yer alan bilim insanları katıldı. Kuşlar bilim insanları ve müdürlük çalışanları tarafından teleskoplarla izlenerek sayıldı.

1967 YILINDAN BERİ KIŞ KUŞLARI SAYILIYOR

Çalışmayla ilgili bilgi veren AKÜ DOKOBİM Müdürü Doç. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş, Afyonkarahisar’ın göçmen kuşların göç yolları üzerinde olduğunu ve önemli sulak alanları bulunduğunu dile getirdi: “Türkiye’de 1967 yılından beri 181 ülke ile hemen hemen aynı dönemde kış ortası kuş sayımı yapılıyor. Afyonkarahisar’da da Eber, Karamık, Karakuyu ve Acı Göl’de kış kuşlarına yönelik sayımı gerçekleştirdik. 48 tane kuş türü belirledik yaptığımız sayımlarda” Sayımlarda avlanabilen kuş türlerinde önemli azalma olduğunu kaydeden Erişmiş, “Sayımlarda yenebilen av kuşlarında, ördek olarak nitelendirdiğimiz kuşların sayısında önemli derecede azalma olduğunu tespit ettik. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 200 civarında olan yeşilbaşlı ördek sayısı, bu yıl sadece iki tane olarak kayıt altına aldık. Çamurcun denilen avlanma olarak ikinci tercih edilen kuş türünde de azalma var. 60 tane civarında çamurcun kuşu tespit edildi” diye konuştu.

“HAVALARIN SOĞUMASI KUŞ SAYISINI ETKİLEDİ”

Kuş sayısının azalmasına havaların soğuk gitmesinin de etkili olduğunu söyleyen Erişmiş, salı nedeni avcı sayısının artmasına ve avcı belgesinin çok verilmesine bağladı. “Avcı sayısının artması bu azalmaya neden oldu diye düşünüyorum. Çünkü avcı sayısı alanda fazla olunca, kuşlar daha korunaklı alanlara gidiyor. Buralarda bu türleri görebiliriz. Su seviyesinin azalmasının da tür azalmasına neden olduğu kanaatindeyim. Su azalınca balık ve besin miktarı da düşüyor. Plankton azalması da ortaya çıkıyor. Bunların hepsi bir zincirleme olay ortaya çıkarıyor.”>>>Mustafa BAYER  AFYON    24.01.2019 11:14:26

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
28.05.2020
28.05.2020
28.05.2020
OZEL HABERLER