Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Karakoyun DP’den aday oldu
Sinanpaşa Belediye Başkanı Murat Karakoyun, AK Parti’den tekrar belediye başkan adayı gösterilmemesi üzerine Demokrat Parti’den belediye başkan adayı ..

2

Image

‘AK Parti’de hizmete devam edeceğim’
AK Parti İscehisar İlçe Eski Başkanı Murat Dikmen, belediye başkan adayı gösterilmediği için herhangi bir kırgınlığının olmadığını belirterek, "Siyasi..

3

Image

Memurlara ilk yardım eğitimi
İl Sağlık Müdürlüğü, resmî kurumlara yönelik olarak İlk Yardım Bilinçlendirme Eğitimleri veriyor...

4

Image

Sandıklı’da Mustafa Çöl sevinci
AK Parti Sandıklı Belediye Başkan Adayı olarak Mustafa Çöl’ün açıklanması, Sandıklı ilçesinde büyük sevinçle karşılandı. ..

5

Image

‘Vakit Şuhut vakti’
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, Ak Parti Genel Merkezi tarafından Ak Parti Şuhut Belediye Başkan Adayı olarak açıklandı...

6

Image

Minikler okumayı söktü
Şuhut'ta okumayı söken öğrenciler ödüllendirildi...

7

Image

Sıfır Atık Eğitimi
Dinar ilçesinde belediye personeline Sıfır Atık Eğitimi verildi. ..

8

Image

‘Öncelik Büyük Menderes’
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, Dinar’ı AK Belediyecilikle tanıştırmak istediklerini söyleyerek, “Dinar’da belediye seçimlerini ortak..

9

Image

Av sezonunu bitirdiler
Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde Avcılık ve Atıcılık Derneği üyeleri, av sezon sonu nedeniyle geleneksel av yemeği düzenledi...

10

Image

‘Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır’
5 yıllık belediye başkanlığı döneminde Emirdağ ilçesine her alanda örnek gösterilecek projelere imza atan Emirdağ Belediye Başkanı Uğur Serdar Kargın,..

11

Image

Madde bağımlılığıyla mücadele
Dinar ilçesinde madde bağımlılığıyla mücadele toplantısı düzenlendi...

12

Image

TARSİM bilgilendirmesi
Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Konya Bölge Müdürlüğü tarafından Afyonkarahisar’ın Sultandağı ilçesinde eğitim ve bilgilendirme toplantısı düzenlend..

13

Image

Askerlerden ziyaret
Evciler ilçesinde, 1999/1 tertip askerler Evciler Kaymakamı Abdullah Yüksel’i makamında ziyaret etti...

14

Image

Jeotermal tesis çalışmaları devam ediyor

İscehisar Belediye Başkanı Mustafa Çibik yapımı devam eden Jeotermal tesisi inceleyerek yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı.
..

15

Image

‘En iyi adayları belirleyeceğiz’
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bolvadin İlçe Başkanı Mustafa Türker 31 Mart 2019 yerel seçimleri ile ilgili yazılı bir açıklamada bulundu...

16

Image

Termal su ile çiçek yetiştiriliyor

Sandıklı ilçesinde termal suyun geri dönüşümde kullanılması amacıyla belediye tarafından kurulan termal serada, her mevsimden çiçekler yetiştiriy..

17

Image

Kapankaya, Isparta’daki Dinarlıları ağırladı

Isparta ilinde yeni kurulan ve faaliyetlerine aralıksız devam eden Isparta Dinarlılar Derneği üyeleri, Dinar İlçe Kaymakamı Selami Kapankaya’yı m..

Kiraz üreticileri Çin’e ihracatın başlamasını bekliyor | Gazete3.com.tr
Image

Kiraz üreticileri Çin’e ihracatın başlamasını bekliyor


Türkiye’nin en iyi kirazlarının yetiştiği Sultandağı ilçesinde 20 gün önceden çiçek açan kiraz ağaçları üreticileri sevindirdi. Hak ettikleri kazancı kazanmanın peşinde olan üreticilerin umudu Çin ile yapılması planlanan kiraz ihracatının bu yıl başlaması.
  İLÇELER    23.04.2018 10:06:03

Türkiye'nin kiraz üretiminin yaklaşık yüzde 10'unun karşılandığı Afyonkarahisar'ın Sultandağı ilçesinde, meyve bahçeleri erken çiçek açan kiraz ağaçları ile görsel şölen sunuyor. En fazla iki hafta ağaç dallarında kalan beyaz çiçekleri ile ilkbaharın tüm güzelliğini yansıtan meyve bahçeleri, adeta beyaz gelinlik giyen görüntüsüyle dikkati çekiyor. Sultandağı Belediye Başkanı Osman Acar, yaptığı açıklamada, her yıl olduğu gibi yine üreticinin beklentisinin iyi kiraz, yüksel rekolte ve fiyat olduğunu söyledi. Bölgede geçmiş yıllara göre kirazın 20 gün erken çiçek açtığını vurgulayan Acar, şöyle konuştu: "Havanın çok sıcak gitmesi sebebiyle kirazlar erken çiçek açtı. Bahçelerin görüntüsü bu yıl çok güzel. Bütün ağaçlar çiçeklerle donandı. Hani derler ya gelinlik kız gibi. İnşallah aynı şekilde meyveye döner diye bekliyoruz. Her yıl Sultandağı'nda böyle bir görsel şölen oluşuyor. Tüm Sultandağı ve çevresi, önce beyaz, sonra tomurcuk kırmızısı, sonra kiraz kırmızısına dönüyor."

“AVRUPA’YI SERT KIŞ VURDU”

Acar, önümüzdeki birkaç haftada don tehlikesinin yaşanmamasının üreticiler için önemli olduğunun altını çizerek, "Türkiye'deki en kaliteli kirazı üretmemize rağmen turfandaya katılamadığımız için ilk etapta yüksek fiyattan hiç ürün satamamaktan sürekli şikayet ediyoruz. Dolayısıyla bu yıl bizim için inşallah avantajlı bir yıl olacak." diye konuştu. Kiraz üreticileri için önemli bir pazar olan Avrupa'da bu yıl kışın sert geçmesi nedeniyle ürünün az olmasının beklendiğine işaret eden Acar, "Çiftçimizin bu yıl bir nebze de olsa yüzü gülecek diye düşünüyoruz. Bu yıl, 25-30 bin ton ihracatlık kiraz rekoltesi olmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

“İHRACATÇIDAN TALEP GELİRSE MALIMIZ DEĞER KAZANIR”

Acar, Çin'e kiraz ihracatının başlatılması amacıyla bazı firmalarla görüştüklerini belirterek, şunları kaydetti: "Çin, uçuş mesafesi nedeniyle zor bir pazar olmasına rağmen bu ülkeye de ihracatın yapılması için gayret ediyoruz. Çin halen Şili ve ABD'den kiraz ithal ediyor. Türkiye ile aynı uzaklıktaki bu ülkelerden Çin'e kiraz gidiyor. Çinliler, Akdeniz sineği hastalığını bahane ediyorlardı. Bu konuda onları ikna ettiğimizi düşünüyorum. Devletlerarası gıda anlaşmasının da etkisiyle Çinliler ürünlerimizi alırsa artık üreticiler için pazar sıkıntısı kalmaz." Kiraz üreticisi Ahmet Arıkan da 2018 yılının hayırlı ve bol kazançlı olmasını beklediklerine değinerek, "Çiçeklerimiz güzel. Bu yıl kirazların erken çiçek açmasından memnunuz. İnşallah don olayı da olmaz, ihracatçıdan talep gelirse malımız değer kazanır, Türkiye'ye faydası olur." değerlendirmesinde bulundu.>>>A.A.


  İLÇELER    23.04.2018 10:06:03

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
16.01.2019
16.01.2019
16.01.2019
OZEL HABERLER