Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Gaziler ve şehit aileleri iftarda buluştu
Dinar Belediyesi, şehit aileleri ve gaziler onuruna iftar programı düzenledi...

2

Image

‘Türkiye aydınlık bir geleceğe yol alacak’
AK Parti milletvekili adayı İbrahim Yurdunuseven seçim çalışmaları kapsamında sahaya indi. Sandıklı ilçesinde ziyaretlerde bulunan Yurdunuseven, “24 H..

3

Image

Fırınlar denetlendi

Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt’un talimatıyla Belediye Veteriner Hekimi ve Zabıta Memurlarından oluşan ekip tarafından ilçemizde faaliyet g..

4

Image

Müdür Şen’den Başkan Çöl’e veda ziyareti

Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü görevi yaparken Kazakistan'ın Başkenti Astana Büyükelçiliğinde İçişleri Müşavirliğine atanan Fahrettin Şen, v..

5

Image

Dazkırı SYDV’den giyim yardımı

Dazkırı ilçesinde, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından tespit edilen yardıma muhtaç 107 öğrenciye giyim yardımı yapıldı...

6

Image

“Bir oy, bin oy kadar değerli”

AK Parti İl Başkan Vekili Av. Hüseyin Sezen İhsaniye ilçesinde katıldığı bir iftar yemeğinde konuşma yaptı. Sezen konuşmasında 24 Haziran seçimle..

7

Image

Zabıtalar denetimlerini arttırdı
Sandıklı Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri Ramazan Ayı'nda vatandaşın hijyen şartları çerçevesinde ve huzur içinde alışveriş yapmalarını sağlamak a..

8

Image

Dinar’da ilk toplu iftar huzurevinde yapıldı
Dinar ilçesinde ilk toplu iftar yemeği, huzurevi yönetimi tarafından verildi...

9

Image

CHP Kadın Kolları’ndan Dinar TSO’ya ziyaret
CHP Dinar Kadın Kolları Başkanı Fatime Demiray ve Yönetim Kurulu üyeleri, Dinar Ticaret ve Sanayi Odasını (TSO) ziyaret etti. ..

10

Image

Bolvadin’de bin yemek iftar yemeği dağıtılıyor
Bolvadin Belediyesi’nin organize ettiği ve Ramazan komitesi tarafından hassasiyetle yürütülen iftar yemeği dağıtımı en ufak bir aksaklığa meydan verme..

11

Image

Şuhut’ta TOKİ müjdesi
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt’un girişimleri neticesinde ilçede yapımına başlanarak geçtiğimiz aylarda hak sahipleri belirlenen Toplu Konut İda..

12

Image

Santral Caddesi’nde yeni düzenleme
Bolvadin Belediye Zabıta Müdürlüğü tarafından yapılan bir uygulama ile Santral Caddesi’nde yeni bir düzenleme gerçekleştirildi...

13

Image

AK Gençlerden vefa iftarı
Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesinde Şuhut AK Parti İlçe Gençlik Kolları Ramazan-i Şerif aylarının gelmesi dolayısı ile vefa iftar yemeği düzenledi...

14

Image

Emirdağlı esnaf depo patlamasında öldü
Emirdağ İlçesi Girne Caddesi esnaflarından "Gümüşçü Ahmet" olarak bilinen Ahmet Eryürük evinde depo patlaması sonucu yaşamını yitirdi...

15

Image

İscehisar’da seçim güvenliği konuşuldu
24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminin, ilçemizde huzur ve güven ortamında geçmesi ..

16

Image

Dinar’da belediyeden iftar yemeği
Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar tarafından ilçede bulunan belediye meclis üyelerine, merkez mahalle muhtarlarına ve yerel basın mensuplarına Park A..

17

Image

Büyük Menderes’te toplu balık ölümleri
Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinden doğup Denizli'den geçerek Aydın'a ulaşan Büyük Menderes Nehri'nde, iddiaya göre, kimyasal atıklardan dolayı toplu b..

Kiraz üreticileri Çin’e ihracatın başlamasını bekliyor | Gazete3.com.tr
Image

Kiraz üreticileri Çin’e ihracatın başlamasını bekliyor


Türkiye’nin en iyi kirazlarının yetiştiği Sultandağı ilçesinde 20 gün önceden çiçek açan kiraz ağaçları üreticileri sevindirdi. Hak ettikleri kazancı kazanmanın peşinde olan üreticilerin umudu Çin ile yapılması planlanan kiraz ihracatının bu yıl başlaması.
  İLÇELER    23.04.2018 10:06:03

Türkiye'nin kiraz üretiminin yaklaşık yüzde 10'unun karşılandığı Afyonkarahisar'ın Sultandağı ilçesinde, meyve bahçeleri erken çiçek açan kiraz ağaçları ile görsel şölen sunuyor. En fazla iki hafta ağaç dallarında kalan beyaz çiçekleri ile ilkbaharın tüm güzelliğini yansıtan meyve bahçeleri, adeta beyaz gelinlik giyen görüntüsüyle dikkati çekiyor. Sultandağı Belediye Başkanı Osman Acar, yaptığı açıklamada, her yıl olduğu gibi yine üreticinin beklentisinin iyi kiraz, yüksel rekolte ve fiyat olduğunu söyledi. Bölgede geçmiş yıllara göre kirazın 20 gün erken çiçek açtığını vurgulayan Acar, şöyle konuştu: "Havanın çok sıcak gitmesi sebebiyle kirazlar erken çiçek açtı. Bahçelerin görüntüsü bu yıl çok güzel. Bütün ağaçlar çiçeklerle donandı. Hani derler ya gelinlik kız gibi. İnşallah aynı şekilde meyveye döner diye bekliyoruz. Her yıl Sultandağı'nda böyle bir görsel şölen oluşuyor. Tüm Sultandağı ve çevresi, önce beyaz, sonra tomurcuk kırmızısı, sonra kiraz kırmızısına dönüyor."

“AVRUPA’YI SERT KIŞ VURDU”

Acar, önümüzdeki birkaç haftada don tehlikesinin yaşanmamasının üreticiler için önemli olduğunun altını çizerek, "Türkiye'deki en kaliteli kirazı üretmemize rağmen turfandaya katılamadığımız için ilk etapta yüksek fiyattan hiç ürün satamamaktan sürekli şikayet ediyoruz. Dolayısıyla bu yıl bizim için inşallah avantajlı bir yıl olacak." diye konuştu. Kiraz üreticileri için önemli bir pazar olan Avrupa'da bu yıl kışın sert geçmesi nedeniyle ürünün az olmasının beklendiğine işaret eden Acar, "Çiftçimizin bu yıl bir nebze de olsa yüzü gülecek diye düşünüyoruz. Bu yıl, 25-30 bin ton ihracatlık kiraz rekoltesi olmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

“İHRACATÇIDAN TALEP GELİRSE MALIMIZ DEĞER KAZANIR”

Acar, Çin'e kiraz ihracatının başlatılması amacıyla bazı firmalarla görüştüklerini belirterek, şunları kaydetti: "Çin, uçuş mesafesi nedeniyle zor bir pazar olmasına rağmen bu ülkeye de ihracatın yapılması için gayret ediyoruz. Çin halen Şili ve ABD'den kiraz ithal ediyor. Türkiye ile aynı uzaklıktaki bu ülkelerden Çin'e kiraz gidiyor. Çinliler, Akdeniz sineği hastalığını bahane ediyorlardı. Bu konuda onları ikna ettiğimizi düşünüyorum. Devletlerarası gıda anlaşmasının da etkisiyle Çinliler ürünlerimizi alırsa artık üreticiler için pazar sıkıntısı kalmaz." Kiraz üreticisi Ahmet Arıkan da 2018 yılının hayırlı ve bol kazançlı olmasını beklediklerine değinerek, "Çiçeklerimiz güzel. Bu yıl kirazların erken çiçek açmasından memnunuz. İnşallah don olayı da olmaz, ihracatçıdan talep gelirse malımız değer kazanır, Türkiye'ye faydası olur." değerlendirmesinde bulundu.>>>A.A.


  İLÇELER    23.04.2018 10:06:03

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
25.05.2018
25.05.2018
25.05.2018
OZEL HABERLER