Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Sultan Ana somun ekmekle geçim sağlıyor
Çay ilçesinde yaşayan 70 yaşındaki Fadime Kırkalı, 40 yıldır yöreye has patatesli somun ekmek yapıp satarak geçimini sağlıyor...

2

Image

‘Gece-gündüz demeden çalışıyoruz’
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, ilçenin en büyük caddesi üzerinde belediye tarafından yürütülen yol genişletme ve sıcak asfalt çalışmalarının ge..

3

Image

Servis şoförleri bilgilendirildi
Sandıklı ilçesinde öğrenci servis şoförleri jandarma trafik ekibi tarafından bilgilendirildi. ..

4

Image

Tatbikat gerçeğini aratmadı
Afyonkarahisar Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) tarafından Dinar Devlet Hastanesinde deprem ve yangın tatbikatı yapıldı. ..

5

Image

Bozulan yollar asfaltlanıyor
Başmakçı ilçesinde belediye ekipleri tarafından altyapı çalışmaları nedeniyle bozulan yollarda asfaltlama çalışması başlatıldı...

6

Image

Çöl, din görevlilerini unutmadı
Sandıklı Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen Cami ve Din Görevlileri haftası münasebetiyle Cumhuriyet Parkında bir yemek organizasyonu ger..

7

Image

İdare Kurulu toplandı
Şuhut ilçesinde, Kaymakamı Nurullah Kaya başkanlığında İlçe İdare Kurulu toplantısı gerçekleşti. ..

8

Image

Hatipoğlu, Başmakçı’yı mest etti
İlahiyatçı Yazar Nihat Hatipoğlu, Başmakçı Belediyesi’nin düzenlediği programa katıldı. Peygamber efendimizin hayatını anlatan Hatipoğlu, vatandaşlara..

9

Image

Başarılı öğrenciler ödüllendirildi
Amatör Spor Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen, masa tenisi, atletizm ve voleybol turnuvalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi..

10

Image

Hatipoğlu gönülleri mest etti
Şuhut Belediyesi tarafından düzenlenen “Kardeşlik ve Birlik Ruhu” isimli programa Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu konuk oldu. Peygamber efendimizin örnek ha..

11

Image

TOKİ çevresinde temizlik

Çay ilçesi Bahçelievler Mahallesi TOKİ konutlarında çevre düzenleme ve bakım çalışmaları yapıldı...

12

Image

TOKİ’nin çalışmaları devam ediyor
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından İscehisar ilçesinde yapımına başlanan 407 konutun inşası devam ediyor. İhale kapsamında a..

13

Image

‘Bacalarınızı temizletin’
Dinar İtfaiye Müdürü Sinan Özçelik, kış mevsimi öncesi muhtemel çatı yangını, doğalgaz ve kömür zehirlenmelerinin önüne geçmek amacıyla baca temizliği..

14

Image

Alamescit köyü kameralarla izleniyor
Sandıklı ilçesine bağlı Alamescit köyünde yaşanan hayvan hırsızlıkları sonrası muhtar tarafından taktırılan kameralar 7 gün 24 saat boyunca köyün her ..

15

Image

Isınma sezonu açıldı
Sandıklı ilçesinde jeotermal ısınma sezonu, yapılan dualar ve yeni abonelere verilen sıcak su ile başladı...

16

Image

Minibüs devrildi
Sandıklı ilçesinde meydana gelen trafik kazasında sürücü yara almadan kurtuldu...

17

Image

Sinemaya gitmeyen öğrenci kalmayacak
Temel eğitim öğrencilerine, bulundukları illerdeki sinema salonlarında ücretsiz film seyretme olanağı sunacak olan, Millî Eğitim Bakanlığı, Kültür ve ..

Rus balerin Dinarlı minikleri baleyle tanıştırdı | Gazete3.com.tr
Image

Rus balerin Dinarlı minikleri baleyle tanıştırdı


Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde açılan bale kursuna katılan 40 minik kız öğrenci, Rus eğitmen Nataliya Gorelova'dan eğitim alıyor.
  İLÇELER    11.04.2018 21:24:52

Rusya'da Moskova Devlet Üniversitesi Koreografi ve Bale Pedagoji Bölümü'nden mezun olan Gorelova, uzun yıllar ülkesinde bu sanatla ilgilendi. TRT'nin 23 Nisan etkinlikleri için 2000 yılında Türkiye'ye gelen ve burayı çok seven Gorelova, 2006 yılında Antalya'ya yerleşti. Önce bu kentte, 2009 yılından itibaren de Isparta'da bale kursu açan Gorelova, eğitim verdiği çocukların gösterilerinden çok etkilenen Dinarlı ailelerin talebi üzerine ilçedeki miniklere de eğitim vermeye başladı.
40 MİNİK ÖĞRENCİ BALE ÖĞRENİYOR
Dinar Belediyesi'nin desteğiyle açılan kursta 40 minik öğrenci, balerin olmak için aldıkları disiplin eğitimleriyle hem esnek bir vücuda sahip oluyorlar hem de katıldıkları gösterilerle sosyalleşiyor. Gorelova, yaptığı açıklamada, Antalya Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak iki yıl klasik bale eğitimi verdiğini söyledi. Daha sonra, yoğun talep üzerine Isparta'ya yerleşerek kurs açtığını belirten Gorelova, "Yaklaşık 10 yıldır Isparta'da klasik bale ve koreografi eğitimi veriyorum. Çok sayıda kızımız konservatuvar ve bale bölümlerini kazandı." dedi.
“BALE EĞİTİMLERİ ORTALAMA 8 YIL SÜRÜYOR”
Isparta'ya yakın olduğu için Dinar ilçesinden de çok sayıda kursiyer kaydı aldıklarını anlatan Gorelova, "Ailelerin burada kurs açılması talebi oldu. Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar da bize çok büyük destek verdi. Öğrencilerimiz de veliler de bale eğitimine ciddi ve akademik olarak bakıyor. Bale eğitimleri ortalama 8 yıl sürüyor. Hedefimiz bu minik kızlarımızı yetiştirerek güzel sanatlar ve bale bölümlerini kazandırmak." diye konuştu.
"BALERİN VÜCUDU SAĞLIKLI OLMANIN GÖSTERGESİDİR"
Gorelova, minik öğrencilerinden çok memnun olduğunu, kısıtlı imkanlarla elinden gelen bütün eğitimleri vermeye çalıştığını vurguladı. Öğrencileriyle Isparta ve Dinar'da gösteriler gerçekleştirdiklerini aktaran Gorelova, şöyle devam etti: "Bahar ve yaz aylarında festivallerde çeşitli gösteriler yapmayı planlıyoruz. Çocuklarımız gerçekten çok küçükler ama bale eğitimine küçük yaşta başlanması gerekiyor. Çocuklarımız bale eğitimindeki disipline alışıyorlar. Beceremedikleri ve sıkıldıkları zaman tabii ki bırakıyorlar. Bale eğitimini herkes beceremez, çok sabır isteyen bir eğitimdir. Eğitimlerimizle küçük yaşta sorumluluk ve disiplin sahibi oluyorlar. Bu, davranışlarına, okula ve özel hayatlarına da yansıyor. Aynı zamanda çocuklarımız sağlıklı yaşamaya başlıyorlar. Balerin vücudu, sağlıklı olmanın göstergesidir. Zayıf olduğumuza bakmayın, aslında bizler çok güçlüyüz. Balerinler çok fazla kilo almazlar ve esnek olurlar. Harika bir duruşa sahibiz. Doğru egzersizlerle, omuzlar ve sırt duruşlarıyla sağlık kazanmış oluyorlar. Disiplin eğitimleri de kişiliklerine yansıyor."
"ÖĞRENCİ VELİ DAYANIŞMAMIZ ÇOK GÜZEL"
Gorelova, klasik bale eğitiminde Fransa ve Rusya'nın gözde ülkeler olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Klasik bale ve piyano eğitimi, dünyanın en zor sanat dallarıdır. Türk çocuklarında bale eğitimine başlama yaşı 4-5. Eğitimlerde aile faktörü çok önemli. Dinar'daki veliler, çocuklarının bale eğitimine çok büyük önem veriyor. Kurs kayıtları öncesinde velilerle ciddi görüşmeler yapıyorum. Çünkü eğitim çok zor ve uzun soluklu bir çalışma gerektiriyor. Bu eğitim dalı diğer spor ve kurs dallarına benzemez. Velilerimiz çocuklarını evlerinde çalıştırıyorlar. Öğrenci veli dayanışmamız çok güzel. Pek çok velimiz çocuklarının geleceğinde eğitimleri için bale bölümlerini düşünüyor."
ACAR: "ÖĞRENCİ SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR"
Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar da bale sanatının çok önemli bir disiplin eğitimini yansıttığını ifade etti. Çocukların bale ile birlikte hareket etmeyi ve ekip çalışmasını öğrendiklerine dikkati çeken Acar, şunları kaydetti: "Nataliya hocamız bizleri kırmayarak Dinarımıza geldi. Küçük bir ilçe olmamıza rağmen bale kursumuz büyük ilgi görüyor. Yaklaşık 40 öğrencimiz var. Öğrenci sayısı her geçen gün artıyor. Bale eğitimi alan bir çocuk yürüyüşünden, oturmasından, kalkmasından hatta merdiven çıkışı ve inişinden belli olur çünkü disiplin eğitimleri aldıkları için mutlaka dikkatli davranmak zorundadır. Çocuklarımız ve aileleri çok mutlu oluyor. Birçok büyük şehirde yapılmayan bale, Dinar'da mükemmel şekilde tuttu. Öğrenci ve velilerinden çok teşekkür alıyorum.">>>A.A.

  İLÇELER    11.04.2018 21:24:52

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
18.10.2018
18.10.2018
18.10.2018
OZEL HABERLER