Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

İlçelerde 23 Nisan kutlandı
Afyonkarahisar’ın ilçelerinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 98.yıldönümü dolayısıyla kutlamalar yapıldı...

2

Image

İscehisar Devlet Hastanesi’nin temeli atıldı
Sağlık Bakanlığı tarafından İscehisar ilçesinde yapımına başlanan İscehisar Devlet Hastanesi inşaatı temel atma töreni düzenlendi...

3

Image

Sandıklı’da yağmur duası
Sandıklı ilçesine bağlı Susuz köyünde bir araya gelen çiftçiler ve susuz köyü sakinleri köylerinin yakınında bulunan Dikmen Dede mezarının yanına çıka..

4

Image

Yılın Dostluk Ödülü Başkan Acar’ın
Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar, Kamu-Der tarafından “Yılın Dostluk Ödülü”ne layık görüldü. ..

5

Image

Öğrencilere ağız ve diş muayenesi
Sandıklı ilçesinde İlçe Halk Sağlığı ekipleri tarafından, ilköğretim okullarında öğrencilere ağız ve diş muayeneleri yapılıyor...

6

Image

Kiraz üreticileri Çin’e ihracatın başlamasını bekliyor
Türkiye’nin en iyi kirazlarının yetiştiği Sultandağı ilçesinde 20 gün önceden çiçek açan kiraz ağaçları üreticileri sevindirdi. Hak ettikleri kazancı ..

7

Image

Öğrenciler Kocatepe’yi gezdi
Şuhut ilçesinde Kocatepe Yolunda projesinin ikinci grubu ilçede ağırlandı. ..

8

Image

Başmakçılı öğrenciler Kaymakam oldu
Başmakçı ilçesinde Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri bir günlüğüne Kaymakam oldu...

9

Image

Sandıklı Belediyesi’nden dev sera hamlesi
Sandıklı ilçesinde SANJET A.Ş bünyesinde yapımı devam eden Jeotermal ısıtmalı çiçek serası ile sebze, meyve kurutma tesisinin tamamlanması ile Sandıkl..

10

Image

İmam ve müezzin için lojman tahsis edildi
Sandıklı Hüdai Kaplıcalarında bulunan camide görev yapan imam ve müezzin için özel lojman tahsis edildi. ..

11

Image

Bu köyde kışın 3 yazın 15 kişi yaşıyor
Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesinin Avdan köyünde 29 yıldır muhtarlık yapan Bekir Tepekaya, eşi ve kızıyla yaşadığı, kışın 3 ve yazın 15 kişinin ikame..

12

Image

Sandıklı’nın yöresel lezzetleri yarıştı
Sandıklı’da ilk defa gerçekleşen Sandıklı Turizm Etkinlikleri’nin ikinci günü Sandıklı Belediyesi önünde bulunan 15 Temmuz Demokrasi Meydanında “Yöres..

13

Image

“Bir olacağız, diri olacağız”
İscehisar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Sav ve yönetim kurulu üyeleri Afyon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Abdülkadir Konak’ı..

14

Image

Çay ilçesinden Mehmetçik’e büyük destek
Çay Belediye Başkanı Hüseyin Çağrı, ‘Zeytindalı Harekatı’nda kahramanca destan yazan Mehmetçik’e destek amaçlı Çay ilçesinde bulunan işadamlarından to..

15

Image

Sandıklı’da halk oyunları yarışması
Sandıklı Belediyesi’nin de ortak olduğu Sandıklı Tanıtım Platformu tarafından Sandıklı’da ilk defa düzenlenen “Turizm Etkinlikleri” kapsamında “Sandı..

16

Image

Askerler mektuplara video çekerek cevap verdi
Afyonkarahisar Sandıklı Miralay Reşatbey İlkokulu öğrencilerinin Zeytin Dalı Harekatı'nda görev yapan askerlere moral ve motivasyon olması için yazdık..

17

Image

Başkan Çöl sağlık çalışanlarını unutmadı
Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, Dünya Sağlık Günü dolayısıyla ilçede görev yapan sağlık çalışanlarına yemek verdi...

Rus balerin Dinarlı minikleri baleyle tanıştırdı | Gazete3.com.tr
Image

Rus balerin Dinarlı minikleri baleyle tanıştırdı


Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde açılan bale kursuna katılan 40 minik kız öğrenci, Rus eğitmen Nataliya Gorelova'dan eğitim alıyor.
  İLÇELER    11.04.2018 21:24:52

Rusya'da Moskova Devlet Üniversitesi Koreografi ve Bale Pedagoji Bölümü'nden mezun olan Gorelova, uzun yıllar ülkesinde bu sanatla ilgilendi. TRT'nin 23 Nisan etkinlikleri için 2000 yılında Türkiye'ye gelen ve burayı çok seven Gorelova, 2006 yılında Antalya'ya yerleşti. Önce bu kentte, 2009 yılından itibaren de Isparta'da bale kursu açan Gorelova, eğitim verdiği çocukların gösterilerinden çok etkilenen Dinarlı ailelerin talebi üzerine ilçedeki miniklere de eğitim vermeye başladı.
40 MİNİK ÖĞRENCİ BALE ÖĞRENİYOR
Dinar Belediyesi'nin desteğiyle açılan kursta 40 minik öğrenci, balerin olmak için aldıkları disiplin eğitimleriyle hem esnek bir vücuda sahip oluyorlar hem de katıldıkları gösterilerle sosyalleşiyor. Gorelova, yaptığı açıklamada, Antalya Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak iki yıl klasik bale eğitimi verdiğini söyledi. Daha sonra, yoğun talep üzerine Isparta'ya yerleşerek kurs açtığını belirten Gorelova, "Yaklaşık 10 yıldır Isparta'da klasik bale ve koreografi eğitimi veriyorum. Çok sayıda kızımız konservatuvar ve bale bölümlerini kazandı." dedi.
“BALE EĞİTİMLERİ ORTALAMA 8 YIL SÜRÜYOR”
Isparta'ya yakın olduğu için Dinar ilçesinden de çok sayıda kursiyer kaydı aldıklarını anlatan Gorelova, "Ailelerin burada kurs açılması talebi oldu. Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar da bize çok büyük destek verdi. Öğrencilerimiz de veliler de bale eğitimine ciddi ve akademik olarak bakıyor. Bale eğitimleri ortalama 8 yıl sürüyor. Hedefimiz bu minik kızlarımızı yetiştirerek güzel sanatlar ve bale bölümlerini kazandırmak." diye konuştu.
"BALERİN VÜCUDU SAĞLIKLI OLMANIN GÖSTERGESİDİR"
Gorelova, minik öğrencilerinden çok memnun olduğunu, kısıtlı imkanlarla elinden gelen bütün eğitimleri vermeye çalıştığını vurguladı. Öğrencileriyle Isparta ve Dinar'da gösteriler gerçekleştirdiklerini aktaran Gorelova, şöyle devam etti: "Bahar ve yaz aylarında festivallerde çeşitli gösteriler yapmayı planlıyoruz. Çocuklarımız gerçekten çok küçükler ama bale eğitimine küçük yaşta başlanması gerekiyor. Çocuklarımız bale eğitimindeki disipline alışıyorlar. Beceremedikleri ve sıkıldıkları zaman tabii ki bırakıyorlar. Bale eğitimini herkes beceremez, çok sabır isteyen bir eğitimdir. Eğitimlerimizle küçük yaşta sorumluluk ve disiplin sahibi oluyorlar. Bu, davranışlarına, okula ve özel hayatlarına da yansıyor. Aynı zamanda çocuklarımız sağlıklı yaşamaya başlıyorlar. Balerin vücudu, sağlıklı olmanın göstergesidir. Zayıf olduğumuza bakmayın, aslında bizler çok güçlüyüz. Balerinler çok fazla kilo almazlar ve esnek olurlar. Harika bir duruşa sahibiz. Doğru egzersizlerle, omuzlar ve sırt duruşlarıyla sağlık kazanmış oluyorlar. Disiplin eğitimleri de kişiliklerine yansıyor."
"ÖĞRENCİ VELİ DAYANIŞMAMIZ ÇOK GÜZEL"
Gorelova, klasik bale eğitiminde Fransa ve Rusya'nın gözde ülkeler olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Klasik bale ve piyano eğitimi, dünyanın en zor sanat dallarıdır. Türk çocuklarında bale eğitimine başlama yaşı 4-5. Eğitimlerde aile faktörü çok önemli. Dinar'daki veliler, çocuklarının bale eğitimine çok büyük önem veriyor. Kurs kayıtları öncesinde velilerle ciddi görüşmeler yapıyorum. Çünkü eğitim çok zor ve uzun soluklu bir çalışma gerektiriyor. Bu eğitim dalı diğer spor ve kurs dallarına benzemez. Velilerimiz çocuklarını evlerinde çalıştırıyorlar. Öğrenci veli dayanışmamız çok güzel. Pek çok velimiz çocuklarının geleceğinde eğitimleri için bale bölümlerini düşünüyor."
ACAR: "ÖĞRENCİ SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR"
Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar da bale sanatının çok önemli bir disiplin eğitimini yansıttığını ifade etti. Çocukların bale ile birlikte hareket etmeyi ve ekip çalışmasını öğrendiklerine dikkati çeken Acar, şunları kaydetti: "Nataliya hocamız bizleri kırmayarak Dinarımıza geldi. Küçük bir ilçe olmamıza rağmen bale kursumuz büyük ilgi görüyor. Yaklaşık 40 öğrencimiz var. Öğrenci sayısı her geçen gün artıyor. Bale eğitimi alan bir çocuk yürüyüşünden, oturmasından, kalkmasından hatta merdiven çıkışı ve inişinden belli olur çünkü disiplin eğitimleri aldıkları için mutlaka dikkatli davranmak zorundadır. Çocuklarımız ve aileleri çok mutlu oluyor. Birçok büyük şehirde yapılmayan bale, Dinar'da mükemmel şekilde tuttu. Öğrenci ve velilerinden çok teşekkür alıyorum.">>>A.A.

  İLÇELER    11.04.2018 21:24:52

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
24.04.2018
24.04.2018
24.04.2018
OZEL HABERLER