Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Sandıklı’da kaçak seyyar satıcı operasyonu
Sandıklı ilçesinde polis ve zabıta ekipleri, Afyonkarahisar-Antalya çevre yolu üzerinde kaldırımları işgal eden kaçak seyyar satıcılara operasyon düze..

2

Image

Tarihi evler restore ediliyor
Sandıklı Belediyesi tarafından satın alınarak restorasyon işlemleri devam eden Hisar Mahallesinde bulunan iki adet tarihi evde çalışmalar aralıksız sü..

3

Image

Şuhut’ta asker eğlencesi
Şuhut ilçesinde askere gidecek olan 98/3 tertip asker adayları için eğlence düzenlendi. ..

4

Image

Dazkırı’da şehitler anıldı
Dazkırı İlçe Müftülüğü Yaz Kur'an kursu öğrencileri tarafından şehitleri anma programı düzenlendi. ..

5

Image

‘Vatandaşlarımıza daha hizmet sağlayacağız’
Evciler Belediye Başkanı Saim Özer, ilçede yapılan belediye çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu...

6

Image

Huzurevi’ndeki yaşlılar için gezi
Bolvadin ve Emirdağ ilçesinde huzurevinde kalan yaşlılar için gezi düzenlendi. ..

7

Image

Ömrünü tamamlamış araçlar satılacak
Dinar Belediye tarafından ekonomik ömrünü tamamlamış olan araçların belediyeye gelir getirmesi amacıyla satışı yapılacak. ..

8

Image

Refüj ve döner kavşaklara bakım yapıldı
Dinar ilçesinde bulunan anayol orta refüj ve döner kavşaklara düzenleme ve bakım yapıldı...

9

Image

Hububat alımları devam ediyor
Sandıklı ilçesinde hasat mevsiminin başlaması ile zahire pazarında da hareketli günler başladı...

10

Image

Cumhuriyet Meydanı’ndaki banklar yenilendi
Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar’ın talimatlarıyla Dinar Atölye Amirliği ekipleri tarafından, Cumhuriyet Meydanında bulunan eski oturma bankları yen..

11

Image

İçme suyu arızaları gideriliyor
Şuhut İlçe Belediyesi Su Arıza ekipleri, içme suyunda ve ana boruda oluşan arızaları giderme çalışmalarına devam ediyor. ..

12

Image

İlk hac kafilesi uğurlandı
Afyonkarahisar'ın Dinar ve Sandıklı ilçelerinden bu yıl hacca gidecek ilk kafile uğurlandı...

13

Image

Düğün Salonu’nda dekorasyon tamamlandı
Şuhut İlçe Belediyesi'ne ait düğün salonunda iç dekorasyon çalışmaları tamamlandı. ..

14

Image

Dinar’da çiçek ve fidan dikimi yapıldı
Dinar ilçesinin simgesi haline gelen ve ilçenin en gözde yeri durumunda olan Suçıkan Park Tesislerine çiçek ve fidan dikimi yapıldı. ..

15

Image

Kaçak su kullananlara ceza
Dinar Belediyesi su servisi ekiplerince kaçak su kullandığı tespit edilen on beş kişiye para cezası uygulandı. ..

16

Image

Şehit yakınlarına ücretsiz tıraş
Dinar ilçesinde Ümit Savran isimli erkek kuaförü, şehit çocukları ve babalarına ücretsiz tıraş imkanı sağlıyor. ..

17

Image

Dinar Devlet Hastanesi’ne yeni doktor
Dinar Devlet Hastanesine yeni atanan Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Güntülü Gökdoğan, göreve başladı...

Rus balerin Dinarlı minikleri baleyle tanıştırdı | Gazete3.com.tr
Image

Rus balerin Dinarlı minikleri baleyle tanıştırdı


Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde açılan bale kursuna katılan 40 minik kız öğrenci, Rus eğitmen Nataliya Gorelova'dan eğitim alıyor.
  İLÇELER    11.04.2018 21:24:52

Rusya'da Moskova Devlet Üniversitesi Koreografi ve Bale Pedagoji Bölümü'nden mezun olan Gorelova, uzun yıllar ülkesinde bu sanatla ilgilendi. TRT'nin 23 Nisan etkinlikleri için 2000 yılında Türkiye'ye gelen ve burayı çok seven Gorelova, 2006 yılında Antalya'ya yerleşti. Önce bu kentte, 2009 yılından itibaren de Isparta'da bale kursu açan Gorelova, eğitim verdiği çocukların gösterilerinden çok etkilenen Dinarlı ailelerin talebi üzerine ilçedeki miniklere de eğitim vermeye başladı.
40 MİNİK ÖĞRENCİ BALE ÖĞRENİYOR
Dinar Belediyesi'nin desteğiyle açılan kursta 40 minik öğrenci, balerin olmak için aldıkları disiplin eğitimleriyle hem esnek bir vücuda sahip oluyorlar hem de katıldıkları gösterilerle sosyalleşiyor. Gorelova, yaptığı açıklamada, Antalya Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak iki yıl klasik bale eğitimi verdiğini söyledi. Daha sonra, yoğun talep üzerine Isparta'ya yerleşerek kurs açtığını belirten Gorelova, "Yaklaşık 10 yıldır Isparta'da klasik bale ve koreografi eğitimi veriyorum. Çok sayıda kızımız konservatuvar ve bale bölümlerini kazandı." dedi.
“BALE EĞİTİMLERİ ORTALAMA 8 YIL SÜRÜYOR”
Isparta'ya yakın olduğu için Dinar ilçesinden de çok sayıda kursiyer kaydı aldıklarını anlatan Gorelova, "Ailelerin burada kurs açılması talebi oldu. Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar da bize çok büyük destek verdi. Öğrencilerimiz de veliler de bale eğitimine ciddi ve akademik olarak bakıyor. Bale eğitimleri ortalama 8 yıl sürüyor. Hedefimiz bu minik kızlarımızı yetiştirerek güzel sanatlar ve bale bölümlerini kazandırmak." diye konuştu.
"BALERİN VÜCUDU SAĞLIKLI OLMANIN GÖSTERGESİDİR"
Gorelova, minik öğrencilerinden çok memnun olduğunu, kısıtlı imkanlarla elinden gelen bütün eğitimleri vermeye çalıştığını vurguladı. Öğrencileriyle Isparta ve Dinar'da gösteriler gerçekleştirdiklerini aktaran Gorelova, şöyle devam etti: "Bahar ve yaz aylarında festivallerde çeşitli gösteriler yapmayı planlıyoruz. Çocuklarımız gerçekten çok küçükler ama bale eğitimine küçük yaşta başlanması gerekiyor. Çocuklarımız bale eğitimindeki disipline alışıyorlar. Beceremedikleri ve sıkıldıkları zaman tabii ki bırakıyorlar. Bale eğitimini herkes beceremez, çok sabır isteyen bir eğitimdir. Eğitimlerimizle küçük yaşta sorumluluk ve disiplin sahibi oluyorlar. Bu, davranışlarına, okula ve özel hayatlarına da yansıyor. Aynı zamanda çocuklarımız sağlıklı yaşamaya başlıyorlar. Balerin vücudu, sağlıklı olmanın göstergesidir. Zayıf olduğumuza bakmayın, aslında bizler çok güçlüyüz. Balerinler çok fazla kilo almazlar ve esnek olurlar. Harika bir duruşa sahibiz. Doğru egzersizlerle, omuzlar ve sırt duruşlarıyla sağlık kazanmış oluyorlar. Disiplin eğitimleri de kişiliklerine yansıyor."
"ÖĞRENCİ VELİ DAYANIŞMAMIZ ÇOK GÜZEL"
Gorelova, klasik bale eğitiminde Fransa ve Rusya'nın gözde ülkeler olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Klasik bale ve piyano eğitimi, dünyanın en zor sanat dallarıdır. Türk çocuklarında bale eğitimine başlama yaşı 4-5. Eğitimlerde aile faktörü çok önemli. Dinar'daki veliler, çocuklarının bale eğitimine çok büyük önem veriyor. Kurs kayıtları öncesinde velilerle ciddi görüşmeler yapıyorum. Çünkü eğitim çok zor ve uzun soluklu bir çalışma gerektiriyor. Bu eğitim dalı diğer spor ve kurs dallarına benzemez. Velilerimiz çocuklarını evlerinde çalıştırıyorlar. Öğrenci veli dayanışmamız çok güzel. Pek çok velimiz çocuklarının geleceğinde eğitimleri için bale bölümlerini düşünüyor."
ACAR: "ÖĞRENCİ SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR"
Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar da bale sanatının çok önemli bir disiplin eğitimini yansıttığını ifade etti. Çocukların bale ile birlikte hareket etmeyi ve ekip çalışmasını öğrendiklerine dikkati çeken Acar, şunları kaydetti: "Nataliya hocamız bizleri kırmayarak Dinarımıza geldi. Küçük bir ilçe olmamıza rağmen bale kursumuz büyük ilgi görüyor. Yaklaşık 40 öğrencimiz var. Öğrenci sayısı her geçen gün artıyor. Bale eğitimi alan bir çocuk yürüyüşünden, oturmasından, kalkmasından hatta merdiven çıkışı ve inişinden belli olur çünkü disiplin eğitimleri aldıkları için mutlaka dikkatli davranmak zorundadır. Çocuklarımız ve aileleri çok mutlu oluyor. Birçok büyük şehirde yapılmayan bale, Dinar'da mükemmel şekilde tuttu. Öğrenci ve velilerinden çok teşekkür alıyorum.">>>A.A.

  İLÇELER    11.04.2018 21:24:52

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
21.07.2018
21.07.2018
21.07.2018
OZEL HABERLER