Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Serdar Dündar İYİ Parti’den aday

Çay ilçesinde adaylığı merakla beklenen Av. Serdar Dündar’ın İYİ Parti Çay Belediye Başkan Adaylığı ilçede büyük memnuniyetle karşılandı...

2

Image

17 kişi tutuklandı

Sandıklı ilçesinde düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 21 kişi gözaltına alınmış, 3 kişinin de arama çalışmaları devam ediyordu..

3

Image

Bozkurt’tan kurum ziyaretleri
Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, 31 Mart yerel seçimler kapsamında bazı kamu kurumlarını ziyaret etti...

4

Image

Başkan Çöl, karne dağıttı
Sandıklı İlçe Kaymakamı Vekili Kızılören Kaymakamı Recep Hasar ve Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu’nda düze..

5

Image

Bina çatısına otağ kuruldu

Sandıklı Yörükler- Türkmenler Derneği tarafından çeşitli faaliyetlerin yürütülmesi amacıyla kiralanan iki katlı binanın çatısına 80 metrekarelik ..

6

Image

Çocuklar tiyatroya doydu

Şuhut ilçesine bağlı Kurtuluş İhsan Küçükarslan Ortaokulu 7. sınıf öğrencileri, “Bilimi Yaşıyorum” etkinliği kapsamında atomun tarihsel gelişimin..

7

Image

Başkan Çöl’den ziyaret
Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl ve Sandıklı Ak Parti İlçe Başkanı Bekir Özçelik Sandıklı Eğitimciler Birliği Sendikası (EĞİTİM-BİR-SEN) Başkanlı..

8

Image

Okullar zeka oyunlarıyla donatılıyor
Başmakçı İlçe Kaymakamlığı, ilçedeki anaokulu ve ilkokullarda zeka oyunları projesini başlattı. ..

9

Image

Kaymakam okulları gezdi
Dinar Kaymakamı Selami Kapankaya, Tatarlı Beldesi'ndeki okullarda incelemelerde bulundu...

10

Image

Başkan Çöl işyeri açtı
Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl ve İlçe Kaymakamı Eflatun Can Tortop, İstasyon Caddesindeki işyeri açılışını yaparak hayırlı olsun dileklerinde ..

11

Image

Özel Öğrenme Güçlüğü semineri
Şuhut ilçesindeki Kurtuluş İhsan Küçükarslan İlkokul öğretmenleri için 'Özel öğrenme güçlüğü farkındalık' semineri düzenlendi...

12

Image

Okullara kitap desteği

Şuhut İlçe Kaymakamlığı tarafından ilçe genelinde bulunan ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitim-öğretim gören öğrencilere okuma alışkanlıklarını ..

13

Image

Yaban hayvanları unutulmadı

Sandıklı ilçesinde bulunan Akdağ tabiat parkında yaşayan yaban hayvanları için yem ve saman bırakıldı...

14

Image

Minikler ilk kitaplarını okudu
Şuhut ilçesindeki Kurtuluş İhsan Küçükarslan İlkokulunda okumaya geçen 1.sınıf öğrencileri ilk kitaplarını okudular...

15

Image

Vali Tutulmaz Sandıklı’yı gezdi

Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Sandıklı ilçesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. ..

16

Image

İlk yarı değerlendirildi
Şuhut ilçesinde Kur'an kurslarıyla ilgili 2018-2019 eğitim-öğretim yılı ilk yarı değerlendirme toplantısı yapıldı. ..

17

Image

Minikler matbaacılığı öğrendi
Dinar 125. Yıl Ana Okulu öğrencileri ilçede bulunan Dinar Haber gazetesine ait ofset matbaayı ziyaret ederek, matbaacılık hakkında bilgilendirildi. ..

Rus balerin Dinarlı minikleri baleyle tanıştırdı | Gazete3.com.tr
Image

Rus balerin Dinarlı minikleri baleyle tanıştırdı


Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde açılan bale kursuna katılan 40 minik kız öğrenci, Rus eğitmen Nataliya Gorelova'dan eğitim alıyor.
  İLÇELER    11.04.2018 21:24:52

Rusya'da Moskova Devlet Üniversitesi Koreografi ve Bale Pedagoji Bölümü'nden mezun olan Gorelova, uzun yıllar ülkesinde bu sanatla ilgilendi. TRT'nin 23 Nisan etkinlikleri için 2000 yılında Türkiye'ye gelen ve burayı çok seven Gorelova, 2006 yılında Antalya'ya yerleşti. Önce bu kentte, 2009 yılından itibaren de Isparta'da bale kursu açan Gorelova, eğitim verdiği çocukların gösterilerinden çok etkilenen Dinarlı ailelerin talebi üzerine ilçedeki miniklere de eğitim vermeye başladı.
40 MİNİK ÖĞRENCİ BALE ÖĞRENİYOR
Dinar Belediyesi'nin desteğiyle açılan kursta 40 minik öğrenci, balerin olmak için aldıkları disiplin eğitimleriyle hem esnek bir vücuda sahip oluyorlar hem de katıldıkları gösterilerle sosyalleşiyor. Gorelova, yaptığı açıklamada, Antalya Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak iki yıl klasik bale eğitimi verdiğini söyledi. Daha sonra, yoğun talep üzerine Isparta'ya yerleşerek kurs açtığını belirten Gorelova, "Yaklaşık 10 yıldır Isparta'da klasik bale ve koreografi eğitimi veriyorum. Çok sayıda kızımız konservatuvar ve bale bölümlerini kazandı." dedi.
“BALE EĞİTİMLERİ ORTALAMA 8 YIL SÜRÜYOR”
Isparta'ya yakın olduğu için Dinar ilçesinden de çok sayıda kursiyer kaydı aldıklarını anlatan Gorelova, "Ailelerin burada kurs açılması talebi oldu. Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar da bize çok büyük destek verdi. Öğrencilerimiz de veliler de bale eğitimine ciddi ve akademik olarak bakıyor. Bale eğitimleri ortalama 8 yıl sürüyor. Hedefimiz bu minik kızlarımızı yetiştirerek güzel sanatlar ve bale bölümlerini kazandırmak." diye konuştu.
"BALERİN VÜCUDU SAĞLIKLI OLMANIN GÖSTERGESİDİR"
Gorelova, minik öğrencilerinden çok memnun olduğunu, kısıtlı imkanlarla elinden gelen bütün eğitimleri vermeye çalıştığını vurguladı. Öğrencileriyle Isparta ve Dinar'da gösteriler gerçekleştirdiklerini aktaran Gorelova, şöyle devam etti: "Bahar ve yaz aylarında festivallerde çeşitli gösteriler yapmayı planlıyoruz. Çocuklarımız gerçekten çok küçükler ama bale eğitimine küçük yaşta başlanması gerekiyor. Çocuklarımız bale eğitimindeki disipline alışıyorlar. Beceremedikleri ve sıkıldıkları zaman tabii ki bırakıyorlar. Bale eğitimini herkes beceremez, çok sabır isteyen bir eğitimdir. Eğitimlerimizle küçük yaşta sorumluluk ve disiplin sahibi oluyorlar. Bu, davranışlarına, okula ve özel hayatlarına da yansıyor. Aynı zamanda çocuklarımız sağlıklı yaşamaya başlıyorlar. Balerin vücudu, sağlıklı olmanın göstergesidir. Zayıf olduğumuza bakmayın, aslında bizler çok güçlüyüz. Balerinler çok fazla kilo almazlar ve esnek olurlar. Harika bir duruşa sahibiz. Doğru egzersizlerle, omuzlar ve sırt duruşlarıyla sağlık kazanmış oluyorlar. Disiplin eğitimleri de kişiliklerine yansıyor."
"ÖĞRENCİ VELİ DAYANIŞMAMIZ ÇOK GÜZEL"
Gorelova, klasik bale eğitiminde Fransa ve Rusya'nın gözde ülkeler olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Klasik bale ve piyano eğitimi, dünyanın en zor sanat dallarıdır. Türk çocuklarında bale eğitimine başlama yaşı 4-5. Eğitimlerde aile faktörü çok önemli. Dinar'daki veliler, çocuklarının bale eğitimine çok büyük önem veriyor. Kurs kayıtları öncesinde velilerle ciddi görüşmeler yapıyorum. Çünkü eğitim çok zor ve uzun soluklu bir çalışma gerektiriyor. Bu eğitim dalı diğer spor ve kurs dallarına benzemez. Velilerimiz çocuklarını evlerinde çalıştırıyorlar. Öğrenci veli dayanışmamız çok güzel. Pek çok velimiz çocuklarının geleceğinde eğitimleri için bale bölümlerini düşünüyor."
ACAR: "ÖĞRENCİ SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR"
Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar da bale sanatının çok önemli bir disiplin eğitimini yansıttığını ifade etti. Çocukların bale ile birlikte hareket etmeyi ve ekip çalışmasını öğrendiklerine dikkati çeken Acar, şunları kaydetti: "Nataliya hocamız bizleri kırmayarak Dinarımıza geldi. Küçük bir ilçe olmamıza rağmen bale kursumuz büyük ilgi görüyor. Yaklaşık 40 öğrencimiz var. Öğrenci sayısı her geçen gün artıyor. Bale eğitimi alan bir çocuk yürüyüşünden, oturmasından, kalkmasından hatta merdiven çıkışı ve inişinden belli olur çünkü disiplin eğitimleri aldıkları için mutlaka dikkatli davranmak zorundadır. Çocuklarımız ve aileleri çok mutlu oluyor. Birçok büyük şehirde yapılmayan bale, Dinar'da mükemmel şekilde tuttu. Öğrenci ve velilerinden çok teşekkür alıyorum.">>>A.A.

  İLÇELER    11.04.2018 21:24:52

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
21.01.2019
21.01.2019
21.01.2019
OZEL HABERLER