Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

HAP eğitimi sona erdi
İl Sağlık Müdürlüğü tarafından sağlık yöneticileri ve çalışanlarına yönelik düzenlenen Hastane Âfet Planları (HAP) Uygulayıcı Eğitimi sona erdi...

2

Image

Korkmaz sağlık kurumlarını gezdi
İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz, ilçe ziyaretlerine Şuhut ile devam etti...

3

Image

Çocuk İzlem Merkezi anlatıldı
Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Emine Taşyürek, Çocuk İzlem Merkezi’nin faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu. ..

4

Image

‘Kurallara uyarsak daha çok gelişiriz’
Afyonkarahisar’da düzenlenen Sağlık Bakanlığı Denetim Hizmetleri Başkanlığı Otomasyon ve Risk Esaslı Denetim Uygulamaları Eğitimi’nde konuşan Vali Mus..

5

Image

Afet Planları Eğitimi
Sağlık Müdürlüğü tarafından sağlık yönetici ve başhekimlerine yönelik Hastane Afet Planları (HAP) Eğitimi kapsamında HAP Uygulayıcı Eğitimi verildi. 3..

6

Image

Kaza yapan personellere ziyaret
Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz, hasta nakli dönüşünde kaza yapan ambulansın personeline geçmiş olsun ziyaretinde bulundu...

7

Image

‘AIDS tehlikeli bir hastalıktır’

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Derya Korkmaz, AIDS’in cinsel ve kan yoluyla bulaşan bir hastalık olduğunu söy..

8

Image

Acil Sağlık Hizmetleri HAFTASI KUTLANDI

Aralık ayının ilk haftasında kutlanan Acil Sağlık Hizmetleri Haftası münasebetiyle Sağlık Müdürlüğü tarafından Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nd..

9

Image

‘Engellilere hizmet görevimizdir’

İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, engellilerin hayatını kolaylaştırarak daha iyi yaşamalarını sağlamanın görevlerinin olmasının yanında vicdani bi..

10

Image

‘Türkiye AIDS’in az görüldüğü bir ülke’
Dünya AIDS Günü dolayısıyla bir açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, Türkiye’nin AIDS vakalarının az sıklıkla görüldüğü ülkeler arasında ye..

11

Image

Akılcı Laboratuvar Kullanımı anlatıldı
İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda, "Akılcı Laboratuvar Kullanımı" bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi...

12

Image

Geri dönüşüm eğitimleri başladı

2009 yılından itibaren yürütülen Ambalaj Atıkları Geri Kazanım Projesi kapsamında Çevre Hizmetleri Birliği, ÇEVKO Vakfı ile Çağdaş ve Gültekin Am..

13

Image

Tempo’dan Kızılay'a kan bağışı desteği...
Tempo ve Kızılay iş birliği ile her yıl düzenlenen kan bağışı etkinliklerinin dördüncüsü bu yıl da Tempo Afyonkarahisar merkezinde gerçekleşti. Kan ba..

14

Image

KİRLİ HAVA SAVAŞ GİBİ: 'Her yıl 600 bin çocuk ölüyor'
Doç. Dr. Özgür Karacan hava kirliliğinin insan sağlığına olumsuz etkilerine dikkat çekti ve her yıl tüm dünyada hava kirliliğine bağlı yaklaşık 600 bi..

15

Image

Termal Turizm’in başkenti Afyonkarahisar’a büyük ilgi
Türkiye'nin termal turizm merkezlerinden Afyonkarahisar, özellikle kış sezonunda yurt içi ve yurt dışından ilgi çekiyor. Zengin mineralli termal sular..

16

Image

ASKOM toplantısı
Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından koordinatörlüğü yapılan ve Eskişehir, Afyonkarahisar, Kütahya ve Bilecik İllerinden oluşan Acil Sağlık Hizmet..

17

Image

‘Sağlık denilince akla Afyonkarahisar gelmeli’
Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Diş Hekimliği Fakültesi “Toplum, Ağız ve Diş Sağlığı Haftası” ile 2018-2019 Eğitim dönemi Önlük Gi..

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak: ‘Sağlık beslenme canlıların en temel ihtiyacı’ | Gazete3.com.tr
Image

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak: ‘Sağlık beslenme canlıların en temel ihtiyacı’


Uluslararası Avrasya Doğal Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi’nde konuşan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, insanların, yağ, şeker ve tuz/sodyum içeriği zengin gıdaları daha fazla tüketirken, pek çoğu tam tahıllar, meyve, sebze ve diyet lifli gıdaları günlük ihtiyaç kadar tüketmediğine dikkat çekerek, “Bunun sonucunda da başta kalp damar hastalıkları, kanser, diyabet olmak üzere çeşitli hastalıklar ortaya çıkmaktadır” dedi.
  SAĞLIK    16.07.2018 10:22:01

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, AKÜ ve Ankara Üniversitesi Rektörlerinin Onursal Başkanlığında düzenlenen Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının katkılarıyla gerçekleştirilen Uluslararası Avrasya Doğal Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesine katıldı. Zirvede bir konuşma gerçekleştiren Rektör Solak, sağlıklı yaşamın ve doğal beslenmenin yaşayan tüm canlıların en doğal hakkı ve en temel ihtiyacı olduğunu söyledi. İçinde bulunulan çağın birçok faydası olduğunu dile getiren Solak, “Artan insan nüfusu ve azalan kaynaklar, bilimi ve teknolojiyi alternatif yollara yönlendirmiştir” dedi. Solak, bilim ve teknoloji yardımıyla sorunları anlamanın ve çözüm yolları üretmenin mümkün olsa da modern yaşam tarzı endüstrileşmenin birçok hastalık riskini de beraberinde getirdiğini ifade etti. Solak, “Bu risklerin önüne geçebilmek için sağlıklı yaşamın temelini oluşturan tarım, gıda ve beslenme alanlarına, bilimin ışığında gereken önemi vermemiz gerekmektedir. Doğru ve sağlıklı beslenme, öncelikle bireyi ruhsal veya bedensel birçok hastalıktan korumakta, böylece toplumun sağlığının da korunmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır” diye konuştu.

HASTALIKLAR BESLENME İLE İLİŞKİLİ

Sağlıklı beslenme konusunda insanların birçok hata yaptığını ifade eden Solak, günümüzde pek çok tüketicinin enerji, yağ, şeker ve tuz/sodyum içeriği zengin gıdaları daha fazla tüketirken, pek çoğu tam tahıllar, meyve, sebze ve diyet lifli gıdaları günlük ihtiyaç kadar tüketmediğine dikkat çekti. Solak, şöyle konuştu: “Bunun sonucunda da başta kalp damar hastalıkları, kanser, diyabet olmak üzere çeşitli hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Günümüzde daha sık rastlanan bu hastalıkların beslenme ile doğrudan ilişkili olduğu aşikârdır. Bu hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için proses edilmiş endüstriyel gıdaların tüketimini olabildiğince azaltmak, bu gıdaların yerine ise daha önce de belirtildiği gibi meyve, sebze, tam tahıllı ve bol lifli gıdalar tüketmek, yani yeterli ve dengeli bir diyet uygulamak gerekmektedir.”

KALİTELİ VE SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN GIDA GÜVENLİĞİ OLMAZSA OLMAZ

Gıda güvenliğini tehdit eden etmenlerden de söz eden Solak, şunları kaydetti: “Günümüzde modern biyoteknoloji ile yüksek verim amaçlı kullanılan genetiği değiştirilmiş gıdaların tarımsal sahada, ‘özellikle Amerika gibi nüfusun yoğun fakat ürün çeşitliliğinin kısıtlı olduğu dış ülkelerde’ sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. Fakat tohum alanında kullanım sonucu ortaya çıkan trans genetik tohumlar kısa vadede verim artışı sağlasa da uzun vadede hem insan sağlığı açısından hem de doğal kaynaklar açısından önemli risk taşımaktadır. Toplumu oluşturan bireylerin kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için dengeli ve yeterli beslenme kadar gıda güvenliği de sağlıklı yaşam için olmazsa olmazlarındandır. Ülkemiz neslinin sağlıklı olarak yetişmesi, maddi ve manevi kayıpların en aza indirilmesi için gıda güvenliği büyük önem arz etmektedir.”

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN FİZİKSEL AKTİVİTE ŞART

Hareketsiz bir yaşamın dengeli ve yeterli beslenmeyle desteklense de sağlık risklerini de beraberinde getirdiğine vurgu yapan Solak, konuşmasına şöyle devam etti: “Sağlığın en önemli belirleyicilerinden birisi de fiziksel aktiviteyle ilgili bir gerçektir. Halen bu da dünyada beş yetişkinden biri ve beş ergenden dördünün yeterli fiziksel aktivite yapmamasıdır. Yıllardır yapılan çalışmalarda düzenli fiziksel aktivitenin kalp hastalığı, inme, diyabet, meme ve kolon kanseri gibi bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi ve tedavi edilmesinin anahtarı olduğu gösterilmiştir. Bu cümleden hareketle ülkemizde ‘Her gün 10 bin adım at’ kampanyası ile fiziksel aktivitenin arttırılması hedeflenmektedir. Bulaşıcı olmayan hastalıklar grubuna giren kalp damar rahatsızlıkları, diyabet, kanser gibi hastalıklar, dünyadaki tüm ölümlerin yaklaşık yüzde 71’inden sorumludur. Bu ölümlerin arasında her yıl 30 ile 70 yaşları arasında 15 milyon insanın ölümü bulunmaktadır. Toplum sağlığını koruyan, geliştiren, bedensel ve ruhsal birçok hastalığı önleyen sağlıklı yaşam, dengeli ve yeterli beslenme ve spor alışkanlıklarıyla sağlanabilir. Bu durum toplum bilincinin doğru tarafa yönlendirilmesi ile mümkün olacaktır.”>>>Alkan KURT

  SAĞLIK    16.07.2018 10:22:01

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..