Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Ürünlerin raf ömürlerini uzattılar

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veteriner Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Mustafa Kabu ile Doç. Dr. Recep Kara, ‘bor ilaveli gıda ürünleri’ ..

2

Image

‘250 bin kişi astımdan ölüyor’

Dünya Astım Günü dolayısıyla bir açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, dünyada 300 milyon kişiyi etkileyen astım hastalığından yılda 25..

3

Image

‘Aşı yaptırmayan zarar eder’

Afyonkarahisar Veteriner Hekimler Odası Başkanı Fatih Birdane, aşılama yapmanın hayvan ölümlerini ciddi oranda engellediğini belirtti. ..

4

Image

Personele ‘Anne Sütü Eğitimi’

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü personeline ‘Anne Sütü Eğitimi’ verildi. ..

5

Image

Minik Ahmet’in tedavisine başlandı

8 yaşında Kas Hastası olan Ahmet Oruç Bostan, MHP Milletvekili Mehmet Taytak’ın ailenin dramını duyduğundan bugüne kadar, gösterdiği samimi çalış..

6

Image

Tedavisi artık mümkün

Afyonkarahisar'da yeni kurulan Retina Hastaları Dayanışma Derneği (RETİDER), tanıtım toplantısı düzenledi. Düzenlenen toplantıda konuşan Dernek B..

7

Image

112 eğitimini tamamladı

112 ekiplerine yönelik organize edilen 36. Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi tamamlandı...

8

Image

Diyaliz hastası canına kıydı

Afyonkarahisar’ın Merkez’e bağlı beldesi Çayırbağ’da bir kişi evinde ölü bulundu...

9

Image

‘Kalp sağlığınıza dikkat edin’

İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, kalp sağlığının korunması konusunda yaptığı açıklamada, ülkemizde hastalığa bağlı ölümlerin yüzde 60’lık kısmını..

10

Image

Tatbikat gerçeğini aratmadı

Sandıklı ilçesindeki Devlet Hastanesi’nde yangın tatbikatı yapıldı...

11

Image

Doğal diş macunu üretti

Afyonkarahisar'da 8'inci sınıf öğrencisi Muhammet Akman (14), izlediği diş macunu reklamlarından etkilenerek, öğretmenlerinin desteğiyle 6 aylık ..

12

Image

‘Sağlığınız için stresten uzak durun’

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Tamer Saylam, mevsim değişiklikleri sonrası yaşabilecek olan enfeksiyon hastalıklardan korunmanın en önemli unsurunun ..

13

Image

‘Çağrıların yüzde 50’si gereksiz’

Afyonkarahisar 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Gülsün Ateş Doğan, 112 Acil Çağrı Merkezi'ne gelen çağrıların yüzde 50'sinin gereksiz aramalar olduğ..

14

Image

Eğitim sona erdi

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen Yenidoğan Canlandırma Eğitimleri sona erdi. ..

15

Image

Yenidoğan Canlandırma eğitimi başladı

Afyonkarahisar’da Neonatal Resusitasyon (Yenidoğan Canlandırma) Programı ( NRP) uygulayıcı eğitimi açılış töreni yapıldı. ..

16

Image

‘Kanser toplumsal bir meseledir’
Ulusal Kanser Haftası nedeniyle Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası 24. Meslek Komitesi (Sigorta İşletmeleri) Koordinasyonunda ATSO Hizmet Binası’n..

17

Image

Yetenek yarışması ödülleri verildi

Yeşilay ve Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen ‘Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek’ yetenek yarışmasında Afyonkara..

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak: ‘Sağlık beslenme canlıların en temel ihtiyacı’ | Gazete3.com.tr
Image

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak: ‘Sağlık beslenme canlıların en temel ihtiyacı’


Uluslararası Avrasya Doğal Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi’nde konuşan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, insanların, yağ, şeker ve tuz/sodyum içeriği zengin gıdaları daha fazla tüketirken, pek çoğu tam tahıllar, meyve, sebze ve diyet lifli gıdaları günlük ihtiyaç kadar tüketmediğine dikkat çekerek, “Bunun sonucunda da başta kalp damar hastalıkları, kanser, diyabet olmak üzere çeşitli hastalıklar ortaya çıkmaktadır” dedi.
  SAĞLIK    16.07.2018 10:22:01

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, AKÜ ve Ankara Üniversitesi Rektörlerinin Onursal Başkanlığında düzenlenen Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının katkılarıyla gerçekleştirilen Uluslararası Avrasya Doğal Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesine katıldı. Zirvede bir konuşma gerçekleştiren Rektör Solak, sağlıklı yaşamın ve doğal beslenmenin yaşayan tüm canlıların en doğal hakkı ve en temel ihtiyacı olduğunu söyledi. İçinde bulunulan çağın birçok faydası olduğunu dile getiren Solak, “Artan insan nüfusu ve azalan kaynaklar, bilimi ve teknolojiyi alternatif yollara yönlendirmiştir” dedi. Solak, bilim ve teknoloji yardımıyla sorunları anlamanın ve çözüm yolları üretmenin mümkün olsa da modern yaşam tarzı endüstrileşmenin birçok hastalık riskini de beraberinde getirdiğini ifade etti. Solak, “Bu risklerin önüne geçebilmek için sağlıklı yaşamın temelini oluşturan tarım, gıda ve beslenme alanlarına, bilimin ışığında gereken önemi vermemiz gerekmektedir. Doğru ve sağlıklı beslenme, öncelikle bireyi ruhsal veya bedensel birçok hastalıktan korumakta, böylece toplumun sağlığının da korunmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır” diye konuştu.

HASTALIKLAR BESLENME İLE İLİŞKİLİ

Sağlıklı beslenme konusunda insanların birçok hata yaptığını ifade eden Solak, günümüzde pek çok tüketicinin enerji, yağ, şeker ve tuz/sodyum içeriği zengin gıdaları daha fazla tüketirken, pek çoğu tam tahıllar, meyve, sebze ve diyet lifli gıdaları günlük ihtiyaç kadar tüketmediğine dikkat çekti. Solak, şöyle konuştu: “Bunun sonucunda da başta kalp damar hastalıkları, kanser, diyabet olmak üzere çeşitli hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Günümüzde daha sık rastlanan bu hastalıkların beslenme ile doğrudan ilişkili olduğu aşikârdır. Bu hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için proses edilmiş endüstriyel gıdaların tüketimini olabildiğince azaltmak, bu gıdaların yerine ise daha önce de belirtildiği gibi meyve, sebze, tam tahıllı ve bol lifli gıdalar tüketmek, yani yeterli ve dengeli bir diyet uygulamak gerekmektedir.”

KALİTELİ VE SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN GIDA GÜVENLİĞİ OLMAZSA OLMAZ

Gıda güvenliğini tehdit eden etmenlerden de söz eden Solak, şunları kaydetti: “Günümüzde modern biyoteknoloji ile yüksek verim amaçlı kullanılan genetiği değiştirilmiş gıdaların tarımsal sahada, ‘özellikle Amerika gibi nüfusun yoğun fakat ürün çeşitliliğinin kısıtlı olduğu dış ülkelerde’ sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. Fakat tohum alanında kullanım sonucu ortaya çıkan trans genetik tohumlar kısa vadede verim artışı sağlasa da uzun vadede hem insan sağlığı açısından hem de doğal kaynaklar açısından önemli risk taşımaktadır. Toplumu oluşturan bireylerin kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için dengeli ve yeterli beslenme kadar gıda güvenliği de sağlıklı yaşam için olmazsa olmazlarındandır. Ülkemiz neslinin sağlıklı olarak yetişmesi, maddi ve manevi kayıpların en aza indirilmesi için gıda güvenliği büyük önem arz etmektedir.”

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN FİZİKSEL AKTİVİTE ŞART

Hareketsiz bir yaşamın dengeli ve yeterli beslenmeyle desteklense de sağlık risklerini de beraberinde getirdiğine vurgu yapan Solak, konuşmasına şöyle devam etti: “Sağlığın en önemli belirleyicilerinden birisi de fiziksel aktiviteyle ilgili bir gerçektir. Halen bu da dünyada beş yetişkinden biri ve beş ergenden dördünün yeterli fiziksel aktivite yapmamasıdır. Yıllardır yapılan çalışmalarda düzenli fiziksel aktivitenin kalp hastalığı, inme, diyabet, meme ve kolon kanseri gibi bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi ve tedavi edilmesinin anahtarı olduğu gösterilmiştir. Bu cümleden hareketle ülkemizde ‘Her gün 10 bin adım at’ kampanyası ile fiziksel aktivitenin arttırılması hedeflenmektedir. Bulaşıcı olmayan hastalıklar grubuna giren kalp damar rahatsızlıkları, diyabet, kanser gibi hastalıklar, dünyadaki tüm ölümlerin yaklaşık yüzde 71’inden sorumludur. Bu ölümlerin arasında her yıl 30 ile 70 yaşları arasında 15 milyon insanın ölümü bulunmaktadır. Toplum sağlığını koruyan, geliştiren, bedensel ve ruhsal birçok hastalığı önleyen sağlıklı yaşam, dengeli ve yeterli beslenme ve spor alışkanlıklarıyla sağlanabilir. Bu durum toplum bilincinin doğru tarafa yönlendirilmesi ile mümkün olacaktır.”>>>Alkan KURT

  SAĞLIK    16.07.2018 10:22:01

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
24.05.2019
24.05.2019
24.05.2019