Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘Kanserde erken teşhis önemli’
Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi (KETEM) Hekimi Dr. Belgin Abacı, tüm kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhisin büyük önem ..

2

Image

Afyon bebek dostlu il seçildi
Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen Altın Bebek Dostu İl Ödül Töreninde, Afyonkarahisar da yaptığı çalışmalarla ödül almaya hak kazandı. Ödül, İl S..

3

Image

Sağlık çalışanlarına Sıfır Atık sunumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan öncülüğünde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca başlatılan "Sıfır Atık Projesi"nin kamu kuru..

4

Image

‘Anne sütü mucizevi besin’
Özel Telek Doğum Çocuk Hastanesi Ve Tüpbebek Merkezi Başhekimi Op. Dr. Mehmet Telek anne ve bebek sağlığı için emzirmenin önemine dikkat çekti...

5

Image

‘Tahammülümüz kalmadı’
Afyonkarahisar Tabip Odası Başkanı Dr. Alev Türe, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında hastası tarafından öldürülen Psik..

6

Image

‘İlk 6 ay anne sütü şart’
1-7 Ekim Emzirme Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, ilk 6 ay boyunca anne sütüyle beslenen bebeklerin daha az has..

7

Image

Yürüyüş düzenlenecek
Afyonkarahisar Sağlık Müdürlüğü tarafından Dünya Yürüyüş Günü dolayısıyla bugün saat 11.00’da Devlet Hastanesi önünden başlamak üzere yürüyüş düzenlen..

8

Image

‘Gençlikten ömür saklanmalı’
İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Deniz Fırat, insanların gençliğinden itibaren sağlığına dikkat etmesi gerektiğini söyleyerek, ..

9

Image

‘Sağlığınıza dikkat edin’
Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla bir açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, “İnsanlarda görülen pek çok hastalığın ilerleyen yaşla birlikte ar..

10

Image

Yaşlıları unutmadılar
1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü nedeniyle İL Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Afyonkarahisar Toplum Sağlığı Merkezi ve Sağlıklı Hayat Merkezi'nde görevli sağlık e..

11

Image

‘Kalp sağlığı insan sağlığının temelidir’
Dünya Kalp Sağlığı günü dolayısıyla bir açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, kalp sağlığının insan sağlığının ana unsuru olduğunu belirtti...

12

Image

Otizmli Buğra yüksek lisans yapıyor
İlkokul bile okuyamaz denilen üstün yetenekli otizmli piyanist Buğra Çankır, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Konservatuvarında yüksek lisans eğitimi..

13

Image

Müdür Korkmaz ilçeleri geziyor
Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz, ilçe ziyaretlerine Çay ve Bolvadin ile devam etti...

14

Image

‘Hayvanlarınızın aşılarına dikkat edin’
İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, Dünya Kuduz günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, evlerinde kedi köpek besleyenlerin düzenli olarak hayvanları aşıları..

15

Image

‘Aşılar güvenli ürünlerdir’
İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Birim Uzmanı hemşire Neşe Aksoy, güvenli ve koruyucu ürünler olduğunu söyledi.
..

16

Image

“Prostat ihmale gelmez”
Üroloji Uzmanı Op. Dr. Şaban Can, prostatın ihmale gelmeyen ve dikkat edilmesi gereken bir hastalık olduğunu söyledi.
..

17

Image

‘Doğru beslenen çocuk okulda başarılı olur’
Diyetisyen Damla Yıldızhan Kartal, çocuklarda beslenmenin çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Doğru beslenen çocuk okulda başarılı olur” dedi. ..

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak: ‘Sağlık beslenme canlıların en temel ihtiyacı’ | Gazete3.com.tr
Image

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak: ‘Sağlık beslenme canlıların en temel ihtiyacı’


Uluslararası Avrasya Doğal Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi’nde konuşan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, insanların, yağ, şeker ve tuz/sodyum içeriği zengin gıdaları daha fazla tüketirken, pek çoğu tam tahıllar, meyve, sebze ve diyet lifli gıdaları günlük ihtiyaç kadar tüketmediğine dikkat çekerek, “Bunun sonucunda da başta kalp damar hastalıkları, kanser, diyabet olmak üzere çeşitli hastalıklar ortaya çıkmaktadır” dedi.
  SAĞLIK    16.07.2018 10:22:01

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, AKÜ ve Ankara Üniversitesi Rektörlerinin Onursal Başkanlığında düzenlenen Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının katkılarıyla gerçekleştirilen Uluslararası Avrasya Doğal Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesine katıldı. Zirvede bir konuşma gerçekleştiren Rektör Solak, sağlıklı yaşamın ve doğal beslenmenin yaşayan tüm canlıların en doğal hakkı ve en temel ihtiyacı olduğunu söyledi. İçinde bulunulan çağın birçok faydası olduğunu dile getiren Solak, “Artan insan nüfusu ve azalan kaynaklar, bilimi ve teknolojiyi alternatif yollara yönlendirmiştir” dedi. Solak, bilim ve teknoloji yardımıyla sorunları anlamanın ve çözüm yolları üretmenin mümkün olsa da modern yaşam tarzı endüstrileşmenin birçok hastalık riskini de beraberinde getirdiğini ifade etti. Solak, “Bu risklerin önüne geçebilmek için sağlıklı yaşamın temelini oluşturan tarım, gıda ve beslenme alanlarına, bilimin ışığında gereken önemi vermemiz gerekmektedir. Doğru ve sağlıklı beslenme, öncelikle bireyi ruhsal veya bedensel birçok hastalıktan korumakta, böylece toplumun sağlığının da korunmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır” diye konuştu.

HASTALIKLAR BESLENME İLE İLİŞKİLİ

Sağlıklı beslenme konusunda insanların birçok hata yaptığını ifade eden Solak, günümüzde pek çok tüketicinin enerji, yağ, şeker ve tuz/sodyum içeriği zengin gıdaları daha fazla tüketirken, pek çoğu tam tahıllar, meyve, sebze ve diyet lifli gıdaları günlük ihtiyaç kadar tüketmediğine dikkat çekti. Solak, şöyle konuştu: “Bunun sonucunda da başta kalp damar hastalıkları, kanser, diyabet olmak üzere çeşitli hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Günümüzde daha sık rastlanan bu hastalıkların beslenme ile doğrudan ilişkili olduğu aşikârdır. Bu hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için proses edilmiş endüstriyel gıdaların tüketimini olabildiğince azaltmak, bu gıdaların yerine ise daha önce de belirtildiği gibi meyve, sebze, tam tahıllı ve bol lifli gıdalar tüketmek, yani yeterli ve dengeli bir diyet uygulamak gerekmektedir.”

KALİTELİ VE SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN GIDA GÜVENLİĞİ OLMAZSA OLMAZ

Gıda güvenliğini tehdit eden etmenlerden de söz eden Solak, şunları kaydetti: “Günümüzde modern biyoteknoloji ile yüksek verim amaçlı kullanılan genetiği değiştirilmiş gıdaların tarımsal sahada, ‘özellikle Amerika gibi nüfusun yoğun fakat ürün çeşitliliğinin kısıtlı olduğu dış ülkelerde’ sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. Fakat tohum alanında kullanım sonucu ortaya çıkan trans genetik tohumlar kısa vadede verim artışı sağlasa da uzun vadede hem insan sağlığı açısından hem de doğal kaynaklar açısından önemli risk taşımaktadır. Toplumu oluşturan bireylerin kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için dengeli ve yeterli beslenme kadar gıda güvenliği de sağlıklı yaşam için olmazsa olmazlarındandır. Ülkemiz neslinin sağlıklı olarak yetişmesi, maddi ve manevi kayıpların en aza indirilmesi için gıda güvenliği büyük önem arz etmektedir.”

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN FİZİKSEL AKTİVİTE ŞART

Hareketsiz bir yaşamın dengeli ve yeterli beslenmeyle desteklense de sağlık risklerini de beraberinde getirdiğine vurgu yapan Solak, konuşmasına şöyle devam etti: “Sağlığın en önemli belirleyicilerinden birisi de fiziksel aktiviteyle ilgili bir gerçektir. Halen bu da dünyada beş yetişkinden biri ve beş ergenden dördünün yeterli fiziksel aktivite yapmamasıdır. Yıllardır yapılan çalışmalarda düzenli fiziksel aktivitenin kalp hastalığı, inme, diyabet, meme ve kolon kanseri gibi bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi ve tedavi edilmesinin anahtarı olduğu gösterilmiştir. Bu cümleden hareketle ülkemizde ‘Her gün 10 bin adım at’ kampanyası ile fiziksel aktivitenin arttırılması hedeflenmektedir. Bulaşıcı olmayan hastalıklar grubuna giren kalp damar rahatsızlıkları, diyabet, kanser gibi hastalıklar, dünyadaki tüm ölümlerin yaklaşık yüzde 71’inden sorumludur. Bu ölümlerin arasında her yıl 30 ile 70 yaşları arasında 15 milyon insanın ölümü bulunmaktadır. Toplum sağlığını koruyan, geliştiren, bedensel ve ruhsal birçok hastalığı önleyen sağlıklı yaşam, dengeli ve yeterli beslenme ve spor alışkanlıklarıyla sağlanabilir. Bu durum toplum bilincinin doğru tarafa yönlendirilmesi ile mümkün olacaktır.”>>>Alkan KURT

  SAĞLIK    16.07.2018 10:22:01

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..