Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Kemik erimesine çözüm termalde
Kemik Erimesi (Osteoporoz) hastalığında doğal yöntemler revaçta. Bu yöntemlerin başında da kaplıca tedavisi geliyor. ..

2

Image

Kan bağışında bulundular
Özdilek AVM çalışanları ve misafirleri, kan bağışında bulundular...

3

Image

Personellere eğitim

İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Birimi koordinasyonunda yapılan bu eğitim Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki güvenlik personeli, sekreter v..

4

Image

Sokaklardan hastalık akıyor
Afyonkarahisar’a 20 kilometre uzaklıkla bulunan garipçe köyünde kanalizasyon sularının köy içene akmasından dolayı halk sağlığı tehdit altında.
..

5

Image

İşçi alım mülakatları başladı

Sağlık Müdürlüğü hizmet birimlerinde istihdam edilecek işçi adaylarının mülâkat sınavları başladı...

6

Image

Sağlık kuruluşlarına denetim
Vali Mustafa Tutulmaz gün içerisindeki programları dahilinde İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Halk Sağlığı Başkanlığı, Toplum Sağlığı Merkezi Koruyucu Ağı..

7

Image

AFYON ÇEKİM MERKEZİ
Telek Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin yeni sahibi Dr. Fatih Öğüç, ilimize dünyanın pek çok ülkesinden tedavi amaçlı misafirlerin geleceğini vurgulayarak,..

8

Image

Minik Muhammet iyileşecek

Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesine bağlı Konarı köyünde yaşayan Akçeşme ailesinin 8 aylık bebeği Muhammet’in ilaçları yurtdışından geldi...

9

Image

Ambulans şoförlerine eğitim
İlimiz 112 İstasyonlarında görev yapan ambulans şoförlerine Temel İlk Yardım Eğitimi verildi. ..

10

Image

Anne ve bebek dostlarına teşekkür
“Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” çerçevesinde Afyonkarahisar'da işbirliği yapılan kurum ve kuruluşlara teşekkür belge..

11

Image

‘Kanserde erken teşhis önemli’

İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, rahim ağzı kanseri farkındalık ayı dolayısıyla yaptığı açıklamada, rahim ağzı kanserinin erken teşhis edilmesi d..

12

Image

Kan bağışında bulundular

Afyonkarahisar Atatürk İlkokulu öğretmenleri ve öğrenci velileri, aralık ayında kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren 3’üncü sınıf öğrencisi Sebi..

13

Image

‘Verem bulaşıcı bir hastalıktır’
Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programında konuşan Dr. Muhammed Öztürk, veremin bulaşıcı ve tehlikeli bir hastalık olduğunu belirtti. ..

14

Image

100 okula Beyaz Bayrak
Afyonkarahisar’da eğitim kurumlarının hijyenik şartlarının iyileştirilmesi amacıyla yürütülen Beyaz Bayrak Projesi kapsamında 100 okula Beyaz Bayrak v..

15

Image

SGK ve GSS borçları süreleri uzatıldı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, SGK'ya olan sigorta prim borçlarını yapılandıran ancak süresinde ödeme yapmadığı için ya..

16

Image

ASM'lere ziyaret
İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz, ilimiz merkezinde hizmet veren Aile Sağlığı Merkezlerini (ASM) ziyaret ediyor. ..

17

Image

Verimlilik ve kalite değerlendirildi
İl Sağlık Müdürlüğü ve Müdürlüğe bağlı sağlık tesislerini kapsayan Verimlilik ve Kalite Değerlendirme Toplantıları yapıldı...

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak: ‘Sağlık beslenme canlıların en temel ihtiyacı’ | Gazete3.com.tr
Image

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak: ‘Sağlık beslenme canlıların en temel ihtiyacı’


Uluslararası Avrasya Doğal Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi’nde konuşan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, insanların, yağ, şeker ve tuz/sodyum içeriği zengin gıdaları daha fazla tüketirken, pek çoğu tam tahıllar, meyve, sebze ve diyet lifli gıdaları günlük ihtiyaç kadar tüketmediğine dikkat çekerek, “Bunun sonucunda da başta kalp damar hastalıkları, kanser, diyabet olmak üzere çeşitli hastalıklar ortaya çıkmaktadır” dedi.
  SAĞLIK    16.07.2018 10:22:01

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, AKÜ ve Ankara Üniversitesi Rektörlerinin Onursal Başkanlığında düzenlenen Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının katkılarıyla gerçekleştirilen Uluslararası Avrasya Doğal Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesine katıldı. Zirvede bir konuşma gerçekleştiren Rektör Solak, sağlıklı yaşamın ve doğal beslenmenin yaşayan tüm canlıların en doğal hakkı ve en temel ihtiyacı olduğunu söyledi. İçinde bulunulan çağın birçok faydası olduğunu dile getiren Solak, “Artan insan nüfusu ve azalan kaynaklar, bilimi ve teknolojiyi alternatif yollara yönlendirmiştir” dedi. Solak, bilim ve teknoloji yardımıyla sorunları anlamanın ve çözüm yolları üretmenin mümkün olsa da modern yaşam tarzı endüstrileşmenin birçok hastalık riskini de beraberinde getirdiğini ifade etti. Solak, “Bu risklerin önüne geçebilmek için sağlıklı yaşamın temelini oluşturan tarım, gıda ve beslenme alanlarına, bilimin ışığında gereken önemi vermemiz gerekmektedir. Doğru ve sağlıklı beslenme, öncelikle bireyi ruhsal veya bedensel birçok hastalıktan korumakta, böylece toplumun sağlığının da korunmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır” diye konuştu.

HASTALIKLAR BESLENME İLE İLİŞKİLİ

Sağlıklı beslenme konusunda insanların birçok hata yaptığını ifade eden Solak, günümüzde pek çok tüketicinin enerji, yağ, şeker ve tuz/sodyum içeriği zengin gıdaları daha fazla tüketirken, pek çoğu tam tahıllar, meyve, sebze ve diyet lifli gıdaları günlük ihtiyaç kadar tüketmediğine dikkat çekti. Solak, şöyle konuştu: “Bunun sonucunda da başta kalp damar hastalıkları, kanser, diyabet olmak üzere çeşitli hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Günümüzde daha sık rastlanan bu hastalıkların beslenme ile doğrudan ilişkili olduğu aşikârdır. Bu hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için proses edilmiş endüstriyel gıdaların tüketimini olabildiğince azaltmak, bu gıdaların yerine ise daha önce de belirtildiği gibi meyve, sebze, tam tahıllı ve bol lifli gıdalar tüketmek, yani yeterli ve dengeli bir diyet uygulamak gerekmektedir.”

KALİTELİ VE SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN GIDA GÜVENLİĞİ OLMAZSA OLMAZ

Gıda güvenliğini tehdit eden etmenlerden de söz eden Solak, şunları kaydetti: “Günümüzde modern biyoteknoloji ile yüksek verim amaçlı kullanılan genetiği değiştirilmiş gıdaların tarımsal sahada, ‘özellikle Amerika gibi nüfusun yoğun fakat ürün çeşitliliğinin kısıtlı olduğu dış ülkelerde’ sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. Fakat tohum alanında kullanım sonucu ortaya çıkan trans genetik tohumlar kısa vadede verim artışı sağlasa da uzun vadede hem insan sağlığı açısından hem de doğal kaynaklar açısından önemli risk taşımaktadır. Toplumu oluşturan bireylerin kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için dengeli ve yeterli beslenme kadar gıda güvenliği de sağlıklı yaşam için olmazsa olmazlarındandır. Ülkemiz neslinin sağlıklı olarak yetişmesi, maddi ve manevi kayıpların en aza indirilmesi için gıda güvenliği büyük önem arz etmektedir.”

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN FİZİKSEL AKTİVİTE ŞART

Hareketsiz bir yaşamın dengeli ve yeterli beslenmeyle desteklense de sağlık risklerini de beraberinde getirdiğine vurgu yapan Solak, konuşmasına şöyle devam etti: “Sağlığın en önemli belirleyicilerinden birisi de fiziksel aktiviteyle ilgili bir gerçektir. Halen bu da dünyada beş yetişkinden biri ve beş ergenden dördünün yeterli fiziksel aktivite yapmamasıdır. Yıllardır yapılan çalışmalarda düzenli fiziksel aktivitenin kalp hastalığı, inme, diyabet, meme ve kolon kanseri gibi bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi ve tedavi edilmesinin anahtarı olduğu gösterilmiştir. Bu cümleden hareketle ülkemizde ‘Her gün 10 bin adım at’ kampanyası ile fiziksel aktivitenin arttırılması hedeflenmektedir. Bulaşıcı olmayan hastalıklar grubuna giren kalp damar rahatsızlıkları, diyabet, kanser gibi hastalıklar, dünyadaki tüm ölümlerin yaklaşık yüzde 71’inden sorumludur. Bu ölümlerin arasında her yıl 30 ile 70 yaşları arasında 15 milyon insanın ölümü bulunmaktadır. Toplum sağlığını koruyan, geliştiren, bedensel ve ruhsal birçok hastalığı önleyen sağlıklı yaşam, dengeli ve yeterli beslenme ve spor alışkanlıklarıyla sağlanabilir. Bu durum toplum bilincinin doğru tarafa yönlendirilmesi ile mümkün olacaktır.”>>>Alkan KURT

  SAĞLIK    16.07.2018 10:22:01

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..