Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Her şey Afyon Eğitim Vakfı için
Afyon Eğitim Vakfı İstanbul'da.....

2

Image

Rektör Koçak’tan ziyaret
Okan Üniversitesi Rektörü hemşehrimiz Prof. Dr. Mustafa Koçak, Megabirlik Medya’yı ziyaret etti. ..

3

Image

Büyük Menderes Cannes’da ödül aldı
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Sinema ve Televizyon Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Yavuz Özer’in yönetmenliğini yaptığı “B..

4

Image

552 Mesleki Yeterlilik Başvurusu
Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. ile Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğinde düzenlenen Mesleki Yeterlilik Sınavları’n..

5

Image

Çocuklar el temizliğini öğrendi

Sağlık Müdürlüğü tarafından ilkokul çocuklarına yönelik el temizliği ve 112 çağrı eğitimi verildi...

6

Image

‘Öğrencilerin taleplerine özenle yaklaştık’
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Türkiye Gençlik Vakfı Afyonkarahisar Üniversite Koordinatörlüğü'nü makamında kabul etti. Ziyarette konuşan Başkan ..

7

Image

ELLER SMS'LERE...
ÖRNEK KAMPANYA START ALDI...
Afyon Eğitim Vakfı’nın başlattığı SMS ile bağış kampanyası tanıtımı kapsamında Vali Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkan..

8

Image

Tuğgeneral Şan’dan Solak’a ziyaret

Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Özdemir Şan, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak’ı makamında z..

9

Image

‘Arazi yapısı kentin gelişimini etkiliyor’
Gelişen Afyonkarahisar’da Çevre ve Arazi Kullanımı Panelinde konuşan AKÜ Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Özdemir, Afyonkarahisar’ın arazi ..

10

Image

Cihat Aşkın’a büyük onur
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı Mezunlar Derneği tarafından Keman Virtüözü Cihat Aşkın’a ‘2018 Yaşam Boyu Onur Ödülü’ verildi...

11

Image

Her şey Afyon Eğitim Vakfı için

Afyonkarahisar’da kurulduğu günden bu yana eğitim alanında öğrencilere büyük destek olan Afyon Eğitim Vakfı, daha çok öğrenciye katkı sağlamak am..

12

Image

‘Eğiticiler eğitiliyor’
“Afyonkarahisar Görsel Sanatlar Öğretmenleri Çalıştayı ve Karma Sergisi” programında konuşan AKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. İsa Sağbaş, çalıştayın eğitic..

13

Image

Erkmen Belediyesi’nden eğitime destek
Erkmen Belediyesi tarafından beldede liseye giden öğrencilere eğitim desteği kapsamında 400’er TL maddi destek sağlandı.
..

14

Image

‘Sosyal medya suç oranlarını arttırdı’
Afyon OSB Rahmiye Sare Palalı Teknik Koleji kariyer günleri etkinliğinde konuşan Baro Başkanı Turgay şahin, sosyal medyanın suç oranlarını arttırdığın..

15

Image

Öğrencilerden Anlamlı Etkinlik
Beyazıt İlköğretim Okulu öğrencileri geçtiğimiz cuma günü değerler eğitimi haksız kazanç ile ilgili İmaret Cami'sinde etkinlik gerçekleştirdi.
..

16

Image

Kamu-Sen'den Rektör Okumuş'a Ziyaret
Türkiye Kamu-Sen İl Temsilciliği ve Türk Sağlık-Sen Şube Başkanlığı tarafından, ilimizde yeni açılan 2. üniversite AFSÜ ( Afyonkarahisar Sağlık Biliml..

17

Image

Belediyeden öğretmenlere hediye
Afyonkarahisar Belediyesi 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla il merkezinde görev yapan yaklaşık 3 bin 600 öğretmene hediye verdi...

‘Gençler 18 yaşına kadar meslek edinmeli’ | Gazete3.com.tr
Image

‘Gençler 18 yaşına kadar meslek edinmeli’


Uluslararası Bilim ve Eğitim Kongresi’nde konuşan AKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Peker, 18 yaşına gelen ve üniversiteye giremeyen gençlerin meslek edinebilmesinin zor olduğunu söyleyerek, 12 yıllık eğitim sonunda 18 yaşa gelinceye kadar mutlaka bir meslek edinmeleri gerektiğini söyledi.

  EĞİTİM    06.10.2018 12:01:10

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ev sahipliğinde, Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl’ün destekleriyle Ege Bölgesi Eğitim Fakültesi Dekanları toplantısı ile Uluslararası Bilim ve Eğitim Kongresi (UBEK) gerçekleştirildi. Kongrenin amacı hakkında bilgiler veren AKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Peker, “Kongremizin amacı eğitim bilimleri ve öğretmen yetiştirme alanında çalışan bilim insanlarını bir araya getirerek yapıcı etkileşimler sağlamak, bilim insanları arasında işbirliğini geliştirmek, nitelik açısından akademisyenlerin çalışmalarına ve araştırmalarına en üst düzeyde katkı sağlamak ve yeni öğretmen eğitiminde yeni bakış açılarının oluşmasına katkı sağlamak hedeflenmektedir” diye konuştu.

Öğretmen eğitiminde arayışların ilk sorusunun “Öğretmen yetiştirme ilk nerede başlamalı?” şeklinde olması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Peker, “Öncelikle bütün Anadolu Liseleri kapatılarak, müfredatlarının amaca uygun şekilde güncellenip Meslek Liselerine (Teknik ve Endüstri Meslek Liseleri, Sağlık Meslek Liseleri, Adalet Meslek Liseleri, Öğretmen Liseleri, Tarım ve Hayvancılık Meslek Liseleri, Ticaret Meslek Liseleri, Kız Meslek Liseleri, İmam Hatip Liseleri vb.) dönüştürülmesi gerekmektedir. Anadolu Lisesi mezunu olan, ancak üniversiteye yerleşemeyen öğrencilerin 18 yaşından sonra meslek edinebilmeleri çok zor. 12 yıllık eğitim sonunda 18 yaşını tamamlamış gençlerin bu yaşa gelinceye kadar mutlaka bir mesleki beceri edinmiş olmaları büyük önem arz ediyor” diye konuştu.

“MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE EK YÜKSEK PUAN VERİLMELİ”

Anadolu Liselerinin Meslek Liselerine dönüştürülmesi ile liseden mezun olan bir öğrencinin üniversiteye yerleşememesi durumunda kullanabileceği bir mesleki becerisinin olacağını dile getiren Prof. Dr. Peker şöyle konuştu: “Meslek Liselerinden mezun olan öğrencilere üniversiteye girişte ilgili programlar için katkısı yüksek ek puanlar verilmeli. Bu uygulama ile Meslek Liselerine gidecek öğrencilere üniversiteye girişte alanlarına göre ek puanlar verilmesi, mesleki liselerin istekli olarak tercih edilebilir olmasını sağlar. Örneğin Elektrik-Elektronik Mühendisliği tercihinde mesleki liselerin elektrik bölümü mezunlarına ek puan verilerek, Tıp Fakültesi tercihinde Sağlık Meslek Liselerinden mezun öğrencilere ek puan verilerek ortaokul sonunda başarılı öğrencilerin Meslek Liselerini tercih etmesi sağlanabilir. Bu şekilde en iyi Mühendislik Fakültelerine gidecek öğrencinin Endüstri Meslek Liselerinden, en iyi Hukuk Fakültelerine gidecek öğrencinin Adalet Meslek Liselerinden, en iyi Tıp Fakültelerine gidecek öğrencinin Sağlık Meslek Liselerinden, Eğitim Fakültelerine gidecek öğrencilerin her ne kadar şu an kaldırılmış olsa da Öğretmen Liselerinden mezun öğrenciler olması, 4 yıllık lise eğitiminin daha yararlı olduğunu ortaya koyacaktır. Aynı zamanda üniversite eğitimi için daha hazır bir öğrenci grubunun olması, üniversite eğitiminde daha ileri seviyeye ulaşmalarında katkı sağlayacaktır.”>>>Gazete3

  EĞİTİM    06.10.2018 12:01:10

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..