Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Ağabeylerinden miniklere hediye

Yusuf Özer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, oyuncak toplama kampanyası kapsamında topladıkları oyuncakları, Namık Kemal İlkokulu ana..

2

Image

Din görevlileri eğitimden geçti


Afyonkarahisar İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Afyonkarahisar İl Müftülüğü iş birliği ile merkezde görev yapan 305 kişilik din görevlisi..

3

Image

TED Afyon Koleji’nde 23 Nisan coşkusu


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 99. yılında TED Afyon Koleji’nde büyük bir coşkuyla kutlandı.
..

4

Image

Atık malzemelerden açık hava sınıfı oluşturdular
Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde Aktürkler İmamhatip Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri atık malzemelerden, sıra yaparak açık hava sınıfı oluşturdu..

5

Image

Halk oyunları izleyenleri mest etti
Hoca Ahmet Yesevi İlkokulu Geleneksel Halk Oyunları Festivali, Hattat Ahmet Karahisar Kültür Merkezi Salonu’nda yoğun katılımla gerçekleşti. Festivald..

6

Image

İmam Hatiplilerin projeleri sergilendi

Afyonkarahisar Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin projeleri 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı’nda sergilendi. ..

7

Image

Arama köpeklerinin zorlu eğitimi

Afyonkarahisar'da İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) bünyesindeki arama köpekleri, keskin koku alma yetenekleri sayesinde heyelan, deprem ve ..

8

Image

‘Eğitime büyük katkı sağlıyor’

Afyonkarahisar’da düzenlenen Bilgi Günleri etkinliğinde konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, etkinliğin Afyonkarahisar’ın eğitim seviyesine büyük katkı..

9

Image

Ulusal Robot Yarışması

Afyonkarahisar merkezde bulunan Selçuklu İlkokulu, 27 Nisan 2019 tarihinde Ulusal Robot Yarışması’na ev sahipliği yapacak...

10

Image

‘Donanımlı bireyler yetiştiriyoruz’
Afyon Eğitim Vakfı, Ankara’da düzenlenen Ulusal Proje Meslek Konferansı’na katıldı. Vakıf Genel Sekreteri Murat Diker, “Bursiyerlerimizin eğitimine ka..

11

Image

Güvenlikçilere eğitim

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) bünyesinde bulunan İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu tarafından kurul çalışanlarının yasal hak ve sorumlulukları a..

12

Image

‘Elimizden gelen desteği veriyoruz’

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Uluslararası İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi (UİM) tarafından düzenlenen ‘7. International Week’ (Erasm..

13

Image

Hayalleri gerçek oldu

Afyonkarahisar'da polis olarak operasyona çıkma hayali kuran bedensel engelli ikiz kardeşler, Yunus timlerinin kullandığı motosikletle senaryo ge..

14

Image

Öğrencilerden şiir ziyafeti

Afyonkarahisar Kocatepe İlkokulu öğrencileri tarafından şiir gecesi düzenlendi. Özel bir okulun konferans salonunda gerçekleştirilen şiir gecesi,..

15

Image

Öğrencilerden anlamlı hediye

Emine Efiloğlu Anaokulu Okul Müdürü Okan Özdemir ve Sınıf Öğretmeni Serap Çilek minik öğrencilerle birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ..

16

Image

‘Eğitimcilere şiddet son bulmalı’
Şuhut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve eğitim sendikaları öncülüğünde bir araya gelen eğitim camiası, Gebze'de bir lisede görev yapan Müdür Yardımcısı N..

17

Image

Kurutma yapan vestiyer

Afyonkarahisar’da bir ortaokulda eğitim gören iki öğrenci, 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı için ıslak kıyafetleri kurutan vestiyer tasarladı...

‘Gençler 18 yaşına kadar meslek edinmeli’ | Gazete3.com.tr
Image

‘Gençler 18 yaşına kadar meslek edinmeli’


Uluslararası Bilim ve Eğitim Kongresi’nde konuşan AKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Peker, 18 yaşına gelen ve üniversiteye giremeyen gençlerin meslek edinebilmesinin zor olduğunu söyleyerek, 12 yıllık eğitim sonunda 18 yaşa gelinceye kadar mutlaka bir meslek edinmeleri gerektiğini söyledi.

  EĞİTİM    06.10.2018 12:01:10

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ev sahipliğinde, Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl’ün destekleriyle Ege Bölgesi Eğitim Fakültesi Dekanları toplantısı ile Uluslararası Bilim ve Eğitim Kongresi (UBEK) gerçekleştirildi. Kongrenin amacı hakkında bilgiler veren AKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Peker, “Kongremizin amacı eğitim bilimleri ve öğretmen yetiştirme alanında çalışan bilim insanlarını bir araya getirerek yapıcı etkileşimler sağlamak, bilim insanları arasında işbirliğini geliştirmek, nitelik açısından akademisyenlerin çalışmalarına ve araştırmalarına en üst düzeyde katkı sağlamak ve yeni öğretmen eğitiminde yeni bakış açılarının oluşmasına katkı sağlamak hedeflenmektedir” diye konuştu.

Öğretmen eğitiminde arayışların ilk sorusunun “Öğretmen yetiştirme ilk nerede başlamalı?” şeklinde olması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Peker, “Öncelikle bütün Anadolu Liseleri kapatılarak, müfredatlarının amaca uygun şekilde güncellenip Meslek Liselerine (Teknik ve Endüstri Meslek Liseleri, Sağlık Meslek Liseleri, Adalet Meslek Liseleri, Öğretmen Liseleri, Tarım ve Hayvancılık Meslek Liseleri, Ticaret Meslek Liseleri, Kız Meslek Liseleri, İmam Hatip Liseleri vb.) dönüştürülmesi gerekmektedir. Anadolu Lisesi mezunu olan, ancak üniversiteye yerleşemeyen öğrencilerin 18 yaşından sonra meslek edinebilmeleri çok zor. 12 yıllık eğitim sonunda 18 yaşını tamamlamış gençlerin bu yaşa gelinceye kadar mutlaka bir mesleki beceri edinmiş olmaları büyük önem arz ediyor” diye konuştu.

“MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE EK YÜKSEK PUAN VERİLMELİ”

Anadolu Liselerinin Meslek Liselerine dönüştürülmesi ile liseden mezun olan bir öğrencinin üniversiteye yerleşememesi durumunda kullanabileceği bir mesleki becerisinin olacağını dile getiren Prof. Dr. Peker şöyle konuştu: “Meslek Liselerinden mezun olan öğrencilere üniversiteye girişte ilgili programlar için katkısı yüksek ek puanlar verilmeli. Bu uygulama ile Meslek Liselerine gidecek öğrencilere üniversiteye girişte alanlarına göre ek puanlar verilmesi, mesleki liselerin istekli olarak tercih edilebilir olmasını sağlar. Örneğin Elektrik-Elektronik Mühendisliği tercihinde mesleki liselerin elektrik bölümü mezunlarına ek puan verilerek, Tıp Fakültesi tercihinde Sağlık Meslek Liselerinden mezun öğrencilere ek puan verilerek ortaokul sonunda başarılı öğrencilerin Meslek Liselerini tercih etmesi sağlanabilir. Bu şekilde en iyi Mühendislik Fakültelerine gidecek öğrencinin Endüstri Meslek Liselerinden, en iyi Hukuk Fakültelerine gidecek öğrencinin Adalet Meslek Liselerinden, en iyi Tıp Fakültelerine gidecek öğrencinin Sağlık Meslek Liselerinden, Eğitim Fakültelerine gidecek öğrencilerin her ne kadar şu an kaldırılmış olsa da Öğretmen Liselerinden mezun öğrenciler olması, 4 yıllık lise eğitiminin daha yararlı olduğunu ortaya koyacaktır. Aynı zamanda üniversite eğitimi için daha hazır bir öğrenci grubunun olması, üniversite eğitiminde daha ileri seviyeye ulaşmalarında katkı sağlayacaktır.”>>>Gazete3

  EĞİTİM    06.10.2018 12:01:10

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..