Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Öğrenciler yöresel lezzetlerle buluştu

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Afyon Meslek Yüksekokulu (MYO) Aşçılık Programı 1. sınıf öğrencileri Yöresel Mutfak dersi kapsamında Afyonkarah..

2

Image

‘Hukuk hayatta duruş meselesidir’
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Hukuk Fakültesi ile Genç Hukukçular Kulübü tarafından “Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru” konulu konferans düzenlen..

3

Image

Engellilere Kur’an eğitimi

Afyonkarahisar Müftülüğü Engelliler Din Eğitim Koordinatörü İsmail Aydın, işitme engelli Ali Fidan ile birlikte Belediye Başkanı Burhanettin Çoba..

4

Image

Engellilere Kur’an eğitimi

Afyonkarahisar Müftülüğü Engelliler Din Eğitim Koordinatörü İsmail Aydın, işitme engelli Ali Fidan ile birlikte Belediye Başkanı Burhanettin Çoba..

5

Image

‘Dünyada her şey kadınların eseridir’


Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) İnşaat Mühendisliği Kulübü, 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle Üniversite girişinde Bayan öğrencilere üz..

6

Image

Karma sergi

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) öğretim elemanlarının yapıtlarından oluşan “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” kapsamı..

7

Image

‘Genel sorun atalet’

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Elektrik Kulübü tarafından düzenlenen Kocatepe Kariyer Günleri etkinliğinde konuşan Elektrik Kulübü Akademik Da..

8

Image

Eğitim yardımı

Erkmen Belediyesi, 14 yıldan bu yana her yıl iki eğitim öğretim dönemi sonunda takdir veya teşekkür belgesi alan ortaokul ve lise öğrencilerine e..

9

Image

Kutsal topraklara gideceklere eğitim

Hac Umre Seyahat Acentaları Derneği (HÜRSAD) Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Şenel, yeni hizmete geçen online hac ve umre eğitim sistemi hakkında bilg..

10

Image

Derneklerden AEV seferberliği

Türkiye genelindeki Afyonkarahisar Dernekleri, AEV’e destek için bir araya geldiler. Toplantıda TED Koleji’nin bulunduğu arsanın alınması için öd..

11

Image

Doğa Koleji’nden Erasmus etkinliği

Afyonkarahisar Doğa Koleji lise kademesi, Erasmus+ projesi kapsamında son hareketliliğini Çek Cumhuriyeti'ne gerçekleştirdi. ..

12

Image

İşbirliği protokolü imzalandı
Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB arasında meslek liselerini özel sektörle birleştirecek Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü imzalandı. Ankara’da düzenlen..

13

Image

Emekli astsubaydan gönüllü etkinlik
Afyonkarahisar Maver Kemal Arsoy Ortaokulu öğrencileri ebru sanatını Gençlik Merkezi’nde gönüllü eğitmenlik yapan Ebru Sanatçısı Ömer Faruk Barış’ın y..

14

Image

‘Sünnet dinin yaşanan tarafıdır’
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) İslami İlimler Fakültesi, Ensar Vakfı Afyonkarahisar Şubesi ve Bilgi Değerler Topluluğunun ortaklaşa düzenlediği “Ku..

15

Image

‘Çıraklık yapmadan ustalığa soyunmayın’
Afyon Kocatepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileriyle bir araya gelen ve öğrencilere tavsiyelerde bulunan Anayasa Mahkemesi Üyesi Celal Mümtaz Ak..

16

Image

Sınava rekor katılım

3., 4. ve 5. sınıflar için sabah, 6.,7.,8. ve 9. sınıflar için öğleden sonra olmak üzere iki ayrı oturumda gerçekleşen TED Afyon Koleji Giriş ve ..

17

Image

‘Tam inovasyon dönemi’

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Afyon Kocatepe Üniversitesi bünyesinde pek çok yatırım yaptıklarını söyleyerek, “201..

Atık suların kullanım alanları anlatıldı | Gazete3.com.tr
Image

Atık suların kullanım alanları anlatıldı


Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Su Kaynakları Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürlüğü tarafından “Türkiye’de Bir İlk Atık Suların Tarımsal Sulamada Kullanılması Afyonkarahisar Örneği” konferansı gerçekleştirildi.
  EĞİTİM    27.12.2018 10:54:08

Mühendislik Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirilen konferansa Afyonkarahisar Atık Su Arıtma Birlik Müdürü İnşaat Mühendisi Övgü Coşkun katıldı. Afyonkarahisar’daki tesisin ileri biyolojik atık su arıtma tesisi olarak geçtiğini söyleyen Coşkun, azot ve fosfat giderimi yapan atık su arıtma tesislerine “ileri” ismi verildiğini kaydetti. Afyonkarahisar’da 8 belediye ve 10 köy suyunun merkez atık su arıtma tesisine geldiğini ifade eden Coşkun, “Tesisin günlük kapasitesi 44 bin metreküp ve tesisin çıkışında sürekli atık su izleme istasyonumuz var. Bu bakanlığın kurduğu bir istasyon. Her 5 dakikada bir çıkış suyundan numune alıyor. İçerisinde laboratuvar var. Bu analizleri yaparak Çevre Bakanlığı’nın sitesine gönderiyor. Her 5 dakikada bir çıkış suyu denetleniyor. 2015 yılında numune alma cihazının denemesi Afyonkarahisar’da yapıldı. Başarılı olduğu için de Türkiye’deki bütün tesislere uygulandı” dedi.

“TÜRKİYE’DEKİ 3-4 TESİSTEN BİRİYİZ”

Afyonkarahisar’da azot ve fosfor giderimini nasıl gerçekleştirdiklerini anlatan Coşkun, şunları kaydetti: “Bizim atık su tesisimizde 5 kademeli azot ve fosfor giderimi yapılıyor. Türkiye’deki azot giderimi gerçekleştiren 3-4 tesisten biriyiz. Biz burada suyu fiziksel arıtım ile kaba atıkları ızgara ünitesinde yakalıyoruz. Izgara ünitesinden geçen sular terfi ünitesine düşüyor. Terfi ünitesinde belli gözlemeli kota kadar su yükseltiliyor. Bundan sonra biyolojik arıtım sürecinde cazibeyle arıtım gerçekleşmesi bekleniyor. Atık su ünitemiz içerisinde bulunan kum ve yağ ünitemizde kum ve yağlar havalandırması havuzda ayrıştırılıyor. Arkasından bio-fosfor havuzuna alınıyor sularımız. Atık sular tesisin dışındaki çökeltim havuzunun yanındaki bakterilerle ilk defa burada buluşuyor. Biyolojik arıtım süreci burada başlıyor. 130 metre uzunluğunda 26 metre genişliğinde 4 tane havuzumuz var. Biz bu havuzlarımıza hava gönderiyoruz. Duş telefonuna benzer üniteler mevcut havuzun dibinde onlarla hava belli bir yapıda suya ulaşıyor. Havalandırma havuzunda karbon giderimi gerçekleştiriliyor. Akabinde son çökertim havuzlarına iletiliyor. Bu havuzların üzerinde temiz su kendisi ayrışıyor. Çamurlar ise yeni gelen ham suyla karışmak üzere tekrar gönderiliyor. Temiz su ise Akarçay’a bırakılıyor.”>>>Gazete3

  EĞİTİM    27.12.2018 10:54:08

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..