Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Ağabeylerinden miniklere hediye

Yusuf Özer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, oyuncak toplama kampanyası kapsamında topladıkları oyuncakları, Namık Kemal İlkokulu ana..

2

Image

Din görevlileri eğitimden geçti


Afyonkarahisar İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Afyonkarahisar İl Müftülüğü iş birliği ile merkezde görev yapan 305 kişilik din görevlisi..

3

Image

TED Afyon Koleji’nde 23 Nisan coşkusu


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 99. yılında TED Afyon Koleji’nde büyük bir coşkuyla kutlandı.
..

4

Image

Atık malzemelerden açık hava sınıfı oluşturdular
Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde Aktürkler İmamhatip Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri atık malzemelerden, sıra yaparak açık hava sınıfı oluşturdu..

5

Image

Halk oyunları izleyenleri mest etti
Hoca Ahmet Yesevi İlkokulu Geleneksel Halk Oyunları Festivali, Hattat Ahmet Karahisar Kültür Merkezi Salonu’nda yoğun katılımla gerçekleşti. Festivald..

6

Image

Arama köpeklerinin zorlu eğitimi

Afyonkarahisar'da İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) bünyesindeki arama köpekleri, keskin koku alma yetenekleri sayesinde heyelan, deprem ve ..

7

Image

İmam Hatiplilerin projeleri sergilendi

Afyonkarahisar Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin projeleri 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı’nda sergilendi. ..

8

Image

‘Eğitime büyük katkı sağlıyor’

Afyonkarahisar’da düzenlenen Bilgi Günleri etkinliğinde konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, etkinliğin Afyonkarahisar’ın eğitim seviyesine büyük katkı..

9

Image

Ulusal Robot Yarışması

Afyonkarahisar merkezde bulunan Selçuklu İlkokulu, 27 Nisan 2019 tarihinde Ulusal Robot Yarışması’na ev sahipliği yapacak...

10

Image

‘Donanımlı bireyler yetiştiriyoruz’
Afyon Eğitim Vakfı, Ankara’da düzenlenen Ulusal Proje Meslek Konferansı’na katıldı. Vakıf Genel Sekreteri Murat Diker, “Bursiyerlerimizin eğitimine ka..

11

Image

Güvenlikçilere eğitim

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) bünyesinde bulunan İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu tarafından kurul çalışanlarının yasal hak ve sorumlulukları a..

12

Image

‘Elimizden gelen desteği veriyoruz’

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Uluslararası İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi (UİM) tarafından düzenlenen ‘7. International Week’ (Erasm..

13

Image

Hayalleri gerçek oldu

Afyonkarahisar'da polis olarak operasyona çıkma hayali kuran bedensel engelli ikiz kardeşler, Yunus timlerinin kullandığı motosikletle senaryo ge..

14

Image

Öğrencilerden şiir ziyafeti

Afyonkarahisar Kocatepe İlkokulu öğrencileri tarafından şiir gecesi düzenlendi. Özel bir okulun konferans salonunda gerçekleştirilen şiir gecesi,..

15

Image

Öğrencilerden anlamlı hediye

Emine Efiloğlu Anaokulu Okul Müdürü Okan Özdemir ve Sınıf Öğretmeni Serap Çilek minik öğrencilerle birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ..

16

Image

‘Eğitimcilere şiddet son bulmalı’
Şuhut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve eğitim sendikaları öncülüğünde bir araya gelen eğitim camiası, Gebze'de bir lisede görev yapan Müdür Yardımcısı N..

17

Image

Kurutma yapan vestiyer

Afyonkarahisar’da bir ortaokulda eğitim gören iki öğrenci, 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı için ıslak kıyafetleri kurutan vestiyer tasarladı...

Atık suların kullanım alanları anlatıldı | Gazete3.com.tr
Image

Atık suların kullanım alanları anlatıldı


Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Su Kaynakları Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürlüğü tarafından “Türkiye’de Bir İlk Atık Suların Tarımsal Sulamada Kullanılması Afyonkarahisar Örneği” konferansı gerçekleştirildi.
  EĞİTİM    27.12.2018 10:54:08

Mühendislik Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirilen konferansa Afyonkarahisar Atık Su Arıtma Birlik Müdürü İnşaat Mühendisi Övgü Coşkun katıldı. Afyonkarahisar’daki tesisin ileri biyolojik atık su arıtma tesisi olarak geçtiğini söyleyen Coşkun, azot ve fosfat giderimi yapan atık su arıtma tesislerine “ileri” ismi verildiğini kaydetti. Afyonkarahisar’da 8 belediye ve 10 köy suyunun merkez atık su arıtma tesisine geldiğini ifade eden Coşkun, “Tesisin günlük kapasitesi 44 bin metreküp ve tesisin çıkışında sürekli atık su izleme istasyonumuz var. Bu bakanlığın kurduğu bir istasyon. Her 5 dakikada bir çıkış suyundan numune alıyor. İçerisinde laboratuvar var. Bu analizleri yaparak Çevre Bakanlığı’nın sitesine gönderiyor. Her 5 dakikada bir çıkış suyu denetleniyor. 2015 yılında numune alma cihazının denemesi Afyonkarahisar’da yapıldı. Başarılı olduğu için de Türkiye’deki bütün tesislere uygulandı” dedi.

“TÜRKİYE’DEKİ 3-4 TESİSTEN BİRİYİZ”

Afyonkarahisar’da azot ve fosfor giderimini nasıl gerçekleştirdiklerini anlatan Coşkun, şunları kaydetti: “Bizim atık su tesisimizde 5 kademeli azot ve fosfor giderimi yapılıyor. Türkiye’deki azot giderimi gerçekleştiren 3-4 tesisten biriyiz. Biz burada suyu fiziksel arıtım ile kaba atıkları ızgara ünitesinde yakalıyoruz. Izgara ünitesinden geçen sular terfi ünitesine düşüyor. Terfi ünitesinde belli gözlemeli kota kadar su yükseltiliyor. Bundan sonra biyolojik arıtım sürecinde cazibeyle arıtım gerçekleşmesi bekleniyor. Atık su ünitemiz içerisinde bulunan kum ve yağ ünitemizde kum ve yağlar havalandırması havuzda ayrıştırılıyor. Arkasından bio-fosfor havuzuna alınıyor sularımız. Atık sular tesisin dışındaki çökeltim havuzunun yanındaki bakterilerle ilk defa burada buluşuyor. Biyolojik arıtım süreci burada başlıyor. 130 metre uzunluğunda 26 metre genişliğinde 4 tane havuzumuz var. Biz bu havuzlarımıza hava gönderiyoruz. Duş telefonuna benzer üniteler mevcut havuzun dibinde onlarla hava belli bir yapıda suya ulaşıyor. Havalandırma havuzunda karbon giderimi gerçekleştiriliyor. Akabinde son çökertim havuzlarına iletiliyor. Bu havuzların üzerinde temiz su kendisi ayrışıyor. Çamurlar ise yeni gelen ham suyla karışmak üzere tekrar gönderiliyor. Temiz su ise Akarçay’a bırakılıyor.”>>>Gazete3

  EĞİTİM    27.12.2018 10:54:08

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..