Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

“Belirsizlik, işsizlik olarak karşımıza çıkacak”
..

2

Image

“Yönümüzü yeni pazarlara çevirmeliyiz”
..

3

Image

Serteser ve Karakaya, Sultandağı’nda
..

4

Image

“E-ticaret büyük bir dönüşüm”
..

5

Image

Ziraat Katılım’dan Serteser’e ziyaret
..

6

Image

Türkiye Finans’tan Serteser’e ziyaret
..

7

Image

Fuar ziyaretlerine devam
..

8

Image

Afyon heyeti Düsseldorf Fuarı’nda
..

9

Image

Heyetten Düsseldorf TSO’ya ziyaret
..

10

Image

Afyonlu işadamlarından AFSİAD’a ziyaret
..

11

Image

Afyon heyeti, Almanya Fuarı’nda
..

12

Image

Düsseldorf Konsolosluğu'na ziyaret
..

13

Image

Özkan'dan Çetin ve Ekelik'e ziyaret
..

14

Image

Öğrencilere ve kadınlara destek
..

15

Image

SGK heyetinden Serteser’e ziyaret
..

16

Image

“Ortak akılda buluşun”
..

17

Image

Murat Kolbaşı’dan Serteser’e ziyaret

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Züccaciye Sektör Meclisi Başkanı Murat Kolbaşı, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ..

“Esas olan çalışma barışı” | Gazete3.com.tr
Image

“Esas olan çalışma barışı”ATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Muammer Türker, ATSO KOBİ Akademisi tarafından Arabuluculuk ve Tahkim Uygulamaları Eğitimi’nde yaptığı konuşmada “Arabuluculukta esas olan, uyuşmazlıkların mahkemeye intikal etmeden sulh yoluyla çözülmesi ve çalışma barışının ayakta kalmasıdır” dedi.
  İŞ DÜNYASI    04.10.2021 10:49:25


ATSO KOBİ Akademisi tarafından Arabuluculuk ve Tahkim Uygulamaları Eğitimi düzenlendi. Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın Youtube sayfasından yayınlanan eğitimin açılış konuşmasını ATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Muammer Türker yaptı.
“BU SİSTEMİ, YILLAR GEÇTİKÇE UNUTMUŞUZ”
Türker, “Malumunuz olduğu üzere arabuluculuk, iş dünyamızın uzun zamandan bu yana istediği, 2018 yılı itibari ile hayata geçen bir sistem. Arabuluculukta esas olan, uyuşmazlıkların mahkemeye intikal etmeden sulh yoluyla çözülmesi ve çalışma barışının ayakta kalmasıdır. Aslına bakarsanız, arabuluculuk müessesesi, bizim kültürümüzde 800 yıldır bulunuyor. Ahilik Teşkilatı, üstlendiği birçok önemli görevin yanı sıra, vatandaşın üretime yönelik şikayetlerinde üretici ile tüketiciyi bir araya getiren kurum olarak da biliniyordu. Bu sistemi, yıllar geçtikçe unutmuşuz. Önce İsveç Kralı 12’nci Karl’ın Osmanlı İmparatorluğu’ndaki uzun süren misafirliğinin ardından İsveç’te ortaya çıkan Ombudsmanlık, ardından da gelişmiş Avrupa ülkelerinde yaygınlaşan arabuluculuk, dolaylı yollardan gündemimize geldi” ifadelerini kullandı.
“ARABULUCULUK İLE EN FAZLA 8 HAFTADA UYUŞMAZLIKLAR ÇÖZÜLÜYOR”
Türker, konuşmasına şöyle devam etti: “Günümüzde arabuluculuk, daha çok işveren-çalışan ve ticari hayatta işletmeler arasındaki uyuşmazlıkların çözümü alanlarında başvurulan ara merci olarak karşımıza çıkıyor. Sistemin Türkiye’de uygulanmasından önce Ticaret Bakanlığı’ndaki bir dava 231 günde, İş Mahkemeleri’ndeki bir dava 417 günde bitiyordu. Ancak arabuluculuk sistemi ile en fazla 8 haftada uyuşmazlıklar çözülüyor. Çok nadir de olsa çözülemeyen sorunlar açılan davalarla sonuçlanıyor. Arabuluculuk sisteminin uygulanmasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Oda-Borsa Camiası’nın büyük emekleri vardır. Bu nedenle Sayın Hisarcıklıoğlu’na teşekkürlerimizi sunuyorum. Eğitimimizi birlikte verdiğimiz Afyonkarahisar Arabuluculuk ve Tahkim Merkezi kurucuları ve üyelerine, ayrıca eğitimimizde bilgilendirme konuşması yapacak olan Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Sayın Çağdaş Özer’e gönülden teşekkür ediyor; sizleri tekrar selamlıyorum.”
ARABULUCULUK KAVRAMI VE UYGULAMA ALANLARI ANLATILDI
Türker’in ardından Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Çağdaş Özer, arabuluculuk kavramı ve uygulama alanları hakkında bilgi verdi. Afyonkarahisar Arabuluculuk ve Tahkim Merkezi (AFATAM) Kurucuları Av. Arb. İsmail Akgül, Av. Arb. Onur Çelik ve Av. Arb. Zafer Şenel, eğitim kapsamında sunum yaptı. Yaklaşık 1,5 saat süren eğitimi izlemek isteyenler, https://www.youtube.com/watch?v=_tKN5MWHLjM adresinden bakabilecekler. >>>Gazete3

  İŞ DÜNYASI    04.10.2021 10:49:25

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
12.03.2021
12.03.2021
12.03.2021