Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

LAVANTA ÜRÜNLERİ İÇİN SATIŞ MAĞAZASI
Dinar'da lavanta ve yöresel ürünlerin yer alacağı satış mağazası kuruluyor...

2

Image

‘Yumurta meselesini tekrar dile getireceğim’

Irak’ın Türkiye’den yumurta alımını durdurması sonrası Afyonkarahisar’lı yumurtacıların zor duruma düşmesini Orman ve Su İşleri eski Bakanı, AK P..

3

Image

‘OSB’lerin her zaman yanındayız’

İscehisar Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Toplantısı’nda konuşan Vali Tutulmaz, ilçelerin kalkınması için OSB’lerin büyük..

4

Image

KAYMAKAM TOPALOĞLU İŞ YERİ AÇTI
İscehisar Kaymakamı Mehmet Miraç Topaloğlu, ilçedeki Cumhuriyet Meydanı’ndaki “Sarı Dede Fırın Kebap Salonu’nun açılışına katıldı. ..

5

Image

AFYON'DA 415 KONUT SATILDI
Türkiye genelinde konut satışları azaldı. Haziran ayında 61 bin 355 konut satılırken, Afyonkarahisar’da konut satış sayısının 415 olduğu belirtildi. ..

6

Image

FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLİĞİ BAŞVURULARI BAŞLADI
Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü Tarafından Fahri Trafik Müfettişi olmak isteyen vatandaşlar için başvurular başladı...

7

Image

KAPANAN ŞİRKET SAYISI AZALDI
Haziran ayında kapanan şirketlerin sayısı bir önceki aya göre %18,34 oranında azaldı...

8

Image

Prof. Dr. Öz-Alp’ten nezaket ziyareti

1997-2003 yılları arasında Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörlüğü yapan Prof.Dr. Şan Öz-Alp Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu..

9

Image

ZEKA Afyonkarahisar’da toplandı

Afyonkarahisar, Manisa, Uşak ve Kütahya’nın içinde bulunduğu Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) Yönetim Kurulu toplantı Afyonkarahisar’da yapıldı...

10

Image

Çocuklarımızın bayramı kutlu olsun

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla kutlama mesa..

11

Image

Kiraz Güney Kore pazarına açılıyor


Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer, Çin'e yaklaşık 5 yıldır sürdürdükleri kiraz ihracatı çalışmalarının mey..

12

Image

‘Aile şirketlerinde kurumsallaşma arttı’

ATSO KOBİ Akademisi tarafından düzenlenen Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma, Görev Dağılımı ve Yapılanma Eğitimi’nde konuşan ATSO Yönetim Kurulu S..

13

Image

Özdilek Afyon 23 YAŞINDA
Özdilek Afyonkarahisar Alışveriş Merkezi, 23. yılını etkinlikler ve kampanyalarla kutluyor. 20–21 ve 27-28 Nisan tarihlerinde Aslan Etkinliği ve kaçır..

14

Image

‘Teşvik bölgesi değişmeli’

Afyonkarahisar OSB’de faaliyet gösteren ve kentin en büyük istihdam merkezlerinden biri olan Tempo Çağrı Merkezi’nde istihdamı arttırmaya yönelik..

15

Image

Kitap okuma kampanyası

TOBB Afyonkarahisar Kadın Girişimciler Kurulu, Çıkrık beldesinde ‘Annemle Babam Kitap Okuyor’ kampanyası başlattı...

16

Image

Demirören Medya’dan ziyaret
Demirören Medya Gazeteler Ankara Grup Müdürü Simla Ergüven, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’i ziyaret ett..

17

Image

Girişimcilik mülakatı tamamlandı

ATSO ile İŞKUR İl Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde bu yılın ilk Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi 18 Nisan 2019’da başlayacak. Eğ..

‘İstihdam hedefini aştık’ | Gazete3.com.tr
Image

‘İstihdam hedefini aştık’


SGK İl Müdürü Samet Fidan, İŞKUR İl Müdürü Ahmet Karakaya, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Zekai İnan, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti. Ziyarette konuşan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afyonkarahisar için bir önceki yıl belirlediği istihdam sayısının çok üstünde kentte istihdam sağlandığını söyledi.
  İŞ DÜNYASI    09.02.2019 11:31:54

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Samet Fidan, Çalışma ve İş Kurulu İl Müdürü Ahmet Karakaya, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Zekai İnan, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nı (ATSO) ziyaret etti. Fidan, Karakaya ve İnan, ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclis Başkan Yardımcısı Bekir Bayana ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Mustafa Gül ve Ahmet Şükrü Köse, ATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Muammer Türker, ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri Hayrettin Güzbey, Hacı Sait Evrenkaya, Fatih Şapcı, Akif İşbilir ve Ahmet Anlıak ile istihdam konusunda istişarede bulundu.

YAPILANDIRMASI BOZULANLAR İÇİN SON TARİH 28 ŞUBAT

Ziyaret hakkında bilgi veren SGK İl Müdürü Samet Fidan, “Geçen sene çıkan ve uygulanmakta olan 7143 sayılı Yapılandırma Kanunu’nda ödeme zorluğuna düşen işverenlerimizin ödeyemedikleri taksitlerini 28 Şubat tarihine kadar ödemeleri hâlinde daha önceden bozulmuş olan yapılandırmaları geçerli sayılacak. Yapılandırma yapıp da ödeme zorluğu çeken tüm işverenlerimizin yapılandırma için 28 Şubat’a kadar olan yeni zaman diliminden yararlanmalarını talep ediyoruz. Bunun yanı sıra istihdam teşvikleri de güzel bir şekilde uygulanıyor. İşverenlerimiz bu teşviklerden de yararlanmalıdır” dedi.

İŞKUR, 85 MİLYON LİRALIK DESTEK SAĞLADI

İŞKUR İl Müdürü Ahmet Karakaya ise “2018 yılında Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü olarak 11 bin 809 vatandaşımızın işe yerleştirilmesini gerçekleştirdik. İşbaşı eğitim programında ise 3 bin 78 vatandaşımız bu programdan faydalandı. Girişimcilik Eğitim Programımız, İşsizlik Fonumuz ve diğer ödemelerle beraber 85 milyon liralık bir teşvik paketini Afyonkarahisar genelinde dağıtmış bulunmaktayız. İşverenlerimizin İşbaşı Eğitim Programı’na desteklerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

YETİŞTİRME YURTLARI’NDA GENÇLER İŞ HAYATINA KATILACAK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Zekai İnan da “Yetiştirme Yurtlarımız’da yetişen ve hayata atılacak olan gençlerimizin 5 yıl boyunca istihdamını sağlayan işletmelerde sigorta priminin tamamı devletimiz tarafından ödenmektedir. Çocuklarımıza sahip çıkmak ve onları hayata hazırlamak, hem de bu teşvikten işverenlerimizin de faydalanması için bilgilendirmeyi yapmak üzere ziyaretimizi gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

“AFYON, İSTİHDAM HEDEFİNİ GEÇTİ”

Ziyaret dolayısıyla duyduğu memnuniyeti dile getiren ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, “Bugünkü konumuz istihdam. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Şûrası’na katıldığı gün, her ilden belli bir istihdam istedi. Bu istihdam sayısına Afyonkarahisar’da tabii ki ulaşacağız. 3 İl Müdürümüz ile istişare yapmak için toplandık. Biz bu istişareleri zaman zaman gerek kendi kurumlarında, gerekse Ticaret ve Sanayi Odamız’da yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız’ın bir önceki yıl verdiği istihdam hedefi 5 bin istihdamdı, Afyon’da 7 bin 184 kişi istihdam edildi” dedi.

“İŞ BEĞENMEMEK YANLIŞTIR”

Serteser, şöyle devam etti: “Aslında burada şunu da belirtmek isterim, Sayın Cumhurbaşkanımız’a da ilettim: Afyon’da işsiz olarak gözüken, iş beğenmeyen kesimdir. Tabii ki işsizlik var ama iş verdiğiniz zaman her türlü iş kolunda çalışma tercih edilmiyor. Kolay işler aranıyor. Afyon’da işsizlik varsa bundan dolayı var. Afyon bölgesinde işsizlik oranı Türkiye ortalamasının altında ama gözüken işsizlik oranı da gerçek işsizlik oranı değil. Buradan bir mesaj da verelim: İş beğenmemek yanlıştır. İşsiz vatandaşımız İŞKUR’un belirlediği işletmeye gidiyor, işi beğenmezse işletmeye ‘Seni şuraya almıyorum’ diye imza at diyor. Çünkü bu sayede İşsizlik Sigortası alıyor. Sosyal bir devletiz, işsizlerimize bakacağız ama bunun da suiistimal edilmemesi gerekiyor. Suistimal edilince sıkıntılı durumlar oluşuyor.”

“İŞÇİ VE KALİFİYE ELEMAN BULMAKTA ZORLUK ÇEKİLİYOR”

ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci Afyonkarahisar’da işsizlik sorunu yaşanmadığını kaydetti. Merdivenci, “SGK İl Müdürümüz Sayın Samet Fidan son Meclis toplantımızda teşviklerle ilgili bilgilendirme yapmıştı. İŞKUR İl Müdürümüz ile de zaman zaman istihdam hakkında toplantı yapıyoruz, bunu da üyelerimize duyuyoruz. Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüz ile de toplantılar yapıyoruz. İlimizde işsizlikle ilgili önemli bir problem bulunmamakta. Gerek kendi işletmelerimizde gerek arkadaşlarımızın işletmelerinde zaman zaman işçi ve kalifiye personel ihtiyaçlarımızı karşılamakta zorlanıyoruz” diye konuştu.

“İHTİYAÇ OLDUĞUNDA KULLANILMALI”

Merdivenci, İşsizlik Sigortası’nın sadece ihtiyaç olduğunda kullanılması gerektiğine işaret ederek şöyle devam etti: “İnsanlar, işsizlik ücretini hak ettikleri, çalıştıktan sonra işten ayrılıp alabilecekleri bir ücret olarak düşünüyorlar. Gerçekten de işten çıkıp belli bir süre işsiz kalıp o parayı alıyorlar. Devletin kendilerine tanıdığı bir hakkı zayi olur diye düşünüyorlar. Gayret ettiği halde, istediği halde iş bulamayan insanlarımızın yararlanması beklenen, sosyal devlet olmanın gereği oluşturulmuş bir fon. İşsizlik ücretini alarak sigortasız çalışma talepleri ile karşılaşıyoruz. Bunun ihtiyaç olduğunda kullanılması gerektiğinin anlaşılması lazım.”>>>Alkan Kurt

  İŞ DÜNYASI    09.02.2019 11:31:54

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
21.08.2019
21.08.2019
21.08.2019