Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

'SORUNLARI ÇÖZÜYORUZ'
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO koronavirüs salgınının ekonomiye etkisi dolayısıyla Meslek Komitele..

2

Image

Genç kızlara rol model olun
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kadın Girişimciler Kurulu Bilgilendirme Semineri’nde, Kurul üyelerinden, ge..

3

Image

Ticaret hayatına olumlu yansıyacak
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, bankaların işlem ücretlerine yönelik olarak getirilen sınırlamanın ticaret hayatına olumlu yansımalar sağlayacağını belir..

4

Image

BİRLİK’TEN ZİYARET
Akdeniz Belediyeler Birliği heyeti, Dazkırı Belediye Başkanı İsmail Taylan’ı ziyaret etti. ..

5

Image

Üniversite-sanayi işbirliği konuşuldu
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, nezaket ziyaretinde bulunan misafirlerini makamında kabul etti...

6

Image

AFSİAD’tan protokol ziyaretleri
Afyonkarahisar Sanayicileri ve İşadamları Derneği, Yönetim Kurulu Kadir Sayın Başkanlığında protokol ziyaretleri yaptı...

7

Image

CİB faydalı çalışmalar yapıyor
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar İl Müdürü Şerife Münire Burcu’yu ziyaret eden ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, CİB’in ç..

8

Image

Temsil heyeti çalışmalara başladı
İlk toplantısını 29 Ocak 2020 tarihinde gerçekleştiren Afyonkarahisar STK Temsil Heyeti, toplantıda alınan karar doğrultusunda Afyonkarahisar Valisi M..

9

Image

Dirsek temasında olacağız
AFSİAD yönetimini ağırlayan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO ile AFSİAD’ın sürekli dirsek temasında olacağını söyledi..

10

Image

AFSİAD’tan yardım eli
AFSİAD, Elazığ ve Malatya’daki depremzedeler için yardım topladı. Yardımların bulunduğu araç, Elazığ ve Malatya’da depremden zarar gören vatandaşlara ..

11

Image

Küresel marka otelleri Anadolu’ya yaymalıyız
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Turizm Yatırım Forumu’nda yaptığı konuşmada; küresel marka olmuş otel yatır..

12

Image

Şeker pancarı istişare edildi
Sandıklı ilçesinde Doğuş Afyon Şeker Pancarı ve Sandıklı Ziraat Odası iş birliği ile Şeker Pancarı İstişare Toplantısı düzenlendi...

13

Image

‘Uyum içinde çalışacağız’
Afyonkarahisar Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin yeni Yönetim Kurulu Vali Mustafa tutulmaz başta olmak üzere üst düzey protokole ziyaretlerde bul..

14

Image

‘Uyum içinde çalışacağız’
Afyonkarahisar Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin yeni Yönetim Kurulu Vali Mustafa tutulmaz başta olmak üzere üst düzey protokole ziyaretlerde bul..

15

Image

İş birliği imkanları görüşüldü
Afyonkarahisar İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Samiye Hancıoğlu ve Yönetim Kurulu Üyelerinin, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönet..

16

Image

MÜSİAD yönetimi toplandı
MÜSİAD Afyonkarahisar Şubesi Yönetim Kurulu Toplantısı düzenlendi. ..

17

Image

ATSO ile Vakıf Pazarlama arasında indirim protokolü imzalandı.
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Vakıf Pazarlama Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi arasında indirim protokolü imzalandı...

‘Kültür köprüleri inşa etmeliyiz’ | Gazete3.com.tr
Image

‘Kültür köprüleri inşa etmeliyiz’


Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda Türkiye-AB Gümrük Birliği Fırsat ve Zorlukları ve Termal Turizm Uygulamalarının Türkiye ve AB’de Karşılaştırılması Çalıştay’nda konuşan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde 5 milyon anavatanı Türkiye olan vatandaşın yaşadığını söyleyerek, “Bu kardeşlerimiz sayesinde Türkiye ile Avrupa arasında kültür köprüleri inşa ederek ilişkilerin gelişmesinde katkıda bulunabiliriz” diye konuştu.

  İŞ DÜNYASI    23.02.2019 10:39:48


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği işbirliğinde yürütülen Türkiye–AB İş Dünyası Diyaloğu Projesi çerçevesinde Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda Türkiye-AB Gümrük Birliği Fırsat ve Zorlukları ve Termal Turizm Uygulamalarının Türkiye ve AB’de Karşılaştırılması Çalıştayı düzenlendi. Çalıştay öncesi sunum için Afyonkarahisar’a gelen heyet, çalıştayın yapıldığı ATSO Binasında ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’i ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti.

TÜRKİYE İLE AB İLİŞKİLERİ GELİŞTİRİLECEK

Çalıştayda Afyonkarahisar’ı da yakından ilgilendiren konulara değinildi. Açılış konuşmasını yapan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği tarafından yürütülen Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Projesi, geçen yılın eylül ayında, benim de katıldığım toplantı ile kamuoyuna duyurulmuştu. Bu kapsamda Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Borsaları’nın işbirliğinde, toplam tutarı 5 milyon Avro olan 100’ün üzerinde proje hayata geçecek. Projeler sayesinde Oda-Borsa Camiası, bir taraftan kendi üyelerine verdikleri hizmetin kalitesini daha artıracak, diğer taraftan Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin ilerlemesinde de rol alacak” dedi.

HİSARCIKLIOĞLU’NA TEŞEKKÜR

Konuşmasında TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’na böyle bir çalıştayın Afyonkarahisar’da düzenlenmesine vesile olduğu için teşekkür eden Serteser, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu, aynı zamanda Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı’dır. Sayın Başkanımız ile ocak ayının sonunda Brüksel’de Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Olağanüstü Üyeler Toplantısı’na katılma imkanı buldum. TOBB heyeti olarak Brüksel’de yararlı temaslarda bulunduk. Sayın Hisarcıklıoğlu, her adımını Türkiye’nin gelişimi, büyümesi, dünyada daha güçlü hale gelmesi için atmaktadır. Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Projesi çerçevesinde ülke genelinde çalıştayların yapılacağını belirtmesi üzerine Sayın Hisarcıklıoğlu’na bir çalıştayın da Afyonkarahisar’da yapılması talebimizi arz ettik. Bizi kırmadı, O’nun sayesinde bugün bu çalıştayı düzenliyoruz. Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi.
KOBİ HASTANESİ PROJESİ

ATSO’nun yaptığı projelerinden bahseden Serteser, “Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası olarak Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Projesi çerçevesinde KOBİ Hastanesi adını taşıyan bir proje hazırladık. 2018 yılında başlattığımız ATSO KOBİ Akademisi projemizin devamı niteliğindeki KOBİ Hastanesi Projesi’nde KOBİ’lere ön danışmanlık yapacak, hastalıklarını tespit edecek ve buna yönelik eğitim faaliyetleri düzenleyeceğiz. 148 Bin Avroluk Projemiz’de yabancı ortaklarımız olarak Romanya’dan Sibiu Ticaret ve Ziraat Odası, Litvanya’dan Siauliai Ticaret ve Sanayi Odası, Bulgaristan’dan Varna Ticaret ve Sanayi Odası’nı, yerel ortaklarımız olarak Afyonkarahisar Ticaret Borsası ile Kardeş Odalarımız’dan Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası’nı belirledik” diye konuştu.

TÜRKİYE-AB ARASINDAKİ TİCARET HACMİ

Türkiye ile AB arasındaki ticaret hacminin 200 milyar dolara ulaştığını kaydeden Serteser, “Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ticaret hacmi 200 milyar dolara yaklaşmıştır. Avrupa Birliği için Türkiye, Türkiye için Avrupa Birliği önemli bir pazar hâline gelmiştir. Tabii bu noktada Gümrük Birliği ile ilgili bazı eleştiriler de yöneltilmektedir. Gümrük Birliği konusunu Çalıştayımız’da ayrıntılı bir şekilde işleyeceğiz.
Ticari istatistiklere ek olarak bir bilgiyi daha hatırlatmak isterim: Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde, anavatanı Türkiye olan 5 milyonu aşkın kardeşimiz yaşamaktadır. Bu kardeşlerimiz sayesinde Türkiye ile Avrupa arasında kültür köprüleri inşa ederek ilişkilerin gelişmesinde katkıda bulunabiliriz” diye konuştu.

TERMAL TURİZM VE AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar’daki termal yatırımların günümüzde büyük bir başarı hikayesine döndüğünü kaydeden Serteser, “Çalıştayımız’da Türkiye ve Avrupa Birliği’ndeki termal su kullanım şekillerini de kıyaslama fırsatı bulacağız. Afyonkarahisar, Türkiye’de ‘termalin başkenti’ unvanı ile büyük bir atılım yapmıştır. İl olarak 1992’de başlayan termal işletmecilik yolculuğumuz, bugün 26 bin 622 yatak kapasitesine ulaşan bir başarı hikâyesine dönüşmüştür. Sadece aralık ayında 50 bini aşkın yerli ve yabancı turist ilimize gelmiştir. 2018 yılının tamamında ağırladığımız turist sayısı 1 milyonu geçti. İlimizde, termal turizm ile ilgili büyük bir projenin de altyapısı oluşturulmaktadır. Çalıştayı yaptığımız hizmet binamızın hemen karşısında, 700 bin metrekarelik büyük alana yayılacak olan Termal Şehir Projesi de sağlık hizmetleri ile termal turizmi birleştirecek, Afyonkarahisar’ın ismini Avrupa’da duyuracaktır. Termal Şehir Projesi’nin ilimize kazandırılmasında emeği geçen başta Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na, Milletvekillerimiz Sayın Ali Özkaya ve Sayın İbrahim Yurdunuseven’e, Valimiz Sayın Mustafa Tutulmaz’a, Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Çoban’a teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

“5 MİLYON AVRO BÜTÇEYE SAHİBİZ”

Türkiye AB İş Dünyası Diyaloğu Projesi Genel Müdür Yardımcısı Belgin Kılıç, “2018 yılı Temmuz ayında bu projeye imza attık. 2020 yılının sonuna kadar sürdürmeyi hedefliyoruz. Belki bu yılı da aşabilir. Yapılan sözleşme 2 kısımdan oluşuyor. Birisi Avrupa Birliği’nin yürüttüğü çalışmalar. Diğeri ise Odalar ortaklığı. Henüz odalar belirlenmedi. Daha sonra açıklanacak ve biz dahil olacağız. Nisan ayı itibariyle o odalar açıklanacak ve 20 tane proje uygulamaya geçecek. Bütçemiz 5 milyon AVRO, bunun 2,5 milyon AVRO’luk kısmı yapılacak etkinlikler ve diğer kalan 2,5 milyon AVRO’luk kısım ise odalar ortaklığı için harcanacak. Burada TOBB teşekkür etmek istiyoruz. 300 bin AVRO’luk TOBB’un desteği oldu. KOBİ’leri önemsiyoruz. Onların daha iyi hale gelmesi için çalışmalar yapıyoruz. Türkiye ile AB arasında iş dünyası diyalogunun daha iyi hale gelmesini sağlamak istiyoruz. Bu doğrultuda yaptığımız çalışmalar katkı sağlayacak” dedi. Konuşmaların ardından çalıştayın devamında İktisadi Kalkınma Vakfı Strateji Geliştirme Müdürü Muhammet Gökhan Kilit, Türkiye-AB Gümrük Fırsatları ve Zorlukları, Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ahmet Baytok ise, Termal Turizm Uygulamalarının Türkiye ve AB’de Karşılaştırılması isimli sunumlarını yaptı. Çalıştay soru cevap bölümüyle devam etti. >>>Mustafa Bayer

  İŞ DÜNYASI    23.02.2019 10:39:48

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
28.05.2020
28.05.2020
28.05.2020