Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Ortak akıl toplantısı
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası personeli, Kütahya Ticaret Borsası ev sahipliğinde düzenlenen Afyonkarahisar-Kütahya-Uşak Oda ve Borsaları Orta..

2

Image

Çömez’den ATSO’ya ziyaret
İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Hamza Çömez, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’e iade-i ziyarette bulund..

3

Image

Fizyoterapistliği bırakıp kendi işini kurdu
Afyonkarahisar'da 41 yaşındaki Enver Aytekin'in devletten aldığı kredi desteğiyle kurduğu ambalaj ve oluklu mukavva imalathanesinde ürettiği ürünler, ..

4

Image

‘Mermer sektörü kümelenecek’
“KOBİ’lere ve Girişimcilere Sağlanan Destek ve Finans Olanakları” başlıklı toplantı ve panel, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştiri..

5

Image

‘Kömür kampanyası başlattık’
İşsizler Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Hasan Kaya ihtiyaç sahipleri için bu yılda kömür kampanyası başlattıklarını ifade ederek, hayırseverlerde..

6

Image

ATSO’da önemli toplantı
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda 8 Kasım’da “KOBİ’lere ve Girişimcilere Sağlanan Destek ve Finans Olanakları” toplantısı düzenlenecek. ..

7

Image

İhracatımızda büyük artış
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar’ın Ekim ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde..

8

Image

‘REFORM REKORU’
Geçtiğimiz yıl Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) çalışmaları çerçevesinde hazırlanan, şirket kuruluşu, inşaat izinleri, dış tic..

9

Image

‘Nitelikli insanlar yetiştirmeliyiz’
İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı’nda konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar’ın işsizlik oranının düşük olduğu bir kent olduğunu ..

10

Image

‘Termal turizmin başkentiyiz’
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar’ın termal turizmin başkenti olduğunu ve bu unvanın kazanı..

11

Image

KOBİ’lere e-ticaret eğitimi
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) himayesinde, KOBİ’lerin dijital dünyada iş yapabilme yetisini ve e-ticaret ekosisteminin sağlayacağı fay..

12

Image

Alya Motor hizmete açıldı
Afyonkarahisar’ın tanınmış iş adamı Engin Gökdemir, Eskişehir’in Odunpazarı ilçesine Alya Motor Oto Galeri Mağazası açtı. Gökdemir, oto galeri sektörü..

13

Image

Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Cumhuriyetin 95.kuruluş yıldönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı...

14

Image

‘Kadın mücadelesi yüksek bir dönemde’
Afyonkarahisar’da düzenlenen 12. Ege Kadın Buluşması etkinliğinde konuşan Ege Kadın Buluşması Koordinatörü Ezgi Sağcan, kadın mücadelesinin yükseldiği..

15

Image

‘İhracat teşvikleri arttırılmalı’
Afyonkarahisar’ın mermer ihracatında Türkiye’de önemli bir yere sahip olduğunu belirten Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ..

16

Image

‘Eskisinden daha fazla çalışacağız’
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin Ekim ayı olağan toplantısında yaptığı konuşmada, “Ülkem..

17

Image

‘Borcun yarısı ödense sıkıntı kalmaz’
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası evsahipliğinde düzenlenen “Türkiye Ekonomisi ve Geleceği” seminerinde konuşan Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevl..

‘Zafer’den uçuşlar arttırılmalı’ | Gazete3.com.tr
Image

‘Zafer’den uçuşlar arttırılmalı’


Megabirlik Medya Temsilcisi Mehmet Emin Güzbey’e, Afyonkarahisar’ın turizm potansiyeli konusundaki önerilerini anlatan Afyonkarahisarlı işadamı Aydın Tekin, “Zafer Havalimanı’ndaki uçuş hareketliliğinin artırılması gerekiyor. Bu yapılırsa Afyonkarahisar’a daha çok yabancı yolcunun gelip gideceğini düşünüyorum. Sadece oteller için değil diğer esnaflara da büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Uçak çok önemli. Havalimanı ne kadar hareketlenirse, Afyonkarahisar’a o kadar artı değer katacaktır” diye konuştu.
  İŞ DÜNYASI    14.09.2018 10:49:15

25 yıldır Belçika’da ikamet eden Afyonkarahisarlı işadamı Aydın Tekin, Megabirlik Medya Temsilcisi Mehmet Emin Güzbey’e Belçika, Afyonkarahisar, Zafer Havalimanı ve hayatı hakkında özel açıklamalarda bulundu. 25 yıl önce Belçika’ya geldiklerini ifade eden Tekin, “25 sene önce Belçika’ya geldik. Eşim burada doğup büyüdüğü için Belçika’ya geldik. Türkiye’de Deniz Astsubaylığı yaparken, bırakıp geldik. Bizim dönemimizde buradaki Türkler arasında görücü usulüyle evlilik vardı. Son zamanlarda bu durum değişmeye başladı. Burada ilk geldiğimizde genç ve daha heyecanlıydık. Çocuklarımız oldu, onları yetiştirmek için verdiğimiz uğraşlarda zaman çabuk geçti. Geldiğim Belçika ile şu anki Belçika arasında çokta fark olmasa da, Euro’nun gelmesiyle iş yaşantısı biraz kötüye gitti. 2008 yılında Avrupa’da yaşanan krizden sonra herşey çok değişti. Daha önceden yapılan ticaret daha iyiydi. 2000 yılından sonra Euro biraz insanları bütçesini sarstı. Üstüne 2008 krizi insanları biraz daha dikkatli olmaya itti diyebilirim. Yine de mücadelemizi veriyoruz. Çok şükür bugünlere geldik” dedi.

“BABA MESLEĞİMİZİ DEVAM ETTİRİYORUZ”

Belçika’daki ilk yıllarında bir snack işletmesi açtığını daha sonra baba mesleğine döndüğünü söyleyen Tekin, “Başlangıçta bir snack işletmesi açtığını fakat daha sonra baba mesleği olan seyahat acenteliğine döndüğünü kaydeden Tekin, “Ben Belçika’ya geldiğimde babamın Emirdağ ilçesinde seyahat acentesi vardı. THY Genel Satış Temsilcisi olarak çalışıyordu. Bende karşılıklı çalışalım diyerek, Belçika’da bir acente kurdum. Yıllardır bu işi yürütüyorum. Şu anda 2.kuşak olan oğlum, acenteliğe devam ediyor. Biz baba mesleğimizi en iyi şekilde yapmaya çalıştık. Babamın ismi Şükrü’dür, oğlumun ismi Şükrü şimdi o devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“HERKESİN BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YERİ VAR”

3 yıldır Belçika’da otelde işlettiğini söyleyen Tekin, “Bizim Belçika’da bulunduğumuz bölge havalimanı bölgesidir. Burada uçaklar bekler ve personeller burada konaklar. Bizde bunu düşündüğümüz için bir otel işletmesi kurduk. 3 yıldır otel işinde de devam ediyoruz. Brüksel’e gelen Türklerin bana uğraması benim adıma güzel bir duygu. İnsanlar üzerinde güzel etkiler bırakmışız. Herkesin başımızın üstünde yeri var. Her zaman bekliyoruz” dedi.

“UÇAK ÇOK ÖNEMLİ”

Afyonkarahisar’ın turizm potansiyelini iyi değerlendirmediğini söyleyen Tekin, “Bacasız sanayi denilen turizm konusunda Afyonkarahisar’a iç piyasanın dışında yabancı ne kadar yolcu getirebilirsek, o kadar kar olacağını düşünüyorum. Bunu sağlamak içinde her zaman Afyonkarahisar için ne yapabiliriz diye düşünüyoruz. Zafer Havalimanı’ndaki uçuş hareketliliğinin artırılması gerekiyor. Bu yapılırsa Afyonkarahisar’a daha çok yabancı yolcunun gelip gideceğini düşünüyorum. Sadece oteller için değil diğer esnaflara da büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Uçak çok önemli. Havalimanı ne kadar hareketlenirse, Afyonkarahisar’a o kadar artı değer katacaktır” diye konuştu.

“ZAFER HAVALİMANI İÇİN ÇOK UĞRAŞ VERİLDİ”

Havalimanı yetkililerinin Zafer Havalimanı için çok mücadele ettiğini fakat bir düzen getirilemediğini belirten Tekin, “Havalimanı yetkilileri biz devletten paramızı alıyoruz demediler. Zafer Havalimanı için çok uğraş verdiler. Genellikle acentelerle görüştüler ama süreklilik sağlayacak bir ortam oluşmadı. Yoğun olduğu dönemlerden öteye geçmedi. Zaten acentelerin tek başına yapabileceği bir iş değil bu. Burada en büyük görev Türk Hava Yollarına düşüyor” dedi.

“THY 3 GÜN ZAFER’E UÇUŞ VEREBİLİR”

Türk Hava Yolları’nın haftada 7 gün olan Belçika-Eskişehir uçuşlarının 3 gününü Zafer Havalimanı’na ayırabileceğini dile getiren Tekin, “Uçak bizim uçağımız. Havalimanı bizim havalimanımız. Bu sene Zafer Havalimanı’na giden yolcular hemen fotoğraf çekiyorlar. Eskişehir Havalimanı’na göre Zafer Havalimanı daha iyi. Yolcuların bu havalimanını görmesi gerekiyor, gördükçe talepte artacaktır” ifadelerini kullandı.

“ANTALYA’DAKİ OTELLER KADAR KALİTELİ OTELLERE SAHİP”

Afyonkarahisar’a götürdükleri yabancı turistlerin olumlu dönüşler yaptığını kaydeden Tekin, “Faslı turist grubu Afyonkarahisar seyahatinden çok memnun olmuşlar. Yeniden Afyonkarahisar’a gitmek istediklerini söylediler. Hatta bir sonraki grubun daha kalabalık olacağını söylediler. Afyonkarahisar’daki oteller Antalya’dakiler kadar kaliteli. Özellikle son dönemlerde yapılan oteller çok değerli. Gidenin kesinlikle pişman olmayacağı oteller” diye konuştu.

“AFYON UÇUŞLARIN ARTMASIYLA DAHA İYİ HALE GELEBİLİR”

Tekin, “2005 yılında Eskişehir’de havayolu uçuşları başladığında kentte yoğun bir şekilde konut satışları yapılmaya başladı. Zafer Havalimanı yoktu. Biz Afyonkarahisar’daki askeri havaalanını kullanabilir miyiz diyerek girişimlerde bulunduk ama bir sonuç alamadık. Dolayısıyla Eskişehir uçuşlarla beraber daha ileri bir seviyeye geldi. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar Eskişehir’den daire satın almaya başladılar. Havalimanının olması bu satışların artmasını büyük oranda etkiledi. Bu uçaklar Afyonkarahisar’a gitmiş olsaydı, bu potansiyel Afyonkarahisar’ın olacaktı. Afyonkarahisar bu konuda geç kalmadı, biraz çabalanırsa bu potansiyeli kendisine çevirebilir. Son dönemlerde Afyonkarahisar’dan ev aldığını söyleyenler oldu” şeklinde konuştu.

“BELÇİKA’DAKİ TÜRKLERDE ÖRGÜTLENME EKSİK”

Belçika’daki Türklerin genel yapısı ailece çalışma olduğunu ifade eden Tekin, “Belçika’daki Türklerin aile yapısında evin hemen hemen her bireyi çalışma yanlısı. Bu sayede aile bir arada kalmış oluyor. Bir sinerji sağlanmış oluyor, birarada kalınıyor. Belçikalılar Türkleri diğer milletlere göre biraz daha fazla seviyorlar. Çalışkan insanlar olarak görüyorlar. Çabamızı mücadelemizi görüyorlar. Burada Türkler olarak ekonomide daha fazla söz sahibi olmak için birbirimizle olan mücadeleleri bırakmamız gerekiyor. Genellikle birbirine çekememe gibi durumlar var. Bu biraz sıkıntı yaşatıyor. Toplumsal örgütleşme girişimimiz yok. Buradaki siyasilerde de bu tür bir eksiklik var. Topluma yönelik büyük bir organizasyon yok. Belçika’daki Türkler olarak kitlesel gücümüzün farkında değiliz” dedi.

“KANAL 3 BELÇİKA’DA ÇOK TAKİP EDİLİYOR”

Kanal 3 televizyonunun Belçika’da çok takip edilen bir kanal olduğunu söyleyen Tekin, “Ben kendimde yoğun olarak takip ediyorum. Belçika’ya yönelik programları daha yoğun olursa daha da fazla izleneceğini düşünüyorum. Ulusal kanallar kadar seyredilen bir televizyon kanalı. Belçika’dan tanıdık yüzlerin görülmesi, gurbetçilerin Türkiye’de ve Afyonkarahisar’da yaşananları takip etmesi kanalın izlenirliğini daha fazla artıracaktır” dedi.

  İŞ DÜNYASI    14.09.2018 10:49:15

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
13.11.2018
13.11.2018
13.11.2018