Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

'SORUNLARI ÇÖZÜYORUZ'
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO koronavirüs salgınının ekonomiye etkisi dolayısıyla Meslek Komitele..

2

Image

Genç kızlara rol model olun
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kadın Girişimciler Kurulu Bilgilendirme Semineri’nde, Kurul üyelerinden, ge..

3

Image

Ticaret hayatına olumlu yansıyacak
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, bankaların işlem ücretlerine yönelik olarak getirilen sınırlamanın ticaret hayatına olumlu yansımalar sağlayacağını belir..

4

Image

BİRLİK’TEN ZİYARET
Akdeniz Belediyeler Birliği heyeti, Dazkırı Belediye Başkanı İsmail Taylan’ı ziyaret etti. ..

5

Image

Üniversite-sanayi işbirliği konuşuldu
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, nezaket ziyaretinde bulunan misafirlerini makamında kabul etti...

6

Image

AFSİAD’tan protokol ziyaretleri
Afyonkarahisar Sanayicileri ve İşadamları Derneği, Yönetim Kurulu Kadir Sayın Başkanlığında protokol ziyaretleri yaptı...

7

Image

CİB faydalı çalışmalar yapıyor
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar İl Müdürü Şerife Münire Burcu’yu ziyaret eden ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, CİB’in ç..

8

Image

Temsil heyeti çalışmalara başladı
İlk toplantısını 29 Ocak 2020 tarihinde gerçekleştiren Afyonkarahisar STK Temsil Heyeti, toplantıda alınan karar doğrultusunda Afyonkarahisar Valisi M..

9

Image

Dirsek temasında olacağız
AFSİAD yönetimini ağırlayan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO ile AFSİAD’ın sürekli dirsek temasında olacağını söyledi..

10

Image

AFSİAD’tan yardım eli
AFSİAD, Elazığ ve Malatya’daki depremzedeler için yardım topladı. Yardımların bulunduğu araç, Elazığ ve Malatya’da depremden zarar gören vatandaşlara ..

11

Image

Küresel marka otelleri Anadolu’ya yaymalıyız
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Turizm Yatırım Forumu’nda yaptığı konuşmada; küresel marka olmuş otel yatır..

12

Image

Şeker pancarı istişare edildi
Sandıklı ilçesinde Doğuş Afyon Şeker Pancarı ve Sandıklı Ziraat Odası iş birliği ile Şeker Pancarı İstişare Toplantısı düzenlendi...

13

Image

‘Uyum içinde çalışacağız’
Afyonkarahisar Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin yeni Yönetim Kurulu Vali Mustafa tutulmaz başta olmak üzere üst düzey protokole ziyaretlerde bul..

14

Image

‘Uyum içinde çalışacağız’
Afyonkarahisar Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin yeni Yönetim Kurulu Vali Mustafa tutulmaz başta olmak üzere üst düzey protokole ziyaretlerde bul..

15

Image

İş birliği imkanları görüşüldü
Afyonkarahisar İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Samiye Hancıoğlu ve Yönetim Kurulu Üyelerinin, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönet..

16

Image

MÜSİAD yönetimi toplandı
MÜSİAD Afyonkarahisar Şubesi Yönetim Kurulu Toplantısı düzenlendi. ..

17

Image

ATSO ile Vakıf Pazarlama arasında indirim protokolü imzalandı.
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Vakıf Pazarlama Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi arasında indirim protokolü imzalandı...

Afyonkarahisar’da konut satışları düştü | Gazete3.com.tr
Image

Afyonkarahisar’da konut satışları düştü


Afyonkarahisar Müteahhitler Derneği Başkanı Mevlüt Suna, dolardaki dalgalanma ve ekonomik sorunlarla birlikte banka faizlerinin yükselmesi yüzünden konut satışlarında büyük düşüş olduğunu bildirdi.
  İŞ DÜNYASI    24.12.2018 12:00:51

Suna, inşaat sektörünün ekonominin lokomotifi olduğunu belirterek, son bir yıldır sektörde daralma olduğunu aktardı. Afyonkarahisar’da sektörün zor günler geçirdiğini dile getiren Suna, şunları kaydetti: “Sektörün duru içler acısı. Kredi faizlerinin artmasından dolayı konut satışları durma noktasına geldi. Bunun yanında malzeme fiyatlarındaki artışlarla firmalar inşaat yapmakta zorlanıyor. Başladıkları işleri bitiremez hale geldi. Belediyeden ruhsat alan birçok kişi iki yıllık süre içinde işe başlayamadığı için ruhsatlarını iptal etmek zorunda kalıyor. Şuanda bankaların uyguladığı konut kredisi oranları yüzde 2 ile 2.50 arasında bu da vatandaşların konut almasını zorlaştırıyor. İnşaat maliyetlerinde de yüzde 50-60 arasında bir yükselme söz konusu.”

“EN ÇOK KONUT UYDUKENT BÖLGESİNDE YAPILIYOR”

Konut yapım maliyetlerinin kentin bölgesine göre değiştiğini ifade eden Suna, kentte en çok konut yapımının Uydukent bölgesinde olduğuna dikkat çekti. Uydukent bölgesinde yapılan konutlarının 250- 300 bin lira arasında bitirilebildiğini söyleyen Suna, “Bu bölgede daha önce 400 bin liraya kadar satılan konutlar vardı. Ama şuanda maliyetine bile satılan konutlar alıcı bulamıyor. Fatih Mahallesi tarafından yapılan konutların da 200 bin lira civarında maliyeti var. O bölgedeki konutlarda maliyetinin altında bile alıcı çıkmıyor. Faizler düşmeden konut piyasasının açılacağını sanmıyorum” diye konuştu. Müteahhitler Derneği Başkanı Suna, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden de bahsetti. Suna, kredili konut satışlarındaki düşüşün TÜİK verilerine de yansıdığını söyledi. Afyonkarahisar genelinde geçen yılın kasım ayında 791 konut satışının yapıldığına dair veriler olduğunu hatırlatan Suna, 2018 yılının kasım ayında ise 703 konut satışının gerçekleştiğini kaydetti.

“SEKTÖR ZOR GÜNLERDEN GEÇİYOR”

Geçen yıl kasım ayında yapılan satışların 217’sinin banka kredileri ile alındığı bilgisini veren Suna, bu sayının bu yılın kasım ayında 48’e düştüğünü belirterek, şöyle konuştu: “2017 yılının ocak ve kasım ayları döneminde Afyonkarahisar genelinde 8 bin 295 konut satışı gerçekleşmiş. Bu satışların 2 bin 368’i banka kredisi ile ipotekli olarak yapılmış. 2018 yılının aynı döneminde ise 9 bin konut satışı yapılmış ve bu sayının bin 688’i banka kredisi ile alınmış. Yılın ilk altı ayında yaşanan satışlarla konut satışları artmış gibi görünse de son dönemde yaşanan konut satışlarındaki sıkıntı, kredi ile satılan konut sayısındaki düşüş ile gözler önüne seriliyor.” Suna, Afyonkarahisar’da çok fazla konut üretimi olduğunu dile getirerek, bu konutların 5 yılda zor eritilebileceğini sözlerine ekledi. >>> Mustafa BAYER
  İŞ DÜNYASI    24.12.2018 12:00:51

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
28.05.2020
28.05.2020
28.05.2020