Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) senato kararıyla, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na Fahri Doktora takdim edildi. Hisarcıklıoğlu, gençlere girişimci olmaları yönünde tavsiyede bulundu.

Gözden kaçırmayın

320 milyon TL hibe vereceğiz 320 milyon TL hibe vereceğiz

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, gençleri gördüğü zaman muhakkak girişimcilik anlattığına işaret ederek, zenginliğin yolunun girişimcilikten geçtiğini söyledi. 1912’de yabancı bir yazarın tespitlerini paylaşan Hisarcıklıoğlu o tarihte insanların memur veya asker olmak istediklerini hatırlattı. Girişimciliğin o günlerde itibardan sayılmadığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, günümüzde ise ülkelerin girişimci ithal eder hale geldiğini ve işsizliğin çözümünün, refahın anahtarının girişimcilikle geldiğini anlattı.

“İŞSİZLİK GİRİŞİMCİLİKLE ÇÖZÜLÜR”

İşsizliğin çözümünün girişimcilikte olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Daha çok girişimci çıkartmamız lazım! İşte bu vizyonla, ülkemizi karış karış gezdim. Girişimciliği anlattım. Türkiye’nin en büyük kadın, genç girişimci kurullarını hayata geçirdik. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’ni kurduk. Peki başkan girişimciyi tek cümle ile anlat derseniz: Benim için girişimci sınırları aşan kişidir. Eskiden uzay kelimesi kiminle anılırdı? Rusya ve ABD. Uzayda iki ülke güç savaşına girerdi. Şimdi ise uzay denince, akla ülke değil, Elon Musk geliyor. Peki nasıl girişimci olunur? Girişimcilik için hayal kurmak çok önemli. Ben 40 yıllık girişimciyim hala her gün hayal kuruyorum. Muhammed Ali, ‘Hayal gücü olmayan insanın kanatları yoktur’ diyor. Sınırımızın olmadığı tek alan orası. Hayali hedefle birleştirmek gerek. Hedef koymazsanız hayalperest olursunuz. Hedef büyük olmalı” diye konuştu.>>>Gazete3