Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Ticaret Borsaları Konseyi toplandı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret Borsaları Konsey toplantısı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcı..

2

Image

'Nefes kredisine başlamak istiyoruz'
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, nefes kredisini en kısa sürede başlatmayı istediklerini belirtti..

3

Image

UMURTLARIMI KORUYORUM’
Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi, ekonomist ve yazar Prof. Dr. Emre Alkin, ekonomide bir nebze toparlanma görüldüğünü bu nedenle 2020 yılıyla ilgil..

4

Image

‘IMF ve Dünya Bankası mahcup’
Ekonomist ve Yazar Prof. Dr. Emre Alkin, IMF ve Dünya Bankası’nın Türkiye’nin büyüme rakamları konusunda, Türkiye’ye mahcup olduğunu söyleyerek, “Geçe..

5

Image

‘YANILDILAR’
Ünlü ekonomist ve yazar Prof. Dr. Alkin, Türkiye’nin ekonomik anlamda pek çok kuruluşu şaşırttığını belirterek, IMF ve Dünya Bankası’nın ülkemizle ilg..

6

Image

54 MİLYON Dolar ihracat
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, yılın ilk iki ayında Afyonkarahisar’dan 54 milyon dolarlık ihracat yapıl..

7

Image

Tekstil fabrikası kiralandı
Çobanlar Belediyesi’nin yaptığı tekstil fabrikası binası, yıllık 186 bin liraya kiraya verildi..

8

Image

Turizmde Yeni Trendler Çalıştayı
MÜSİAD Genel Merkez Yeni Turizm Kaynakları Geliştirme Komitesi tarafından Turizmde Yeni Trendler Çalıştayı gerçekleştirildi. Çalıştaya MÜSİAD Afyon ve..

9

Image

AFSİAD yönetimi ziyaret turuna çıktı
Afyonkarahisar Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Kadir Sayın Başkanlığında protokol ziyaretlerine devam etti...

10

Image

‘HEP BERABER ÇALIŞACAĞIZ’
Afyonkarahisar Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Kadir Sayın, Afyonkarahisar’ı daha fazla geliştirmek için hep beraber çalışacaklarını söyled..

11

Image

Karakaş, Aldırmaz’ı ağırladı
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Sultandağı Belediye Başkanı Mehmet Aldırmaz ve beraberindeki heyeti kabul etti...

12

Image

İnşaat maliyet endeksi arttı
TÜİK verilerine göre inşaat maliyet endeksi yıllık yüzde 10,76, aylık yüzde 1,01 arttı...

13

Image

Afyon’a neden az hibe verildi?
CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye Afyonkarahisar’a diğer illere nazaran daha az hibe verilmesini..

14

Image

‘Girişimci sayısı arttırılmalı’
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) senato kararıyla, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na Fahri Dokto..

15

Image

50 MİLYON EURO’LUK YATIRIM
Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu, ilçeye bir firma tarafından 50 milyon Euro’luk yatırım yapılacağını ve bu yatırımın ilçedeki işsizliğin önüne..

16

Image

Ürün Takip Sistemi anlatıldı
Tıbbi cihaz ve kozmetik ürünlerinin takibi için kurulan Ürün Takip Sistemi hakkında, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Sağlık Bakanlığı Türki..

17

Image

‘İnsanlara iş bulmak zorundayız’
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ege Genç İş İnsanları Derneği’nin (EGİAD) toplantısına katılarak Türkiye ve..

‘IMF ve Dünya Bankası mahcup’ | Gazete3.com.tr
Image

‘IMF ve Dünya Bankası mahcup’


Ekonomist ve Yazar Prof. Dr. Emre Alkin, IMF ve Dünya Bankası’nın Türkiye’nin büyüme rakamları konusunda, Türkiye’ye mahcup olduğunu söyleyerek, “Geçen yıl Türkiye’ye yüzde -2,5 demişlerdi. Ben de bangır bangır bağırdım, o beklentinin imkânsız olduğunu söyledim. Ekim ayında, çok geç bir şekilde bu söyledikleri rakamı revize ettiler ve ‘Türkiye ekonomisi yarım puan ancak büyür’ dediler ancak yine yanıldılar” dedi
  EKONOMİ    07.03.2020 13:19:16

İbrahim Küçükkurt konferans salonunda gerçekleştirilen “Gelişen Dünya Ekonomisinde Türkiye’nin Yeri ve Önemi” konferansına AKÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tuğrul Kandemir, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsa Sağbaş, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Selçuk Akçay ile birlikte öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

“PROF. DR. ALKİN’İ ÖĞRENCİLERİMİZE ÖRNEK GÖSTERİYORUZ”

Etkinliğin açış konuşmasını yapan AKÜ Maliye Kulübü Başkanı Mücahit Teksin, Maliye Kulübünün kurulduğu günden beri yaptığı etkinlikler ile öğrencilere faydalı olmayı amaçladığını kaydetti. Daha sonra konuşan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tuğrul Kandemir ise Prof. Dr. Emre Alkin’i daha önceden tanıdığını ve öğrencilere örnek gösterdiği kişilerden birisi olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Emre Alkin’in aileden akademisyen birisi olduğunu dile getiren Kandemir, şöyle konuştu: “Emre Alkin hocamız alanımızda olduğu için tanıyoruz ancak tanışma imkanı bugüne nasip oldu. Kendisi çok yönlü, çok kişilikli, çok farklı yetenekleri olan bir hocamız. Bu anlamda öğrencilerimize örnek gösterdiğimiz, kendimizin de örnek aldığımız kişilerden bir tanesi, bu bakımdan kendisini misafir etmekten mutluluk duyuyoruz. Aileden akademisyen bir aile. Rahmetli babaları Erdoğan Alkin hocamız, bizim lisans döneminde kitaplarını okuyup feyz aldığımız bir hocamızdı. Keza Kerem Alkin hocamız kendisini de daha önce burada misafir etmiştik. Görüldüğü üzere Emre Alkin hocamız akademisyen bir geçmişten geliyor ancak sadece akademisyen değil kendisi. Gazeteci, haber programcısı, sivil toplum örgütleri üyesi, akademisyen, idareci gibi özellikleri var. Bu kadar karpuzu da aynı anda taşıması da tabii ki zorlu oluyor.”
“HİÇBİR MEYVE ÇEKİRDEĞİNDEN KÜÇÜK OLAMAZ”

Ekonomist ve Yazar Prof. Dr. Emre Alkin ise konuşmasında iyi bir iktisatçı olmak için matematik ile iyi bir ilişki kurulması gerektiğini kaydetti. Matematiğin sadece öğrenmek için üzerine düşülmemesi gerektiğini belirten Alkin, konuşmasında şunları kaydetti: “Ben Ocak ayında gelecektim normalde ve sunumumun ilk cümlesi ‘Dünya toparlanıyor’ olacaktı. Bugün ise ‘Dünya toparlanıyordu’ oldu. Çünkü o dönem her şey iyi gidiyordu. Enflasyon ile alakalı diğer ülkelerin hiçbir problemi yoktu. Ne gelişen ülkelerde ne de gelişmekte olan ülkelerde öyle ahım şahım bir enflasyon yok. Gelişen ülkelerde yüzde 2 civarı, gelişmekte olan ülkelerde ise 4-6 arası. Hatta millet enflasyon olsun da etraf canlansın istiyor. Kafanızdaki bazı şeyler otursun diye de çekirdek enflasyonu anlatayım. Hiçbir meyve çekirdeğinden küçük olamaz. Yani çekirdek enflasyon mevsiminden arındırılmış şeydir. Her ay mecburen satın aldığınız mal ve hizmetlerin endeksidir. Eğer bunda bir gerileme yoksa enflasyonun trendinde de gerileme olmayacaktır. Bu konuda da dünyada bir sıkıntı yok aslında. Bizimse yüzde 9,5 – 10 arasında seyreden bir çekirdek enflasyonumuz var. Yani bu ne demek? Yani enflasyonu geriye çekmek için çekirdek enflasyonu da biraz daha düşürmek lazım. Dünyada böyle bir sorun yoksa demek ki dünyada enflasyon yükselmeyecek.”

“CORONA VİRÜSÜ KÜRESEL
BÜYÜMEYİ OLUMSUZ ETKİLEDİ”
Küresel büyüme konusunda yaşanan tüm olumlu gelişmelerin Corona virüsünün ortaya çıkması ile azaldığını belirten Prof. Dr. Alkin, “Corona virüsü ortaya çıkmadan önce öyle raporlar yazılıyordu ki, IMF ve Dünya Bankası tarafından üstelik, aklınız şaşar. Küresel büyüme konusunda sıkıntı yoktu ancak Corona virüsü bu tabloyu bozdu. İmalat sanayisine bakarsak ise Almanya’nın toparlandığını görürüz. ‘Almanya toparlanıyorsa bana ne?’ demeyin çünkü biz en çok malımızı Almanya’ya satıyoruz. AB ülkeleri ihracatımızın yüzde 51’ini oluşturuyor. Avrupalılar iyiyse biz de iyiyiz. Bize öyle Amerikalılara ya da Çinlilere ahım şahım mal satmıyoruz. Çin’den 25 milyar Dolarlık ithalat yapıyoruz ancak 3 Milyar Dolarlık mal satıyoruz. Rusya’dan 22 milyar Dolarlık mal alıyoruz, 3-4 milyar Dolar ihracatımız var. Yani bizim para kazandığımız yer Avrupa. Oradaki PMI rakamları ise yavaş yavaş düzeliyordu. Ama tüm bunlar Corona ortaya çıkana kadar böyleydi” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE KONUSUNDA YANILDILAR”

Dünyada beklenen büyüme rakamlarına da değinen Prof. Dr. Alkin, konuşmasına şöyle devam etti: “Normalde IMF kötümserdir, Dünya Bankası iyimserdir. Bu sene tersi oldu, Dünya Bankası IMF’ye göre daha kötümser bir senaryo ile seneye başladı. Aralık ayında ‘2020 yılında dünya yüzde 2,5 büyür, 2021 yılında ise yüzde 2,6’ dediler. IMF’ye baktığımızda ise yüzde 3,3 büyüme açıkladı. Neden biliyor musunuz? Çünkü mahcup oldular. Geçen yıl Türkiye’ye yüzde -2,5 demişlerdi. Ben de bangır bangır bağırdım, o beklentinin imkânsız olduğunu söyledim. Ekim ayında, çok geç bir şekilde bu söyledikleri rakamı revize ettiler ve ‘Türkiye ekonomisi yarım puan ancak büyür’ dediler ancak yine yanıldılar. Daha büyük çıktı. Şöyle bir bakınca işler iyi gidiyordu. Ancak başka etmenler de var, mesela ‘Trump ile Çin’deki devlet başkanının kapışmasından bana ne?’ sakın demeyin. Çünkü küresel ticaret ile dünyanın büyümesi birbiri ile doğru orantılı. Çünkü millet birbirine mal alıp sattıkça dinamizm oluşuyor, canlılık oluşuyor. Birisine mal satmayacak kadar mutlak üstünlüğünüz de olsa biraz ilişki kurmak iyidir. Çünkü ticari diplomasi, diplomasiyi yaratır. Diplomasinin olduğu yerde de sıkıntı yoktur. Ticari diplomasinin bittiği yerde de diplomasi biter. Diplomasinin bittiği yer de savaştır, işte o zaman korkmak lazım. Yani diplomasiyi bitirmememiz lazım. Ekonomist olunca sadece ekonomi bilmek yetmiyor, biraz da dış politika bilmek gerekiyor.”>>>Mustafa Bayer

  EKONOMİ    07.03.2020 13:19:16

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..