Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

Ticaret Borsaları Konseyi toplandı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret Borsaları Konsey toplantısı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcı..

2

Image

'Nefes kredisine başlamak istiyoruz'
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, nefes kredisini en kısa sürede başlatmayı istediklerini belirtti..

3

Image

UMURTLARIMI KORUYORUM’
Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi, ekonomist ve yazar Prof. Dr. Emre Alkin, ekonomide bir nebze toparlanma görüldüğünü bu nedenle 2020 yılıyla ilgil..

4

Image

‘IMF ve Dünya Bankası mahcup’
Ekonomist ve Yazar Prof. Dr. Emre Alkin, IMF ve Dünya Bankası’nın Türkiye’nin büyüme rakamları konusunda, Türkiye’ye mahcup olduğunu söyleyerek, “Geçe..

5

Image

‘YANILDILAR’
Ünlü ekonomist ve yazar Prof. Dr. Alkin, Türkiye’nin ekonomik anlamda pek çok kuruluşu şaşırttığını belirterek, IMF ve Dünya Bankası’nın ülkemizle ilg..

6

Image

54 MİLYON Dolar ihracat
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, yılın ilk iki ayında Afyonkarahisar’dan 54 milyon dolarlık ihracat yapıl..

7

Image

Tekstil fabrikası kiralandı
Çobanlar Belediyesi’nin yaptığı tekstil fabrikası binası, yıllık 186 bin liraya kiraya verildi..

8

Image

Turizmde Yeni Trendler Çalıştayı
MÜSİAD Genel Merkez Yeni Turizm Kaynakları Geliştirme Komitesi tarafından Turizmde Yeni Trendler Çalıştayı gerçekleştirildi. Çalıştaya MÜSİAD Afyon ve..

9

Image

AFSİAD yönetimi ziyaret turuna çıktı
Afyonkarahisar Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Kadir Sayın Başkanlığında protokol ziyaretlerine devam etti...

10

Image

‘HEP BERABER ÇALIŞACAĞIZ’
Afyonkarahisar Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Kadir Sayın, Afyonkarahisar’ı daha fazla geliştirmek için hep beraber çalışacaklarını söyled..

11

Image

Karakaş, Aldırmaz’ı ağırladı
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Sultandağı Belediye Başkanı Mehmet Aldırmaz ve beraberindeki heyeti kabul etti...

12

Image

İnşaat maliyet endeksi arttı
TÜİK verilerine göre inşaat maliyet endeksi yıllık yüzde 10,76, aylık yüzde 1,01 arttı...

13

Image

Afyon’a neden az hibe verildi?
CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye Afyonkarahisar’a diğer illere nazaran daha az hibe verilmesini..

14

Image

‘Girişimci sayısı arttırılmalı’
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) senato kararıyla, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na Fahri Dokto..

15

Image

50 MİLYON EURO’LUK YATIRIM
Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu, ilçeye bir firma tarafından 50 milyon Euro’luk yatırım yapılacağını ve bu yatırımın ilçedeki işsizliğin önüne..

16

Image

Ürün Takip Sistemi anlatıldı
Tıbbi cihaz ve kozmetik ürünlerinin takibi için kurulan Ürün Takip Sistemi hakkında, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Sağlık Bakanlığı Türki..

17

Image

‘İnsanlara iş bulmak zorundayız’
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ege Genç İş İnsanları Derneği’nin (EGİAD) toplantısına katılarak Türkiye ve..

54 MİLYON Dolar ihracat | Gazete3.com.tr
Image

54 MİLYON Dolar ihracat


Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, yılın ilk iki ayında Afyonkarahisar’dan 54 milyon dolarlık ihracat yapıldığını belirtti
  EKONOMİ    06.03.2020 11:51:56

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar’ın ihracatının 2020 yılının Şubat ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,5 gerilediğini belirtti.

“GEÇEN YILA GÖRE KISMİ DÜŞÜŞ VAR”
Serteser, “İlimizin 2020 yılı Şubat ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,5 düşmüştür. 2019’un Şubat ayında 26 milyon 985 bin dolar olan ihracatımız, bu yıl Şubat ayında 25 milyon 484 bin dolar olmuştur. 2020’nin ilk 2 ayında ihracatımız yüzde 3,5 gerilemiştir. 2019’un ilk iki ayında ilimizden yapılan ihracat 56 milyon 106 bin dolarken, bu yılın ilk iki ayında ihracatımız 54 milyon 125 bin dolar olmuştur” dedi.

İLK SIRADA AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ VAR

2020 yılının Şubat ayında Afyonkarahisar’dan yapılan ihracatta birinci sırayı Amerika Birleşik Devletleri’nin aldığını belirten Serteser, “İlimizden Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılan ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23,1 artarak 4 milyon 434 bin dolar olmuştur. Şubat ayı ihracatımızda ikinci sırayı Fransa almıştır. Fransa’ya ilimizden yapılan ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 artarak 2 milyon 434 bin dolar olmuştur. Afyonkarahisar’ın ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında üçüncü sırayı ise Suriye almıştır. Suriye’ye Şubat ayında 2 milyon 382 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir. 2019’un Şubat ayında 78 ülke ve 2 Serbest Bölge’ye ihracat yapılırken, 2020 yılı Şubat ayında 82 ülke 1 Serbest Bölge’ye dışsatım yapılmıştır” diye konuştu.

KORONAVİRÜS ÇİN’E İHRACATI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Afyonkarahisar’ın ihracatında, çoğunluğu mermer olan madencilik sektörünün birinci sırada olduğunu kaydeden Serteser, “Madencilik ürünleri, ihracatımızın lokomotifidir. Madencilik ürünlerinin ihracatı, 2020 Şubat ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,5 artarak 13 milyon 566 bin olmuştur. Mermer ihracatımızda hemen hemen her ay ilk üçe giren Çin Halk Cumhuriyeti’nde yaşanan koronavirüs salgını dolayısıyla, bu ülkeye yapılan ihracatımızda yüzde 78’lik bir düşüş yaşanmıştır” dedi.

“MADENCİLİK İLK SIRADA”

Serteser, yaşanan düşüşe rağmen, madencilik sektörünün Afyonkarahisar için öneminin koruduğunu ifade ederek, “Bu düşüşe rağmen madencilik sektörünün ihracatını artırması ilimiz için önemlidir. Sektörler arasında ikinci sırayı, çoğunluğu yumurta olan su ürünleri ve hayvansal mamuller almaktadır. Irak’ın geçen yıl ülkemizden yumurta alımını durdurması dolayısıyla, sektörde yaşanan sıkıntı sürmektedir. Bu sektördeki ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 43,1’lik düşüş ile 3 milyon 870 bin dolar olmuştur. Çimento, cam, seramik ve toprak ürünleri ise, ihracat yapılan sektörler arasında üçüncü olmuştur. Bu sektörün ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 68,1 artarak 2 milyon 978 bin dolar olmuştur” ifadelerini kullandı.

İHRACAT YAPAN İLLER ARASINDA 30’UNCUYUZ

Afyonkarahisar, Şubat ayında gerçekleştirilen 25 milyon 484 bin dolarlık ihracat ile en çok ihracat yapan iller sıralamasında geçen seneye göre bir basamak gerileyerek 30’uncu sırada yer aldı. Afyonkarahisar’a komşu illerin sıralaması şöyle: Denizli 245 milyon 840 bin dolarlık ihracat ile 9’uncu. Konya 175 milyon 323 bin dolarlık ihracat ile 12’nci. Eskişehir 86 milyon 13 bin dolarlık ihracat ile 17’nci. Kütahya 24 milyon 142 bin dolarlık ihracat ile 32’nci. Isparta 22 milyon 456 bin dolarlık ihracat ile 35’inci. Uşak 19 milyon 356 bin dolarlık ihracat ile 38’inci. Burdur, 9 milyon 750 bin dolarlık ihracat ile 45’inci.”>>>İsmail Sagun


  EKONOMİ    06.03.2020 11:51:56

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..