Afyonkarahisar’ın en işlek caddelinden biri olan Ambaryolu’nun aşağı kısmında kalan caddede kiralık daire ve dükkanların bolluğu dikkat çekiyor.

Gözden kaçırmayın

320 milyon TL hibe vereceğiz 320 milyon TL hibe vereceğiz

Afyonkarahisar’ın Dumlupınar ve Cumhuriyet Mahallelerini birbirinden ayıran, Aşağı Ambaryolu’nda boş dükkan ve kiralık dairelerin çokluğu yaşanıyor. Üzerinde her sektörden işyerinin bulunduğu, kıyafet ve giyim satan esnafın bol olduğu Ambaryolu’nda işler eskisi gibi gitmiyor. Bir dönem öğrenci yurtlarının ve apartların yoğun olduğu Ambaryolu’nda, bir bir kapanan yurt ve apartlardan sonra, öğrencilerde bölgeyi terk etmeye başladı. Öğrenci evlerinin yoğunluğu ile birlikte hareketlilik yaşanan caddede, öğrencilerin Erenler bölgesine gitmesi ile birlikte kiralık evler ve satılık konutların fazlalığı piyasaya yansıdı.

“AYNI APARTMANIN İÇİNDE 2-3 DAİRE KİRALIK YA DA SATILIK”

Aynı apartman içinde üç dairenin bile kiralık ya da satılık olduğu gözlenirken, işlerin azalmasından dolayı devren kiralık veya satılık dükkanlarda dikkatlerden kaçmadı. Birçok esnaf öğrencilerin erenler bölgesinde yaşanan yeni yapılanma ve öğrenci sosyal yaşam alanlarının artmasına bağlarken, bazıları da öğrencilerin kendilerini güvenli ve huzurlu yere çektiğini dile getirdi. Afyonkarahisar’ın en eski esnaflarından, Ambaryolu’nunda ise yaklaşık 40 yıldır kasaplık yapan 54 yaşındaki Necmettin Merdivencioğlu, caddenin en sakin dönemini geçirdiğini söyledi.

“EKONOMİK DALGALANMALAR İŞLERİ YAVAŞLATTI”

Merdivencioğlu, işlerin yavaşlamasında ekonomik dalgalanmalarında etkili olduğunu dile getirerek, şunları söyledi: “ANS kampusunun yapılması ile birlikte Erenler Mahallesi’ne birçok konut yapıldı. yurt yapıldı öğrenciler için. Dolayısıyla öğrenciler minibüs parasından kurtulmak için Erenler mahallesine taşındı buradan. Burası daha önce öğrencilerin yoğun olduğu yerlerdi. Dolayısıyla evler boşaldı. Bir sürü boş ev ve daire var. Öğrencilerin gitmesi ile de işler yavaşladı. Ekonomik sıkıntılarda bu yavaşlama ve azalmada etkili oldu. Eski işler artık yok. Siftah yapmadan dükkan kapatan esnaf arkadaşlarımız var.”>>>Mustafa BAYER